RECENZIA: Destroy All Humans! 2: Reprobed je poctivý remake šialenej klasiky s iritujúcim mimozemšťanom Cryptom

RECENZIA: Destroy All Humans! 2: Reprobed je poctivý remake šialenej klasiky s iritujúcim mimozemšťanom Cryptom

Ak ste si niekedy predstavovali, aké to asi je byť mimozemšťanom, na ktorého sú krátki všetci ľudia na Zemi, vieme, kde nájdete odpoveď. Dámy a páni, prichádza Crypto a spolu s ním remake šialenej akčnej hry s názvom Destroy All Humans! 2: Reprobed.

Keď sme pred dvomi rokmi dostali remake PS2 klasiky Destroy All Humans, premýšľal som, z akého dôvodu. Proti sérii som nikdy nič nemal, jednotka a dvojka sa mi vždy spájali s pre mňa zlatou érou PlayStation, keď sa čoraz viac začala prejavovať moja láska k videohrám. Iba som bol prekvapený, prečo sa rekonštrukcie dočkala práve táto hra, keď som si vedel predstaviť tonu iných, ktoré by som v novom šate videl radšej. A určite som s týmto názorom nebol jediný. Anyway, môj názor nikoho z vývojárov zaujímať nemusí – remake vyšiel, celkom sa podaril, preto sa nemôžeme čudovať, že nám THQ priniesol aj prerobenie dvojky.

Crypto je späť!

V Destroy All Humans 2: Reprobed sa na scénu opäť vracia krpatý a ufrflaný mimozemšťan Crypto so svojským zmyslom pre humor. Dvojka sa odohráva v roku 1969, desať rokov po udalostiach z prvého dielu. Maskujete sa ako prezident Spojených štátov a užívate si život, keď tu zrazu Sovieti zničia vašu materskú loď a spolu s ňou aj vášho veliteľa Poxa. Ten si, našťastie, stihol stiahnuť svoje vedomie a bude vás sprevádzať v podobe hologramu, aby ste zistili, čo sa to vlastne stalo a odkryli jedno hrozivé tajomstvo. To všetko je, samozrejme, opäť ladené do humorno-parodickej podoby (tvorcovia si na paškál zobrali hnutie hippies, bondovky či studenú vojnu), takže hoci sa tu nájdu aj vážne momenty, väčšinou je to dosť odľahčené. A to aj napriek tomu, že v podstate masakrujete množstvo ľudí a pôjde o osud Furonov, teda vašej rasy.

Najväčším problémom pre mnohých bude humor, na ktorom je celý titul postavený. Predsa len, je to už takmer dvadsaťročná hra a čo bolo v móde a akceptované v roku 2006, dnes už berieme trochu inak. Aby ste ma nechápali zle, nejdem kritizovať vývojárov za to, že nezmenili pôvodné vtipy, to by bola poriadna odchýlka od pôvodného umeleckého zámeru. Len už sme zvyknutí na iný štandard a niekto už o záchodový humor s dávkou stereotypov a absurdity nemá záujem. Priznám sa, že ja som sa bavil, pretože som to bral ako takú exkurziu do minulosti a kopa vtipov sa vydarila, našlo sa však aj pár momentov, kde som si dosť povzdychol. Ale ak sa vám humor páčil v jednotke, tu to istotne nebude inak.

Čo sa týka hernej náplne, nečakajte výrazné zmeny, teda okrem toho, že po novom sa všetko odohráva v open world lokalitách. Opäť tu máme akciu z pohľadu tretej osoby, kde v koži charizmatického emzáka zabíjate a unášate prevažne ľudí, hoci s nimi aj spolupracujete. K dispozícii máte pomerne pestrý arzenál, v ktorom nájdeme päť nových kúskov, pričom okrem klasík ma potešila najmä možnosť vyslať ničivý nálet meteoritov. A potom, samozrejme, aj análna sonda, pretože análna sonda nikdy nebude nevtipná. Na presúvanie po svete používate vlastné nohy, jetpack a vaše UFO.

Zábava až na prvom mieste

No a až na malé výnimky sa Reprobed hrá výborne. Áno, je tu cítiť, že mechanizmy majú základ v dobách dávno minulých, tvorcovia remaku ich však skvele previedli do dnešnej doby. Boje sú vďaka kombinácii streľby, jetpacku a hoverboardu vynikajúcim mixom chaosu a zábavy, a to najmä vďaka intuitívnemu ovládaniu. Za to si Black Forest Games zaslúžia pochvalu. A tak chodíte, preskúmavate herný svet a plníte hlavné či bočné úlohy. Príbehové misie sú výborné a napr. bossa z tretieho aktu považujem za fantastický kus akcie. Ulice japonského mesta sa totiž v istú chvíľu zmenia na poriadny masaker, kde za asistencie polície, armády a KGB zabíjate gigantické monštrum Kojira. Je to šialené, veľkolepé a zábavné, pričom vďaka vylepšenej grafike sa na to parádne pozerá. Takýchto momentov hra ponúka viac, ale prezrádzať vám ich nebudem, predsa len, kto má rád spoilery?

Ak by sa vám zunovalo chodiť po vlastných, máte k dispozícii aj spomínaný lietajúci tanier. S tým je celkom zábava, ale nasadnete doň asi iba v špecifických prípadoch. Neviete si ho totiž privolať hocikde, len na pevne určené miesta na mape, ktoré si odomykáte plnením mini úloh pre hláškujúcu hlavu furónskej cirkvi. A občas sa vám ani neoplatí zavolať si UFO, keďže mapy sú veľké tak akurát a presuny nikdy netrvajú príliš dlho. S vašou mašinkou môžete lietať nad mestami, ničiť budovy, zabíjať ľudí, to všetko v sprievode ich poriadneho vreskotu. Navyše, ak si budete chcieť vylepšiť vaše superschopnosti, budete musieť unášať špecifické množstvo rôznych ľudí a následne ich mozgy miešať v tzv. Gene Blenderi. Nebojte sa, to miešanie urobí hra za vás.

Titul teda disponuje aj ľahkými RPG prvkami. Môžete si vylepšiť svoje zbrane, loď a už spomínané superschopnosti. Je ich tu pár a ja z nich vypichnem najmä psychokinézu, ktorá vám dovolí zdvíhať a manipulovať ťažké objekty vrátane ľudí. Ovláda sa intuitívne a metať agentov KGB kade-tade po mape nikdy nebola väčšia sranda. O čosi menšia sranda je prevteľovanie sa do ľudí, čo občas musíte urobiť, keď si chcete ísť po niektoré questy, resp. je to povinné v rámci misií. Zábava to bola približne tak dvakrát, potom sa to zmenilo na nudnú rutinu, ktorú si v pár misiách budete, žiaľ, musieť odtrpieť. V Reprobed nájdete aj rôzne predmety na zbieranie, nie je ich však veľa a pokojne ich môžete ignorovať. To ale neodporúčam robiť pri bočných úlohách. Okrem toho, že vám za odmenu dajú cenné materiály na upgradovanie zbraní a lode, mnohokrát sa pri nich poriadne zasmejete. Ja som ich vlastne hral iba kvôli humoru, pretože hrateľnostne až na pár výnimiek nič originálne nepriniesli.

Technicky? Fifty-fifty

Mimoriadnu pochvalu si ale autori zaslúžia najmä za fantastickú vizuálnu stránku. Reprobed je krásne vyzerajúci titul, ktorý dodal lokalitám z originálu ešte väčšie čaro. Príbeh vás zavedie do piatich miest – začínate v slnečnom Bay City (San Franciscom), pokračujete v sychravom Albione (Londýne), potom sa pozriete do nádherne jarného Tokia, na mrazivú Sibír a nakoniec aj na tajomný Mesiac. Všetky lokality majú špecifickú atmosféru a nepriateľov, a vyzerajú fantasticky. Sakurami, pohoriami a plážami v Japonsku by som sa vedeli kochať dlhé minúty. Áno, viem, možno sa rozplývam prehnane, ale presne takto si predstavujem kvalitne urobený remake.

Teda, až na isté problémy, ehm. Zatiaľ čo som vychválil grafickú stránku, celkovo tú technickú musím pokarhať. Mne síce hra na Series X s výnimkou asi troch padnutí fičala stabilne, ale množstvo ľudí najmä na PC také šťastie nemalo. Hneď po vydaní ich trápili prepady snímkovania, občasné vypadávanie zvuku a replík v cutscénach, ale najmä kopa bugov, ktoré často znemožňovali dohratie jednotlivých misií. A to sa stalo aj mne. Počas jednej z úloh som mal odpáliť štyri ovládacie zariadenia na rôznych miestach, aby sa otvorili dvere do jednej z lokalít. Problém bol, že keď som to urobil a potom som náhodou zomrel, pri načítaní checkpointu som mal dvere zatvorené, ale ovládacie zariadenia boli už zničené. Nech som pobehoval hore-dole a skúšal všetko možné, do danej budovy som sa už dostať nevedel, takže som musel celú misiu reštartovať.

V každom prípade, ide o záležitosti, ktoré sa hádam opravia po pár patchoch. Mechanicky totiž všetko funguje tak, ako má, a ak máte záujem o nefalšovanú zábavu, Destroy All Humans 2: Reprobed vám ju s radosťou poskytne.

Naše hodnotenie

Destroy All Humans! 2: Reprobed je dobrý remake, ktorý ctí originál a jemne ho vylepšuje. Vyzerá to krásne, hrá sa to výborne a väčšina z vás sa aj poriadne zasmejem. Ak by štúdio Black Forest Games dostalo na starosti potenciálne pokračovanie, nesťažoval by som sa.

Klady

 • skvelé prevedenie do modernej grafiky
 • zábavný príbeh
 • dobrá variabilita prostredí a hrateľnosti
 • väčšinou humor

Zápory

 • občas humor
 • technické problémy
 • niektoré misie nie sú veľmi zábavné

Informácie o hre

DESTROY ALL HUMANS! 2: Reprobed

DESTROY ALL HUMANS! 2: Reprobed 2022

 

 • Platforma: Xbox Series X/S
 • Žáner: akčná adventúra
 • Vývojár: Black Forest Games
 • Vydavateľ: THQ Nordic
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: THQ Nordic

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

 
 

 

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk