RECENZIA: WWE 2K23 je efektné a veľmi zábavné divadlo

RECENZIA: WWE 2K23 je efektné a veľmi zábavné divadlo

Populárna wrestlingová séria je späť a opäť v plnej sile.

Poviem to hneď na začiatku. Čo sa týka hodnotenia tejto novinky, budem pozitívny, čo je v prípade videohry z dielne 2K vec, ktorá si zaslúži pozdvihnuté obočie. Už niekoľko rokov totiž hrávam NBA2K a verte mi, tam to ide tak trochu z kopca. Našťastie, v prípade wrestlingovej simulácie je to opak. Po katastrofe v podaní WWE 2K20 si všetci zainteresovaní vstúpili do svedomia, rok si dali pauzu a pred dvanástimi mesiacmi sa objavili so skvelým „rebootom" série. A aj WWE 2K23 je znovu trefa do čierneho.

Ale priznám sa, že nerozumiem jednej veci. Prečo sa na obale hry nenachádza žiadna wrestlingová hviezda? Minulý rok sme mali dve, tento rok nula. Tomuto rozhodnutiu 2K sa naozaj čudujem... Haha. Chápete ten humor, že? Akože John Cena je neviditeľný, pretože jednou z jeho hlášok je "You can´t see me". Nič to, podobné pokusy o žarty radšej zanechám, ak ste to z môjho pokusu o vtip nepochopili, na coveri je jedna z najjagavejších wrestlingových hviezd posledných dvadsiatich rokov, John Cena. Túto úlohu si zopakoval po ôsmich rokoch a jeho výber je celkom logický. V posledných rokoch je vďaka hereckým pokusom čoraz známejší aj mimo ringu a jedno sa mu nedá uprieť - charizmy má na rozdávanie, čo ukázal napr. v seriáli Peacemaker.

Pre fanúšikov aj nováčikov

Ak toho o wrestlingu veľa neviete, vedzte, že ide o kombináciu bojového športu a divadla, ktorá baví milióny ľudí po celom svete. Muži aj ženy sa mlátia prevažne v ringoch, občas v zákulisí, občas sa to zvrhne v chaos a do toho sa vymýšľajú rôzne šialené príbehy a rivality. Čo sa týka videoherných adaptácií, tie majú dlhú tradíciu. Sériu WWE 2K prebrali ročníkom 2K20 vývojári z Visual Concepts a ako som spomenul už vyššie, dopadlo to tragicky. Našťastie, už sa stihli rehabilitovať, keďže nás potešili prekvapujúco dobrým ročníkom 2K22. A keďže už sme pri športových tituloch zvyknutí, 2K23 je iba akousi nadstavbou, hoci opäť podarenou. Žiadne vymýšľanie kolesa sa nekoná, ide o poctivú a kvalitnú zábavu postavenú na skvelom základe.

Samotné súboje v ringu sú zábavné, rozmanité a relatívne jednoducho ovládateľné. K dispozícii máte ľahký a ťažký úder, chytenie súpera, ale aj blokovanie či uhýbanie sa. K tomu všetkému si pripočítajte rôzne kombá a špeciálne útoky, nemusíte sa však báť prílišného komplikovania. Na druhé menované vás hra vyzve v momente, keď ich budete môcť vykonať, a zvyšok človeku tak nejak postupne prejde do krvi. WWE 2K23 cieli hlavne na fanúšikov profesionálneho wrestlingu, no ak sa k nemu dostane začiatočník, prípadne úplný laik, je myslené aj na neho. Pomôže najmä obstojný tutoriál, ktorý vás bude sprevádzať všetkými módmi, hoci musím uznať, že na začiatku to môže pôsobiť všetko veľmi komplikovane, takže dodatočné googlenie na internete vám len a len prospeje. V každom prípade, nič nie je jednoduchšie ako nastaviť si ľahkú obťažnosť, vybrať si nejakého silnejšieho wrestlera, pozrieť si ovládanie, pustiť sa do toho a učiť sa za pochodu.

Čoskoro totiž zistíte, že jednoduché stláčanie rýchleho úderu, občas ozvláštnené tým ťažkým, vám rozhodne stačiť nebude, keďže k wrestlingu patria rôzne skoky z lán, saltá, prevracačky vo vzduchu, prípadne používanie predmetov, ktoré súperovi omlátite o jednu z jeho častí tela. Súboje sa tak dokážu rýchlo zvrhnúť na poriadnu drámu skombinovanú s (hraným) masakrom, kde sa misky váh prelievajú z jednej strany na druhú a občas nezostáva nič iné, iba sledovať, ako vám súper nakladá jednu ranu za druhou a vy sa v danej chvíli neviete brániť, keďže vám rýchlo ubúda výdrž a zdravie. Ak to s vami už vyzerá naozaj zle a protivník sa bude usilovať ukončiť zápas tým, že vás zaľahne, stále vás môže zachrániť quick time event. Zabúdať nesmieme ani na to, že tu máme rôzne pravidlá zápasov. Občas vás neférovo prekvapí ďalší súper, inokedy ste v ringu štyria a vtedy je to naozaj bordel. To platí najmä v podaní novinky s názvom War Games, kde sa proti sebe postavia viaceré hviezdy v dvoch klietkach. Nespútaný chaos a meniaca sa dynamika jednotlivých mikrosúbojov, ktoré sa na relatívne malom priestore odohrávajú, ma jednoducho dostali.

Kopa kladov, máličko záporov

Okrem možnosti rýchleho zápasu tu máme bohaté množstvo módov ako v offline, tak aj online prevedení. Ak chcete prežiť kariéru wrestlera s príbehovým pozadím, odporúčam MyRise. V tomto móde máte na výber mužskú a ženskú postavu s rôznymi príbehmi. Ako The Lock ste nezávislý zápasník, ktorý sa pripojil k WWE (organizácia, ktorá zastrešuje najväčšie súťaže) a je označovaný za “The Next Big Thing”. V prípade ženskej postavy sa zhostíte úlohy netere slávnej zápasníčky a po katastrofálnom prvom súboji sa pokúsite vymaniť z tieňa rodiny a vyšliapať si vlastnú cestu. A tak plníte hlavné a vedľajšie úlohy, vylepšujete si postavu, bavíte sa dobre napísanými dialógmi a príbehom a užívate si profesionálny wrestling so všetkým, čo k tomu patrí. MyRise je omnoho lepším módom ako jeho basketbalová podoba v NBA 2K, kde cringe vyslovene prekáža. Tu však vzhľadom na povahu wrestlingu baví. Vyčítal by som hádam iba dlhšie načítavacie časy, ktoré ma potrápili hlavne v tomto móde.

Najväčšie množstvo času som asi strávil v móde MyGM. V úlohe manažéra tímu wrestlingových hviezd musíte vyskladať čo najlepšiu sezónu a dostať sa siene slávy. Toto je čosi pre fanúšikov, ktorí si tak môžu plniť rôzne fantázie. Nastavíte si obťažnosť, súperov, vyberiete si, ktorým manažérom chcete byť a tým pádom aj to, aký získate bonus, a hor sa draftovať wrestlerov. Prihliadate na to, či máte približne rovnaký počet kladných a záporných postáv a nesmiete zabudnúť ani na synergie, čo sa týka typov zápasníkov. Nemôžete mať zostavu plnú špecialistov, niekto musí byť aj obor či cruiser. A potom plánujete jednotlivé udalosti, vytvárate rivality, zarábate peniaze, zvyšujete popularitu vašich zápasníkov a celkovo sa pokúšate urobiť lepšiu šou ako súperi. A to aj za pomoci špinavých trikov, ktoré však majú k dispozícii aj oni. Okrem rôznych malých vylepšení potešil najmä fakt, že tentoraz môžete hrať viacero sezón za sebou. MyGM sa tak stal prekvapujúcim žrútom času, a to hovorím ako veterán série NBA, kde som manažovaním Dallasu Mavericks strávil desiatky hodín. Akurát tam sa to väčšinou končilo titulom, nie mastenicou v ringu. Skromne.

Zdvihnuté obočie u mňa vyvoláva mód MyFaction. Ide o obdobu MyTeam z NBA 2K, resp. FUT z FIFA, čo samo o sebe nie je nič zlé. Žiaľ, cítiť tu veľké nabádanie na nákup mikrotransakcií. Kartičky wrestlerov v MyFaction totiž získavate najmä z balíčkov a hoci tie viete získať aj za menu, ktorú dostanete počas hrania, je to omnoho pomalšie, ako keby ste sa rozhodli investovať reálne peniaze. Oproti vyššie spomenutým módom z NBA či FIFA tu chýba aukčný dom, kde by ste si vedeli zaobstarať kartičky za hernú menu. Vzhľadom na to, že v 2K23 už v tomto móde môžete zápoliť aj s ľuďmi, nielen s AI, začínajú sa preteky za najlepšími kartičkami. A tie obvykle vyhrávajú hráči s najhlbšími peňaženkami. Čosi viac som čakal aj od módu Showcase, v ktorom vás John Cena prevedie významnými momentmi jeho kariéry. Nebolo to vyslovene zlé, ale občas som sa nudil a najviac ma bavili Johnove rozprávanie a historky. A aby som nezabudol, opäť si môžete vychutnať aj sandboxový mód Universe, kde je novinkou možnosť pridania množstva akcií na vyostrenie rivality medzi jednotlivými zápasníkmi.

A čo na to technika?

Vo WWE 2K23 nájdeme aj malé úpravy v mechanizmoch a umelej inteligencii, to si však človek často nevšimne. To, samozrejme, nie je chyba vývojárov, skôr dôkaz toho, že veci fungovali už minulý rok. Ako som spomínal už vyššie, k dispozícii je aj online hranie, hoci ja ho nevyhľadávam, keďže po dlhoročných skúsenostiach s NBA 2K sa radšej vyhýbam toxicite. Po technickej stránke titulu nemám čo vyčítať, na mojom Xboxe fičal výborne a plynulo. Prezentácia stojí za to, modely zápasníkov a ich mimika sú verné a atmosféra vás veľmi rýchlo presunie do srdca sveta profesionálneho wrestlingu. Pomáha tomu aj skvelý soundtrack, ktorý vhodne kombinuje rock, metal a hip-hop.

Čo dodať na záver. Ak ste fanúšikom profesionálneho wrestlingu a nepoddáte sa kartičkovo-mikrotransakčným orgiám v MyFaction, vo WWE 2K23 na vás čaká kráľovské množstvo zábavy. A ktovie, možno vás hra chytí, aj keď ste iba laik a dostanete sa k nej náhodou. Nájdete v nej totiž z každého rožku trošku. Či už túžite po odreagovaní po ťažkom dni v práci, chcete prežiť veľké momenty Johna Cenu, alebo si radšej vyskúšate kariéru mladého wrestlera so všetkým, čo k tomu patrí, prípadne máte chuť manažovať tím hviezd a organizovať ich zápasy, na výber je toho dosť.

Naše hodnotenie

WWE 2K23 je ďalším podareným zárezom do série, ktorá minulý rok zažila znovuzrodenie.

Klady

 • kvalitná hrateľnosť a prezentácia
 • množstvo módov a možností úpravy
 • príbehy v MyRise
 • WarGames

Zápory

 • mikrotransakcie v MyFaction
 • mód Showcase mohol byť zábavnejší
 • nahrávacie časy si viem predstaviť rýchlejšie

Informácie o hre

WWE 2K23

WWE 2K23 2023

 

 • Platforma: Xbox Series X/S
 • Žáner: športový simulátor
 • Vývojár: Visual Concepts
 • Vydavateľ: 2K Sports
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk