Ori and the Blind Forest: Definitive Edition - Recenzia

Ori and the Blind Forest: Definitive Edition - Recenzia

 

Nie tak náhodou sa Ori and the Blind Forest ocitol v mojom rebríčku TOP 5 hier roka 2015. Famózna 2D metrodivania s nádherným art štýlom, krásnou hudbou a príbehom a výbornou hrateľnosťou patrila k najlepším herným zážitkom za posledné roky. A aj to málo chýb, ktoré táto hra mala, sa opravili v definitívnej edícii, ktorá teraz pristála v digitálnych obchodoch.

Hra je úžasná a ak máte záujem dozvedieť sa čo-to o jej špecifikách, prečítajte si pôvodnú recenziu. Poďme radšej rozobrať, čo sa zmenilo. Len pre informáciu, v prípade, že vlastníte pôvodnú verziu, môžete si zakúpiť Definitive Edition za 4,99€ oproti bežnej cene 19,99€.

Na povrchu veľa zmien nevidieť. Hra vyzerá rovnako pekne, hýbe sa rovnako dobre a rovnako dobre sa aj hrá. Možnosť vrátiť sa do sveta po dohraní hry je síce fajn, ale určite to nie je niečo, za čo by ste chceli vyhodiť peniaze. No zmeny sa netýkajú len lepšieho balansu a dvoch nových módov v podobe Easy módu, hard módu a One Life módu. Do hry bola pridaná aj nová oblasť a nové schopnosti a možnosť Fast travelu medzi jednotlivými oblasťami.

Apropo, nové herné módy. Mód Easy hovorí sám za seba. Minimálne poškodenie od nepriateľov, čo však neznižuje náročnosť určitých pasáží. One Life je už o niečom inom. Po zomretí totiž musíte začať úplne od začiatku. A umieranie je v tejto hre bežnou praxou. Len pre ilustráciu, v novom Hard móde sa mi podarilo zomrieť asi päťstokrát počas jedného prejdenia, a to nie som v hre žiaden nováčik. Hra je proste sama o sebe náročná a keď k tomu pridáte aj One Life mód, tak máte o návaly agresie postarané.

Nová oblasť nazvaná Black Root Burrows je integrovaná do herného sveta Oriho, nachádza sa tu Fast travel stanica, nové výzvy a príbeh odkrývajúci históriu postavy Naru, ktorá má rovnako ako základný príbeh tak trochu tragický podtón, a ten určite pohne aj tvrdými srdcami. Táto nová oblasť taktiež prináša aj dve nové schopnosti. Prvá je veľmi užitočná pri boji na diaľku, nakoľko umožňuje vystreľovať energetické bomby smerom k nepriateľom, a druhou je tzv. Dash, čiže rýchly úhyb do strany. Obe tieto schopnosti sú integrované aj do riešenia logických úloh a aj do hľadania vylepšení, ktoré boli pri príležitosti ich uvedenia do hry trochu redizajnované.

Oblasť Black Root Burrows je zaujímavá nielen svojou pestrosťou a veľkou dávkou hráčskych schopností, ktoré vyžaduje ich prejdenie, ale aj svojou rôznorodosťou. A je jedno, či sa bavíme o grafickej a art rôznorodosti, ktorej ponúka dostatok. Nové oblasti sú totiž na pohľad krásne a rôznorodé. Hovorím aj o hrateľnosti, ktorá sa mení s pribúdajúcimi schopnosťami a ponúka dostatočnú výzvu, aby prechádzanie tejto oblasti stálo za to.

Naše hodnotenie

Ori and the Blind Forest Definitive Edition dáva dostatočný dôvod, aby ju hráči skúsili. Aj tí, ktorí majú pôvodnú verziu, pretože nízka cena v kombinácii s vylepšeniami a novou oblasťou sú veľkým lákadlom aj pre ostatných. Je to totiž výborná 2D metroidvania s fungujúcimi mechanizmami, nádherným art štýlom a hudbou a dojemným príbehom. Už netreba čakať, treba len kúpiť a hrať!

Klady

  • Hudba, art štýl a príbeh
  • Výborná hrateľnosť
  • Nové oblasti a vylepšenia

Zápory

  • Nič

Informácie o hre

Ori and the Blind Forest: Definitive Edition

Ori and the Blind Forest: Definitive Edition 2016

Nádherná plošinovka Ori and the Blind Forest od Moon Studios sľubuje naozaj veľa. Tvorcovia chcú hráčom ponúknuť na pohľad a počutie nádhernú, ale mimoriadne náročnú hru, ktorá sa nebojí ísť proti zažitým konvenciám. Ori je v podstate skákačka inšpirovaná filmami od spoločnosti Disney. Autori spomínajú napríklad Levieho kráľa či Život chrobáka. Chopte sa úlohy ochrancu lesa Oriho, ktorý si musí poradiť so zlom!

  • Platforma: Xbox One
  • Žáner: 2D metroidvania
  • Výrobca: Moon Games
  • Distribútor v GB: Microsoft
  • Distribútor v SR: Microsoft
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Trailer GameExpres.sk Gamescenter

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk