RECENZIA: Football Manager 2021 Xbox Edition - Návrat futbalového kráľa na konzoly

RECENZIA: Football Manager 2021 Xbox Edition - Návrat futbalového kráľa na konzoly

Športové hry majú svoj domov predovšetkým na konzolách a hoci mnohé z nich vychádzajú aj na PC, často sa tieto verzie ocitnú na druhej koľaji, viď fakt, že NBA 2K21 ani FIFA 21 nedostali next-gen vylepšenia aj na stolných počítačoch. Existuje jedna výnimka. Séria, ktorej domovom bolo dlhé roky PC - Football Manager. To sa však ročníkom 2021 mení a my sme sa pozreli na zúbky Xbox verzii tohto (minimálne v Spojenom kráľovstve) neskutočne populárneho titulu.

Hneď na začiatku sklamem majiteľov PS4 alebo PS5. Na mašinkách od Sony si totiž nezamanažujete. Ako pred pár mesiacmi uviedol na Twitteri Miles Jacobsen, šéf štúdia Sports Interactive, ktoré za sériou stojí, Sony im neposkytlo dev-kit, naopak, tím Xboxu ich o návrat prosil roky a ešte bol aj nápomocný. Najlepšie z toho nakoniec aj tak vyšli hráči na PC, keďže Football Manager 2021 Xbox Edition je Play Anywhere, čo znamená, že si ju môžete zahrať ako na konzole, tak aj na PC. A nebudem vám klamať, aj som to pre dobro mojich nervov mal zo začiatku chuť urobiť.

Ale poďme pekne poporiadku. Ak neviete, o čo v takomto štýle hier ide, základy nie sú žiadna raketová veda. Vytvoríte si vlastného manažéra, vyberiete si konkrétny tím, ktorého sa chopíte a hor sa do toho. Na vašich pleciach je v podstate všetko, čo sa týka riadenia futbalového klubu po športovej stránke. Staráte sa o tréning hráčov, nakupujete ich, predávate, skladáte základnú zostavu, vyberáte taktiku, rozprávate sa s médiami, dávate pozor na mladých hráčov, a, samozrejme, manažujete aj zápasy, do ktorých však, na rozdiel od série FIFA, zasiahnuť nemôžete. A ak by sa vám toho zdalo veľa, niektoré z úloh môžete delegovať aj na vášho asistenta, čo znamená, že sa o ne postará umelá inteligencia.

Aké je to na konzolách?

Základy by sme teda mali. Čo sa týka konzolovej verzie hry, z veľkej časti je podobná tej na PC. Na úvod vás privíta obrazovka, z ktorej spočiatku nebudete tušiť žiadnu kulehu. Vytvoríte si teda manažéra, vyberáte si ligy... a zrazu máte limit desať líg na next-gen a PC a päť na Xbox One. V mojom prípade nasledovalo prvé prižmúrenie očí, že tu niečo nehrá, a veru tak, je to pravda. V prípade konzolového FM totiž ide o akúsi pozmenenú verziu pre tablety (Touch), ktorú hráči dostávajú každý rok zadarmo k ich PC verzii. Samozrejme, nejde o nejaký mobilný free-to-play variant – aj táto verzia je poriadne prepracovaná, len sa s tou hlavnou nemôže až tak rovnať.

Hlavným kameňom úrazu je ovládanie. To je, prosím pekne, aj napriek všetkým snahám vývojárov neintuitívne a iritujúce. Pamätám si, ako som pred rokom recenzoval konzolovú verziu Civilization VI, ktorá ma bavila, mal som však rovnaké výhrady. Zvyknete si, gamepad sa však v prípade takýchto titulov myške a klávesnici nikdy nevyrovná. Áno, možnosť vychutnať si futbalového manažéra v pohodlí gauča rozhodne nie je zlá, čo však z toho, keď polovicu času strávite tým, že sa pomaly budete pokúšať prepnúť do ďalšej časti hry. Obrazovka je v podstate rozdelená na akési bloky, medzi ktorými sa presúvate ľavou páčkou, pričom d-padom si vyberáte konkrétnejšie. Podržaním ľavej páčky si môžete zapnúť kurzor, pohyb s ním je však ťažkopádny. Dá sa na to zvyknúť, ale keď som si hru na porovnanie zapol na počítači, vďaka spomínanej kombinácii myšky a klávesnice bol zážitok neporovnateľne dynamickejší a pohodlnejší. Celkovo je ťažkopádnejšie celé používateľské prostredie – napríklad výber hráčov do zostavy či určovanie ich úloh by mohlo byť intuitívnejšie.

Starý dobrý Football Manager

Ak sa však cez to prenesiete, v konečnom dôsledku stále ide o skvelú zábavu. Hrateľnostne je to v jadre ten starý dobrý Football Manager, ktorý vás pokojne pohltí na dlhé hodiny. Ten Football Manager, pri ktorom si poviete, že ešte jeden zápas a pôjdem spať... ešte štvrťfinále pohára a končím... dobre, už len tuto nastavím tréningy, tohto hráča dám skautovať a vypínam... No, nevypnete to. Mechanizmy sú totiž rovnaké a stále rovnaký je aj ten úžasný pocit, keď vyhráte ligu, Ligu majstrov, prípadne aj to veľké derby proti hlučnému susedovi. FM 2021 Xbox Edition môže byť vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí nemajú až tak veľa času, stále sa však chcú ponoriť do vôd šéfovania futbalovým klubom a manažérsky mód vo FIFE im pripadá príliš arkádový a jednoduchý.

Aby som to upresnil - aj napriek predchádzajúcim vyjadreniam o tom, že ide o trochu zjednodušenú verziu, FM 2021 Xbox Edition je stále poriadne komplexným titulom. Množstvo dát, ktoré na vás vybafne, vás možno na začiatku omráči, ak sa však do futbalu aspoň trochu vyznáte, radi rozmýšľate a chcete sa učiť, čoskoro sa do toho ponoríte. Všelijaké analýzy vám totiž môžu iba pomôcť, nepotrvá dlho a možno aj vy sa začnete meniť na nového Josého Mourinha. K tomu všetkému treba pripočítať viacero módov. Okrem klasiky je tu online kariéra s kamarátmi, fantasy draft, možnosť vytvoriť si vlastný klub či rôzne historické výzvy - o zábavu takto máte na týždne postarané.

Na zápasy sa opäť celkom dobre pozerá. Neočakávajte grafické orgie, o tie tu nikdy nešlo, ale 3D engine je relatívne obstojný, hoci by si už zaslúžil vylepšenie, najmä keď sa pozriem na next-gen verziu FIFA 21. Taktiež sa vyskytnú veci, pri ktorých som pozdvihol obočie. V prvom rade sa mi zdá, že sa kope priveľa penált. Je pravda, že som si vybral Manchester United (haha), ale osem pokutových kopov za prvých päť zápasov je celkom dosť. Hráči taktiež občas prihrajú či vystrelia spôsobom, ktorý je robotický a nerealistický. Navyše, umelá inteligencia sa občas nezaprie a postará sa o skvostný kúsok. Už v treťom zápase sezóny David De Gea, jeden z najlepších brankárov na svete, vykopol loptu tak, že sa od jeho spoluhráča odrazila do vlastnej brány. V 91. minúte. Za stavu 0:0. Proti Chelsea. Nuž.

Nechce sa vám to sledovať? Tak to preskočte

Ak ste veteráni série, možno vás prekvapia aj chýbajúce rozhovory s hráčmi pred zápasom, cez polčasovú prestávku a po zápase - je to tak, k dispozícii je iba motivácia prostredníctvom krátkych pokrikov počas duelu. Nedočkali sme sa ani rozhovorov medzi štyrmi očami, kde by ste svojim zverencom mohli prehovoriť do duše aj mimo futbalových zápolení. Potešujúcou zmenou však je možnosť delegovať vedenie zápasu na vašich asistentov, ktorým navyše prikázať plán. Majú sa pokúsiť hrať to na istotu v podobe remízy, alebo treba do zápasu nabehnúť ako veľká voda a skúsiť čo najrýchlejšie streliť gól, aby následne zaparkovali autobus a čakali na protiútoky? Možností je veľa, vy to všetko iba nastavíte a o pár sekúnd uvidíte výsledok. Priznám sa, túto možnosť som párkrát využil, najmä pri stretnutiach s poslednými tímami v tabuľke a väčšinou to dopadlo tak, ako som si prial.

Čo sa týka technickej stránky, tam sa sťažovať nemôžem. FM fičí na Xbox Series X svižne, načítava sa rýchlo, simulácia jednotlivých dní tiež netrvá dlho a počas hrania som sa nestretol ani so žiadnymi bugmi či padaniami. Jedinou malo výčitkou je už spomínané množstvo líg (5 na old-gen, 10 na next-gen), v ktorých si môžete počas jednej kariéry zatrénovať, hoci počet licencií je opäť gigantický. Na záver však pridám ešte jeden odkaz pre Sports Interactive. Prosím vás, tie mikrotransakcie majú čo znamenať? Hra vám v správach, ktoré dostávate od členov tímu či médií, pravidelne ponúka predmety, ktoré napríklad v momente vyliečia zraneného hráča. Samozrejme, zakúpiť si ich môžete za reálne peniaze. Toto je koncept, ktorý horko ťažko akceptujeme vo free-to-play kúskoch, nie v normálnych AAA tituloch!

Naše hodnotenie

Xboxová edícia jednej z najznámejších športových sérií je v podstate slušne prekopaná Touch verzia. Ak sa chcete poriadne ponoriť do riadenia futbalových tímov, možno by bolo lepšie trochu si priplatiť a siahnuť po počítačovej verzii. Ani Football Manager 2021 Xbox Edition však nie je zlý a ak chcete o čosi rýchlejší, no stále komplexný a poriadne zábavný zážitok, rozhodne vás nesklame. Aj tá cena (40 eur) je o čosi priaznivejšia.

Klady

 • poriadne návykové
 • v jadre je to stále starý dobrý Football Manager
 • dynamickejšia hrateľnosť
 • dobrý technický stav

Zápory

 • ovládanie vás bude iritovať
 • Oproti „veľkej verzii” je to ochudobnené o pár možností
 • zápasový engine by si už zaslúžil vylepšenie
 • mikrotransakcie

Informácie o hre

Football Manager 2021

Football Manager 2021 2020

 

 • Platforma: Xbox Series X/S
 • Žáner: Futbalový manažér
 • Výrobca: Sports Interactive
 • Vydavateľ: SEGA
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk