L.A. NOIRE - RECENZIA

L.A. NOIRE - RECENZIA

 

Jeden z najunikátnejších titulov minulej generácie sa dočkal adaptácie na nové konzoly. Ja osobne som L.A. Noire miloval i napriek jasným a zreteľným chybám. Hra priniesla niečo nové a neopozerané a zároveň posunula úroveň technológie o niečo ďalej. Všetko však so sebou prinieslo daň v podobe vraždy štúdia Team Bondi, kvôli čomu bolo ohlásenie novej adaptácie hry na nové konzoly takým veľkým prekvapením. Poďme sa na to teda spoločne pozrieť.

L.A. Noire prináša do žánru open-world hier niekoľko zásadných zmien, ako napríklad pokojnejšia atmosféra, ťahavé a pomalé tempo hrateľnosti, dôraz na premýšľanie a dôvtip či pozornosť pri vypočúvaní podozrivých. Stlačením kohútika na zbrani sa väčšina prípadov vyriešiť nedá a nesprávne dedukcie a nepozornosť môžu hráča veľmi rýchlo zahnať do úzkych a viesť k nevyriešeným prípadom.

Pre tých, ktorí s titulom ešte nemali tú česť, je dôležité najprv objasniť, že v L.A. Noire sa vžijú do kože detektíva Cola Phelpsa v 40-tych rokoch v Los Angeles. To znamená, že k dispozícii nie sú žiadne prepracované technické vymoženosti a je nutné spoľahnúť sa hlavne na seba. Pri vyšetrovaní vrážd, krádeží, obchodov s drogami či požiarov vám váš partner veľmi nepomôže a všetku prácu musíte urobiť vy.

Hrateľnosť má niekoľko základných pilierov: hľadanie dôkazov na rôznych miestach (nielen na mieste činu), vypočúvanie svedkov a podozrivých a akčné pasáže v podobe streľby alebo bitky. Poradie nie je vždy rovnaké, takže prípady neupadajú do stereotypu a sú veľmi rôznorodé. Pri vypočúvaní svedkov a podozrivých uvidíte pokrokovú technológiu, pri ktorej boli herci snímaní pomocou kamier a následne vložení do hry tak, aby ste pomocou ich mimiky vedeli odhadnúť, či vám hovoria pravdu alebo klamú. No nie je to jediný spôsob, ktorým ich môžete odhaliť, nakoľko máte k dispozícii aj dôkazy a na základe dedukcie si viete niektoré súvislosti pospájať. Nie je to síce dokonalá technológia, no v čase vydania hry to bola doslova revolučná vec.

Najväčším problémom bola grafická kvalita v tvárach jednotlivých postáv, ktoré autori nevedeli vhodne kvalitatívne doplniť ostatnými časťami tela, hlavne v oblasti vlasov. Postavy majú na jednej strane realistické tváre, no na druhej strane majú rozmazané a nie až také kvalitné zvyšné časti tela. Na vypočúvanie sa viaže vlastne jediná zmena v konverzii hry na nové konzoly, a to na fakt, že tri možnosti (Truth, Doubt a Lie) nahradili varianty Good Cop, Bad Cop a Accuse. Na hru ako takú to však nemá žiadny zásadný vplyv.

Jedinými zmysluplnými prídavkami tak zostávajú zvýšenie rozlíšenia na 4K v prípade Xbox One X a predaj hry vrátane všetkých DLC, ktoré vyšli k pôvodnej verzii. Konkrétne ide o 5 nových prípadov rozdelených do všetkých častí hry, ktoré predĺžia hrateľnosť o celkom slušnú dobu. Vzhľadom na to, že zmena nápisov pri možnostiach odpovedí je jedinou zmenou pri porte hry, je zrejmé, že problémy hry naďalej pretrvali. Celé mesto je trochu nevyužité, a to aj napriek mini prípadom a udalostiam, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť a rôznym zberateľským predmetom, za ktorými sa skrýva niekoľko zaujímavých príbehov.

Graficky sa hra veľmi neposunula. Samozrejme, textúry sú lepšie a okraje sú menej kostrbaté. Ak ste hru hrali a mali radi, tak ju už, pravdepodobne, hráte. Tým, ktorých nezaujala, ju odporúčam vyskúšať, pretože ide o jedinečný zážitok. Možnosť opätovnej hrateľnosti hra nemá, nakoľko vždy existuje iba jedna správna odpoveď a jediné správne riešenie.

Naše hodnotenie

L.A. Noire je klasickým portom pre Xbox One a PS4. Zmeny sú nepodstatné a hra je určená hlavne pre fanúšikov. Je ťažké predpokladať, či sa Rockstar rozhodne aj pre dvojku, proti by som určite nebol. Hlavnou výhodou je jedinečnosť hry, nevýhodou zase to, že pre tých, ktorí hru už hrali, neponúka nič nové.

Klady

  • jedinečnosť
  • výborná hrateľnosť

Zápory

  • žiadne veľké vylepšenia
  • minimálna znovuhrateľnosť

Informácie o hre

L.A. NOIRE

L.A. NOIRE 2017

Vráťte sa späť do povojnového Los Angeles v temnej detektívnej hre L.A. Noire, ktorú sa rozhodli vývojári z Rockstar Games zremastrovať na novú generáciu konzol. Ako Cole Phelps, detektív LAPD, sa v Zlatej ére Hollywoodu budete stretávať s korupciou, obchodom s drogami alebo vraždami. Dynamické vyšetrovanie a revolučné animácie tvárí sú v L.A. Noire ikonické a vďaka nim si túto hru väčšina hráčov dodnes pamätá.

  • Platforma: Xbox One
  • Žáner: akčná adventúra
  • Výrobca: Tem Bondi/Rockstar
  • Distribútor v GB: Take 2
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk