RECENZIA: Jurassic World Evolution 2 - Život si opäť našiel cestu

RECENZIA: Jurassic World Evolution 2 - Život si opäť našiel cestu

Dinosaury. Tyranosaurus Rex, triceratops, pterodaktyl... Kto by ich nemal rád? Tieto cool plazy boli kedysi „pánmi“ života na Zemi a dodnes patria medzi najfascinujúcejšie stvorenia, ktoré nám naša planéta ponúkla. K ich popularite mimoriadnym dielom prispel aj technologicky fascinujúci veľkofilm Jurský park z roku 1993 od legendárneho režiséra Stevena Spielberga – a vďaka budovateľskej stratégii Jurassic World Evolution 2 ho môžete prežiť na vlastnej koži.

Priznám sa, že prvotná vlna nadšenia okolo Jurského parku ma obišla, hoci to malo úplne jednoduchý dôvod. Bol som vtedy iba malé dieťa a vnímal som akurát tak okolie, nie nejaký revolučný trhák (a tak trochu aj krvák) v kinách. Samozrejme, tento rest som o pár rokov napravil aj vďaka TV Markíza a zničenie sna megalomanského miliardára Johna Hammonda považujem za dielo, ktoré obstojí aj dnes.

Prvý diel Jurassic World Evolution z dielne špecialistov na tycoony zo štúdia Frontier ma veľmi neohúril. Nebol zlý, ale chýbalo mu niečo, čo by ma nútilo zapnúť ho znovu a znovu, čo sa mnohým podobným žánrovým kúskom darilo bez problémov. Napríklad Two Point Hospital, duchovné pokračovanie kultovej nemocničnej stratégie Theme Hospital, si rád nainštalujem aj roky po jeho vydaní. K druhému dielu manažovania dinosaurieho parku som preto vzhliadal s očakávaním, že vývojári opravia chyby z jednotky a ešte k tomu pridajú čosi navyše. Podarilo sa? Nuž, ako by povedal gazda Radoslav, tak pol na pol.

Obmedzené pieskovisko

Ak ste jednotku nehrali, vedzte, že aj v tomto prípade ide v podstate o simulátor ZOO, akurát namiesto levov, tigrov či krokodílov návštevníkom predvádzate dinosaurov. Vašim zverencom musíte postaviť vhodné priestory, zmanažovať, aby ste ich nemixovali rôzne druhy, a zároveň to celé vystavať, poprepájať a upravovať tak, aby boli ľudia spokojní. Pretože spokojný zákazník sa rovná peniaze, ktoré pribudnú do vášho vrecka a za ktoré si následne môžete park ďalej vylepšovať. Popritom skúmate, liahnu sa vám nové dinosaury a občas ich aj chytáte. Jednoducho klasika.

Trochu atypicky začnem najväčším negatívom. Keď si pri Jurassic World Evolution 2 chcete len tak oddýchnuť a nechať pracovať svoju kreativitu a lásku k dinosaurom, nebudete to mať úplne jednoduché. Hra síce obsahuje tzv. sandbox mód, no nie všetky vymoženosti si môžete užiť hneď od začiatku. Veci si totiž najskôr musíte pootvárať v ostatných módoch. Nuž... Prečo? Komu toto prišlo ako dobrý nápad? Je to škoda, pretože keď už to máte všetko k dispozícii, je to výborná zábava pre každého fanúšika tycoonov. Navyše si tu viete nastaviť aj rôzne podmienky, ako je typ počasia, terénu, dĺžka života vašich miláčikov, to, či budú potrebovať jedlo a vodu, a kopu ďalších vecí, vďaka ktorým si prispôsobíte zážitok presne podľa vášho gusta.

Skvelá teória chaosu

Veľmi pozitívne slová nemám ani na adresu kampane. Rozhodne nie je zlá, len si už na začiatku musíme ujasniť, že v podstate ide iba o glorifikovaný niekoľkohodinový tutoriál. Vidím v tom premrhaný potenciál a mrzí to o to viac, že sa k vám prihovárajú staré známe postavy Claire a Owena (Dallas Bryce Howard aj tentoraz prepožičala svoj hlas, Chrisa Pratta sme sa však znovu nedočkali), ktoré si pamätáme z posledných filmov – celistvejší, dlhší a s hollywodskymi snímkami viac prepojený zážitok by nás potešil oveľa viac. Takto sme sa dočkali iba pár misií odohrávajúcich sa po udalostiach Jurassic World: Fallen Kingdom.

Ostatné módy však potešia oveľa viac a dočkáme sa aj slušnej výzvy. Tá sa ani nesnaží skryť už v názve jedného z nich (Challenge), pričom práve ten riadne potrápi vaše mozgové bunky, dovolím si povedať, že niekedy až príliš. Na výber máte niekoľko scenárov, v ktorých sa budete usilovať dosiahnuť maximálne hodnotenie vášho parku. Aby to nebolo jednoduché, hra vám, samozrejme, bude pod nohy hádzať rôzne polená, preto vám tento mód odporúčame skúsiť až vtedy, keď už budete mať čosi za sebou odohraté a budete rozumieť aj pokročilejším mechanizmom Jurassic World Evolution 2. Pochvalu si zaslúži najmä mód Chaos Theory, čo sú vlastne scenáre založené na udalostiach z filmov tejto dinosaurej série. Tie som si užil najviac – každá mapa je naviazaná na jednotlivé filmy a obsahuje budovy a dinosaurov, pri ktorých zaplesajú srdcia každého „nostalgika“. A poteší aj cameo v podaní charizmatického Jeffa Goldbluma alias Dr. Iana Malcolma.

Čo je nové v Hyper... v Jurskom parku?

A čo je ešte nové? Sú to napríklad vodné a lietajúce dinosaury, ktoré určite potešia nejedného fanúšika. S tým sa zároveň spájajú aj nové budovy a prostredia, kde budú plazy tráviť všetok svoj čas. Celkovo v hre nájdeme viac ako 70 rôznych druhov prehistorických monštier, čiže variabilita vášho parku je zaručená. Všetko je jednoducho robustnejšie. Týka sa to aj starostlivosti o dinosaurov, tí sú totiž po novom o čosi „fajnovejší“ a je potrebné dávať pozor na rôzne ich požiadavky. Tie sa týkajú ako potravy, tak aj prostredia, takže sa čoskoro pristihnete, ako jednému potvoriakovi pridávate vodnú plochu, zatiaľ čo druhý si zaželal trochu viac kvetín na spásanie. Priznám sa, že občas som pri ich požiadavkách zapochyboval o tom, či by dokázali prežiť aj vo svojom prirodzenom prostredí.

Väčší dôraz je kladený aj na povahové špecifiká konkrétnych dinosaurov. Veľkú paseku vedia narobiť hlavne agresívne jedince, ktoré nemajú problém napadnúť aj svojich druhových spolupútnikov. V jednej z hier som sa dostal do patovej situácie – jeden z obľúbených dinosaurov často napádal ostatných, samostatný výbeh som mu však urobiť nemohol, keďže v izolácii by sa necítil dobre. A čo teraz? Účty u veterinára sa množili, preto som to nakoniec nechal na prírodu. Bojachtivý jedinec nakoniec skonal, keď si uhryzol väčšie sústo, ako dokázal požuť. Apropo, bitky a zranenia. Kontrolovať treba aj zdravotný stav vašich dinosaurov, ak to totiž zanedbáte, taká operácia vás neskôr môže vyjsť na poriadny balík.

Veda je základ života

Trochu viac personalizácie by si zaslúžili zamestnanci. Až na jednu výnimku sú všetci anonymní, čo je škoda, keďže práve oni sú zodpovední za bezchybné fungovanie parku. Tvorcovia by si tu mohli vziať príklad z už spomínaného Two Point Hospital. Každý z vašich pracovníkov tam mal meno a špecifické vlastnosti, ktoré mu mohli pomáhať, alebo aj škodiť. Bol to celkom pekný pocit, keď si doktor, ktorý bol vo vašej nemocnici od úplného počiatku, konečne vytrénoval svoj hlavný skill na maximum a stal sa najlepším v obore. No a to isté platí aj o návštevníkov, nečakajte žiadne klikanie na ľudí a uspokojovanie ich individuálnych požiadaviek. Takto hlbokej simulácie sme v tomto prípade (zatiaľ) nedočkali.

Predchádzajúce slová neplatia pre vedcov, ktorí sú novinkou oproti jednotke. Pod palcom majú množstvo dôležitých vecí, napr. vám prinášajú fosílie, z ktorých sa neskôr liahnu dinosaury, liečia, a, samozrejme, starajú sa o výskum. Čím je kvalitnejší vedec, tým to všetko bude trvať menej času. Pozor však, ak budete ignorovať ich potreby, môžu sa vzbúriť a sabotovať park. S vedcami sa zároveň spája manipulovanie s DNA týchto prehistorických plazov. Vďaka tomu je chov dinosaurov, resp. ich množenie strategickejšie a zábavnejšie, keďže množstvo druhov ma rôzne nedostatky, ktoré viete práve vďaka vedcom a génovému inžinierstvu zvrátiť, ba dokonca obrátiť na pozitívum. Možností a kombinácii je veľa, tak hor sa experimentovať!

A tak sa teda hráte, budujete, skúmate, kontrolujete, liečite, chytáte, riešite problémy. Keď to všetko dostanete do krvi, kolobeh činností skĺzne do typicky tycoonovskej a príjemnej rutiny, hoci niekoľko pripomienok by sa našlo. Týchto aktivít je totiž celkom dosť a väčšinu z nich musíte robiť ručne. Nechápte ma zle, je mi jasné, že o tom hry sú, ale z niektorých činností sa neskôr stane poriadny stereotyp, čomu by mohla zabrániť automatizácia a trochu viac praktickosti. No a taktiež by som dinosaurov poprosil, aby sa predo mnou toľko neschovávali. Občas bolo naozaj ťažké ich nájsť medzi stromami a porastom, nech je grafické spracovanie akokoľvek pekné.

Technická stránka

Graficky vyzerá Jurassic World Evolution 2 príťažlivo a je splneným snom všetkých milovníkov dinosaurov. Pozerá sa na to veľmi dobre a ako príjemný bonus si to všetko môžete vychutnať pekne zblízka – stačí nasadnúť do džípu vašich Rangerov a kochať sa, prípadne je tu aj možnosť zaletieť si helikoptérou a postarať sa o uspatie dinosaura vo voľnej prírode, ktorého by ste chceli vo vašom zariadení. To všetko sprevádzajú výborne spracované zvuky a skvelá hudba, čomu určite pomohlo filmové štúdio Universal Pictures. Vývojárom totiž umožnilo prístup k zvukovým efektom a hudbe z hollywoodskych predlôh, čo napomáha vynikajúcej atmosfére.

Čo sa týka technickej stránky, hra fičala na Xbox Series X stabilne a plynulo, moje virtuálne dinosaury sa tak nemuseli báť žiadneho pádu. Teda okrem meteoritu, haha (vedecký humor). Jeden problém som s ňou však predsa len mal, hoci patrí do kategórie vtipných, ba až bizarných. Keď som Jurassic World Evolution 2 spustil prvýkrát, bol v španielčine a v menu som nenašiel spôsob, ako to zmeniť. Ako ukázalo trochu googlenia, príčina bola jednoduchá. Systémový jazyk môjho Xboxu som totiž mal nastavený slovenský a v abecede k nemu najbližšie bola práve španielčina.

Malé obavy som mal z ovládania, predsa len, stratégie sú na gamepade o čosi kostrbatejšie, o čom som sa presvedčil napr. pri recenzovaní Civilization VI na PS4. Nakoniec to nebolo zlé, ale ak máte možnosť, radšej si do vašej mašinky pripojte klávesnicu a myš. Hra ich na Series X podporuje a vďaka tomu bude zážitok plynulejší a menej stresujúci.

Naše hodnotenie

Čo povedať na záver? Jurassic World Evolution 2 je dobrá stratégia. Budete sa pri nej baviť? Áno. Budete sa kochať fascinujúcou faunou a flórou? Áno. Je lepšia ako prvý diel? Určite. Budete si hovoriť, že sa to dalo urobiť ešte o čosi lepšie? Áno. Ale... Povedzme si úprimne, čo je dokonalé?

Klady

 • kopa dinosaurov
 • zábava
 • atmosféra a grafické spracovanie
 • mód Chaos Theory

Zápory

 • kampaň nie je kampaň, ale iba tutoriál
 • zo začiatku obmedzený sandbox
 • niektoré nedostatky, ktoré by sa dali ľahko odstrániť

Informácie o hre

Jurassic World Evolution 2

Jurassic World Evolution 2 2022

 

 • Platforma: Xbox Series X/S
 • Žáner: Stratégia/Tycoon
 • Vývojár: Frontier Development
 • Vydavateľ: Frontier Development
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Hypermax

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk