RECENZIA: NBA 2K21 Next-Gen - Najkrajší basketbal všetkých čias s niekoľkými ale

RECENZIA: NBA 2K21 Next-Gen - Najkrajší basketbal všetkých čias s niekoľkými ale

Dočkali sme sa. Nová generácia konzol je tu a s ňou to, na čo sme všetci čakali ako na spasenie. Cyberpunk? Prosím vás. Valhalla? Kdeže. Miles Morales? Nebuďme smiešni. Áno, myslel som next-gen verzie každoročných športových titulov vrátane NBA 2K21!

To je ale humor, že? Prepáčte, jeseň je už pomaly za nami a môj mozog akoby nebol pripravený, že bude musieť vymýšľať úvody k recenziám športových hier ešte aj v decembri. Aby ste ma však nepochopili zle – teším sa. Prelom generácií väčšinou znamená odomykanie potenciálu, ktorý tituly z dielne EA, 2K či Konami majú, no nedostatočný hardvér minulej generácie im vraj bránil v rozlete. Teda, aspoň dúfam, že to tak je, inak nerozumiem, čo mali tie posledné ročníky NBA 2K znamenať.

Recenziu na last-gen verziu basketbalu od 2K som končil myšlienkou, že to pri nej (hre, nie recenzii, samozrejme) vývojári už zabalili a väčšinu snahy venovali ďalšej generácie. A tak nejak to vyzerá, že som sa celkom trafil. Next-gen NBA 2K21, ktorej som sa na zúbok pozrel na Xbox Series X, je v podstate rovnaká hra a zároveň úplne odlišná. Základ je podobný, v mnohom je však prekopaný a na prvý pohľad teda v mnohých veciach žiari úplnou novotou. Titul prináša mnoho zmien k lepšiemu, čo sa v prípade športových kúskov často nestáva. A čo sa týka hrateľnosti, je to - na rozdiel od fušeriny, ktorú som mal tú „česť“ recenzovať v septembri – veľmi fajn. Ale poďme pekne poporiadku.

Počiatočná eufória

Okrem čerstvého menu do očí určite hneď po štarte udrie celá audiovizuálna stránka. Séria NBA 2K sa vždy hrdila, že ide o basketbal, ktorý sa tomu reálnemu usiluje priblížiť čo najviac. Môj prvý kontakt s ňou nastal v roku 2009, keď sa prostredníctvom ročníka 2K10 konečne dostavila aj na počítače. Oproti konkurencii v podobe NBA Live to bolo z hľadiska grafiky a takých tých „televíznych” detailov ako nebe a dudy. Samozrejme, doba pokročila a aj na 2K sa kladú iné nároky. A hoci prezentácia bola vynikajúca neustále, predsa len bolo vidieť istú stagnáciu. Vďaka krajšej a realistickejšej grafike, ktorú PS5 a XSX dokážu vykúzliť, som opäť zacítil to, čo pred tými jedenástimi rokmi. Tešiť sa môžeme dokonca aj z úplne nového tímu komentátorov, ktorý sa strieda s tým pôvodným.

O čosi plynulejší je celý basketbal, next-gen verzia prináša opäť o čosi menej strojový zážitok z najlepšieho športu všetkých čias... prepáčte, nechal som sa uniesť. Čo som to? Áno, 2K prichádza s realistickejším basketbalom. Všetko je to o kúsok uveriteľnejšie, najmä obranná činnosť, pohyb hráčov či správanie lopty - dribling je menej exhibičný, let strely pôsobí prirodzenejšie a aj odrážanie sa lopty od dosky, resp. Od obruče je menej „umelé”. V minulých dieloch sa mi často stávalo, že keď sa lopta dotkla obruče, spustila sa jedna z animácií a vy ste už vedeli, ako to dopadne. Uveriteľnejšie (áno, zase som použil to slovo, ukameňujte ma) sú aj animácie hráčov, pričom ich správanie sa približuje realite oveľa viac ako kedykoľvek predtým. Napríklad Steph Curry či LeBron James na virtuálnych palubovkách pôsobia ako ich modely v skutočnom svete, kde patria medzi najväčšie hviezdy už dlhé roky.

Mierne vytriezvenie

Po počiatočnej eufórii a niekoľkých odohratých zápasoch však prichádza mierne vytriezvenie. Hoci všetko, čo som napísal na predchádzajúcich riadkoch, platí, po čase to zovšednie a vy si začnete všímať chyby. Napríklad umelá inteligencia vašich spoluhráčov je opäť na odstrelenie a často som mal pocit, ako by som nehral s legendárnymi basketbalistami, ale ich budgetovými verziami z blších trhov. Vaši hráči napríklad aj po rokoch odmietajú správne brániť súperov pri rýchlych protiútokoch, prípadne pravidelne zbytočne odbiehajú z voľných pozícií do preplneného podkošového priestoru. To urobia, samozrejme, až vtedy, keď už ste im nasmerovali prihrávku. Namiesto šance na jednoduchý kôš tak prichádzate o loptu a o nervy. Taktiež sa mi zdá, že aj tie dvojtakty vypadávajú z koša príliš často na to, že ovládate elitných basketbalistov.

Aj pri vychválených animáciách sa nájdu chyby, pričom kopa z nich je tu s nami už celkom dlho (áno, tým myslím teba, nepodarená animácia hodenia sa za loptou za čiaru) a časť z nich je nová. A časom si tak nejak všimnete, že stále fungujú rôzne fígle, ktoré človek zvykol využívať v predchádzajúcich dieloch. Stále si viete pomôcť speedbostingom, čiže rýchlym vyšprintovaním popri súperovi, ktoré – pokiaľ protihráč nemá skvelé defenzívne štatistiky – väčšinou končí smečom. A mód 3 proti 3 v online podobe je naďalej prehliadkou toho, kto dokáže vynájsť trápnejšiu a viac „cheesy” taktiku. Väčšinou to končí tak, že súper zaparkuje svojho vysokého centra pod košom a nechá umelú inteligenciu, nech bráni hráčov na perimetri. Veľká zábava, naozaj.

Nič lepšie ako MyNBA nenájdete

Dobre, trochu sme pokritizovali, ako je to však s offline obsahom? Tam budem v drvivej väčšine chváliť. Kvalitného prepracovania sa totiž dočkali už aj tak vynikajúce módy MyGM a MyLeague. Tie sú po novom spojené do tzv. MyNBA, čo je pravdepodobne najlepšia vec, akú môžete nájsť v športových tituloch. Ide v podstate o čosi na štýl Franchise módu v hrách od EA. Vyberiete si tím (alebo tímy), nastavíte si rôzne parametre a hor sa do sezóny, resp. sezón. Zatiaľ čo MyGM bola realistickejšia záležitosť, v ktorej ste sa museli správať ako reálny generálny manažér a tréner tímu NBA v jednom, MyLeague bol mód vhodný pre kreatívne duše. Vedeli ste si v ňom totiž prispôsobiť všetko vrátane atribútov hráčov. Ak vás napríklad otravovalo nastavovanie zostavy, vedeli ste to bez problémov delegovať umelej inteligencii.

No a MyNBA, novinka v next-gen NBA 2K21, je akési spojenie týchto módov dokopy. Zážitok si tak viete ušiť priamo na mieru, pričom pribudli ďalšie možnosti. Viete si tak napríklad skresať počet tímov v lige z 30 na 12, zmeniť systém play-off, alebo z predĺženia môžete urobiť tzv. rýchlu smrť - kto dá prvý kôš, ten vyhráva. Zapnúť môžete aj systém, ktorý dokáže hráčom náhodne rozdeľovať rôzne atribúty a povahové vlastnosti. Z nenápadného 15. výberu v drafte sa tak môže nečakane stať hviezda, ale z jednotky zas tvrdohlavý basketbalista, ktorý nakoniec skončí ako „bust” kdesi v čínskej lige.

A aj vaše putovanie zo stredoškolského basketbalového prostredia medzi najjagavejšie hviezdy zámorskej ligy v móde MyCareer sa dočkalo niekoľkých zmien. Ide skôr o kozmetické úpravy, napríklad prostredie, v ktorom budete manažovať svojho hráča, je pre oko o čosi pohľadnejšie. A príbeh aj tak stojí za starú bačkoru. Príjemne ma však prekvapilo, keď sa ma hra po ukončení strednej školy opýtala, či to nechcem skúsiť v G-League, čo je v podstate farmárska liga NBA. Ide o príjemné osvieženie, ktoré okrem vtipných momentov a známych postáv z minulých dielov prináša aj obstojnú výzvu, keďže proti vám nestoja iba mladé uchá, ale aj skúsení harcovníci.

A skláři nebudou mít co žrát

Pre ozajstných milovníkov basketbalu je tu aj novinka v podobe možnosti vyskúšať si kariérny mód v WNBA, čo je ženská verzia najlepšej ligy sveta. Áno, nie je tak prepracovaný ako ten mužský, avšak zabaviť dokáže a k dispozícii máte rovnako kvalitný a mierne upravený editor postavy, kde si môžete hráčku prispôsobiť k svojmu obrazu. A ak pristúpite na špecifické pravidlá, že ženský basketbal je z dôvodu menšej atletickosti nežného pohlavia tak trochu iný šport (ospravedlňujem sa, dámy, ale je to jednoducho tak), bude to minimálne zaujímavá skúsenosť, hoci sa priznám, že mňa prestala baviť relatívne rýchlo.

Čo sa týka online módov, najväčšie zmeny si môžeme všimnúť v tzv. „susedstve”. To tu už totiž nie je. Ale no tak, utíšite sa, schovajte vidly a nechajte ma dopovedať. The City – tak znie názov kompletne prerobenej verzie The Neighborhood. Takto si predstavujem next-gen zmeny! Odhliadnuc od nudného tutoriálu, ktorý vás svojou otravnosťou a množstvom grindu nabáda k tomu, aby ste siahli do reálnej peňaženky, The City ukazuje, čo dokážu nové konzoly. Mesto je masívne, plné obsahu a je najzábavnejšia „park” časť hry za posledné roky.

Chlapče, vypni to!

V MyTeam žiadne novinky nepribudli. Bol som trochu prekvapený, v konečnom dôsledku však rozumiem, že vývojári asi nechceli rozdeľovať komunitu. Predsa len, ide o najpopulárnejší mód, ktorý 2K zarába najviac peňazí. Ako som spomínal už v recenzii last-gen verzii, mód, ktorý sa točí okolo zbierania kartičiek, sa dočkal niekoľkých vylepšení. Pre hráčov, ktorí nemajú záujem míňať reálne peniaze na balíčky, je opäť o čosi prístupnejší – ak ste trochu šikovný a budete 2K21 venovať dosť času, viete konkurovať aj tzv. „veľrybám”. Problém však nastane, keď by sme si mali zadefinovať, čo to znamená dosť času. MyTeam je po novom rozdelený do sezón, pričom každá z nich trvá približne šesť týždňov. Za tú dobu vyjde kopa nových kartičiek, výziev a ďalších úloh, čiže o množstvo obsahu sa báť nemusíte.

Nuž, problémom je, o aký obsah ide. Za plnenie úloh dostávate skúsenostné body, pričom za tie sa levelujete. Čím vyšší level dosiahnete, tým lepšiu odmenu dostanete, pričom na 40. úrovni na vás čakajú tie najlepšie karty – zatiaľ to bol Pink Diamond Steph Curry, Blake Griffin či Galaxy Opal Dwayne Wade (fuuuj, povedal fanúšik Dallasu Mavericks). Pripravte sa však, že ak ich chcete získať, budete musieť obetovať desiatky, možno až stovky hodín bezmyšlienkového grindovania a tonu času aj premýšľaním, ako si zarobiť hernú menu bez toho, aby ste zneužili vašu peňaženku. Nie všetky úlohy sú totiž zábavné a keď máte s jedným hráčom získať 50 „stealov”, rýchlo vás to prestane baviť. A za obyčajné hranie zápasu žiadne expy nedostanete. Takto som si to, 2K, nepredstavoval. Rozumiem, že tie najlepšie karty majú byť odmenou pre tých najlepších a najvytrvalejších, avšak dalo sa to nastaviť aj rozumnejšie.

Vyťahovanie peňazí od hráčov

V konečnom dôsledku je to stále hra od 2K, ktorá je – aj napriek niektorým vylepšeniam a módu MyNBA – stále zameraná na to, aby z vašich peňaženiek vytiahla čo najviac peňazí. Prejavuje sa to napríklad v MyCareer, kde pokiaľ neinvestujete do nákupu virtuálnej meny, budete sa vylepšovať veľmi, veľmi pomaly, čo sa v konečnom dôsledku prenesie aj do spomínaného módu The City. Prvotný grind, aby ste sa do mesta vôbec dostali, je totiž s podporou VC o dosť jednoduchší.

Na záver si dovolím 2K skritizovať za to, ako sa popasovala s prechodom na nové konzoly. V prvom rade nerozumiem, prečo nemohol byť update last-gen verzie na tú next-gen zadarmo, ale museli ste si priplatiť za špeciálnu edíciu. Prechod bez nutnosti vyťahovať ďalšie peniaze umožnilo mnoho vývojárov na čele s EA a ich posledným ročníkom FIFA, ale 2K musí byť, samozrejme, špeciálne. V tomto prípade tak vidím iba chamtivosť a antizákaznícky prístup. Nehovoriac o tom, že ak ste si už zakúpili túto špeciálnu verziu, na next-gen sa vám presunie iba postup v MyTeam, čo znamená, že s vašim vytvoreným hráčom, s ktorým ste možno už čosi dosiahli v NBA či v Parku, sa môžete rozlúčiť.

Naše hodnotenie

Next-gen verzia NBA 2K21 je o dosť lepšia ako tá, ktorú si môžu vychutnávať hráči na PS4, Xbox One a PC. Dočkala sa viacerých noviniek, ktoré ma ako dlhoročného fanúšika potešili a za ktoré si vývojári zaslúžia pochvalu. Problémom je, že hrateľnostne som čakal oveľa väčší skok. Pozerá sa na to super, hrá sa to dobre, po čase však na povrch vypláva kopa mnoho malých problémov – a tie budú z času na čas kaziť zážitok. A to je pri hre, pri ktorej chcete tráviť čas pravidelne, nepríjemná záležitosť. Ak ste však doteraz žiaden basketbalový titul nehrali, neváhajte a kupujte. NBA 2K21 vás zabaví na desiatky, možno až stovky hodín, a v jadre je to výborná hra.

Klady

 • audiovizuálna lahôdka
 • príjemné menšie hrateľnostné zmeny
 • spojenie módov MyGM a MyLeague do vynikajúcej MyNBA
 • the City

Zápory

 • v samotnom basketbale som čakal väčšie zmeny
 • umelá inteligencia vašich spoluhráčov
 • neodstránené chyby
 • mikrotransakcie a chamtivosť 2K
 • nemožnosť preniesť si hráča a uložené hry z minulej generácie

Informácie o hre

NBA 2K21

NBA 2K21 2020

 

 • Platforma: Xbox Series X/S
 • Žáner: Simulátor basketbalu
 • Výrobca: Visual Concepts
 • Vydavateľ: 2K Games
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk