Bioshock: The Collection - Recenzia

Bioshock: The Collection - Recenzia

 

Úprimne, očakávať, že by sa séria Bioshock pri súčasnej vlne nedočkala prerábky, by bolo tak trochu úsmevné. Keď už aj hry ako Dead Island majú svoje remastre. Či je načasovanie predzvesťou toho, že prichádza nová hra zo série, alebo sa v Take 2 rozhodli pre nostalgický trip, to je ťažké odhadnúť (prikláňam sa skôr k tomu prvému). Faktom však zostáva, že toto balenie prináša tri úžasné hry pre všetkých, ktorí zatiaľ nemali tú česť.

PC hráči sa upgradu dočkali zadarmo (konkrétne u dielov 1 a 2), no hráči na konzolách si musia zaplatiť plnú sumu za všetky hry so všetkým dodatočným obsahom, pričom jediná vec, ktorá hre chýba, je multiplayer v Bioshock 2, ktorý však nikdy nenabral na popularite a jeho absencia je skôr pochopiteľná ako smutná.

Pre tých, ktorí sa zatiaľ so sériou Bioshock nestretli, séria patrí k tomu najlepšiemu, čo sa kedy podarilo v rámci jednej série do hier napratať. Úžasné príbehy, veľa možností pri hraní, komplexný leveldizajn, nádherný art štýl a filozofický presah. Príbeh o tom, čo dokáže chýbajúca morálka v utopistickej spoločnosti a kam sa ľudia sledujúci túto utópiu s názvom Rapture dostali. V centre toho všetkého je Jack, ktorý sa pri páde lietadla v Atlantickom oceáne dostal nešťastnou náhodou práve sem. Jeho očami prežijete dôsledky občianskej vojny a genetických úprav na obyvateľoch, pričom prežijete príbeh plný zvratov a zaujímavých momentov s prepracovaným koloritom a históriou mesta.

A ak by to nestačilo, pripája sa výborná hrateľnosť plná možností a variability, čo vo výsledku vytvára jednu z najlepšie hodnotených hier hernej histórie. Oproti pôvodnej verzii má táto verzia k dispozícii aj niekoľko ďalších levelov spadajúcich do kategórie „Challenge rooms“ a tie pridajú k poctivým hodinám kampane zopár ďalších desiatok minút. Okrem toho sú po Rapture po novom rozmiestnené filmové kotúče a tie odomykajú prístup k videám, ktoré sú vlastne in-game verziou „making of“ dokumentu, čo určite poteší fanúšikov série. Hra má na konzolách konštantných 60FPS pri FullHD rozlíšení, čo je síce v PC hraní pomaly ale isto subštandard, ale vzhľadom na to, že pôvodné verzie bežali v nižšom rozlíšení a 30FPS, je to určite pokrok.

Z Bioshocku 2 síce zmizol multiplayer, no pribudlo Minerva’s Den. Minerva’s Den je jeden z najlepších a najlepšie hodnotených DLC pre hru v hernej histórii. Minerva’s Den rozpráva príbeh umelej inteligencie, ktorá nadobudla vlastné vedomie a začala svojvoľne konať. Rovnako ako aj hlavný príbeh Bioshock 2 sa odohráva v Rapture.

Druhý diel Bioshocku sa posunul o dve desaťročia dopredu. Namiesto liberálneho Ryana je tu Sofia Lamb a jej altruistické chúťky. Vytvorenie komunity a pridelenie miesta pre každého je hlavnou témou, spolu s hlavnou postavou, ktorá je akousi čiernou ovcou v tejto spoločnosti, a teda nepriateľom číslo 1. Miesto hry je rovnaké, no témy sú úplne iné.

Zmenila sa aj hrateľnosť. Hráč má možnosť používať Plazmidy a zbrane naraz, a to vďaka tomu, že v druhom diele sa ocitne v koži Big Daddyho, hlavného nepriateľa v prvom diele. Zjednodušil sa aj systém toník a hackovacej minihry, čo umožnilo vytvoriť hrateľnostne lepšiu hru, akou bol prvý diel, no so slabším príbehom a so slabším leveldizajnom. Nič to však nemení na tom, že ide aj tak o vynikajúcu hru, ktorá spolu so svojím DLC prináša úžasný zážitok. Rovnako ako prvý Bioshock aj druhý beží v stabilných 60FPS pri FullHD rozlíšení.

A Bioshock Infinite? Tam na rozdiel od jednotky a dvojky nenájdeme žiadne grafické vylepšenia. Infinite je prakticky čistý PC port na vysokých nastaveniach. Problémom je, že hra si nevie na konzolách udržať stabilných 60FPS. K tomu treba pripočítať, že kvôli tomu prichádza stuttering a občas sa hra na chvíľu zasekne, čo bol problém vydania pri pomalších PC diskoch. A čím neskôr v kampani, tým viac sa toho na obrazovke deje, čo logicky znamená väčšie prepady FPS.

Je to škoda, pretože to trochu kazí výsledný dojem z vynikajúcej hry. Nielen príbehovo, ale aj hrateľnostne. A k tomu tri kúsky DLC obsahu. Jeden dosť podpriemerný. Clash at Clouds je totiž iba aréna, v ktorej bojujete proti vlnám nepriateľov a plníte zadané úlohy. Ďalšie dva kúsky však patria k tomu kvalitnému na poli sťahovateľného obsahu. Burial at Sea vás totiž opäť zavedie do Rapture, tentoraz sa prevtelíte do kože Bookera DeWitta a Elizabeth, hrdinov Infinite. Tieto dva DLC až prekvapujúco vierohodne spájajú dianie prvého Bioshocku s dianím v Infinite a ponúkajú nostalgickú návštevu Rapture pred jeho pádom.

Čo sa týka hlavnej kampane Infinite, tá ponúka príbeh súkromného detektíva Bookera DeWitta, ktorého úlohou je ísť do Columbie, mesta v oblakoch, nájsť tam a priviesť späť Elizabeth. Všetko však naberie nečakaný spád, vrátane viacerých prekvapujúcich dejových zvratov a jedného z najlepších koncov v dejinách hier. Infinite vo veľkom rieši témy patriotizmu, rasizmu a taktiež ukazuje utopistickú spoločnosť, ktorá pod povrchom nie je taká pekná, akou sa zdá.

Naše hodnotenie

Samé superlatívy. To sa vyskytuje v recenzii. A je to tak. Bioshock séria patrí medzi tie najlepšie v histórii. Balíček ponúka desiatky hodín hrania, kvalitných DLC prídavkov a tri výborne kampane. Škoda však, že sa vývojárom zodpovedným za konzolový port nepodarilo v Infinite udržať stabilných 60FPS, čo vyúsťuje do horšieho zážitku z hrania. Navyše, nie som veľkým fanúšikom účtovania plnej sumy za porty, takže 4/5 nie je odrazom kvality hier, ale zrkadlom kvality portov.

Klady

 • „making of“ a DLC do prvého Bioshocku
 • tri úžasné kampane
 • hromada prídavkov

Zápory

 • prepady FPS a stutterting pri Infinite
 • cena by nemusela byť taká vysoká

Informácie o hre

Bioshock: The Collection

Bioshock: The Collection 2016

Pokračovateľ akčnej série s RPG prvkami System Shocku, odohrávajúci sa v silne atmosférickom prostredí podmorského mesta Rapture, ktoré vzniklo ako nepodarený pokus o raj pre vyvolených s genetickým potenciálom.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: FPS
 • Výrobca: Irrational Games
 • Distribútor v GB: 2K Games
 • Distribútor v SR: CENEGA
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk