Microsoft má pre vývojárov a vydavateľov jasný odkaz: Upgrade na next-gen by mal byť zdarma

Microsoft má pre vývojárov a vydavateľov jasný odkaz: Upgrade na next-gen by mal byť zdarma

 

Reštrikcie v ktorých sa však vydavatelia vynašli.

Systém upgradu cross-gen hier bol v minulej generácii veľmi roztrieštený a nejednotný, no keď Microsoft predstavil so svojou novou konzolou systém Smart Delivery, zdalo sa, že pri tomto prechode na nové konzoly s tým až taký problém nebude. Old-gen a next-gen verzie hier za jednu cenu, pričom systém konzoly vie, ktorú verziu si má stiahnuť je niečo, čo sme uvítali s otvorenou náručou.

Teda až do momentu, keď sme nezistili, že celý program Smart Delivery je dobrovoľný a aj keď už mnoho vývojárov a vydavateľov sa k nemu prihlásilo (Ubisoft, Cyberpunk 2077, Destiny 2, Avengers) tak našli sa aj takí, ktorí buď vymysleli vlastnú schému (EA s programom Dual Entitlement) alebo celý tento systém rovno zignorovali a upgrade zdarma ponúkať nebudú.

Microsoft im to však neuľahčil. Podľa zdrojov, ktorými disponuje web VGC totiž Microsoft vyslovene zakázal vydavateľom a vývojárom robiť platené upgrady cross-gen hier vo forme vydania DLC. Odporúčanie Microsoftu znie jasne: Upgrady na next-gen majú byť zdarma a vydavatelia nemôžu účtovať za upgrade tým, že vydajú platené DLC.

Ak však napriek tomuto odporúčaniu vydavatelia zignorujú upgrade zdarma, tak majú prakticky iba jednu možnosť. Vydať old-gen a next-gen verziu svojej hry ako separátne SKU, čo je presne to, čo spravilo 2K Sports s hrou NBA 2K21. Pri tejto hre si tak môžete kúpiť buď old-gen a next-gen verziu samostatne, alebo balíček oboch hier za zvýšenú cenu.

Microsoft taktiež nedovoľuje pridať podporu Smart Delivery do hry po jej vydaní. Táto funkcia musí byť prítomná pri vydaní hry. Rozdiel medzi hrou s podporou Smart Delivery a bez podpory je ten, že hra, ktorá tento systém podporuje je v operačnom systéme konzoly braná ako jedno SKU, no ak Smart Delivery nie je podporované, tak old-gen a next-gen verzia sú dve samostatné verzie hry. Tým pádom sú rozdelené aj uložené hry, achievementy a ďalšie drobnosti.

Samozrejme, Microsoft nemôže vydavateľov a vývojárov donútiť, aby ponúkali možnosť upgradu zdarma, no je škoda, že napriek jednoduchému a pohodlnému systému v podobe Smart Delivery sa niektorí rozhodli, že je lepšie za next-gen hráčom účtovať.

Zdroj: VGC

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk