The Final Station – Recenzia

The Final Station – Recenzia

 

Vydavateľstvo tinyBuild, ktoré stojí za takými úspešnými projektmi, ako napríklad Party Hard a Speedrunners, teraz stavilo na tajomný post-apokalyptický svet. Podobne, ako tomu bolo aj pri predchádzajúcich projektoch, nás i tu obklopia všadeprítomné pixely.

Od „prvej návštevy“ už prešlo viac ako 106 rokov. Prebúdzate sa vo svojej posteli, ako každý bežný deň. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa malo niečo vo vašom živote zmeniť. Slnko je už na obzore a vy (vlakvedúci) musíte ísť opäť do práce. Tam sa však dozvedáte, že svet sa rúti do záhuby, dni ľudstva sú spočítané, a práve vy musíte tento svet zachrániť. Ako? Pomocou rozpadajúceho sa vlaku!

Hra The Final Station je prvotinou, ktorá vzišla zo štúdia Do My Best. Tento ambiciózny titul vás vtiahne do post-apokalyptického sveta plného nakazených ľudí, ktorých jediným cieľom je vás zabiť. Čo sa v skutočnosti stalo, sa dozvedáte postupne. Jediné, čo s určitosťou viete, je, že niečo podobné sa už odohralo pred desiatkami rokov. Kvôli tomu, aby sa podobná situácia už nikdy nezopakovala, bol vytvorený Guardian. Ten však nebude fungovať bez potrebných komponentov a vy ste jediní, kto tieto komponenty môže dopraviť do poslednej stanice.

Vlak vs. mesto

Hra sa odohráva na dvoch pomyselných úrovniach. Jednou z nich je preskúmavanie vonkajšieho sveta. Nakoľko miesta, ktoré navštevujete, sa stávajú čoraz nebezpečnejšie, získate na svoju ochranu aj prvú zbraň (pištoľ). Tu sa dynamika hry rozbehne a hra dostáva aj iný rozmer, ako len behanie od jedného NPC za druhým. Chvíľu vám však potrvá, kým sa so zbraňou naučíte efektívne pracovať. Munícia sa pre vás stane nedostatkovým tovarom a naučiť sa s ňou efektívne pracovať bude vašou alfou a omegou. Čo nás však pri hraní na gamepade trochu trápilo, bol problém s mierením. Zameriavač sa občas v pokojnej polohe nedal nastaviť tak, aby mieril presne pred vás. To je však len minimálny nedostatok, ktorý sa na PC verzii neobjaví. Využívať tiež môžete (niekedy aj musíte) útoky zblízka, ktoré vám veľakrát zachránia život.

Druhou úrovňou sú pasáže vo vlaku, ktoré slúžia aj ako istý prechodový mostík medzi jednotlivými mestami. Tam je vašou úlohou starať sa o chod vlaku. Vlak pomaly dožíva, a tak je vaším hlavným cieľom udržať ho vchode, pretože ak zastavíte, zomriete nielen vy, ale s vami aj celé ľudstvo. Okrem údržby jednotlivých častí vlaku sa taktiež, ako správny vlakvedúci, musíte postarať o svojich cestujúcich. Konkrétne máte na starosti ich zdravie a hlad. Tieto hodnoty dopĺňate zo zásob nachádzajúcich sa vo vlaku a neskôr si ich môžete doplniť v meste. Tento aspekt hry je pomerne rušivý, nakoľko aj samotní cestujúci vám rozprávajú časť príbehu. Vy sa musíte sústrediť na ich záchranu a zároveň sledovať ich rozprávanie, čo je viac-menej nemožné. Každý z cestujúcich vás následne odmení po dopravení do určenej stanice. Tieto odmeny (peniaze, munícia či vylepšenia) vám môžu v kritických momentoch dopomôcť k rozhodnutiu, koho zachránite a koho už zachrániť nemôžete. Taktiež vo vlaku môžete „craftiť“ lekárničky, náboje a komunikovať s okolitým svetom, aj keď iba obmedzene. Hoci sa po zhliadnutí traileru zdalo, že jazda vlakom bude hlavnou časťou hry, opak je pravdou. Vlakové pasáže môžeme považovať iba za akési „minilevely“, ktoré nie sú ani veľmi náročné, a tak vás môžu trochu nudiť.

Pohlcujúca atmosféra

Hra pôsobí skutočne temne a hrozivo, aj napriek svojmu retro vzhľadu. Tu aspoň môžeme vidieť, že na vytvorenie skvelej atmosféry nepotrebujeme to najlepšie grafické spracovanie. Ak ste fanúšikom indie hier, tak vás tento titul po vizuálnej stránke nadchne, no pokiaľ si potrpíte na prepracované prostredie a detailné levely, The Final Station možno nebude tak úplne pre vás. Zo zvukovej stránky autori mohli vyťažiť ešte viac. V mnohých úsekoch hry absentovala podkladová hudba a jediné zvuky, ktoré ste počuli, boli vaše kroky a streľba. Zvukové efekty sú veľmi dobre spracované, no v niektorých miestach si to vyslovene žiadalo pridať hudobný podklad, ktorý by atmosféru ešte viac podčiarkol. Zreteľné to bolo najmä v častiach hry, kde tvorcovia umiestnili aj hudobnú zložku, ktorá bola skutočne vynikajúca, no následne hudba skončila, a zostalo len hluché miesto.

Príbeh hrá prvé husle

V čom hra jednoznačne vyniká, je príbeh. The Final Station je skvelým príkladom toho, že aj „malá“ hra dokáže vyrozprávať skvelý príbeh, ktorý vo vás ešte dlho zarezonuje. Na začiatku hry sa dozvedáte niekoľko informácií, na základe ktorých si dokážete spojiť dve a dve. Príbeh vám rozprávajú samotné postavy. Rôzne indície získavate prehľadávaním sveta. Každé mesto má svoje tajomstvo a každý dom ukrýva časť zložitej skladačky. Počas hrania však ani na okamih netušíte, ako to vlastne celé dopadne. Podarí sa vám zachrániť svet? Je to celé iba veľká konšpirácia? Snívate? Záver hry prinesie skvelé vyvrcholenie, ktoré vo vás s najväčšou pravdepodobnosťou zanechá rozporuplné pocity. A práve to robí túto hru vo svojom žánri skutočne výnimočnou. Napriek niektorým nedostatkom, akým je napríklad aj krátky gameplay, ktorý zvládnete za necelých 6 hodín, čo bude možno niektorým z vás stačiť, si budete pri posledných zastávkach želať, aby tá hra ešte nekončila.

Naše hodnotenie

Nenápadný titul The Final Station klame svojím výzorom. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide iba o ďalšiu indie hru, ktorá nestojí za zmienku. Opak je však pravdou! Kombinácia pekného obrazu, silného príbehu a tajomnej atmosféry robí z tejto hry konkurenta aj pre známejšie indie tituly. Klady rozhodne prevažujú nad zápormi, a preto ak hľadáte niečo na odreagovanie sa, toto pixelové dobrodružstvo by mohlo byť pre vás to pravé.

Klady

 • pútavý príbeh
 • skvelé budovanie atmosféry
 • náročnosť hry
 • level dizajnu

Zápory

 • absencia hudby v niektorých pasážach
 • krátky a časom opakovaný gameplay
 • občasné chyby v preklade

Informácie o hre

The Final Station

The Final Station 2016

Cestujte vlakom naprieč umierajúcou krajinou. Starajte sa o svojich pasažierov, udržujte vlak v prevádzky schopnom stave a uistite sa, že sa vždy môžete dostať do ďalšej stanice.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: akčná adventúra
 • Výrobca: Do My Best
 • Distribútor v GB: tinyBuild

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: AndRea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk