F1 2017 - Recenzia

F1 2017 - Recenzia

 

Zatiaľ čo v TV alebo priamo na okruhoch môžeme byť svedkami hádam najzaujímavejšej sezóny F1 za posledné roky, Codemasters sa po katastrofálnom ročníku 2015 pomaly, ale naozaj pomaličky, šplhajú tam, kam im to ich psia povinnosť voči fanúšikom tohto športu káže. Ročník 2016 už patril k tým lepším hrám z dielne tejto známej spoločnosti a 2017 v nastolenom trende pokračuje.

Keď si to tak vezmeme, byť vývojárom hier F1 v poslednej dobe nie je až tak komplikované, nakoľko sami usporiadatelia a majitelia komerčných práv v poslednej dobe nevedia ako ďalej, a tak menia pravidlá každé 2-3 roky, čo jednoznačne uľahčuje prácu vývojárov, keďže práve vďaka tomu ich hra nikdy nebude hráčom pripadať rovnaká ako tá minuloročná. Ak by som mal použiť futbalovú analógiu, tak F1 2017 by bol asi tak pozmenený, ako keby sa FIFA rozhodla, že na ihrisku počas futbalového zápasu nebude 11, ale 13 hráčov.

Týmto dlhým paragrafom som chcel povedať vlastne iba to, že tento ročník sa hrá inak už len vďaka zmene pravidiel, ktorá nastala. O to viac chvályhodný je fakt, že namiesto uspokojenia sa so zmenou, ktorá bola daná zhora, sa vývojári rozhodli prekopať niektoré kľúčové aspekty hry, čo napokon vyústilo v skvelé výsledky.

Najprv si rozoberme to zrejmé. Nové monoposty sú mohutnejšie, majú širšie zadné pneumatiky aj zadné krídla. Pre tých menej znalých to znamená viac gripu v rýchlych zákrutách, čo zas znamená, že Formula 1 je rýchlejšia ako kedykoľvek predtým. Je to vidieť aj v TV, je to vidieť aj v hre a to je ozaj skvelé. Teraz poďme na to menej zrejmé.

Gro hry tvorí kariéra, ktorá sa odohráva počas desiatich sezón a vaším cieľom je, logicky, vyhrať všetko, čo sa dá. Môžete osedlať najlepšie monoposty alebo sa prebíjať zospodu na samotný vrchol. Výkonnostná úroveň kopíruje skutočné dianie a ak si zvolíte taký stupeň náročnosti, ktorý kopíruje vaše schopnosti, tak vedzte, že v prvých pretekoch (ba až sezónach) sa s McLarenom na vrchol nedostanete.

Ako sa tam teda dostať? Odpoveďou je výkonnostný strom, ktorý si môžete ľubovoľne vylepšovať po stránke výkonnosti a spoľahlivosti. No až také jednoduché to nie je. Body na vylepšenia získavate za svoju činnosť počas tréningov, kvalifikácie, pretekov, za spĺňanie tímových očakávaní a prítomných je aj mnoho ďalších faktorov. Takže pokiaľ nemienite investovať do hry more času, tak o výbere slabého tímu ani nerozmýšľajte.

Autori spravili čo-to, aby vás kariéra nenudila. Každý víkend dostanete 5 rovnakých úloh, ktoré máte splniť počas tréningov. Tie sú síce zaujímavé, na opäť (rovnako ako minulý rok) sú úplne rovnaké. Takže tu máme držanie sa správnej jazdnej stopy, šetrenie pneumatík, kvalifikáciu, simuláciu pretekov a simuláciu kvalifikácie. Ak však s takouto kombináciu máte vydržať 20 pretekov a 10 sezón (čo pre tých pomalších znamená 200 súťažných víkendov), tak je to dosť málo a postupom času máte chuť všetko preskakovať. To však nemôžete, lebo tým prídete o drahocenné bodíky určené na vylepšovanie auta. Ako keby nám Codies chceli naznačiť, že kariéra jazdca F1 je čistý stereotyp :D.

Čo však stereotyp nie je, sú samotné preteky. Agresívni jazdci po štarte často vytočia do nepríčetnosti, no potom je už všetko len o jazdcovi a jeho schopnostiach. A nie len tých, ktoré mu pomáhajú riadiť monopost po okruhu, ale aj o schopnostiach správne reagovať na jednotlivé situácie, kedy sa rozhodnúť pre zastávku v boxoch, ako zareagovať na výjazd bezpečnostného auta, kedy pošetriť pneumatiky a palivo a kedy zase dupnúť na plyn. Fascinujúce je i to, že keď sledujete Formulu 1, tak zistíte, že to, čo počas pretekov riešite vy, riešia aj skutoční jazdci. Teda, okrem vykonávania malej potreby a pitia.

Na základe vašich výkonov budete hodnotení tímom a možno sa raz dočkáte aj povýšenia na pozíciu prvého jazdca v tíme. A tu je drobný problém. Hra je nadizajnovaná, aby hodnotila vaše úspechy a neúspechy. No robí to roboticky a nesystémovo. Ak ste teda napríklad tímovou dvojkou a vyhráte všetky, opakujem všetky preteky, tak pozícia 1. jazdca sa k vám dostane na konci prvej sezóny. Ak však napríklad vypadnete preto, že vám zlyhal motor, tím to pri hodnotení berie ako vaše zlyhanie, čo je trochu smiešne.

Z reálnych pravidiel si autori zobrali aj výmenu súčiastok. Tých je totiž v reálnom prostredí Formuly 1 obmedzené množstvo na sezónu, konkrétne 5 kusov každej motorovej súčiastky a 4 prevodovky. Všetky tieto súčiastky sa opotrebúvajú a je iba na vás, ktoré kedy vymeníte, no na konci sezóny sa budete musieť obracať, aby ste to všetko zvládli.

Okrem skvelej kariéry autori pripravili aj jedno malé prekvapenie, a to historické monoposty. Tu nájdete hromadu monopostov od slávneho Sennovho McLarenu, dominantného Alonsovho Renaultu či famózneho Vettelovho Red Bullu. Do kariéry sú tieto monoposty zakomponované ako jednoduché podujatia, na ktoré ste vďaka vašim schopnostiam pozvaní.

Okrem kariéry hra obsahuje aj krátke šampionáty, jednoduché preteky, jazdu na čas a, samozrejme, aj multiplayer, ktorý po novom obsahuje aj samostatné šampionáty, ktoré sú výsledkom snahy autorov preraziť v oblasti E-sports. To však veľmi nepôjde, ak sa autorom nepodarí zlepšiť kvalitu pripojenia hráčov počas pretekov, nakoľko ma počas nich niekoľkokrát vrátilo späť do lobby kvôli chybe pripojenia.

Vizuálne sme na tom podobne ako aj minulý rok. Detailne spracované autá a prostredie s niekoľkými nedostatkami, no zase raz prepady snímkovania na konzolách. Osobne by som sa viac potešil trochu zníženým detailom, no pod tou podmienkou, že snímkovanie by sa tak stabilne držalo na 60FPS. Hra však priam exceluje v zobrazovaní dažďa. Osobne som to takmer zabudol spomenúť, no možno preto, že v týchto hrách je to už štandardom.

 

Naše hodnotenie

Subjektívne si novú F1 neviem vynachváliť. Prináša presne to, čo ako fanúšik športu očakávam a, dokonca, pribaľuje aj niečo navyše, čo je presne tá cesta, ktorou chceme, aby sa autori vydávali. Už len vyšperkovať drobnosti a sme tam.

Klady

 • výborná kariéra
 • prepracované vylepšovanie auta
 • výborný pocit z jazdy

Zápory

 • stále agresívna AI
 • jednotvárne úlohy počas tréningov
 • problémy so snímkovaním a multiplayerom

Informácie o hre

F1 2017

F1 2017 2017

Staňte sa F1 šampiónom za rok 2017, prekonajte každý rekord a pretekajte v tých najikonickejších formulách za posledných 30 rokov. F1 2017 prináša prepracovanejšiu kariéru, rôznorodejšiu hrateľnosť v novom Championships móde a množstvo ďalších noviniek pre on-line a single hranie.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: pretekárska hra
 • Výrobca: Codemasters
 • Distribútor v SR: Playman
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk