BATMAN: RETURN TO ARKHAM - Recenzia

BATMAN: RETURN TO ARKHAM - Recenzia

 

Batman, ochranca Gothamu zvádzajúci večný boj so zlom s pomocou takmer bezodnej studne peňazí a výcviku. Ochranca, ktorému sa nakoniec vždy podarí mesto ochrániť. Zadarilo sa však aj spoločnosti Rocksteady, keď vytvorila prakticky najlepšiu hernú adaptáciu komiksu. Ani jedna z hier nebola vyslovene bez chýb, no priniesli inovácie, výbornú hrateľnosť a hromadu obsahu a hráči to „zožrali“ aj s navijakom. (Nie je sa čo diviť).

Pri súčasnom trende zarábať na už vydaných hrách a pripomínať si evergreeny našej hernej minulosti nie je žiadnym prekvapením, že sa nám v obchodoch zjavila kolekcia s názvom Batman: Return to Arkham. Kvalitatívne na to séria právo jednoznačne má, otázkou však je, čo ponúka a hlavne, čo neponúka.

V prvom rade neponúka Batman: ArkhamOrigins. Niektorí môžu tvrdiť, že ArkhamOrigins je najslabším dielom z celej série a že nebol pripravovaný v útrobách štúdia Rocksteady, no ja osobne hru považujem za hodnú pridania do kolekcie, aj keby to znamenalo stratu multiplayerového komponentu. Podobne to spravil Take 2 s Bioshock kolekciou, do ktorej pridali dvojku aj napriek tomu, že ju nepripravilo pôvodné štúdio, pričom sa zbavili multiplayerového komponentu. Hlavne teda, ak sa hra predáva za plnú cenu.

Okej, dosť bolo hnevu, prejdite k tomu, čo sa v kolekcii nachádza. Blue-ray disku kraľujú dva tituly, a toBatman: ArkhamAsylum a Batman: Arkham City. Vidieť, že hra ArkhamAsylum ponúka komornejšiu atmosféru, pričom sa autori sústredili na zvládnutie tematiky a prispôsobenie prostredia postave Batmana. Hra Arkham City zase obsahuje tie najlepšie prvky prvého dielu a navyše obsahuje väčšiu voľnosť a viac bočných aktivít.

No nie je všetko zlato, čo sa blyští. Kolekcia jednoducho nie je dobrá. A nie, nemám na mysli samotnéhry, ale to, čo zabalili a predávajú v obchodoch. To, že si nedali skoro žiadnu námahu s úpravou pre nové konzoly. To, že namiesto jednoduchého FPS locku na 30FPS a priznania, že konzoly na to, bohužiaľ, nemajú, sa trápne pokúšajú o 60FPS, čoho výsledkom je nechutne variabilný framerate doplnený o stuttering a divný pocit pri hraní. Na druhej strane, keby sa autori rozhodli ponechať 30FPS, asi by tým eliminovali jediný dôvod existencie tejto kolekcie.

Žiadna pridaná hodnota, maximálne tak DLC pre Arkham City, ktoré samé o sebe za veľa nestáli,a upravené grafické spracovanie, pri ktorom máte občas problém povedať, či ide o zmenu k lepšiemu, alebo k horšiemu.

Trochu ma to mrzí, pretože fanúšikovia Batman hier, ktorí sú vlastne cieľovkou tejto kolekcie, by si zaslúžili viac. Takto dostali niečo, čo sa vďaka nestabilnému frameratu hrá prakticky horšie ako pôvodná verzia a neponúka nič, čo by vydavateľa oprávňovalo pýtať si za túto na kolene zbúchanú prerábku sumu, ktorú si pýtajú. Už pri Bioshock kolekcii som bol na hrane, a to ponúkala nový DeveloperDiary a o dosť viac obsahu, než akým sa nám prezentoval Batman. No, zjavne tento recept na rýchly zárobok funguje, pretože inak by sa do neho vydavatelia nepúšťali.

Naše hodnotenie

Batman sa nám pokazil a cestou nepriniesol prakticky nič. Škoda, že sa autori pri prevode hry na nové konzoly neposnažili viac a jediným dôvodom na kúpu je iba fakt, že spätná kompatibilita je v tejto generácii buď obmedzená, alebo neexistujúca. Inak by na kúpu nebol žiaden dôvod. Hry sú to však stále excelentné.

Klady

  • dve výborné hry v balení
  • všetok DLC obsah

Zápory

  • framedropy, stuttering
  • niektoré grafické zmeny
  • chýba Arkham Origins

Informácie o hre

BATMAN: RETURN TO ARKHAM

BATMAN: RETURN TO ARKHAM 2016

Kompilácia dvoch najúspešnejších Batman hier, ktoré si zamilovala kritika aj hráči. Či už Arkham navštívite po prvýkrát, alebo sa vraciate po rokoch, budete ohromení prepracovanou grafikou a plynulejším chodom hry. Plachtenie temným mestom za svitu neónov nikdy nebolo také krásne.

  • Platforma: Xbox One
  • Žáner: akčná adventúra
  • Výrobca: Rocksteady Studios
  • Distribútor v GB: Warner Bros Interactive
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk