RECENZIA: NBA 2K23 je ďalší rozporuplný ročník basketbalu, ktorý prináša skvelé nápady a kopu mikrotransakcií

RECENZIA: NBA 2K23 je ďalší rozporuplný ročník basketbalu, ktorý prináša skvelé nápady a kopu mikrotransakcií

Hovorí sa, že na svete existujú iba dve istoty – smrť a platenie daní. K týmto naozaj neobľúbeným záležitostiam si dovolím pridať každoročné vydávanie športových titulov, ku ktorým patrí aj séria NBA 2K. Ako teda dopadol najnovší počin s názvom NBA 2K23?

S basketbalovou sériou od 2K mám „love-hate“ relationship. Hrám ju každý rok a hrám ju dosť, vždy si však poviem, že to mohlo byť oveľa lepšie. Drieme v nej obrovský potenciál, ktorý sa tvorcom darí do istej miery využívať, žiaľ, kopu vecí zároveň zabíjajú zmenami k horšiemu a mikrotransakciami. Je to naozaj škoda, pretože hrateľnostne ide zrejme o najlepší športový titul. Veru tak, NHL, FIFA či Madden sa na NBA 2K nechytajú. A všetko, čo som takto na úvod povedal, platí aj pre NBA 2K23 – aj v dobrom, aj v zlom.

Ide už o tretí ročník na súčasnej generácii konzol a ten posun tam naozaj vidno. Zatiaľ čo pred dvomi rokmi som sa tešil z nového enginu, no čakal som väčšie zmeny, tentokrát je rozdiel markantný. Ak si chcete vyskúšať poriadny basketbal, na old-gen vrátane PC zabudnite. Prvotný pocit z basketbalu je fantastický. Oproti minulému roku je to o čosi pomalšie a tvorcovia „nerfli“ tzv. „chase down“ bloky, čo bol veľký problém. Stávalo sa, že hoci ste išli sám na kôš a chceli to zasmečovať, existovala 50/50 šanca, že vás dobehne súper a loptu pošle na tribúny, čo sa v reálnom basketbale nedeje tak často. K tomu si pripočítajte zlepšené animácie (oproti 2K22 sa pravidelne stáva, že keď hráči skočia za loptou mimo ihriska, s veľkou pravdepodobnosťou ju dostanú naspäť), realisticky pôsobiaci šport a fakt to znie veľmi sľubne.

Najväčšie zmeny

Na druhej strane tu máme zmenu, ktorá fanúšikov rozdelila na dva tábory. V NBA 2K23 je totiž oveľa náročnejšia streľba na kôš. Naozaj. Ľudia si to priali, keďže minulý rok bolo nesmierne ťažké ubrániť hráčov s mimoriadne rýchlym jumpshotom, no mám pocit, že to vývojári trošku prehnali. Vo väčšine prípadov totiž platí, že ak strelu nenačasujete dokonale, tak ju proste netrafíte, a to môžete byť úplne voľný na perimetri a nikto vás v tom momente nemusí brániť. Pôvodný zámer chválim, basketbal je lepší, keď nie je iba o pobehovaní zo strany na stranu a o dúfaní, že sa súper pomýli, nechá vás osamote a vy budete môcť vystreliť trojku. Minulý rok to bol na 99% kôš. Tu však ide o opačný extrém a pokiaľ ste casual fanúšikom tohto športu, začiatky budú naozaj náročné. Akoby sa tvorcovia rozhodli zalíškať hardcore publiku, pričom zabudli, že nie každý bude 2K23 hrať 20 hodín týždenne. Ale keď sa do toho dostanete, budete odmenený vynikajúcim zážitkom, ktorý nadchne realizmom a atmosférou (hoci si sem-tam ponadávate na AI). No a o to v takýchto hrách ide, nie?

Najväčšou novinkou, ktorá sa netýka priamo zápasov, resp. hrateľnosti, je o čosi väčšie historické zameranie hry. V 2K sa rozhodli, že tento ročník postavia na legendárnom Michaelovi Jordanovi, ktorý nosil dres s číslom 23, a keďže tu máme NBA 2K23, slovo dalo slovo. Ako prvý do oči udrie mód s názvom Michael Jordan Challenge – ten ponúka pätnásť vybraných momentov z basketbalového života tohto fascinujúceho atléta. Ide o výzvy, ktoré sú spracované naozaj zaujímavo a vierohodne. Už v prvom zápase sa presuniete do roku 1982, kde sa v zápase o univerzitný titul stretli Georgetown so Severnou Karolínou. Toto legendárne zápolenie rozhodol svojou strelou práve Michael Jordan, no vaša úloha bude o čosi jednoduchšia – vyhrať zápas, pričom ako bonus by ste mali skórovať 16 bodov a zaznamenať deväť doskokov. Ale to nie je všetko, zapnúť si môžete filter, vďaka ktorému to bude vyzerať ako starý televízny prenos. Pripočítajte k tomu aj vyššiu obťažnosť a fakt, že v tej dobe neexistoval trojkový oblúk, a zrazu je to veľmi zaujímavá skúsenosť.

Keď je priveľa obsahu na škodu

Jasným dôkazom toho, že vývojári z Visual Concepts nevydávajú každý rok iba aktualizované súpisky, je aj kartičkový mód MyTeam. Ten im pravdepodobne zarába najviac, keďže na nákup jednej z dvoch herných mien môžete použiť aj reálne peniaze. Tzv. VC (Virtual Currency) síce viete získať aj hraním iných módov, ale nebudeme si klamať, oveľa, oveľa jednoduchšie je proste kúpiť si ich. Anyway, MyTeam funguje na rovnakom základe ako vždy – zberáte kartičky basketbalistov, hráte zápasy off-line aj online, plníte úlohy, pričom to všetko je rozdelené do šesť týždňov trvajúcich sezón. Vývojári však fanúšikov potešili tým, že konečne odstránili kontrakty, ktoré boli tŕňom v oku väčšiny ľudí. Za to, aby mohol daný hráč nastúpiť v zápase, tak konečne nemusíte platiť virtuálnu menu.

Okrem toho v „kartičkove“ poteší aj jeden nový mód pre milovníkov offline zápasov a jeden pre milovník online zápolení. Zatiaľ teda všetko znie tip-top, nie? Nuž, áno, prichádza však jedno veľké ale. V MyTeam je po novom toľko obsahu, až je to pre casual hráča neúnosné. Vývojári totiž pridali tzv. „Trophy Case“ kolekcie, kde zbierate rôznorodé kartičky súvisiace s jednotlivými tímami a za odmenu sú skvelí hráči. A okolo nich sa to všetko točí. Problémom je, že žiadnu z týchto kartičiek si neviete kúpiť v aukčnom dome, kopa z nich je RNG (čiže pokiaľ sa 2K nezľutuje a nevydá úlohy špecifické práve pre tieto kartičky, spoliehate sa na náhodu) a tie najdôležitejšie viete získať iba tak, že v štyroch módoch vyhráte 100 zápasov a v tom piatom musíte odohrať približne 30 duelov. Tie sú, samozrejme, najdlhšie.

K tomu si pripočítajte, že každý týždeň môžete skúsiť získať nových špeciálnych hráčov, ale na nich musíte opäť vyhrať určitý počet zápasov. A máte na to iba sedem dní. A zrazu si uvedomíte, že vy to viac grindujete, ako skúšate nové zostavy, využívate obľúbených basketbalistov a hlavne sa zabávate. Až na isté výnimky chýbajú kratšie úlohy, ktoré ponúkal napr. minulý ročník. Priznám sa, že hoci máme NBA 2K23 iba mesiac, už začínam cítiť únavu, čo nie je dobré, ak si 2K chce udržať hráčsku základňu. Pretože najviac síce zarábajú na tzv. „whales“, ale čo z toho, ak títo veľa míňajúci ľudia nebudú mať s kým hrať? A zrejme nie som jediný, kto takto rozmýšľa, pretože v aukčnom dome sa nachádza oveľa menej kartičiek ako po minulé roky, čo môže byť znakom menšieho počtu hráčov. Škoda, pretože MyTeam sa každý rok zlepšoval aj napriek tomu, že je natrieskaný mikrotransakciami. A tu by som mal ešte jednu výčitku – zápasy 3 verzus 3, kde sa postavíte umelej inteligencie, sú občas nehrateľné. Vaši hráči totiž nedokážu reagovať na to, že im za chrbát zabehne súper. V normálnych zápasoch to však problém nie je. Toľko teda k AI.

Pokazená kariéra

Pamätám si, ako som sa vždy tešil na kariérny mód. Možnosť vytvoriť si vlastného basketbalistu, s ktorým potom dobýjate NBA, vždy znela lákavo. Žiaľ, vývojári k tomu posledné roky nabaľujú čoraz horší príbeh a zbytočnosti, ktoré vás akurát tak odťahujú od športovania. Tentokrát ste „MP“, hráč, ktorého draftuje tím podľa vášho výberu, no fanúšikovia vás nenávidia, pretože chceli niekoho iného. No a ten iný hráč sa rozhodne, že pre médiá rozbehne rivalitu, aby sa o ňom čo najviac hovorilo. Vašou úlohou je dokázať, že do NBA patríte a že ste lepší ako váš umelý rival. Príbeh je znovu nemastný-neslaný, scenár je napísaný typicky „cringeovo“ a čo je najhoršie, basketbal je často odsunutý na druhú koľaj. Opäť sa musíte presúvať po online hube The City a pokiaľ vyslovene nechcete hrať proti ostatným ľuďom, bude to otravné. A ako som spomínal aj minulý rok, znovu je tu kopa balastu naokolo vrátane obsahu pre sociálne siete, točenia reklám, či robenia questov pre YouTuberov.

Samotná basketbalová skúsenosť je, samozrejme, dobrá. Skvelé je, že ak vám nový systém streľby nevyhovuje, pokojne si môžete vytvoriť pivota, ktorý bude operovať najmä pod košom a máte vybavené. Fantázii sa medze nekladú. Teda, kladú... a nevolajú sa medze, ale mikrotransakcie. Ani tento rok z tohto módu nevymizli, práve naopak, mám pocit, že je ich tam ešte viac. Svojho hráča si opäť viete vylepšovať iba za už spomenutú menu VC a v prípade, že si nekúpite nejakú rozšírenú edíciu hry s bonusovými VC, začiatky sú celkom ťažké a nezábavné.

Okrem pokazeného kariérneho módu máme k dispozícii klasiku v podaní rýchleho zápasu, street basketbalu, výučby základov basketbalu a WNBA. Pozornosť však obrátim na MyNBA, čo je časť hry, ktorú chválim každý rok a inak to nebude ani teraz. Je to v podstate komplexný manažérsky mód, v ktorom si viete prispôsobiť tonu vecí. Ak chcete, môžete si z toho urobiť basketbalový Football Manager, kde budete musieť dávať pozor na morálku, chémiu medzi hráčmi, ale aj tonu záležitostí okolo tímu, pričom do tohto mimoriadne chutného koktailu viete zamiešať aj ľahké RPG prvky. Alebo sa vykašlite na realizmus, vypnite si všetok balast, nastavte si fantasy draft a vyskladajte si tím snov. Tento rok navyše môžete začať v štyroch rôznych obdobiach – okrem aktuálneho ročníka je to éra Larry Bird vs. Magic Johnson, éra Michaela Jordana a éra Kobeho Bryanta. Vývojári si dali záležať a do týchto období zakomponovali historicky presné zostavy a reálie, ktoré sa menia tak, ako to bolo v skutočnosti. A podobne, ako to je aj vo výzvach s Jordanom, aj tu si viete zapnúť historický TV filter vrátane old school ukazovateľov skóre. Lahôdka nielen pre milovníkov basketbalu.

Audiovizuál

Po grafickej stránke sa ani tento rok nemôžeme sťažovať. Grafika je pekná, prezentácia opäť špičková a viem si predstaviť, že človek, ktorý basketbal nesleduje nejak často, by si to mohol pomýliť so skutočným športom. Technicky som nejaké veľké bugy nezaznamenal, hoci v replayi som si občas všimol, že lopta jednoducho preletí cez hlavu vášho hráča, čo v prípade, že to skončí košom súpera, nepoteší. Najväčším nedostatkom tak je, že grafika na starých konzolách sa už roky nemení, pričom PC opäť nedostalo lepšiu verziu, hoci pevne verím, že by ju zvládlo.

NBA 2K23 je na prvý pohľad vynikajúca hra, ktorá však pod povrchom skrýva zbytočné nedostatky. Jedným z nich je aj fakt, že ak ju budete chcieť hrať na Xbox One, PS4, alebo PC, nedostanete rovnaký zážitok. Odhliadnuc od horšieho basketbalu totiž môžete zabudnúť na spomínaný mód MyNBA Eras, ktorý v týchto verziách nenájdete. Takže ak vlastníte nejakú z old-gen konzol a vo vašej zbierke sa už nachádza NBA 2K22, nový ročník nepotrebujete. V opačnom prípade nad tým môžete porozmýšľať a v prípade, že sa rozhodnete pre kúpu, chybu neurobíte.

Naše hodnotenie

Ako každý rok, aj tentokrát sa rozlúčim so slovami, že NBA 2K23 je dobrý basketbalový simulátor. Len treba ignorovať časté mikrotransakcie a smutné smerovanie kariérneho módu. Ak si teda správne nastavíte očakávania, bude vás to baviť, pretože snahu priniesť novinky autorom uprieť nemožno.

Klady

 • audiovizuálne spracovanie
 • skvelý obsah s Michaelom Jordanom a mód MyNBA Eras
 • výborná hrateľnosť...

Zápory

 • ... ktorá však má svoje chyby
 • mikrotransakcie
 • mód MyCareer
 • kopu nového obsahu nájdete iba na Series X a PS5

Informácie o hre

NBA 2K23

NBA 2K23 2022

 

 • Platforma: Xbox Series X/S
 • Žáner: simulátor basketbalu
 • Vývojár: Visual Concepts
 • Vydavateľ: 2K Sports
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk