Hitman - Recenzia

Hitman - Recenzia

 

Holohlavý zabijak je späť. A v plnej forme. Teda to sme si mysleli minulý rok, keď sa po cinematickom Absolution vrátili späť k otvoreným levelom a voľnou rukou pri výbere postupu. Chvalabohu, nadšenie pre cinematickosť v hernom svete opadá, a vracia sa dôraz na čo najlepšiu hrateľnosť.

To však neznamená, že nový Hitman bol bez problémov. Kvôli obavám Square Enix o budúcnosť herného priemyslu dostali IO Interactive „príkaz“ vydať nového Hitmana v epizodickej podobe, a tak po roku od vydania prvej časti, miliarde záplat a ďalšej miliarde pridaného obsahu vyšla kompletná prvá sezóna.

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše a rovno poviem, že nový Hitman je oveľa, oveľa lepší, vyladenejší a zábavnejší ako na začiatku minulého roka. Vtedy mal problémy s pripojením, hra bola posiata bugmi a rôznymi technickými problémami, ktoré zrážali inak výborný sandbox o veľkú mieru nadol. Všetci kričali, že hra mala ostať ešte hodnú chvíľu pod vývojárskou pokrývkou. No príkazy zhora sú príkazy zhora...

Po roku prichádza Hitman, ktorý nie je odkázaný iba na intro misie a na jednu misiu v Paríži, ale odteraz môže navštíviť aj Sapienzu, Marrakesh, Bankok, Colorado a Hokkaido. Každá z týchto lokalít dýcha vlastnou atmosférou, novými cieľmi a malým príbehovým spojivom, ktoré dotvára kolorit príbehovej kontinuity. Príbeh ale za veľa nestojí, no osobne som v prípade Hitmana radšej za vypilovanú hrateľnosť, ktorá nepodlieha naratívnym potrebám. Každá lokalita tak má samostatný príbeh, ktorý tvoria jednotliví „obyvatelia“.

A do týchto kulís je vhodený Hitman. Zabudnite však na Absolution, kde ste si mohli cestu vpred preraziť aj silou. Nový Hitman vás vyslovene núti používať všetky dostupné prostriedky, ktoré sériu preslávili. Vrátanie splývania s prostredím, prezliekania sa, plánovania a hrateľnosti, ktorá do veľkej miery funguje štýlom pokus-omyl. Je však zrejmé, že hráč musí vedieť, čo chce robiť, musí vedieť, ako to chce spraviť a aký výsledok chce docieliť. Inak sa hráč nevyhne frustrácii, no v tom spočíva krása tohto titulu.

Ako som spomínal, hra ponúka 6 základných lokalít, no do tých je naprataná hromada obsahu. Základom je vždy eliminácia cieľov, kde práve nový Hitman vďaka rôznorodosti prostredí vyniká. No potom je tu množstvo výziev, nútiacich vás využívať všemožné možnosti, ktoré vám autori dávajú do rúk. Taktiež je tu levelovanie každej jednej oblasti osobitne, čo vám pri nasledujúcich hraniach poskytne ďalšie a ďalšie možnosti.

Nechýba ani mód Contracts, kde si môžete kontrakty na jednotlivé osoby vytvárať sami, vrátane spôsobu likvidácie cieľov a aj oblečenia, ktoré musíte mať pri likvidácii oblečené. Súťaží sa, samozrejme, na čas, takže podpora leaderboards je samozrejmosťou.

Prostredia, ktoré máte k dispozícii, žijú svojím vlastným životom a je iba na vás, akí ste šikovní pri infiltrácii, zbieraní informácií a pri záškodníctve na jednotlivých mapách. Autori jednoducho vytvorili sandbox, vhodili vás doň a dali vám dostatok možností, aby hranie nebolo nudné ani pri desiatom prechádzaní toho istého levelu. Je super, že súťaživosť je podporovaná všetkými možnými spôsobmi a že sa autori o hru výborne starajú prostredníctvom live eventov, aktualizácie cieľov a že sú veľmi aktívni aj na poli záplat a opráv.

Totižto pri vydaní hra nebola vôbec spôsobilá na fungovanie. Často padala jej online konektivita, na ktorej bola závislá, čo sa negatívne odrazilo na prijatí fanúšikmi. Dnes už hra od online funkcionalít závislá nie je a navyše je oveľa stabilnejšia, čo je fajn. Taktiež musím pochváliť prácu autorov na opravných patchoch, ktoré vybalansovali umelú inteligenciu, niektoré prvky hry a hlavne bugy, aj keď tie sa ešte stále občas pritrafia. A aj výkon na konzolách a na PC je oveľa lepší.

Naše hodnotenie

Autorom sa podarilo za rok vyšvihnúť holohlavého zabijaka o niekoľko úrovní hore. Môže za to nielen pridaný obsah a príkladné staranie sa o hru, ale hlavne to, že Hitman je konečne Hitman. Holohlavý zabijak s voľnosťou a so svojským štýlom. Tešíme sa na druhú sezónu!

Klady

 • hrateľnosť a rôznorodosť lokácií
 • živé aktualizácie
 • Contracts mód a jeho možnosti
 • sandbox

Zápory

 • hlavný príbeh
 • občasné bugy

Informácie o hre

hITMAN

hITMAN 2017

Agent 47 sa vracia v ambicióznom pokračovaní, ktoré stavia na tom, čo išlo Hitmanovi vždy najlepšie. Obrovské úrovne s množstvom osôb a herných možností, ale iba s jednou hlavnou úlohou. Zniesť zo sveta svoj cieľ a splniť tak objednávku.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: hra z pohľadu tretej osoby
 • Výrobca: IO Interactive
 • Distribútor v GB: Square Enix
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk