Forza Horizon 3 - Recenzia

Forza Horizon 3 - Recenzia

 

Forza patrí medzi najpopulárnejšie pretekárske série súčasnosti. A nie je sa čo diviť. Dve subsérie, simulačne ladený Motorsport a arkádový open-world Horizon pokrývajú takmer celý trh s pretekárskymi hrami. Striedajú sa rok čo rok a vždy ponúkajú výrazný posun vpred (možno s výnimkou Motorsport 5). Tento rok prišlo na rad pokračovanie Horizon hier, čo znamená hlavne párty atmosféru, otvorený svet a hodiny strávené jazdením a to po prvýkrát aj na PC.

A to všetko je vo výslednom produkte nadmieru splnené. Po návštevách Colorada a juhu Európy sa presúvame do Austrálie. Okrem toho, že to znamená jazdu v ľavom pruhu, na ktorú si budete nejakú tú dobu zvykať, prináša to so sebou aj viaceré zmeny v hrateľnosti a mapy.

Austrália je nádherná krajina a autori sa to nebáli ukázať. Naopak, rozmanitosť krajiny využili a hru nasmerovali trochu viac do offroad segmentu, čo už mali jemne odskúšané pri Horizon 2. Je to však výborné rozhodnutie, nakoľko to prináša variabilitu pri hraní, zatiaľ čo vás viac-menej núti hrať s viacerými kategóriami vozidiel. 350 totiž nie je málo a nevyužiť tento počet by bolo hriechom.

Tentoraz však na Horizon podujatie neprichádzate ako nováčikovia, ktorí musia svoj talent dokázať na trati, ale ako šampióni predchádzajúceho podujatia, jazdci s reputáciou a kvalitami. Pri hraní sa to premieta tak, že celý šampionát sa prispôsobuje vašim potrebám. Hlavnou jednotkou, okrem skúseností a peňazí, sú totiž fanúšikovia a tí sú potrební na to, aby ste vylepšili miesta, kde sa Horizon festival koná. No to, kde to bude, je už čisto na vás. Rovnako sa tento koncept prejavuje aj pri jednotlivých pretekárskych podujatiach. Po novom máte možnosť vytvoriť plán jednotlivých pretekov, nastaviť obmedzenia kategórií, tratí, ktoré sa budú jazdiť a aj ostatné pravidlá. Tento plán následne môžete jazdiť, a dokonca ho aj zdieľať medzi ostatnými hráčmi Forzy Horizon 3. To isté platí aj pre tzv. Bucket List, súbor výziev, ktoré majú preveriť vaše schopnosti. Navyše, do kampane boli chytro zakomponované aj miesta na skoky, drifty, merače rýchlosti, ktoré vám taktiež získavajú fanúšikov, čo motivuje ich plniť.

Okrem fanúšikov získavate aj skúsenosti, ktoré slúžia na klasické levelovanie, a peniaze slúžiace na nákup áut, počas jazdy zbierate body za predvádzané kúsky. Driftovanie, dragovanie, ničenie vecí v okolí, všetko sa vám započítava a zvyšuje vašu úroveň a body tejto úrovne následne vymieňate za perky a vylepšenia pre vášho Drivatara.

Je až neuveriteľné, koľko rôznorodých variabilít hra ponúka len preto, aby ste sa nenudili. Hra má síce „fast travel“ systém, no motivuje vás, aby ste ho nevyužívali. K dispozícii máte hľadanie áut v opustených garážach, tzv. „convoy races,“ čiže preteky a jazdenie v konvoji spolu s ostatnými Drivatarmi, spomínané driftovacie, skákacie a rýchlostné výzvy, ale napríklad aj vytváranie tímu pozostávajúceho zo štyroch jazdcov, v ktorom je vašou úlohou jazdca vo svete nájsť, vyzvať na ho preteky a poraziť ho, za čo ho následne môžete pridať do svojho tímu. A aby som nezabudol, rôzne zberateľské predmety, ktoré vám ponúkajú XP bonusy, Skill Songy, počas ktorých získavate dvojnásobné množstvo skúseností a vyhliadkové miesta. Hra robí všetko preto, aby jazda po otvorenom svete nebola príťažou, ale zábavou a darí sa jej to nadmieru dobre. Keby ste sa však už naozaj nudili (čo síce podľa mňa nie je možné, ale ľudia majú rôzne chute), môžete aktivovať Drone mód a robiť zaujímavé fotografie áut.

Aby toho nebolo málo, po novom sa dá kampaň prechádzať v co-op režime spolu s kamarátom a asi netreba pripomínať, že celý postup hrou sa medzi offline a online režimami hry prenáša. Online režim prináša zaujímavé variácie na klasické herné módy, ako napríklad preteky dvoch tímov, pretekársku variáciu na režimy King of the Hill a Infection a mnoho ďalšieho.

Nechýba funkcia Drivatarov, ktorá je už osvedčeným prídavkom vo Forza hrách a prináša AI jazdcom potrebnú variabilitu a zlepšuje tak preteky. Málokedy sa vďaka AI stáva, že zažijete rubberbanding, rôzni jazdci majú rôznu agresivitu pri jazdení, rôzne jazdné stopy, čo zlepšuje zážitok zo samotných pretekov. V hre je, samozrejme, aj osvedčený systém získavania kreditov, ktorý vyhodnocuje zapnutých asistentov a náročnosť protivníkov a následne podľa toho zlepšuje odmeny za víťazstvá.

Jazdný model je presne taký, aký by ste očakávali. Vyladený s veľkými možnosťami prispôsobenia, no relatívne stabilný a pri zapnutých asistentoch aj ľahko zvládnuteľný. Poskytuje výzvu, no zbytočne nefrustruje a pôsobí predvídateľne. Rôznorodosť poskytuje hlavne rôzne typy vozidiel a povrchov, po ktorých budete jazdiť. Nechýba ani striedanie dňa a noci a taktiež sa dočkáte aj výborne vyzerajúceho dažďa.

Systém áut zostal po starom. Sú rozdelené do výkonnostných kategórií a po ich zakúpení si ich môžete vizuálne upraviť za pomoci komunitných výtvorov, alebo si spraviť vlastný polep. Ak sa vám nechce babrať s výkonnostným upgradom, stačí si kúpiť balíček, ktorý vaše auto dostane na maximálnu úroveň danej kategórie automaticky, alebo hrať s nastaveniami manuálne. A k tomu autori pridali aj možnosť aukčného domu, kde môžete svoje autá predávať alebo lacnejšie nakupovať.

Graficky ide o jednoznačný pokrok vpred. Nielen preto, že hra je po grafickej stránke objektívne lepšia, ale aj vďaka rôznorodejšiemu prostrediu, ktoré Austrália poskytuje. Okrem toho hra ponúka výborný tracklist skladieb rôznorodých žánrov, takže každý si príde na svoje. Všetko je zabalené do výbornej festivalovej atmosféry a žijúceho sveta, kde sa ani na chvíľu nebudete nudiť.

Naše hodnotenie

Forza Horizon 3 je najlepšou pretekárskou hrou tejto generácie. Bodka. Neustály prísun zaujímavých aktivít, výborný jazdný model a hromada možností pri hraní. Autorom sa podarilo prekonať samých seba a priniesť dlhotrvajúci titul, ktorý fanúšikov pretekárskych hier zabaví na desiatky až stovky hodín.

Klady

 • hromada možností a aktivít v otvorenom svete
 • rôznorodé prostredie
 • integrácia sociálnych funkcií
 • výborný jazdný model
 • multiplayer a co-op kampaň
 • audiovizuál a hudba

Zápory

 • skutočne nič

Informácie o hre

Forza Horizon 3

Forza Horizon 3 2016

Forza Horizon 3 vás zavedie do Austrálie, kde budete v otvorenom svete pretekať na spevnených aj nespevnených cestách. Kampaň bude možné hrať v kooperácii s ďalšími troma hráčmi a je jedno, či vaši kamaráti majú konzolu XBOX ONE, alebo PC verziu hry. Jednoducho sa s nimi spojíte a pretekáte.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: pretekárska hra
 • Výrobca: Playground Games
 • Distribútor v GB: Microsoft
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk