RECENZIA: F1 22 - S veľkými, no občas zbytočnými zmenami

RECENZIA: F1 22 - S veľkými, no občas zbytočnými zmenami

Formula 1 si s príchodom novej sezóny prešla masívnymi zmenami. Kompletne nové pravidlá zamiešali poradím na čele a fanúšikom priniesli lepšie pretekanie. Samozrejme, pre štúdio Codemasters to znamená, že majú vyhrané – zmeny sa totiž ponúkli samé od seba a bolo teda veľmi pravdepodobné, že toto nebude iba „update súpisiek“, ako to často pri týchto každoročne vydávaných športových a pretekárskych sériách býva. Je to však skutočne tak?

Veľa zmien vonku, no aj pod kapotou

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Pre fanúšika F1, ku ktorým patrím, stačí pohľad na nový monopost Ferrari v hre a mne to stačí na to, aby sa kúpa nového prírastku v sérii oplatila. Toto sa však snaží tváriť ako recenzia a preto sa budem usilovať byť čo najobjektívnejším. Za sebou mám každý z posledných šiestich ročníkov tejto série a musím povedať, že s výnimkou jedného má Codemasters sériu pekne v malíčku. Pod heslom „nemeň, čo nie je pokazené“ sme sa preto dočkali len kozmetických úprav, ktoré však majú masívny dopad na zážitok.

Mód kariéry sa dočkal prepracovania tréningov, pričom tréningové programy boli spojené do jedného celku. V tréningovom programe tak strávite menej času, pričom zároveň ho využijete efektívnejšie bez toho, aby ste stratili dôležité R&D body, ktoré potrebujete na vývoj monopostu. Ešte lepšia je implementácia virtuálneho tréningu, kde si volíte program, ktorý máte dokončiť, pričom ho absolvujete vo forme simulácie, no vždy existuje riziko zlyhania. Ak sa vám však nechce tráviť desiatky minút v tréningu a trate poznáte naspamäť, tak aj toto je riešenie.

Konečne sme sa taktiež dočkali štartovacej procedúry v podobe zahrievacieho kola, to však môžete vynechať, ak to nie je nič pre vás. Vašou úlohou je zahriať komponenty monopostu a následne sa zaradiť na správne miesto. Quick Time event bol priradený aj pitstopom, pričom ten určuje rýchlosť samotnej zástavky v boxoch. Bohužiaľ, tu si musíme aj poplakať, keďže obeťou nových pravidiel a novej edície F1 hry sa stal náš verný inžinier Jeff. R.I.P. Jeff.

Celý režim kariéry sa riadi slovom flexibilita. Hra vám nechce klásť do cesty činnosti, ktoré si neprajete absolvovať, preto si v tomto môžete prakticky všetko prispôsobiť podľa seba. Chcete mať nový tím, no nemáte chuť prebojovať sa z konca poľa, ale radi by ste ihneď súperili s najlepšími? Okej. Chcete vynechať niektoré neobľúbené preteky? Kalendár si môžete namiešať podľa vlastnej chuti. Chcete si zahrať kariéru so spoluhráčom? Aj to je po novom možnosť. Musím vývojárov pochváliť za tento prístup, pretože hoci rešpektujem snahy o autenticitu, niekedy naozaj nemám chuť absolvovať kompletný tréningový program.

Už menej však chválim fakt, že vývojári nepridali aktuálny ročník monopostov F2 a vystačiť si tak musíme s tým predchádzajúcim. Na jednej strane chápem, že so zmenou pravidiel mali viac práce s ich implementáciou do hry a EA od štúdia očakáva nový titul každý rok, no zamrzí to.

Zbytočný bonus

Ešte viac zamrzí absencia príbehového módu Breaking Point. O to viac, keď uvidíte, čo Codemasters vymyslelo ako náhradu. Tou je mód F1 Life a vlastne nejde ani tak o náhradu, ako skôr o snahu predávať mikrotransakcie. F1 Life je totiž vašou „obývačkou“. Tú si môžete vyzdobiť pomocou kozmetických predmetov, do garáží si môžete ukladať superšportiaky, do vitrín si môžete naukladať trofeje a ostatní hráči môžu váš „kumbál“ navštíviť. Neviem, prečo by to niekto robil, ale sto ľudí, sto chutí.

Samozrejme, hra predáva tzv. Podium Pass, čo je ekvivalent štandardného Battle Passu a v ňom sú hromady týchto predmetov. V každom prípade je asi fajn, že ho môžete pokojne ignorovať, pretože nič zaujímavé sa v ňom nenachádza.

A keď už sme pri superšportiakoch, práve tie sú druhou „náhradou“ za Breaking Point mód. Do kariéry sú implementované tak, že pred každými pretekmi máte možnosť na danej trati splniť výzvu s konkrétnym autom a zarobiť pre tím viac peňazí. Výziev, našťastie, nie je veľa a preto môžete túto časť veselo ignorovať. Ak nie, tak vás čakajú štandardné preteky na čas, prechádzanie bránami a ďalšie činnosti. Superšportiaky si následne môžete odomknúť aj v hlavnom menu a absolvovať výzvy takýmto spôsobom. Bohužiaľ, jazdný model týchto špeciálnych vozov nie je práve najlepší a hoci rozumiem, že nemajú byť prilepené k trati ako monoposty F1, tak by som určite privítal, ak by viac „jazdili“ a menej „plávali“. Bez ohľadu na jazdný model však musím skonštatovať, že ide o celkom zbytočný dodatok do hry a oveľa radšej by som bol (a v tomto so mnou bude súhlasiť aj väčšina komunity), ak by Codemasters pridali staré monoposty F1 tak, ako to robili v minulosti. Určite by sme to ocenili viac.

Jazdiť ako Hamilton

Pochváliť musím jazdný model monopostov F1. Ten sa dočkal celkom výrazných zmien, čo je pochopiteľné vzhľadom na veľkú zmenu pravidiel. Monoposty sa veľmi ľahko dostanú do pretáčavého šmyku, preto musíte s plynom pracovať veľmi opatrne hlavne na výjazde z pomalých zákrut. V rýchlych zákrutách zas monoposty držia naozaj prilepené, no chvály sa dočká aj zlepšenie manažmentu pretekov. Na pneumatiky si naozaj musíte dávať pozor, aby ste to neprepálili a nestratili ich a dokázali tak naplniť plánovanú stratégiu. Ku konci „stintu“ vám pneumatiky neodpustia, ak sa k nim nesprávate s láskou a to je presne to, čo pri emulovaní skutočných pretekov F1 hľadáme.

Vylepšení sa dočkala aj umelá inteligencia. Vývojárom sa podarilo nájsť správny balans medzi agresivitou a jemnosťou, takže už iba výnimočne sa stáva, že vás súperiaci jazdec použije ako plochu na odrazenie. Prítomnosť Safety Car zas vyzdvihuje fakt, že súperi nie sú neomylní roboti a dokážu robiť chyby. Vidieť konkurentov monopost odstavený na trati dáva pocit, že ide o naozajstné preteky s ľudskými oponentmi, hoci to tak v skutočnosti nie je.

Vizuál už tradične patrí k tomu najlepšiemu v žánri – špeciálne vtedy, keď máte za sebou preteky v premenlivých podmienkach, ktoré sa začínajú za slnečného počasia, no postupne sa začne „zaťahovať“ a všetko vyvrcholí masívnou búrkou, ktorá otáča vašu stratégiu na hlavu. Práve tieto momenty sú jedinečné pre F1 aj v reálnom živote a vývojárom sa to skvelo podarilo preniesť do hry.

Naše hodnotenie

F1 22 je síce tradičným pokračovaním, no vďaka okolnostiam ponúka svieži zážitok –vizuálne príťažlivý a zároveň celkom verný predlohe. Akurát škoda, že vývojári sa rozhodli investovať zdroje do zbytočných prvkov, ktoré nič hodnotné pre fanúšika športu neprinášajú. A čo je horšie, nikoho mimo F1 kolotoča do hry nepritiahnu.

Klady

 • skvelý vizuál, verné podanie športu a fantastický jazdný model
 • vylepšenia na každom kroku
 • komplexné mechanizmy módu kariéry a možnosť zahrať si ho vo dvojici
 • kompletná ponuka multiplayeru

Zápory

 • zbytočný mód F1 Life
 • chýbajúci Breaking Point mód

Informácie o hre

F1 22

F1 22 2022

Vstúpte do novej éry Formula 1 v EA SPORTS F1 22, oficiálnej hre šampionátu 2022 FIA Formula One World Championship. Odštartujte do novej sezóny s prepracovanými vozidlami a upravenými pravidlami redefinujúcimi pretekársky deň, otestujte svoje zručnosti na novej trati Miami International Autodrome a okúste lesk a slávu života v režime F1 Life.

 • Platforma: Xbox Series X/S
 • Žáner: Pretekárska hra
 • Vývojár: Codemasters
 • Vydavateľ: EA
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: ABC Data

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk