Pro Evolution Soccer 2018 - Recenzia

Pro Evolution Soccer 2018 - Recenzia

 

Pro Evolution Soccer pripomína kamaráta, ktorého ste nevideli od základnej školy. Kedysi ste si užívali veľa zábavy a hoci ho už poznáte od hlavy až po päty, vždy sa tešíte na opätovné stretnutia.

Nielen kamarát zo základnej školy, ale aj Pro Evolution Soccer 2018 dospel. Dostal nový engine, ktorý už pár rokov poháňa verziu pre PlayStation 4 a Xbox One. Z nového engineu sa tento rok môžu tešiť aj majitelia PC verzie. Pokiaľ preferujete hranie na PC, v prípade PES 2018 neexistuje jediný dôvod, prečo uprednostniť konzolovú verziu.

Pro Evolution Soccer bol vždy najmä o futbalovej simulácii. 2018-ka pokračuje v evolúcii, ktorú začalo KONAMI pred pár rokmi. Futbal v podaní PES 2018 má vo všeobecnosti pomalšie tempo ako FIFA, avšak ani v nej nechýbajú rýchle protiútoky. Simulácia od KONAMI však priam exceluje v prirodzenosti futbalu. Silné nahrávky, nepresné nahrávky, náhodne nakopávané lopty, ktoré sa nepredvídateľne odrazia a ďalšie haluze pôsobia skutočne prirodzene. PES 2018 si zakladá na takýchto detailoch a značná časť hráčov z toho bude nadšená. FIFA pôsobí o niečo strojenejším dojmom a to vrátane novej FIFY 18, hoci tá spravila značný posun vpred.

Ak čítate túto recenziu, pravdepodobne sa rozhodujete, či si kúpite PES 2018, novinku zo série FIFA alebo obe hry. Neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože o FIFA a PES môžeme hovoriť podobne ako o iOS a Android vo svete smartfónov. Každému vyhovuje niečo iné. Stručne zhrnieme hlavné výhody a nevýhody oboch sérií tak, ako ich vnímame my. Do úvahy berieme najnovšie ročníky oboch hier.

FIFA má lepšiu prezentáciu, zábavný príbehový The Journey a najmä širokú používateľskú základňu, čo môže byť pre niekoho rozhodujúce. Večer si pokojne môžete sadnúť k FIFE, zahrať si pár online zápasov a zabaviť sa futbalom. Nevýhodou je spomínaná akoby strojová hrateľnosť s arkádovejším nádychom. FIFA niekedy pôsobí ako ping-pong, aby zabavila a zaujala čo najviac ľudí.

PES na druhej strane dominuje najmä v hrateľnosti a simulácii futbalu. Hrateľnosť je značne komplexnejšia a to platí hlavne v prípade, že chcete byť nadpriemerným hráčom. Za slabiny Pro Evolution Soccer série považujeme o úroveň horšiu vizuálnu prezentáciu a o dve úrovne horší komentár. Tieto nedostatky jej však odpustíte alebo sa s nimi prinajmenšom naučíte žiť. Avšak v porovnaní s FIFOU na ne jednoducho treba upozorniť. Rok čo rok sa vracajú a 2018-ka nie je výnimkou.

Ďalší z nedostatkom novinky v sérii PES, pravdepodobne pre mnohých oveľa závažnejší, je horší zážitok z online hrania. Nevieme, či je to slabšou používateľskou základňou alebo slabou optimalizáciou online komunikácie. Počas testovania sme však z dlhodobého hľadiska mali problém nájsť hráčov, ktorí by sa nám vyrovnali v schopnostiach. Úplne bežne sa stávalo, že hra nám niekoľko minút hľadala súpera a buď nikoho nenašla, alebo sme často nafasovali výrazne šikovnejšieho protivníka. Niekoho to môže odradiť, čo je škoda. Nakoniec totiž budete pravdepodobne hrať najmä proti počítačovým súperom. To je však oveľa menej zábavné, ako zápasiť online so živými protivníkmi.

PES 2018 ponúka už štandardnú ponuku herných režimov. Základom sú pohárové súťaže UEFA, na ktoré má KONAMI licenciu, takže si zahráte Ligu majstrov aj Európsku ligu. V režime kariéry sa budete starať o tím, ktorý ste si zvolili a myClub je odpoveďou na Ultimate Team vo FIFE. Postavíte si v ňom tím snov. Škoda, že aj v tomto prípade budete mať pravdepodobne problém nájsť vyrovnaných súperov. Lepšie povedané, nestane sa to samozrejmosťou a otázkou pár desiatok sekúnd ako v prípade FIFY.

Milovníkom futbalu však odporúčame PES 2018 vyskúšať. Stiahnite si aspoň demo verziu, ktorá vám do veľkej miery napovie, čo presne môžete od tohto futbalu očakávať. A pokiaľ vás hrateľnosť zaujme rovnako ako nás, možno sa niekedy stretneme aj online.

Naše hodnotenie

PES 2018 vylepšuje už terajšiu špičkovú hrateľnosť a opäť ide o najpresnejšiu futbalovú simuláciu na trhu. Perfektný zážitok z hrania však trochu kazí zastaraný komentár, chýbajúca licencia pre väčšinu tímov (aspoň, že hráči sú skutoční) a o úroveň horšie online hranie ako vo FIFE.

Klady

 • pocit z futbalu
 • komplexná a zábavná hrateľnosť
 • každý zápas môže niečím prekvapiť
 • nový engine aj v PC verzii

Zápory

 • zdĺhavé hľadanie protivníkov pre online hranie
 • priemerný komentár
 • chýbajú licencované názvy väčšiny tímov

Informácie o hre

Pro Evolution Soccer 2018

Pro Evolution Soccer 2018 2017

Pro Evolution Soccer 2017 je znova plný noviniek, úprav a vylepšenej grafiky. Hra sa snaží udržať si titul najlepšej športovej hry už po tretí krát, po úspešných rokoch 2014 a 2015. Tohtoročná verzia je zameraná na vylepšenie interaktívnej reality v ovládaní, aj v autentickej vizuálnej stránke.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: Šport
 • Výrobca: Konami
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Hrac.sk /Kon Tiki

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk