Zamestnanci Activision Blizzard sú po ohlásení kúpy jemne optimistickí a dúfajú, že Call of Duty nebude vychádzať každoročne

Zamestnanci Activision Blizzard sú po ohlásení kúpy jemne optimistickí a dúfajú, že Call of Duty nebude vychádzať každoročne

 

V to dúfame aj my.

Zatiaľ čo z pohľadu akcionárov je už ruka v rukáve a Microsoft a Activision Blizzard sa dohodli na obchode za 68,7 miliardy dolárov, tak asi sa zhodneme, že bez zamestnancov a vývojárov tento obchod nemá veľký zmysel, pretože sú to práve oni, ktorí vytvárajú hry. Preto Jason Schrierer zisťoval, aká je nálada medzi nimi po ohlásení odkúpenia.

Našťastie to vyzerá tak, že nálada je „jemne optimistická.“ Schreier vyspovedal hneď niekoľko súčasných zamestnancov, ktorí mi prezradili, že sa „im uľavilo, že sa stalo niečo – čokoľvek, čo by mohlo zmeniť kurz spoločnosti.“ Báli sa totiž, že sa bude udržiavať status quo, čo bolo neakceptovateľné.

Kontroverznou bola hlavne pozícia šéfa Bobbyho Koticka, ktorý vedel o špinavostiach, ktoré sa v štúdiách dejú a dokonca kryl vinníkov. Ku koncu roka 2021 podpísalo petíciu za jeho odchod 1800 z 10 000 zamestnancov.

Podľa nemenovaných zamestnancov by sa mala zastaviť vlna odchodov zo štúdií, nakoľko sa očakáva, že Kotick po skončení obchodu odíde. Od šéfa Microsoft Gaming Phila Spencera sa očakáva „silnejšie vedenie“ a mnohí poukázali na úspešné akvizície Microsoftu v hernom priestore v posledných rokoch, pričom citovali hlavne štúdiá Double Fine a Obsidian, ktorým bolo umožnené fungovať autonómne aj po akvizícii.

Ďalším aspektom zvýšenia morálky je možnosť transformácie biznisu spoločnosti. Pod Kotickom totiž boli štúdiá nútené vydávať nové Call of Duty hry každoročne, čo pohltilo nie len štúdiá Infinity Ward, Sledgehammer a Treyarch ale aj ďalšie pomocné štúdiá. Game Pass a obrovské množstvo obsahu, ktoré tvoria ostatné interné štúdiá Xboxu by však mohli sňať tlak z pliec tvorcov Call of Duty.

„Vysokopostavení zamestnanci Activision diskutovali prechod z každoročného vydávania série, no nič zatiaľ nebolo finalizované, no medzi Call of Duty vývojármi existuje viera, že menej časté vydávanie série by potešilo hráčov a pomohlo by posilniť značku.“ Samozrejme, to ešte neplatí pre tento rok, nakoľko obchod sa má dokončiť až v prvej polovici tohto roka a Infinity Ward chystá (pravdepodobne) Modern Warfare II. Pomôcť by to mohlo aj Blizzardu, ktorý sa v posledných rokoch ocitol pod tlakom vedenia Activision, čo vyústilo v masívne odchody zo spoločnosti, ktoré by sa však transformáciou biznisu mohli spomaliť.

Podľa vývojárov v štúdiách Activision Blizzard sa jediná neistota týkajúca sa tohto obchodu dotýka neistoty, či táto kúpa nevyústi v prepúšťanie. Kotick ich však uistil, že spoločnosť je „odhodlaná ponechať si čo najviac ľudí, ako to bude možné.“

Zdroj: Bloomberg

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk