Just Cause 3 - Recenzia

Just Cause 3 - Recenzia

Myslím si, že sériu Just Cause netreba nejako zvlášť predstavovať. „Michael Bay aprooved“ séria plná výbuchov, demolácie, obrovského herného sveta a nádhernej grafiky k nám prichádza so svojím tretím dielom a opäť raz prináša všetko, čím si získala srdcia hráčov v ešte explozívnejšom a šialenejšom zážitku.

Špecializáciou Rica Rodrigeza, hlavnej postavy série Just Cause, je zvrhávanie diktátorov krajín. Inak to nebude ani v tretej časti, v ktorej sa konečne vracia do svojho rodiska, krajiny Medici, kde panuje železnou rukou diktátor Di Ravello. Práve Rico je tým základným článkom, ktorý má vznietiť revolučné pohnútky krajanov na čele s jeho starými známymi. Nečakajte však nič seriózne. Táto séria uteká od reality, ako sa len dá, čo sa prejavuje pozitívne nie len na hrateľnosti, ale aj na vykreslení okolitého sveta.

Autori pri stavbe príbehu často využívajú humor a parodujú diktátorské režimy prostredníctvom Ricových sarkastických one-linerov, vtipných odľahčujúcich situácií v cutscénach a taktiež prostredníctvom výborne spracovaného propagandistického rádia. Robia to však aj prostredníctvom náplne misií, pri ktorých je bežnou praxou jazdenie na raketách, ničenie stíhačiek a helikoptér len za pomoci lana a ďalšie, podobne ladené činnosti.

Séria Just Cause sa ani nemôže brať seriózne vzhľadom na to, že je hrou, ktorá ukazuje fyzike vztýčený prostredník. Autori nelinajkujú prakticky nič. Dávajú hráčovi do rúk štyri mocné nástroje. Padák, wingsuit, hák a lano so schopnosťou spájať dva predmety a následne ich k sebe pritiahnuť. Má k dispozícii aj palebný arzenál v podobe útočných pušiek, brokovníc, raketometov, granátov, bômb a ďalších predmetov, ktorých primárnou úlohou je ničiť všetko a všetkých naokolo. A keby sa náhodou stalo, že by hráčovi nestačilo ani toto, tak má v ponuke ešte všemožné helikoptéry, lietadlá a tanky, čo v konečnom dôsledku dáva veľmi veľa možností, ako sa s konkrétnymi situáciami vysporiadať.

Tieto situácie sa netýkajú iba openworld aktivít, ale aj misií. Aj keď úlohy sú pevne dané a vo viacerých prípadoch sú nadizajnované lineárne, ich realizácia je postavená iba na tom, ako chce úlohu splniť konkrétny hráč. Pri ochrane konvoja môže zo strechy auta zostreľovať nepriateľské jednotky alebo si môže ukradnúť vrtuľník a poskytovať palebnú podporu. Tiež môže, napríklad, pomocou háku spájať autá s cestou a ničiť ich alebo si privolať tank a poskytovať podporu. Možností je skutočne veľa, čo však znamená, že hra je variabilná do takej miery, akú si ju spraví hráč. Jeden ju môže celú prejsť bez toho, aby si v nepovinných aktivitách sadol do stíhačky, druhý sa zase vyžíva v bombardovaní nepriateľských objektov. Niekto si pri ničení základne vždy zvolí rovnaký postup, no niekto iný tento postup variuje, aby dosiahol rôznorodosť zážitkov.

Popri hlavných misiách tvoria hlavný zdroj zábavy rôzne výzvy zahrňujúce klasické preteky na čas vo všelijakých dopravných prostriedkoch, demolačné výzvy a ďalšie zábavné typy činností. No nezabudlo sa ani na hlavný zdroj zábavy v tejto sérii, a to je oslobodzovanie krajiny, ktoré sa v tomto prípade, rovnako ako u predchodcov, robí ničením Di Ravellových objektoch v jednotlivých častiach krajiny. Tieto objekty zahrňujú malé osady, veľké mestá, vojenské základne a ďalšie pracoviská, v ktorých sa nachádza hromada vecí na zničenie. Práve tu sa ukáže tvorivosť každého hráča, pretože oslobodenie celého územia si vyžaduje tvorivý prístup, veľa času a šikovnosti. Čiže, pamätajte si, všetko, čo je červené, treba zničiť!

Autori pridali do hry niekoľko zaujímavých prvkov. V prvom rade ide o ľahký RPG systém vylepšujúci predmety, ktoré má Rico k dispozícii. Tento systém je naviazaný na plnenie výziev, takže čím lepšie výsledky vo výzvach, tým rýchlejšie dosiahnutie vylepšení v jednotlivých stromoch. Odmenou za oslobodzovanie území je pridávanie dopravných prostriedkov, zbraní a ďalších predmetov do systému tzv. Rebel Drops. Tento systém umožňuje Ricovi raz za čas vybrať jeden predmet z každej zo štyroch kategórií (primárne zbrane, sekundárne zbrane, výbušniny a vozidlá) a dopraviť ich rýchlo k sebe. Hra taktiež poskytuje obmedzenú formu fast travelu.

Zmizli úlohy pre frakcie z dvojky, no pribudli náhodné misie, ktoré sú generované vo svete a za ich splnenie môže hráč získať zaujímavé odmeny v podobe zvýšenia frekvencie Rebel Drops či možnosť „zmazať“ poplach v oblasti.

Svet je opäť raz ohromujúco obrovský, a teda určite privítate možnosť prevážať sa za pomoci vozidiel, no keď nebude žiadne po ruke, vďačne siahnete po trojkombinácii háku, padáka a wingsuitu, ktorá vás relatívne rýchlo dostane z jedného miesta na druhé. Svet je do veľkej miery inšpirovaný juhom Európy, no vo svojich prostrediach poskytuje obrovskú variabilitu. Veľké mestá tu striedajú obrovské vojenské základne, pláne zase veľké pohoria. Okrem denného cyklu tu možno pozorovať aj premenlivosť v ročných obdobiach. Všetko je navyše graficky výborne spracované s obrovskou dohľadnosťou, čo však na konzolách prináša jeden zásadný problém. Hra totiž nedokáže poskytnúť stabilných 30FPS. A to niekedy dokonca ani v sekciách, v ktorých sa toho veľmi veľa nedeje. Keď potom prídu na rad nádherne spracované explózie v častých dávkach, tak framerate padá tak hlboko, že hra je vyslovene neresponzívna a spomalená. A vzhľadom na to, že Just Cause 3 je vo veľkej miere o vybuchovaní všetkého naokolo, tak to spôsobuje problémy.

Ďalším častým problémom sú veľmi dlhé nahrávacie časy, či už hovoríme o tých úvodných po zapnutí hry, alebo o tých po vašej smrti. Okrem toho sa v hre v požehnanom stave vyskytujú bugy, aj keď pravdou je, že žiaden z nich neprekazil postup a vo väčšine prípadov sú skôr dôvodom na úsmev ako na hnev.

Naše hodnotenie

Just Cause 3 je „more of the same“. Je to Just Cause 2 s vylepšenou grafikou, oveľa lepším zničiteľným prostredím, obrovským svetom plným možností, pričom však autori ešte vylepšili základné herné mechaniky, ktoré má hráč v ponuke. No hra je zároveň zábavná len do takej miery, akú si ju spraví sám hráč. Bohužiaľ, konzolové verzie trpia nekonzistentným frameratom, ktorý sťažuje hranie a zhoršuje zážitok, no ak hľadáte hru na vybláznenie a odreagovanie sa, tak veľa lepších hier nenájdete.

Klady

 • Vynikajúca grafika, fyzika a deštrukčný model
 • Výborné základné herné mechaniky
 • Hromada obsahu a činností v obrovskom svete
 • Voľnosť pri plnení úloh
 • Vtip a nadhľad v príbehu

Zápory

 • Framerate konzolových verzií
 • Možný nástup stereotypu
 • Drobné bugy a glitche
 • Dlhé nahrávacie časy

Informácie o hre

Just Cause 3

Just Cause 3 2015

Šialená akčná jazda po tropických ostrovoch s Ricom Rodriguezom v hlavnej úlohe opäť začína. Tu sa nehrá na realitu, ale na čo najbláznivejšie kúsky, ktoré dokážete v obrovskom otvorenom svete vymyslieť. Zoberte legendárny vystreľovací hák a bežte do akcie!

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: akčná adventúra
 • Výrobca: Avalanche Software
 • Distribútor v SR: CENEGA
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: CENEGA

Trailer GameExpres.sk Gamescenter

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk