RECENZIA: Forza Horizon 5 - Aj po piatykrát s posunom vpred

RECENZIA: Forza Horizon 5 - Aj po piatykrát s posunom vpred

V hernom priemysle existujú žánre, kde je posun diel od dielu celkom... komplikovaný. Nemôžete zmeniť fakt, že futbal hrá 11 hráčov na každej strane a taktiež nemôžete zmeniť fakt, že v pretekárskom titule budete neustále jazdiť za to svoje obľúbené Lancer EVO. Alebo Mazdu RX-8. Preto bažíme po každom náznaku posunu vpred. O to komplikovanejšie je to, keď tvoríte piaty diel svojej pretekárskej série a nechcete si pohnevať fanúšikov, ktorí majú svoje „zvyklosti“. Ako teda na to? A podarilo sa to piatemu dielu Forza Horizon opäť?

Už hneď na začiatku môžem skonštatovať, že áno. Nie je to však zas také jednoduché a preto sa pustím do vysvetľovania. Šablóna série Forza Horizon je už známa. Šialený príchod na festival, postupné zdolávanie pretekov a ďalších úloh, ktoré odomykajú ďalšie úlohy a preteky, až pokiaľ sa nedostanete do veľkého finále, prípadne Siene slávy. Sériu však od žánrových kolegov odlišuje absolútna miera slobody, ktorú vám vývojári dávajú do rúk.

Niektorým to môže prekážať. Nie je to totiž ten bežný pretekársky zážitok, kde na začiatku riadite totálny šrot, postupne zbierate zopár peniažkov na to, aby ste si ho vylepšili a po hodinách hrania si môžete dovoliť ďalšie. Horizon vám pokojne v druhých alebo tretích pretekoch dovolí zasadnúť za volant najnovšieho Ferrari. Vývojári si nelámu hlavu s tým, aby dizajnovali striktnú cestičku postupu hrou, namiesto toho otvárajú čo najväčšie množstvo brán. Od momentu, keď prejdete intro sekvenciu, tak vlastne môžete robiť, čo chcete a v akom aute chcete. Ak ste hrali predchádzajúce diely, tak vývojári vás odmenia skutočnými skvostmi v motoristickom priemysle, takže pokojne môžete šoférovať McLaren Senna a preháňať sa po prostredí.

Táto sloboda dochádza až do takých extrémov, že vlastne môžete takmer celú hru prejsť bez toho, aby ste sa zúčastnili štandardných pretekov. Okrem tých sú tu totiž k dispozícii aj tradičné PR Stunts, ktoré sa skladajú z fotobuniek, masívnych skokov, rýchlostných úsekov a aj novinky, ktorá vlastne novinkou nie je, ak ste hrali niektoré z rozšírení pre Forza Horizon 4. Táto novinka má názov Trailblazers a vašou úlohou je prísť na cieľové miesto čo najrýchlejšie, pričom terén nie je práve najprívetivejší.

A nezabudlo sa ani na Horizon Stories, čo sú misie so špecifickými úlohami, ktoré však taktiež neobsahujú protivníkov. Ak preferujete tradičné preteky, aj tu sa máte na čo tešiť. Klasické cestné preteky, cross-country, off-road, pouličné – nájdete tu všetko, čo si môžete priať.

Ani tu však nekončíme. Z DLC obsahu pre štvorku sa osvedčilo niekoľko prvkov. Eliminator je netradičný Battle Royale vo svete áut a vrátil sa aj mód Super 7, čo je súbor siedmich výziev, ktoré pripravili ostatní hráči. Celé to však prináša jemný problém. Ak ste človekom, ktorý si zahrá iba základnú hru Forza Horizon, tak si to možno nevšimnete. No ak ste sa venovali aj DLC obsahu, tak vám to určite neujde.

A to je nedostatok prekvapení v hre. Áno, integrácia módov je uhladenejšia a všetko do seba parádne zapadá, no na druhej strane je faktom, že pocit déjà vu prichádza celkom často. Podotýkam, že to platí primárne pre tých, ktorí v predchádzajúcej hre strávili stovky, ba až tisícky hodín. Tí, ktorí tu a tam Horizon vynechali a skončili pri kampani štvorky, tí nájdu obrovské množstvo nových nápadov.

Napriek tomu, že na hernej mape sa nachádzajú doslova stovky rôznych činností a pretekov, tak nikdy nedochádza k zmätku, pretože štruktúra kampane je aj napriek svojej zdanlivej komplikovanosti jednoduchá. Či sa pretekáte alebo lámete rýchlostné rekordy, prípadne dokonca fotografujete autá, tak získavate tzv. Accolades, ktoré vám prideľujú určitý počet bodov. Tie následne meníte za vybudovanie nových alebo upgrade už existujúcich miest na pretekanie a tie vám zas odomykajú nové a nové činnosti, ktoré môžete skúsiť. Od nových pretekov až po špeciálne Showcase podujatia, ktoré vo väčšine prípadov poskytujú nejaký šialený nápad, ktorý vývojárom napadol počas... mítingu.

Kľúčom k zábave je však herná mapa. A Forza Horizon 5 dokazuje, že vytvoriť zábavnú hernú mapu nie je o tom stlačiť tlačidlo „randomize“ a hotovo, ale je to o variabilite, precíznosti a dôraze na detail. Mexiko je totiž bez najmenších pochýb tým najlepším herným prostredím v pretekárskych tituloch a najlepším prostredím v sérii. Ponúka neskutočnú variabilitu prostredia, ktorá však nie je iba na oko. Od piesočných pláží cez malé mestečká a aktívnu sopku až po aztécke pamiatky. Najúžasnejšie na tom je, že to celé funguje. Herné prostredie podporuje v pretekoch štandardné cestné a aj off-road preteky zmysluplne a bez toho, aby ste mali pocit, že niekomu bolo ukrivdené. Práve off-road preteky vďaka tomu získavajú úžasnú variabilitu. Pretože zatiaľ čo v hustých lesoch si musíte dávať pozor na veľké prúdy vody, ktoré môžu narobiť šarapatu, tak v inom prostredí sú zas problémom skaly, ktoré vytŕčajú zo zeme a ukončia vaše nádeje na víťazstvo. A keď si k tomu ešte prirátate fakt, že hra podporuje režim deň/noc a aj zmeny ročných období a počasia, tak dostanete bezkonkurenčné herné prostredie, ktoré je dokonalým synonymom názvu štúdia, ktoré sériu vytvára – Playground.

Je to jedno z mála prostredí, kde nebudete chcieť používať možnosť Fast Travel napriek tomu, že sa tu nachádza. Pri svojom putovaní totiž narazíte na spomínané PR Stunts. Môžete sa zúčastniť krátkych pretekov s ostatnými Drivatarmi, búrať bonusové XP tabule, odhaľovať jednotlivé cesty Mexika tým, že po nich jazdíte, odhaľovať staré vraky v garážach, zúčastňovať sa komunitných Horizon Arcade podujatí či dokonca obdivovať pamiatky a ikonické stavby Mexika. Forza Horizon 5 sa vás snaží neustále držať v nadšení a šťastí. V úvodných hodinách jazdíte po neodhalenej mape a neustále zastavujete, pretože vývojári si pre vás pripravili niečo zaujímavé. Zaujímavé miesto, zaujímavú scenériu, zaujímavé podujatie. Na obrazovke vám neustále naskakujú nové objavy a aj napriek tomu, že väčšinu z toho ste už absolvovali v minulých dieloch, tak vám to opäť vyčaruje úsmev na perách a viete, že musíte objaviť všetkých 536 kúskov ciest. A aj keď to neurobíte, tak to vlastne neprekáža, pretože vám na obrazovke bude konštantne blikať, že ste niečo objavili, získali, spravili. Prinajhoršom stačia body, ktoré získavate za veci, ktoré predvádzate za volantom a za ktoré môžete nakupovať perky pre autá. Áno, podobne ako štvorka, aj päťka má lite-RPG systém pre autá.

A ani teraz sme neskončili pri všetkom, čo hra ponúka. Odmenu dostávate napríklad aj za to, že fotografujete autá. Chcete sa stať full-time tvorcom polepov? Užijete si skvelý editor a v prípade, že sa váš polep bude páčiť ostatným, navyše zarobíte hernú menu. Chcete stráviť hodiny tunením výkonu svojho auta a následne poskytnete tento profil ďalším pretekárom? Aj to môžete a aj za to budete odmenený. Chcete len tak blbnúť s kamarátmi? Vytvorte si konvoj a hor sa do jazdenia po Mexiku. Chcete si užiť niektorú zo skvelých tímových minihier? Nech sa páči.

Asi najväčší skok v posledných rokoch spravila séria v oblasti UGC obsahu, teda obsahu tvoreného užívateľmi. A nie je to preto, že by boli vývojári leniví a tak si povedali, nech obsah spraví komunita za nich. Tvrdiť to by bola heréza. Napriek tomu poskytuje hra komplexné nástroje tvorby vlastných módov a pretekov, pričom vrcholom tohto snaženia je nový štadión, kde ľudia, ktorí obľubujú takúto tvorbu obsahu, strávia ďalšie desiatky až stovky hodín.

Aby som to zhrnul, je toho masívne množstvo. Málokedy sa vám do rúk dostane hra, ktorá ponúka takto veľa obsahu, pričom nástroje na jeho vytváranie zabezpečia, že sa v Mexiku tak skoro nudiť nebudete.

Navyše, vývojári pozorne počúvali komunitu a zlepšili niekoľko aspektov, na ktoré sa sťažovali tí, ktorí v Horizon hrách strávia stovky hodín – zvuky áut. Tie boli od podlahy prepracované a vozidlá po novom pradú presne tak, ako by ste očakávali. A keď sme už pri tých autách, vývojári vylepšili aj možnosti ich úpravy. Od spomínaných polepov cez výkonnostné až po vizuálne vylepšenia. Jasné, nie je to Underground, kde si do kufra namontujete subwoofer, no vzhľadom na to, že hra poskytuje vyše 400 áut, je to veľmi solídna ponuka.

Vizuálne je Forza Horizon 5 tým najlepším, čo máte možnosť v tomto roku vidieť, cross-gen necross-gen. Famózna vykresľovacia vzdialenosť prostredia, neuveriteľne detailné autá a vlastne celkovo prostredie, z ktorého vám často spadne sánka. Je neuveriteľné, že hra, ktorá vyzerá takto, dokáže solídne fungovať na konzole, ktorá je osem rokov stará. Samozrejme, s určitými obmedzeniami. Na konzolách novej generácie ponúka Horizon 5 4K a 1080p rozlíšenia (Series X a Series S) a voľbu 30 alebo 60 FPS. Ak ste čudný, zvoľte si 30, ak nie, tak 60. Tak či tak to bude vyzerať úžasne.

Dôležitou súčasťou titulu je aj audio zložka. Nielen preto, že chcete počuť svojho štvorkolesového miláčika, ale aj pre navodenie atmosféry. Horizon hry sú totiž o festivaloch a k tomu je veľmi dôležité cítiť tú atmosféru. Tu sa o ňu stará skvele vyskladaný soundtrack, ktorý je rozdelený do niekoľkých rádiových staníc. K pocitu festivalu priamo v Mexiku dopomáha aj fakt, že vaša postava má po novom hlas, pričom v cutscénach vie vystúpiť z auta a vykonávať interakciu s ostatnými postavami.

K jazdnému modelu nemám čo vytknúť. Rovnako ako v ostatných častiach hry, tak aj pri jazdení a pretekaní poskytuje Forza Horizon 5 absolútnu slobodu, no počet kreditov je naviazaný na počet aktivovaných asistentov a obťažnosť protivníkov. Umelá inteligencia sa správa poctivo, no nie prehnane agresívne – ak ste hrali predchádzajúce diely, tak sa budete cítiť ako doma.

Naše hodnotenie

O Forza Horizon 5 by sa toho dalo napísať ešte veľa, no to by som iba tancoval okolo toho istého ohňa. Napriek tomu, že mnohí budú občas cítiť pocit familiárnosti, hra opätovne posúva sériu vpred. Čo je, mimochodom, už štvrtý diel za sebou. A úprimne, mne dochádza chválospev, ako je možné, že to vývojári dokážu. Horizon 5 prináša absolútnu slobodu vo všetkom, čo si v pretekárskom titule dokážete predstaviť. Jeho úlohou nie je stavať, ale búrať bariéry a vyčarovať hráčom úsmev na perách za každých okolností a bez ohľadu na to, akej činnosti sa chcú v hre venovať. A určite pomáha aj fakt, že ide o technologický skvost. Takže hor sa do Mexika. Ak ste predplatiteľom Game Passu, tak neexistuje dôvod, prečo by ste to nemali spraviť.

Klady

  • famózny audiovizuál a zmysel pre detail
  • absolútna sloboda pri postupe hrou
  • zmysluplné vylepšenia oproti štvorke
  • neuveriteľné množstvo rôznorodého obsahu a činností

Zápory

  • niekomu môže chýbať štandardná štruktúra pretekárskej kampane

Informácie o hre

Forza Horizon 5

Forza Horizon 5 2021

Veďte dych vyrážajúce expedície naprieč živými a neustále sa vyvíjajúcimi krajinami Mexika s otvoreným svetom s neobmedzenou a zábavnou jazdou v stovkách najväčších automobilov na svete.

  • Platforma: Xbox Series X/S
  • Žáner: pretekárska
  • Vývojár: Playground Games
  • Vydavateľ: Microsoft
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk