NBA 2K17 - Recenzia

NBA 2K17 - Recenzia

 

Herné tituly zo série NBA na poli športových hier neboli nikdy výrazným prepadákom. Hoci je pravdou, že sa im u nás nevenovalo toľko pozornosti ako NHL či FIFE. NBA 2K17 však opäť trochu dospela a zdá sa, že ju vytvorili ľudia, ktorí basketbalom žijú.

Úvod

Spoločnosť 2K Sports nám už od roku 1999 servíruje dávku basketbalu, a to pekne každý rok. Ak sa spoločne pozrieme na ich prvý počin, teda NBA 2K, môžeme očakávať obrovský vývoj tohto titulu. Samozrejme, porovnávať dve hry, ktoré delí sedemnásť rokov je absurdné, no zároveň najlepšie ukazuje, ako veľmi NBA 2K17 dospela. Oplatí sa ale kupovať NBA 2K17, ak doma máte minuloročnú verziu? Za nás môžeme povedať, že pokiaľ ste fanúšikom basketbalu a NBA, NBA 2K17 by vám nemala chýbať.

Pocit z hrania

Gameplay tohto typu hier je o niečom inom, než u RPG či akčných hrách. NBA 2K17 však ponúka plynulý a autentický herný zážitok. S loptou sa môžete svojvoľne pohybovať po palubovke, využívate rôzne manévre a rovnako ako v samotnom basketbale, nad hrou musíte premýšľať a taktizovať. Nestačí sa bezhlavo vrhnúť na súperovu polovičku a z trojbodového územia jednoducho poslať loptu do koša. To vám už hra ani vaši súperi nedovolia. V NBA 2K17 musíte zapojiť svoje inštinkty a doslova si vypočítať každý krok. Inak budete pre váš tím viac príťažou, než prínosom. Pochváliť treba nastavenie AI, ktoré je pomerne inteligentné. Rovnako ako proti skutočnému súperovi, ani v tejto hre nemôžete opakovať tie isté triky dookola, pretože vám na to súperi neskočia. V NBA 2K17 sa ako jednotlivec nepresadíte. Buď budete tímovým hráčom, alebo hru môžete rovno odinštalovať (žartujeme, odinštalovať ju nemusíte).

Okrem toho, že sa samotní hráči a oponenti správajú veľmi prirodzene, skvelý dojem dotvára aj prostredie. Samozrejmosťou je komentátorské stanovište pred každým zápasom. V niektorých prípadoch to nie je komentátorské stanovište, ktoré uvidíte, ale krátke video, ktoré vám objasní, čo vás čaká. Otvárací ceremoniál pred zápasom sa nesie vo veľkolepom duchu, na tribúnach môžete sledovať množstvo fanúšikov, ktorí so sebou nosia transparenty s menami svojich obľúbených hráčov. Počas prestávky nasleduje vystúpenie mažoretiek a oveľa viac. Aj tieto detaily dotvárajú príjemný celok. Ako už býva zvykom, výber hudby do NBA 2K17 je fenomenálny.

Možnosti, možnosti a zase samé možnosti

NBA 2K17 prináša opäť veľa možností hrania. V porovnaní s NBA 2K16 sa vám nové menu môže zdať oklieštenejšie, no všetky herné módy zostali zachované zlúčením do skupín. V menu máte možnosť Play Now, teda možnosť známeho rýchleho štartu, resp. okamžitého hrania. Samozrejme, na výber máte aj možnosť hrania sami, s priateľmi alebo dokonca proti nim.

Na výber je aj možnosť MyCareer, ktorá si zaslúži väčšiu pozornosť a budeme sa jej venovať neskôr. MyTeam opäť funguje na otváraní balíčkov s kartami a následnom zostavení vášho tímu. V týchto balíčkoch môžete okrem hráčov získať aj rôzne doplnky a ďalšie zaujímavosti. Na úvod dostanete niekoľko balíčkov, ktoré môžete otvoriť, no ďalšie si už budete musieť kúpiť (za reálne peniaze alebo za hernú menu). Samozrejme, nikto vám nezaručuje, že po investovaní skutočných peňazí, dostanete najlepšie balíčky, preto si to treba dobre zvážiť.

MyGM/MyLeague funguje na spôsob klasickej sezóny. Vyberiete si mužstvo, ktoré budete trénovať. Majiteľ klubu vám dá jasné pokyny, akým smerom sa má mužstvo uberať a je už len na vás, ako ich splníte. Aj táto možnosť vám ponúka viacero ďalších spestrení. MyGM ponúka spomínané vedenie tímu, spravovanie financií či zamestnancov. MyLeague Online vám umožňuje hranie ligy so svojimi priateľmi. Zaujímavou možnosťou je Start Today, v ktorej môžete hrať sezónu vášho obľúbeného tímu, presne podľa skutočnej NBA. Na výber je toho teda dosť, či už online alebo offline.

Na záver ešte 2KTV, teda televízia 2K, v ktorej si môžete pozrieť rôzne videá so skutočnými hráčmi či videá z tvorby tejto hry.

Príbehový mód

Táto časť hry si zaslúži vlastný priestor, pretože nás zaujala najviac. MyCareer ponúka okrem možnosti stať sa profesionálnym hráčom aj niekoľko hodín zábavy. MyCareer vás totiž vtiahne do univerzitného prostredia, kde ste študentom a snažíte sa ukázať svoj talent. Svoju postavu si pomocou zaujímavej aplikácie pre mobilné zariadenia môžete prispôsobiť podľa seba. Po úvodných scénach, v ktorých sa dozvedáte, kto je vaša postava, nasleduje päť zápasov za váš školský tím. V nich sa ukáže, či máte na NBA, lenže pred vami je ešte množstvo tréningov. V každom zápase sa bude hodnotiť to, ako sa vám darilo a verte, že žiadna chyba nezostane nepotrestaná. Hráte výlučne iba za svoju postavu, a preto vám snaženie môžu skomplikovať aj spoluhráči. Samozrejme, čím horšie budete hrať, tým viac vám to dajú médiá „vyžrať“. V tomto kolotoči však nebudete sami, nakoľko spoločne s vami hrá aj váš kamarát a spolubývajúci, s ktorým môžete neskôr aj trénovať. MyCareer ponúka zaujímavé spestrenie hry a postupne sa vyvíja, keďže neskôr sa dostanete do NBA, kde sa celý kolotoč rozbehne. Medzi zápasmi musíte neustále trénovať, stretávať sa s priateľmi alebo byť s nimi v kontakte cez sociálne médiá. V podstate robíte všetko tak, akoby ste skutočne hrali vo veľkom klube. Celý príbeh vám vyrozprávajú spomínané cutscény, ktoré sú síce prospešné v tom, že vytvárajú dej hry, no nemožnosť ich zrušenia či preskočenia, liezla v určitých momentoch skutočne na nervy. Za týmto módom strávite množstvo času, avšak veríme, že niekoho bude asi viac baviť mód MyLeague.

Aplikácia

Ku hre je pre android a iOS vydaná aj oficiálna aplikácia MyNBA2K17. My sme testovali verziu pre iOS, ktorá má veľkosť takmer 300Mb, čo síce nie je veľa, no na mobilnú aplikáciu, ktorá ma slúžiť ako dodatok k hre, je to pomerne dosť. Aplikácia pôsobí mierne chaoticky a viac-menej ju nebudete vôbec ale vôbec potrebovať. Jedinú funkciu, ktorú sme chceli otestovať je Scan your face. Tá naskenuje vašu tvár prostredníctvom prednej či zadnej kamery, vytvorí z týchto snímok dáta, a tie môžete následne použiť v hre pri vytvorení vašej postavy. Skenovania tváre prebehli úspešne, no proces vygenerovania tváre v hre vždy zlyhal. Aplikáciu sme zavrhli, no po dvoch dňoch sme to skúsili znova (trpezlivejšie) a všetko sa vydarilo. Vytvorená tvár síce mala isté nedostatky, ako napríklad príliš svetlý odtieň pokožky oproti zvyšku tela (spôsobené osvietením tváre pri skenovaní), no inak bol výsledok vcelku uspokojivý.

Naše hodnotenie

NBA 2K17 je skvelá športová hra, ktorá vás doslova vtiahne na palubovku. Hráči sa správajú inteligentne a herný mechanizmus funguje ako má. S množstvom herných módov sa rozhodne nudiť nebudete. V móde MyCareer sa do hry dostáva príbehová zložka, čo je príjemným spestrením, ktoré môžeme vidieť už aj u iných športových hier. Po grafickej stránke NBA 2K17 niet čo vytknúť. Celkovo ide asi o najlepší titul zo série 2K NBA a rozhodne aj zo všetkých športových hier. Hodnotenie je teda 4 až 4,5 z 5*, nakoľko nedostatky neboli zásadné, no ani neprehliadnuteľné.

Klady

 • realistické správanie sa hráčov
 • MyCareer mód
 • grafické a hudobné spracovanie
 • určite pobaví aj nie veľkých fanúšikov basketbalu

Zápory

 • nemožnosť preskočenia cutscén
 • chaos v niektorých módoch

Informácie o hre

NBA 2k17

NBA 2k17 2016

Séria NBA 2K pokračuje v ich najrealistickejších športových hrách, čo potvrdzuje i najnovšia NBA 2K17. Ako herná séria, od ktorej by sa mali ostatné inšpirovať, povýši NBA 2K17 športové hry na ešte vyššiu úroveň.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: Šport
 • Výrobca: 2K Sports
 • Distribútor v SR: CENEGA
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk