RECENZIA: SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake - Malá a ukecaná žltá hubka opäť v akcii

RECENZIA: SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake - Malá a ukecaná žltá hubka opäť v akcii

Dobrých plošinoviek nikdy nie je dosť. Tento žáner síce má svoje najslávnejšie časy už dávno za sebou, no aj napriek tomu sa občas objaví titul, ktorý stojí za vyskúšanie. A medzi takéto kúsky patrí aj najnovšie dobrodružstvo obľúbenej morskej hubky SpongeBoba s podtitulom The Cosmic Shake.

Pred tromi rokmi sme sa dočkali veľmi slušného remaku starej plošinovky SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated (alebo jednoduchšie SSBfBBR, ak chcete). Rozhodne to nebol zlý zážitok – hra ponúkla síce iba priemernú hrateľnosť, zabalená však bola do prekrásnej grafiky, verne spracovaného seriálového sveta s výbornou atmosférou a celkom vtipným scenárom. Dôležitým faktorom bola aj nostalgia, keďže titul sa za tie roky tak-nejak stal kultovou záležitosťou. Keď si to teda všetko zrátame, po oznámení duchovného pokračovania v podobe The Cosmic Shake som bol jemne opatrný, čo sa týka nadšenia. Ale nemusel som byť, pretože to dopadlo veľmi dobre.

Vývojári z Purple Lamp postavili novinku na rovnakých základoch ako remake, takže si veľmi rýchlo zvyknete, hoci nejaké (najmä) príjemné novinky sa tu vyskytli. Začnem však jednou negatívnejšou, na rozdiel od BfBB si totiž zahráte iba za SpongeBoba. Zabudnite na osvieženie v podobe ovládania Sandy a Patricka, hoci práve druhá menovaná postavička vás bude sprevádzať celou hrou... ako balón. Roztomilo stupídne reči, akými sa preslávil, budú samozrejmosťou, takže v konečnom dôsledku to nebude až tak mrzieť. Navyše, hrdinská hubka bude disponovať viacerými schopnosťami ako predtým, takže sa to vyrovná. Ale o tom potom.

Is this the Krusty Krab?

Ak som v minulej recenzii tvrdil, že príbeh existuje iba na to, aby pozliepal rozličné kulisy dokopy, budem sa opakovať. Aj v Cosmic Shake v podstate slúži len na to, aby logicky (ak sa v prípade dobrodružstiev hovoriacej morskej špongie môžeme rozprávať o logike, že) zdôvodnil, prečo sa jeden level odohráva v praveku a druhý zas na filmovom sete. A čo sa teda SpongeBobovi a Patrickovi podarilo tentokrát? Počas návštevy zábavného parku si kúpili magické bublinkové mydlo, ktoré malo splniť ich želania. Malo to, samozrejme, jeden gigantický háčik, ba dovolím si povedať, že až háčisko. Nejde o mydlo, ale o slzy morskej panny, ktoré spôsobia, že nad domovom SpongeBoba sa zjaví množstvo portálov, ktoré vtiahnu jeho priateľov a obyvateľov podmorského mestečka Bikini Bottom. No a preto sa ich vydáte zachrániť. Predsa len, boli ste to vy, kto to zapríčinil.

A tak sa presúvate z jedného farebného prostredia do druhého a užívate si pohodovú atmosféru. Okrem akéhosi hubu v podaní Bikini Bottom, ktorý je vašim postupom hrou čoraz živší a vy sa doň vraciate po prejdení každej úrovne, tu máte sedem naozaj rozmanitých levelov. Už ten prvý vás hodí do westernového dobrodružstva, kde sa v kovbojskom kostýme vyberiete hľadať veveričku Sandy a cestou stretnete niekoľko starých známych postáv zo seriálu – samozrejme, nechýba vynikajúci dabing. Každá úroveň ponúkne bizarný minipríbeh zakončený bitkou s bossom. Tie až na jednu výnimku nepredstavujú žiadnu výzvu, rovnako ako hra samotná, čo je trochu škoda. Viem, Cosmic Shake sa zameriava na deti, pre tie je to tak akurát, ale určite sa dal nájsť kompromis.

No, this is Patrick

Najnovšie dobrodružstvá SpongeBoba viete prejsť za približne 7 až 10 hodín. Všetko závisí od toho, ako veľmi budete preskúmavať jednotlivé levely – tie, navyše, často obsahujú aj skryté poklady, ktoré v mnohých prípadoch viete otvoriť až po získaní nejakej schopnosti v neskoršej časti hry, takže sa do nich môžete aj vrátiť. Nie je to však povinné, sú to také bokovky a potešia najmä hľadačov tajomstiev. Ukryté sú najmä zlaté mince, ktoré potrebujete najmä na odomykanie nových kostýmov pre hrdinskú žltú špongiu. Je ich naozaj veľké množstvo, pričom za paywallom v podobe predobjednávkového bonusu sú schované iba štyri, takže na výber ich je naozaj veľa. Sú milé, rozmanité, v niektorých prípadoch až bizarné a verím, že ak budete Cosmic Shake prechádzať s vašou ratolesťou, nebude sa ich vedieť nabažiť.

Ide teda o nenáročnú a pohodovú plošinovku, ktorej hrateľnosť vás vráti naspäť do časov minulých. Skáčete, bijete sa s nepriateľmi, na ktorých väčšinou stačia jedna až tri rany, zbierate kozmický sliz a do toho sa občas pripletú nejaký boss, on-rail časť či minihra. Nejde o nič prelomové, ale oproti Bikini Bottom sa mi to hralo akosi lepšie, modernejšie. Pomohli aj novinky, ktoré pribudli do Bobovho repertoáru. Pohyb je o čosi komplexnejší vďaka dvojskoku, plachteniu pomocou prázdnej krabice od pizze a k dispozícii máme aj dobre fungujúci úskok. Postupom času si odomknete aj ďalšie pohyby, ktoré však viete vykonať iba na vopred určených miestach v leveloch. A zabudnúť nemôžem ani Bobove slipy. Tie totiž viete využiť ako prak vhodný nielen na nepriateľov, ale aj pri minihrách a hádankách.

Najväčšou prednosťou je pre mňa už spomínaná atmosféra, o ktorú sa okrem farebnej grafiky, chytľavého hudobného sprievodu či skvelého dabingu starajú najmä naši protagonisti. Hoci si zahráte iba za SpongeBoba, zároveň vás takmer celý čas bude sprevádzať balónový Patrick a ten vás neobšťastní iba komentármi. Stačí chvíľku nehrať, iba sa na neho zapozerajte a uvidíte, akú lásku a pozornosť vložili vývojári do tých najmenších detailov. Patrick sa presúva z miesta na miesto, vyvádza rôzne vylomeniny a pomôže dokonca aj v hrateľnosti. Keď vám začne tiecť do topánok, doplní vaše zdravie (merajúce sa v slipoch) a pri spadnutí do vody vás vráti späť k checkpointu. To je trochu nelogické, keďže žijete pod vodou, ale... asi je dobré nerozoberať to. A nezaostáva ani samotný SpongeBob, ktorý sa škerí, čo mu sily stačia, a jeho bezbrehý optimizmus si zamiluje každý. Okrem pesimistov, samozrejme.

Maličké problémy

Zatiaľ som najmä chválil, ale predsa len na rad prídu aj nejaké negatívnejšie slová. Značnú časť hry tvoria súboje a tie sú teda nemastné-neslané. Nepriatelia sú vymyslení celkom pekne, je ich však iba zopár a väčšinu času budete mať pocit, že sa bijete s tromi typmi stále dookola. V Battle for Bikini Bottom to boli robotickí protivníci, tu sú to až na pár výnimiek doslova slizáci. Obyčajných porazíte na jednu ranu, na tých s granátometom potrebujete rany dve, no špeciálny pozor si treba dať na monštruóznych a agresívnych jedincov, ktorí sa vás pokúsia zahlušiť vaňou. Boje sú spočiatku nudné a jednoduché a hoci neskôr pribudne do vášho arzenálu pohyb, vďaka ktorému budú plynulejšie a zábavnejšie, stále by som oproti BfBB čakal väčší posun.

Zamrzeli aj menšie technické problémy. Pamätám si, ako môj Series X iba ťažko znášal level odohrávajúci sa na filmovom sete. Mám pocit, že počas neho som zaznamenal hádam menej ako 25 FPS na viacerých miestach. Našťastie, stalo sa mi to iba dvakrát a v iných leveloch sa už podobné prepady nevyskytli. Niekoľkokrát ma potrápili aj vypadávajúci zvuk, resp. hudba. Mínusom je aj chýbajúca lokalizácia. Mne to neprekážalo, ale keďže je hra cielená aj na deti, rozhodne by čeština potešila. Najviac ma však iritovala kamera, ktorá neraz spôsobila moju záhubu. Občasné zblbnutie som ochotný tolerovať, na to je človek pri 3D plošinovkách tak nejak pripravený, ale tu som narazil na situácie, keď sa zmenil pohľad, resp. kamera napríklad uprostred skoku na nebezpečné miesto.

Ale v kontexte celej hry nami vymenované problémy nie sú rozhodujúce, pretože tie dôležité veci sa vydarili. Rakúski vývojári tak v duchovnom nástupcovi kultovej plošinovky pokračujú v rozvíjaní hutného základu a vzhľadom na to, že tentokrát už museli herný obsah vymýšľať kompletne sami, podarilo sa im to veľmi slušne. A ak váhate, či si teda Cosmic Shake máte kúpiť, možno tento gordický uzol rozsekne fakt, že titul stojí iba 40 eur. Tak čo, vydáte sa zachrániť Bikini Bottom aj vy?

Naše hodnotenie

pongeBob SquarePants: The Cosmic Shake je príjemná plošinovka zo starej školy, ktorá si ma získala atmosférou, hrateľnosťou a humorom. Ak jej odpustíte malé chyby, zabaví určite aj vás.

Klady

 • Úžasná atmosféra, ktorá je verná predlohe
 • Pohodová klasická hrateľnosť
 • Rozmanité levely
 • Množstvo kostýmov na odomknutie
 • Humor a dabing

Zápory

 • Občas neposlušná kamera
 • Niektoré nepríliš zábavné miesta
 • Boj mohol byť prepracovanejší
 • Chýbajúca lokalizácia

Informácie o hre

SPONGEBOB SQUAREPANTS: THE COSMIC SHAKE

SPONGEBOB SQUAREPANTS: THE COSMIC SHAKE 2023

 

 • Platforma: Xbox Series X/S
 • Žáner: 3D Plošinovka
 • Vývojár: Purple Lamp GmbH
 • Vydavateľ: THQ Nordic
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: THQ Nordic

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk