RECENZIA: Riders Republic - V tejto adrenalínovej republike neplatia obyčajné pravidlá

RECENZIA: Riders Republic - V tejto adrenalínovej republike neplatia obyčajné pravidlá

Slnko svieti, voda láka, postavme si snehuliaka. A potom si poďme zalietať a zabicyklovať. Dámy a páni, vitajte v Riders Republic!

Dobre, trochu preháňam, žiadne stavanie snehuliakov nebude. Ale inak v tejto novinke od Ubisoftu nájdete všetko, po čom vaše adrenalínové srdce túži – horské bicykle, lyže, snoubordy, ale aj raketové wingsuity. A vlastne ani nemusíte byť milovníkom extrémnych športov, aby ste si duchovného nástupcu skvelého Steep užili. Predsa len, riskovanie vášho virtuálneho alter ega je bezpečnejšie, akoby ste sa v reálnom svete mali vydať na zasnežený svah a spustiť sa z neho spoločne s ďalšími 63 hráčmi. Poďme však pekne po poriadku. Čo všetko Riders Republic ponúka a stojí za tých 60 eur?

Hurá dole svahom

Riders Republic na to síce ide zhurta už od začiatku, týka sa to však najmä obkecu okolo hrania. Titul sa vám snaží predstaviť akýsi príbeh. V ňom sa s pomocou sympaticky šialenej Suki a otca celej republiky Bretta budete usilovať dostať sa na slávny turnaj, pričom sprevádzať vás bude množstvo „cool“ videí a hlášok. Priznám sa, že mne tento štýl nesadol, dialógy považujem za otravné a tak trochu cringe, pričom ich je príliš veľa a každú chvíľu prerušujú flow. Haló, ja sa chcem hrať, nie polovicu času počúvať rádoby humorné reči! Naozaj to takú hodinu-dve trvá, kým vás hra prestane prerušovať po každých vyhratých pretekoch a dovolí vám užívať si to najlepšie, čo ponúka - úžasný otvorený svet, ktorý je radosť objavovať a ktorý je plný množstva športov a tajomstiev.

Veru tak, pred sebou máte nádhernú mapu plnú hôr, lesných cestičiek, snežných zjazdov, ale aj kaňonov či zamrznutých jazier. Vývojári nás pozývajú na exkurziu do prostredia inšpirovaného siedmimi národnými parkami v Spojených štátoch, zájdete si tak do Yosemitského údolia v Kalifornii, Canyonlands v Utahu, ale aj do okolia sopečného dómu Mammoth Mountain. Na rozdiel od Steep prím hrať nebude len sneh, keďže v Riders Republic významnú úlohu plnia horské bicykle. K nim sa pridávajú lyže/snoubordy a wingsuity a už viete, čo vás v hre čaká.

Zábava, na ktorú si musíte zvyknúť

Územie republiky jazdcov je v podstate obrovské pieskovisko a verím, že množstvo hráčov by sa ihneď po tom, ako sa doň dostanú, rado pustilo do súbojov s ostatnými ľuďmi. To by však bolo neuvážené. Veľmi dôležité je totiž vaše vybavenie a to je na začiatku mimoriadne slabé. Preto treba najskôr skúsiť kariéru, ktorá je rozdelená na päť častí - pretekanie na bicykloch, triky na bicykloch, pretekanie na lyžiach alebo snoubordoch, triky na týchto mašinkách a nakoniec sú tu lety vo wingsuitoch. Každú časť si levelujete samostatne, pričom vždy po zvýšení úrovne si odomknete ďalšie preteky a dostanete nové vybavenie, prípadne peniaze (za tie si viete kúpiť kozmetické serepetičky). No a za dokončenie jednotlivých pretekov (nemusíte ich vyhrať) a splnenie rôznych bočných úloh v nich inkasujete hviezdičky, ktoré potrebujete, aby ste sa mohli zúčastniť spomínaného megaturnaja.

Nebudem vám klamať (neviem, prečo mám tendenciu opakovať túto formulku, asi luhám často), začiatok hry vás môže prefackať. Hoci je Riders Republic kúsok arkádovitejšieho rázu, nie je úplne jednoduchý a kým si zvyknete, chvíľu to potrvá. Vývojári na vás najskôr hádžu všelijaké zjazdy, pri ktorých sa učíte, že ovládať bicykel v rýchlosti 90 km/h je asi tak ľahké, ako manažovať slovenskú vládu a pandémiu zároveň. Ak sa do našej politickej scény nevyznáte (to vám v žiadnom prípade nevyčítam, nevyznajú sa ani priamo aktéri v NR SR), ovládanie je kostrbaté a naozaj si musíte zvyknúť. K tomu si taktiež treba pripočítať aj občas haprujúcu fyziku a o trochu ťažší začiatok máme postarané.

Férové aj neférové

Hoci to nikdy nebolo ideálne, netrvalo to dlho a naučil som sa nuansy toho, kedy brzdiť do strmej zákruty, ako správne dopadnúť po naozaj veľkom skoku, prípadne ako načasovať legendárny trik, aby som neskončil na zemi. Zároveň sa patrí spomenúť, že chyby robíte nielen vy, ale aj vaši súperi. Neraz som bol počas stíhania pretekára na prvej pozícii svedkom toho, ako nezvládol zdanlivo jednoduchý skok, musel sa vracať a mne sa otvorila cesta k víťazstvu. Potom som spadol aj ja a nakoniec som finišoval tretí, ale viete, čo chcem povedať. V tomto smere férovosť funguje.

Apropo, keď padnete na zem alebo miniete checkpoint, máte k dispozícii tzv. backtrack. Hra vás vráti o pár sekúnd späť a vy môžete svoju chybu napraviť. Táto funkcia si svoje uplatnenie našla najmä v pretekárskych tituloch (pozdravujem sériu Forza Horizon), žiaľ, verzia, ktorá sa nachádza v Riders Republic, je nedorobený polotovar. Na rozdiel od spomínaných „racingoviek” sa síce vrátite o čosi dozadu, vaši súperi však pokračujú vo svojom snažení. Ehm. To sa takto nerobí, do mačacej matere. V multiplayeri súhlasím, ale v hre pre jedného hráča? Trošku nezmyselné. Vo Forze používam vracanie času napríklad vtedy, keď sa učím jednotlivé trate a spôsob, akým vyberať zákruty, čo by sa hodilo aj tuto.

Živý svet

Ak si však odmyslíte túto moju kritiku, pred sebou máte veľmi fajn zábavu. Absolvovanie jednotlivých pretekov jeden po druhom ma aj napriek spomenutým neduhom neprestalo baviť počas celej doby recenzovania, za čo môže aj fakt, že prostredie je naozaj rozmanité, čo zabezpečilo aj slušnú variabilitu pretekov. Tie môžete striedať, ako len chcete, takže vám nič nebráni v jednu chvíľu súperiť s 11 jazdcami pri zjazde kaňonom, potom sa preletieť ponad zelené údolie a následne sa spúšťať na lyžiach ako taká Peťa Vlhová.

Nakoniec sa mi do krvi dostala každá časť hry, hoci spočiatku som mal veľké problémy s trikmi či pretekmi v hlbokom snehu. Veľkú úlohu hrá, samozrejme, aj to, že Riders Republic je krásna záležitosť a je radosť sa v neh premávať. Navyše, herný svet nie je prázdny - každú chvíľu vidíte nejakú počítačom riadenú postavu, ako pretne vašu cestu, ale aj ostatných ľudí, ktorí zdieľajú server s vami, a vy sa tak necítite sami. Dobrá práca, Ubi.

Masový chaos a kolízie

Dôležitou súčasťou hry je multiplayer, ktorý je tak... 3,6. Not great, not terrible. Aby ste ma nechápali zle - samotné súperenie s ostatnými je zábava, má to však zopár ale. V prvom rade chýbajú rebríčky, kde by ste svoje výkony porovnávali s ostatnými hráčmi, čo je veľmi zvláštne na hru z roku 2021, ktorá od vás navyše často chce, aby ste prekonávali časy, prípadne skóre za triky. Multiplayerové zápolenia sú taktiež rozdelené do divízií podľa výkonnosti, počas doby recenzovania sa mi do tej mojej ani raz nepodarilo pripojiť a vždy som radšej kývol na ponuku hry, aby rozšírila kritéria, inak by som na svoje preteky čakal doteraz. No a potom sa dostanete do situácie, kde súperíte aj s hráčmi, ktorí majú omnoho lepšie vybavenie a nie je to iba vo vašich rukách. Ako chcú autori motivovať nových hráčov, aby sa pridali, keď proti nim často stoja mohykáni?

Špecialitkou multiplayeru Riders Republic sú tzv. masové preteky. No a to je teda masaker! Zo svahu sa totiž väčšinou spustí 64 cyklistov alebo lyžiarov, pričom počas pretekov sa viackrát zmení disciplína. Ak začínate kdesi v strede balíka, je to poriadne adrenalínová záležitosť, zároveň je to však tak trochu o šťastí. Problémom je totiž kolízny model. V singleplayeri to až tak nevidno, tu však môže spôsobiť, že sa vaše snaženie skončí mimo checkpointu aj bez toho, že by ste chybu urobili vy. A hoci v týchto pretekoch ide najmä o zábavu, predsa len nechcete skončiť na 58. mieste len preto, že do vás niekto vrazil, fyzika si zobrala dovolenku a vy ste preto minuli checkpoint, hoci v reálnom svete by sa nič také nestalo. Pripočítajte si k tomu „nápomocný” backtrack, ktorý vás sem-tam vráti do zlej pozície, sekundy ubiehajú a súperi vás míňajú... A máte po nálade. Nehovorím, že v tomto móde treba kolízie vypnúť, pretekanie 64 duchov neznie veľmi zábavne, ale čosi sa upraviť musí, aby to bolo férové. Potenciál je tu veľmi veľký.

Je to krásne, je to cool

Samozrejme, čo by to bola za novinka od Ubisoftu, keby neobsahovala mikrotransakcie? Sú aj v Riders Republic, ale nie sú nejako otravné a ku šťastiu ich vôbec nepotrebujete. Za špeciálnu menu si viete zakúpiť iba špeciálne (opakovanie slov, prepáčte, ale som lenivý meniť túto vetu) oblečenie a pravdu povediac, nebolo nejaké pohľadné, takže o nič neprichádzate. A ako som napísal už vyššie, kozmetické doplnky môžete získať aj za peniaze, ktoré dostanete počas hrania a levelovania, takže to nie je o tom, že každý kus oblečenia je ukrytý za paywallom reálnych peňazí.

Čo sa týka technickej stránky, tam sa nemôžem sťažovať. Grafika je nádherná a neraz som sa pristihol, ako sa popri pretekaní kochám pohľadom na okolité hory... a potom padnem, lebo si nevšimnem zákrutu. Predovšetkým downhill na bicykli dokáže byť magickým zážitkom. Hra na Series X bežala bez problémov, stretol som s v podstate iba s jedným pádom v off-line pretekoch. Samostatnou kapitolou je výborne vybraný soundtrack. Niet nad ten pocit, keď sa rútite dole nebezpečnou lesnou cestičkou a do toho vám v ušiach hrách The Offspring alebo Green Day. A ak neobľubujete punkové či rockové tóny, k dispozícii je aj tona iných žánrov. Vyberie si každý.

Naše hodnotenie

Riders Republic je veľmi dobrá oddychovka, ktorá ponúka množstvo obsahu a zábavy. Škoda však, že zároveň obsahuje niekoľko zbytočných a iritujúcich chýb, resp. nedomyslení. Ak by sa dalo, dal by som tri a pol hviezdičky, keďže však takýchto titulov nedostávame veľa, s jemne prižmúrenými očami novinku od Ubisoftu odporúčame už teraz.

Klady

 • skvelá adrenalínová zábava
 • krásna grafika a výborný soundtrack
 • rozmanité prostredie
 • množstvo športov, medzi ktorými sa ľahko prepína

Zápory

 • ovládanie nie je vždy ideálne
 • rádoby vtipné dialógy
 • pokazený kolízny model
 • nedoriešený multiplayer

Informácie o hre

RIDERS REPUBLIC

RIDERS REPUBLIC 2021

 

 • Platforma: Xbox Series X/S
 • Žáner: Športová hra
 • Vývojár: Ubisoft Annecy
 • Vydavateľ: Ubisoft
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk