Pro Evolution Soccer 2019 – Recenzia

Pro Evolution Soccer 2019 – Recenzia

 

Séria Pro Evolution Soccer, skrátene PES, v tomto desaťročí hrala na poli futbalových simulácií druhé husle. Vývojári sa pokúšali tento stav zvrátiť už niekoľkokrát, no vždy sa našli prvky, ktoré neboli dotiahnuté do konca. Podarí sa tento rok sérii Pro Evolution Soccer výraznejšie sa presadiť? Dočkali sme sa po rokoch komplexného futbalového zážitku?

Začneme tým, čo zaujíma každého futbalového fanúšika – hrateľnosť. Tá už je niekoľko rokov orientovaná na krátke prihrávky a postupné zakladanie útokov. Dlhé nakopávané lopty nie sú príliš účinné a ak sa ich aj rozhodnete používať, váš hráč musí vykonať naozaj skvelý nábeh za obranu. Pokiaľ navyše takéto nábehy využívate príliš často a vaši krídelníci neustále šprintujú, veľmi rýchlo sa to odzrkadlí na ich celkovej výdrži. Výdrž hrá v tomto ročníku veľkú rolu a profituje z toho dynamika zápasu, meniaca sa najmä v druhej polovici druhého polčasu. Hra vás tak núti viac premýšľať nad taktikou, spôsobmi zakladania útokov a striedaním hráčov, čo výrazne chválime!

Taktické možnosti sú naozaj bohaté, jednoduché na editáciu a, predovšetkým, hráči na zmeny reagujú. Veľmi užitočným prvkom je aj možnosť rýchleho striedania priamo počas prerušenia hry. To nie je limitované počtom hráčov a máte k dispozícii celú lavičku, zatiaľ čo v konkurenčnej Fife máte možnosť si pred zápasom definovať iba tri takéto striedania. Výrazného zlepšenia sa dočkali aj brankári. Okrem nových animácií, vďaka ktorým sú schopní predvádzať viacero variácií zákrokov, sa zlepšila aj ich práca s nohami a pri vybiehaní už nepôsobia ako rozbehnutý vlak, ktorému sa pokazila brzda. Dôležitou súčasťou hry sú aj rozhodcovia. Ich rozhodnutia sú občas diskutabilné, čo je na druhej strane opäť krok k reálnosti a zároveň emócie hráčov pracujú na plné obrátky.

Ako ste si isto všimli, s hrateľnosťou sme boli nadmieru spokojní, no to isté sa nedá povedať o atmosfére zápasu. Hre chýbajú interaktívne prvky ako prestrihy so zaujímavými informáciami o nasledujúcich zápasoch alebo aktualitách na prestupovom trhu, vizualizácia systému VAR alebo pohľady na emócie manažérov. Rozpačitosť prezentácie len podčiarkujú komentátori, ktorí sú v porovnaní s minulým rokom o chlp lepší a z času na čas trefne zareagujú na dianie počas zápasu, no opakovanie ich fráz je vysoké a výkriky do tmy aj pri čo ako zlej strele častejšie ako pri finále Ligy Majstrov. Uspokojilo nás iba celkové grafické spracovanie a plynulých 60 FPS bez framedropov.

Práve zmienkou o Lige Majstrov plynule prejdeme k achillovej päte celej série – k licenciám. Tie prešli v porovnaní s minulým ročníkom zoštíhľujúcou kúrou, keďže EA sa podarilo Konami uchmatnúť licencie k Lige Majstrov a Európskej Lige. Kompenzácie v podobe exkluzívnej ruskej Premier League alebo ázijskej Ligy Majstrov sú len slabou náplasťou. Aby toho nebolo málo, nemecká Bundesliga úplne absentuje a v hre sa nachádzajú iba Bayer Leverkusen a Schalke 04.

Nájde sa však pár výnimiek, ktoré sa dočkali špičkového spracovania ako hráčov, tak aj štadiónov. V anglickej lige tak nebudete ochudobnení o pieseň You'll Never Walk Alone v podaní fanúšikov Liverpoolu na Anfielde. Našťastie sa Pro Evolution Soccer môže spoľahnúť na komunitu, ktorá každý rok skomolené názvy tímov a absenciu vybraných líg doplní patchom. Jediným pozitívom tak zostáva prítomnosť našej reprezentácie s reálnymi menami hráčov. Kompletný zoznam licencovaných tímov nájdete na stránke Konami.

Výrazné zmeny nenastali ani v počte herných módov. Primárnu rolu hrá stále Master League, ktorý na rozdiel od minulého ročníka dostal pár vylepšení, ako nové možnosti pri vyjednávaní kontraktov alebo predsezónny turnaj. Balíčky v myClub už obsahujú štyroch hráčov namiesto jedného a novinkou sú aj „Featured players“, čo je obdoba Team of the Week z Fifa Ultimate Team. Mód je celkovo veľmi zábavný, no spektrom obsahu stále len dobieha konkurenciu.

Naše hodnotenie

Pro Evolution Soccer 2019 vyniká skvelou vyladenou hrateľnosťou, ktorá bola tento rok doplnená o prepracovaný systém výdrže hráčov meniaci dynamiku zápasov. Futbalový zážitok je tak realistický a núti hráčov viac premýšľať o spôsobe hry a taktických zmenách. Taktické možnosti sú široké a po aplikovaní na ihrisku badateľné. Grafické spracovanie je výborné, no atmosféra zápasu výrazne zaostáva. Celkový dojem nezlepšujú ani chýbajúce licencie a úplná absencia nemeckej Bundesligy. Potešila nás však prítomnosť našej reprezentácie s reálnymi menami hráčov.

Klady

 • vyladená hrateľnosť
 • fyzikálny model lopty
 • systém výdrže hráčov, ktorý má zásadný vplyv na dianie zápasu
 • taktické možnosti, ktoré hráči následne plnia
 • grafické spracovanie
 • prítomnosť našej reprezentácie

Zápory

 • chýbajúce licencie a úplná absencia nemeckej Bundesligy
 • atmosféra zápasov
 • komentátori

Informácie o hre

Pro Evolution Soccer 2019

Pro Evolution Soccer 2019 2018

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: šport
 • Výrobca: Konami
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kon Tiki

Trailer

Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk