Sonic Mania Plus - Recenzia

Sonic Mania Plus - Recenzia

 

Ak ste minulý rok vynechali Sonic Maniu, možno by bolo dobrým nápadom dať jej šancu teraz. Vlaňajšie vydanie Sonic hry, ktorá nebola po dlhšom čase v 3D a bola zároveň iba nostalgickým kúskom Sonic série, zožala nakoniec väčší úspech ako nový diel do série Sonic Forces. Sonic hry pomaly schádzali dolu kopcom, tento diel však všetko napravil a ľudia si ho obľúbili. V dobe, keď všetci vývojári robili len remaster alebo remake hier z minulosti, Sega a jej fanúšikovia (ktorí sa predtým venovali hackovaniu samotných Sonic hier) urobili novú hru v starom šate. Hra bola vytvorená na oslavu dvadsiateho piateho výročia tohto modrého ježka a je vyrobená podľa receptu, ktorý v 90-tych rokoch dostal Sonica na vrchol, aby mohol bojovať s tými najlepšími, ako napríklad so samotným Mariom.

Presuňme sa ale k príbehu, v ktorom „prekvapivo“ nasledujeme Sonica a jeho kamarátov (Knucklesa a Tailsa), ako sa snažia zastaviť Dr. Eggmana a jeho spolubojovníkov – robotov. Vskutku nič nové. Popri príbehu vás bude sprevádzať grafické a zvukové spracovanie hry, ktoré pôsobí naozaj ako zo zlatej éry Sonica, teda 90-tych rokov. Levely sa v tejto hre nazývajú zónami a celkovo ich je dvanásť. Navyše, každá zóna je rozdelená na dve časti, tie pomenované ako akty. Na konci každého aktu musíte poraziť bossa. Tým bude buď samotný Dr. Eggman alebo nejaký z jeho robotov. Väčšina bossov pochádza zo starších dielov, no nájdeme tam aj zopár nových. Ak už spomíname novinky, tak len znovu zopakujem, že hra nie je remaster ani remake, a tak sú všetky levely nové v ôsmich známych lokalitách (napríklad nostalgický Green Hill) a v štyroch nových. K týmto krásne spracovaným zónam je, samozrejme, k dispozícii hudba, vďaka ktorej sa zosilní váš pocit, že ste sa preniesli do minulého storočia, dokonca i tisícročia.

Po hrateľnej stránke ide všetko veľmi hladko, dokonca tak hladko, že som sa niekedy strácal v tom, kde sa vlastne nachádzam. Mohlo to však byť len tým, že Sonica som predtým hral maximálne tak v družine, keďže som sa narodil až po roku 2000. V každom akte sa okrem klasických zlatých kruhov, vďaka ktorým ste nažive, nachádza aj jeden veľký. Ten otvorí špeciálny 3D level, v ktorom sa snažíte dochytiť UFO vlastniace jeden zo siedmich Chaos Emeraldov. Počas toho zbierate gule, aby ste však boli rýchlejší, musíte zbierať aj zlaté kruhy. Tie slúžia ako čas, ktorý znamená prehru, ak vyprší skôr než UFO dolapíte. To všetko sa deje počas toho, ako sa snažíte vyhýbať sa prekážkam. Ak sa vám podarí získať všetkých sedem Emeraldov, poskytnete postavám super transformáciu, vďaka ktorej otvoríte pravý koniec (áno je ich viac). Okrem týchto bonusových levelov tu je aj ten, v ktorom zbierate modré gule, zatiaľ čo sa vyhýbate červeným. Po vyzbieraní všetkých modrých guliek dostanete medailu. Tie vám odomykajú ďalšie funkcie. Do týchto levelov sa dostanete, keď prekročíte checkpoint s viac než dvadsiatimi piatimi zlatými kruhmi a vojdete do portálu.

Poďme ale k tomu, čo je nové a čo so sebou prináša Plus verzia tejto hry. Ak už vlastníte Sonic Maniu, tak Plus verziu nanovo kupovať nemusíte. Dá sa kúpiť digitálne pomocou DLC za 5 €. Hlavným lákadlom je nový mód Encore, ktorý sa navonok môže zdať ako nová kampaň. V skutočnosti ide o pôvodné zóny, len zremixované. Každý level vyzerá inak ako ten pôvodný, čo zvyšuje celkovú hodnotu hry a pridáva ďalších pár hodín hrania. Okrem toho vás v tomto móde budú sprevádzať dve nové postavy – Mighty a Ray. Mighty môže „naraziť” do zeme (jej schopnosť je naozaj ťažké vysvetliť), vďaka čomu môžete vyberať skratky. Okrem toho je imúnny voči ostňom, ak je momentálne v guľôčkovej forme. Ray bude obľúbený u hráčov, ktorí sa chcú naháňať za rekordmi a rýchlymi časmi. Dokáže plachtiť a lietať, vďaka čomu postupujete rýchlo. Problémom je však to, že musíte byť skutočne presní, keďže medzery sú veľmi úzke. Systém životov v Encore je taktiež iný v porovnaní s normálnym Mania módom. Postupne získavate všetky postavy tak, že naraz hráte len s dvomi, medzi tými sa ale, samozrejme, môžete prepínať. Ak chcete hrať s postavou inou ako s dvojicou, ktorú momentálne máte, musíte nájsť konkrétne miesto (krabicu), kde sa to dá uskutočniť. Je ich ale celkom veľa, takže s týmto nebudete mať problém. Ak postava, s ktorou hráte, zomrie, stratíte ju a nebudete ju môcť používať, kým ju znovu nezískate späť. Ak zomrú všetky vaše postavy, je to rovnaké, akoby by ste v normálnom móde stratili všetky životy. Okrem nového Encore módu a postáv obsahuje toto DLC ešte možnosť hry pre štyroch hráčov na jednej obrazovke, teda ďalšie vylepšenie v porovnaní s pôvodnými dvomi hráčmi. A ak sa rozhodnete kúpiť si krabicovú verziu Sonic Mania Plus, dostanete ešte pekný 32-stranový Artbook.

Naše hodnotenie

Ak ste fanúšikom retro hier alebo samotného Sonica, Sonic Mania Plus je výbornou kúpou. Zabaví vás na dlhé hodiny a frustráciu, ktorú zažijete, len znásobí pocit úspechu potom, čo konečne dokončíte level. Je to jedna z najlepších, ak nie najlepšia Sonic hra za posledné roky. Ak vás však Sonic nikdy veľmi nelákal a teraz máte pocit, že toto by mohla byť hra pre vás, majte sa na pozore. Opak by totiž mohol byť pravdou, keďže je už od začiatku jasné, že hra nie je určená pre nováčikov.

Klady

  • výborné ovládanie
  • atmosféra 90-tych rokov
  • krásne pixelové spracovanie

Zápory

  • niektoré levely dokážu byť až priveľmi frustrujúce
  • hra nie je priateľská k novým hráčom

Informácie o hre

Sonic Mania Plus

Sonic Mania Plus 2018

Sonic Mania Plus je návratom do zlatej éry Sonica, 90-tych rokov. Hra stavia na nostalgický 2D dizajn a pixelové spracovanie.

  • Platforma: Xbox One
  • Žáner: Platformovka
  • Výrobca: PagodaWest Games & Headcannon
  • Distribútor v GB: SEGA Europe
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: CENEGA

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk