DISHONORED: DEATH OF OUTSIDER - Recenzia

DISHONORED: DEATH OF OUTSIDER - Recenzia

 

Expanzie sú v dnešnej dobe raritou, a to aj napriek tomu, že v minulosti priniesli hodiny a hodiny zábavy. Nebolo to tak len vďaka tomu, že ponúkali to isté, čo aj pôvodná hra, ale aj kvôli úpravám a vylepšeniam vo viacerých ohľadoch. A možno, keby vydavatelia prišli na to, že je lepšie predávať expanzie než plnohodnotné pokračovania, mali by sme ich aj dnes. Takže sa teraz musíme uspokojiť s malými rozšíreniami, ktoré sa hrdo nazývajú expanziami, ale v skutočnosti nimi, žiaľ, nie sú. Death of Outsider je však svetlou výnimkou.

Budovanie sveta bolo pre Arkane vždy nad hlavnou dejovou líniou. Vďaka tomu sa žiadnych epických príbehových zvratov určite nedočkáte a hlavná dejová línia je tiež celkom štandardná. Jediná výnimka sa v tomto smere týka mystickej entity – Outsidera. To by nebolo nič výnimočné, keby nešlo o charakter, vďaka ktorému majú špeciálne schopnosti všetky ostatné postavy. A teda zabiť ho asi nebude jednoduché, nech už sú hrdinovia príbehu akokoľvek odhodlaní.

Budovanie sveta, jeho atmosféra, lore a všetky dôležité aspekty, vrátane hudby a vizuálu, hrajú veľkú rolu pri celkovom dojme z hry. Nikdy sa ale nestávajú jediným pilierom, na ktorom hra stojí. Tým najpodstatnejším je, samozrejme, hrateľnosť. Možnosti a leveldizajn v kombinácii so schopnosťami a jemnými RPG prvkami dávajú sérii Dishonored to čaro, vďaka ktorému sa vyšvihla na pozíciu jednej z najlepších sérií zameriavajúcich sa na stealth. A inak to nie je ani v Death of Outsider.

Leveldizajn je jednoducho skvelý. Variabilita v úlohách a jej náplni, samozrejme, kraľuje. Autori sa nesnažia o najepickejšie scény, práve naopak. Všetky prostriedky a schopnosti sú plne k dispozícii a je iba na hráčovi, ako sa rozhodne postupovať. Nejde totiž iba o to, aby sa zlikvidoval hlavný cieľ alebo aby sa splnila hlavná úloha tak, že vojdete do miestnosti a všetko zničíte. Kľúčové a pre hráča prakticky nutné je preskúmavanie okolia, zisťovanie informácií o úlohe a určovanie čo najlepšieho postupu vpred. Rovnako dôležitá je aj trpezlivosť. A skúšanie – dokola a dokola. A perfektovanie postupu. "Ihriská" na hranie sú totiž často veľmi veľké a úloh je hneď niekoľko.

Úlohy sa delia na hlavné a na kontrakty, ktoré sa stávajú zaujímavým spestrením a dodatočnou výzvou pri hraní. Hranie vám budú uľahčovať aj vaši kamaráti v podobe kuše, mín a rôznych ďalších prostriedkov určených na likvidáciu v kombinácii so špeciálnymi schopnosťami. A verte, že sa budete poriadne obracať, aby ste s pomocou ich správnej kombinácie vyviazli zo zapeklitých situácií.

Autori kladú veľmi veľký dôraz na to, aby vás motivovali k explorácii prostredia, takže vás za objavovanie nových a tajných cestičiek odmenia novými možnosťami, prípadne aj zásobami. Hra je ľahká, čo sa RPG prvkov týka, no tie sú o to dôležitejšie. Majú formu klasických bonecharms a tie ponúkajú rôzne pasívne a aktívne výhody pri prechádzaní levelmi. Odhaliť všetky zákutia a nájsť všetky predmety nie je jednoduché, no autorom sa príchuť hry podarilo namiešať tak, aby vám vždy chutila odmeňujúco a zábavne. Hra za to vďačí aj skvelej umelej inteligencii a variácii nepriateľov, ktorí sú z levelu na level čoraz väčšou výzvou.

Karnaca je skvelo vybudovaný svet plný zaujímavého výtvarného štýlu s krásnou vizuálnou stránkou a špeciálnou atmosférou, ktorú hocaká hra len tak nedosiahne. Je síce pravdou, že framerate stále nie je ideálny, ale vzhľadom na pomalý gameplay to nie je až taká prekážka.

Po dohraní sa však zábava nekončí. Spomínané vedľajšie úlohy, možnosť New Game + a taktiež aj Original game (hru hráte s klasickými známymi schopnosťami z Dishonored) predĺžia hernú dobu o slušný kus. A čo je najdôležitejšie, vďaka leveldizajnu je opakované hranie celkom logickou voľbou.

Naše hodnotenie

Death of Outsider je určený najmä pre skalných fanúšikov. Žiadnu revolúciu nečakajte, ide vlastne len o kvalitnejší Dishonored. Viac levelov, viac schopností, viac skvelej hrateľnosti a prepracovanej hry so skvelou atmosférou. Je to expanzia, takže dostanete presne to, čo čakáte.

Klady

  • audiovizuál
  • skvelý leveldizajn
  • schopnosti a motivácia pre exploráciu
  • atmosféra

Zápory

  • framedropy

Informácie o hre

DISHONORED: DEATH OF OUTSIDER

DISHONORED: DEATH OF OUTSIDER 2017

Samostatne spustiteľné rozšírenie Dishonored: Death of the Outsider sa odohráva po udalostiach dvojky a hlavnou hrdinkou je nájomná vrahyňa Billie Lurk. Spoločne so starým známym Daudom sa pustí do odvážnej úlohy. Zabiť samotného Outsidera, zdroj magických schopností všetkých hrdinov série.

  • Platforma: Xbox One
  • Žáner: akčná adventúra
  • Výrobca: Arcade
  • Distribútor v GB: Bethesda Softworks
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk