Dead Rising 4 - Recenzia

Dead Rising 4 - Recenzia

 

Séria Dead Rising aj napriek stokrát omieľanej tematike dokázala zaujať špecifickým črtami, ktoré jej vybudovali celkom solídnu fanúšikovskú základňu. A aj keď trojka mala zopár múch, stále to bola veľmi dobrá hra, u ktorej však bol badateľný posun smerom k obyčajnosti. A štvorka v tomto trende, bohužiaľ, pokračuje.

Frank West sa vrátil! A pripadá mi to, ako keby si autori mysleli, že práve jeho postava zosobňuje ducha série, no tuto sa trochu sekli. Dead Rising bol výnimočný hlavne svojimi survival prvkami. A selfie fotiaci Frank jednoducho nie je dostatočnou náhradou toho, čím bola táto séria výnimočná.

Pozrime sa, čo hra ponúka. V prvom rade zombíkov. Hromady zombíkov! Ďalej ponúka plejádu zábavných možností, ako sa ich zbaviť. A dokonca ponúka aj zaujímavý príbeh. Nič revolučné ani scenáristicky dokonalé, ale dostatočne zaujímavé, aby poskytlo vhodný kolorit pre dianie. Frank a jeho žurnalistická „zverenkyňa“ Vicky cestujú do mestečka Willmont, aby odhalili nekalé praktiky veľkej korporácie. Samozrejme, všetko sa to skončí obrovskou nákazou, pri ktorej sa všetci obyvatelia menia na zombíkov. Následne je Frank hodený do tohto mestečka, kde je výskyt zombíkov na meter štvorcový najvyšší v hernej histórii a jeho úlohou je zistiť, čo sa stalo a kto je za to zodpovedný.

Jeho žurnalistické a zabijácke schopnosti sa zužitkujú v jednoduchej, no dostatočne zaujímavej príbehovej línii a rovnako sa rozširujú do typu príbehových činností a aj do vedľajších misií. No tým, že hra eliminovala to, čím bola zaujímavá, môže pôsobiť do veľkej miery monotónne a obyčajne. Pri snahe zapáčiť sa všetkým je hra open world akčnou hrou s hromadami zombíkov a s ďalšou hromadou bežných herných prvkov.

Hra oplýva bežnou plejádou hlavných misií, ktoré sú dostatočne zaujímavé a poskytujú niečo navyše oproti bežnému masakru zombíkov. Budete fotografovať, hľadať stopy, komunikovať s tými, čo prežili a snažiť sa poraziť nepriateľa. Bočné úlohy, sú síce spočiatku zaujímavé, poskytujú vám výborné odmeny, alebo miesta na rýchly presun po mape, no určite si po čase všimnete, akou malou variabilitou disponujú.

Čo však chýba vo variabilite misií, to hra bohato vynahradzuje vo variabilite zbraní a v hrateľnosti. Základ je jednoduchý. Hráči môžu na ich likvidáciu použiť všetko. Od tradičných strených a zbraní na blízko až po tie menej obyčajné, ako napríklad stolička, hlava Santu Clausa alebo airsoftovú zbraň. Všetky tieto zbrane sú prehľadne ukladané, pričom vždy máte k dispozícii jednu zbraň na vrhanie, jednu zbraň na blízko a jednu strelnú zbraň. Jednoduché zbrane postupne striedajú tie, ktoré si viete vycraftovať a tie poskytujú tú pravú zábavu.

Práve craftovanie zbraní a vozidiel je zábavné hlavne vďaka tomu, že každá takáto zbraň alebo vozidlo má okrem bežnej funkcionality aj špeciálne útoky a vysoké dosiahnuté kombá a s tým súvisia, pravdaže, odmeny. Masakrovanie tisícok zombíkov je niečo, v čom Dead Rising exceluje, no aj napriek tejto variabilite sa hra stáva postupne jemne stereotypnou. Otravné je, keď sa potrebujete dostať z jedného miesta na druhé, no v ceste vám stoja generujúce sa hordy nepriateľských zombíkov.

Okrem nich budú vašimi nepriateľmi aj bežní vojaci a špeciálne zombie variácie, ktoré prinášajú chvíľkový dostatok variability, no rovnako ako zvyšok postupne upadnú do stereotypu. A ten nezachráni ani do hry implementovaný RPG systém perkov pre Franka, ktoré mu postupne zlepšujú schopnosti, a ani exosuit, umožňujúci krátkodobé masakre zombíkov v ultra futuro štýle.

Ak sa vám podarí zdolať kampaň, čakáva vás multiplayer pre štyroch hráčov. Ten sa odohráva v prostrediach kampane, akurát máte špecifické úlohy, na konci ktorých vás čaká boss. Zabíjanie zombíkov v štyroch je síce sranda, no rovnako ako kampaň aj z tohto začne byť skôr či neskôr dosť stereotypná hra. To sa snažia autori opäť zachrániť RPG systémom a rôznymi ďalšími sandbox prvkami, čo sa však rovnako ako v kampani míňa účinku.

Ani audiovizuál nepatrí medzi to najlepšie, čo som mal možnosť vidieť. Je zrejmé, že vzhľadom na potrebu vykreslenia stoviek nepriateľov na obrazovke naraz je obetovaná detailnosť prostredia, no dalo by sa skonštatovať, že hra sa od tretieho dielu posunula dopredu len minimálne. Naopak, v čom sa neposunula, sú framedroppy, ktoré sú rovnako otravné a približne rovnako časté ako v predchádzajúcom diele, čo trochu kazí výsledný dojem.

Naše hodnotenie

Dead Rising 4 je hra, ktorá obetovala svoju výnimočnosť a svoje jedinečné prvky, aby sa z nej stalo niečo viac mainstreamové. Paradoxne, to je najväčší problém! Štvorka poskytuje iba málo toho, čím by sa vedela od konkurencie odlíšiť. Problémom je, že konkurencia vie robiť rovnaký typ hier lepšie, čo zráža Dead Rising 4 dole a robí z nej jemne nadpriemernú hru, ktorá dopláca na svoju obyčajnosť.

Klady

 • masakrovanie tisícov zombíkov je na chvíľu sranda
 • celkom obstojný príbeh
 • craftovanie a jemné RPG prvky

Zápory

 • hra sa stáva stereotypnou
 • slabá variabilita bočných úloh
 • slabý audiovizuál
 • odstránenie jedinečných prvkov

Informácie o hre

Dead Rising 4

Dead Rising 4 2016

V Dead Rising 4 budete hrať za Franka Westa, protagonistu prvej časti. Ten vo svojom zábavnom ťažení proti zombíkom rozhodne ešte neskončil! Čaká vás šialená akcia plná ručne vyrobených predmetov a zbraní, ktorými môžete masakrovať zombie rozličnými spôsobmi.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: akčná adventúra
 • Výrobca: Capcom
 • Distribútor v GB: Microsoft
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk