F1 2016 - Recenzia

F1 2016 - Recenzia

 

Športové a pretekárske hry sú často terčom posmechu zo strany hráčov. Teda mám na mysli tie pretekárske, ktoré sú vytvárané pod určitou licenciou. Práve preto majú stabilný obsah a nie veľmi veľké vylepšenia pri prechodoch na nové ročníky. Stáva sa, že namiesto pribúdania nových prvkov, mnoho z nich doslova mizne, a to hlavne pri prechode cez konzolové generácie na nové enginy. FIFA a NHL by vedeli rozprávať. To isté zastihlo aj sériu F1 od Codemasters. Tá prešla minulý rok na nový engine a výsledok bol dosť tragický. Napravil nový diel pošramotenú povesť?

Ale áno. Ťažko povedať, či je to, že som si tento ročník F1 užil, spôsobený tragickým ročníkom 2015, alebo jednoducho faktom, že ide o kvalitnú hru. To je ťažko povedať. Noviniek je dostatok a drvivá väčšina z nich príjemne osviežuje hrateľnosť a v celom kolotoči s názvom F1 dáva zmysel.

Poďme však po poradí. Hlavným pilierom každej hry s názvom F1 je kariéra. Tá v ročníku 2016 trvá desať rokov, no nikto nevyžaduje absolvovanie všetkých rokov. Na jednej strane zmizol určitý role-play a to, že v minulých rokoch ste nemohli hneď jazdiť za špičkový tím, ale museli ste sa predierať štartovým poľom s dobrými výkonmi. Teraz je výber monopostu na vás, rovnako ako aj výber vášho tímového kolegu. Potom sa môžete pustiť do pretekania.

Veľký dôraz je kladený na vernú prezentáciu. V prípade, že každú druhú nedeľu trávite pred televízorom sledovaním nových pretekov Formuly 1, určite mnoho z nich spoznáte. Jazdci majú vlastné modely, nájdete tu aj šéfov tímov a ďalšie známe persóny. K dispozícii máte svoju agentku a notebook, v ktorom si udržiavate prehľad o pokrokoch s monopostom a prehľad v rôznorodých štatistikách.

Po absolvovaní formalít vás čaká výlet na prvý okruh a hneď zistíte, že vylepšení je mnoho. Tým najhlavnejším je to, že tréningy majú konečne zmysel a neslúžia iba na to, aby sa neznalí jazdci naučili ideálnu stopu jednotlivých tratí. Každý víkend čaká hráčov niekoľko tréningových programov a za ich úspešné absolvovanie dostanú odmenu v podobe R&D bodov. Tie sa následne dajú využiť na vylepšenia určitých vlastností monopostu. Zaujímavé je, že vylepšenia neaplikuje na monoposty iba hráč, ale aj ostatné monoposty. Tento model funguje veľmi zaujímavo, no tri druhy tréningových programov sa rýchlo ohrajú a ukazujú dosť nepochopiteľnú chýbajúcu variabilitu. Celý R&D systém je teda vylepšením, ale mohlo to byť aj lepšie.

Zlepšili sa možnosti komunikácie s boxovým múrikom počas pretekov. Inžinieri sa aktívne podieľajú na tvorbe stratégie, reagujú na dianie na trati a snažia sa byť čo najviac nápomocní. No môžete sa zahrať na Kimiho Räikkonena a povedať mu, aby sklapol. Tím navyše aktívne vyhodnocuje vaše počínanie a pri úspešnom ťažení môže zmeniť vašu pozíciu v rámci tímu, ale v prípade toho, že sa vám nebude dariť, vás môže vyhodiť.

Ďalšie oblasti sa dotkli štartovacej procedúry. K dispozícii je konečne zahrievacie kolo, ktoré má dokonca aj praktický zmysel a od hráča sa vyžaduje, aby splnil určitú úlohu (nahrial pneumatiky na ideálnu teplotu). Zmena sa dotkla štartovania, pri ktorom si hráč môže nastaviť rozbiehanie sa pomocou spojky, vrátilo sa manuálne ovládanie vstupu do pit-lane. Vrátil sa dokonca aj SafetyCar, ktorý v hre konečne nie je len na papieri, ale máte šancu ho počas pretekov reálne vidieť.

Vylepšenia sa dotkli aj klasických rýchlych pretekov. Možnosti nastavovania sú oveľa rozsiahlejšie a nastaviť si môžete šablónu počasia i dennej doby, čo je veľmi vítané. Zmena sa dotkla tiež multiplayerovej časti. Tá konečne podporuje lobby pre dvadsaťštyri hráčov, čo je občas viac na škodu ako na úžitok, v každom prípade je to však zaujímavý zážitok.

Grafické spracovanie je veľmi podobné tomu z minulého roka a jedinú viditeľnú zmenu som si všimol v nasvietení. Bohužiaľ, ani F1 2016 si nedokáže na konzolách udržať stabilných 60FPS, čo ústi v screentearing a ďalšie drobné problémy s obrazom, ktoré znepríjemňujú zážitok z hrania. Pochváliť musím zlepšenia v umelej inteligencii, ktorá sa správa rozumnejšie a logickejšie, no občas im aj tak prepne a v plnej sile si to do vás napália. Vďakabohu za Flashbacky. Zlepšenia sa dočkala aj audio zložka, hlavne v oblasti motorov jednotlivých monopostov, pri ktorých viete ľahko spoznať jeden zo štyroch agregátov, ktoré sa momentálne preháňajú vo Formule 1.

Naše hodnotenie

F1 2016 je zmysluplná evolúcia, ktorá sa spolieha na to, že horšie ako F1 2015 to ani byť nemôže. A ani nie je. Zlepšená kariéra, pridanie nových prvkov, ktoré do výsledného konceptu výborne zapadajú a zabezpečujú zábavu na niekoľko desiatok hodín. Nech vás sklamanie z minulého roku neodradí, tento rok to za to stojí.

Klady

 • vylepšenia kampane
 • R&D mód
 • pridané novinky

Zápory

 • R&D je málo variabilný
 • screentearing na konzolách
 • drobné chyby a bugy

Informácie o hre

F1 2016

F1 2016 2016

Vytvorte si vlastnú legendu Formuly 1. V novom ročníku sa vracia prepracovaná kariéra, kde počas desiatich sezón získate šancu ukázať, čo je vo vás. Najprestížnejší motor-šport na svete však nie je pre hocikoho. Nezvíťazíte ihneď, ale musíte sa k víťazstvu postupne prepracovať.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: preteky
 • Výrobca: Codemasters
 • Distribútor v GB: Codemasters
 • Distribútor v SR: Playman
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk