Forza Motorsport 6 - Recenzia

Forza Motorsport 6 - Recenzia

Hra Forza Motorsport to mala na Xboxe vo väčšine prípadov ľahké. Aj pri výkyvoch v kvalitách, ktoré sa odohrali v piatom diele, fanúšikovia žánrov simulačných racingov nemali zväčša veľmi na výber, a tak museli siahnuť po tejto sérii. No dnes je tu oveľa väčšia konkurencia v podobe Project Cars, Assetto Corsa (ten vyjde na konzoly v roku 2016), ktoré poskytujú kvalitnú alternatívu. Preto sa autori z Turn 10 museli veľmi snažiť, aby si zachovali priazeň fanúšikov.

Problémy päťky boli jasné. Málo obsahu (hra musela stihnúť vydanie konzoly), čo zapríčinilo fakt, že tieto nedostatky museli byť plátané prostredníctvom dodatočného obsahu zadarmo (trate) alebo plateného obsahu (autá). Zároveň však mala hra určité nedostatky v dôsledku stagnácie a sústredenia sa na audiovizuál, čo opätovne spôsobilo, že väčšina vecí, ktoré boli hre vyčítané v štvrtom diele, sa nachádzali aj v piatom. No hneď na začiatok môžem prezradiť, že väčšina problémov bola v šestke vyriešená. Najviac zvedavý som bol na prvky, ktoré mi autori počas prezentácie na výstave E3 tlačili do hlavy ako revolučné. Tam hádzali jedno číslo za druhým... 450 áut, 26 lokalít na pretekanie, integrácia jazdy za dažďa i v noci atď. A áno, všetky tieto veci prispievajú k variabilite nielen v kampani, ale aj pri bežnom hraní.

Kampaň sa vo Forze Motorsport 6 nazýva Stories of Motorsport a na prvý pohľad je zrejmé, že si veľkú inšpiráciu zobrala z arkádovejšej podsérie Horizon. Päť veľkých motoristických kategórií je tak rozdelených na šesť menších, pričom voľba podkategórie je čisto na hráčovi. Ak teda chce, môže si zajazdiť v GT kategórii alebo si vybrať šampionát V8. Možností je nesmierne veľa, z čoho jasne vyplýva, že autá nie sú delené iba do výkonnostných kategórií, ale delia sa aj podľa rôznych typov. Vzhľadom na ich počet (450 áut) je tých typov obrovské množstvo.

Najpodstatnejšie však je to, že rozdielne autá sa skutočne i správajú inak. Jednoduché cestné autá môžu byť rýchle, no ich brzdiace schopnosti nie sú ideálne, ako napríklad také monoposty IndyCar, tie sú veľmi rýchle a dá sa s nimi perfektne manévrovať. Rozsiahle nastavenia pred pretekmi taktiež zaisťujú prispôsobenie si auta podľa seba, či už z hľadiska množstva úprav alebo voľby asistentov. Tie priamo ovplyvňujú počet kreditov získaných za preteky. Teda čím menej asistentov a vyššií stupeň náročnosti, tým vyššia odmena na konci pretekov. Pre fanúšikov série nič nové, nakoľko tento účinný systém sa so sériou vezie už nejaký ten piatok. Rovnakou stálicou sú prepracované výkonnostné úpravy, ale aj vizuálne úpravy, na ktorých sa dá prostredníctvom prívetivého komunitného prostredia i pekne zarobiť. Okrem Stories of Motorsport hra ponúka Showcases (podujatia), kde jazdíte vo vopred daných podmienkach s vopred daným autom, ktoré si nemusíte kupovať. Tu sa autori trochu vybláznili aj pri typoch pretekov, ktoré sú z 90% klasické, okruhové. V Showcasoch si vyskúšate jazdu cez checkpointy, súboje 1 vs. 1 so Stigom atď.

V pretekoch sa po novom zúčastňuje 24 pretekárov a tí dostávajú ľudský odtlačok pomocou systému Drivatar. Rôzne stopy pri prejazde, rôznorodá agresivita pri súbojoch kolesa na koleso či očividné chyby pri prechádzaní zákrutami sú vo Forze Motorsport 6 na dennom poriadku, a zlepšujú tak dojem zo sterility, ktorou často trpia hry s nálepkou simulačné racingy. Avšak niekedy reagujú na jemnú kolíziu až príliš zmätene a nelogicky, čo výsledný dojem trochu kazí.

Novinkou v sérii je možnosť jazdenia v noci a za dažďa (konečne!). Žiadna dynamická zmena počasia sa nekoná, čo je určite škoda, no keď neprší, aspoň kvapká. Niektoré trate tak majú rozdielne verzie nielen čo sa týka variantov, ale i počasia či dennej doby. Tých tratí je však veľmi málo, a to je určite škoda. Faktom síce zostáva, že trate cez noc vyzerajú výborne, to isté sa týka aj dažďa, no obmedzenie týchto aspektov len pre niektoré trate mi nepríde veľmi rozumné. K tomu si treba prirátať i to, že jazda za dažďa nie je takým super zážitkom, ako som očakával. Je pravda, že autá sa správajú úplne odlišne, aj graficky je to veľmi efektné, aj mláky pôsobia na jazdu presne tak, ako by ste očakávali, no na druhej strane bez dynamiky ide do veľkej miery o nevyužitý potenciál. Napríklad spomínané vodné mláky na trati. Tie sú na trati pevne dané, nemenia svoj objem, a tak vytvárajú dojem prekážkovej dráhy, a po niekoľkých kolách presne viete, ktorým miestam sa máte vyhýbať a kadiaľ máte ísť.

Ďalším prídavkom sú tzv. módy. Mutátory, ktoré upravujú podmienky pretekov (menia štartovaciu pozíciu, menia jazdné vlastnosti, poskytujú peňažné a XP odmeny...) a pri splnení daných podmienok poskytujú dodatočné odmeny v podobe hernej meny a XP bodov. Balíky s týmito módmi si môže hráč kúpiť za hernú menu a sú rozdelené do troch kategórií. Na tie, ktoré zľahčujú jazdné vlastnosti a podmienky, tie, ktoré ich sťažujú, ale za splnenie podmienok poskytujú odmeny a na tie, ktoré poskytujú iba odmeny (boostery). Ako som spomínal, hra obsahuje 26 lokalít, zahrňujúce klasické okruhy typu Spa, LeMans, Silverstone až po mestské prostredia v Riu, Prahe či Alpách. Dvadsaťšesť lokalít však neznamená rovnaký počet tratí, nakoľko mnoho lokalít má niekoľko variantov tratí, poskytuje jazdu v opačnom smere alebo spomínané zmeny dennej doby a počasia. Umožňujú tak oveľa viac variability ako v predchodcovi a hra sa vďaka tomu nestáva stereotypnou ako v päťke.

Najdôležitejším komponentom multiplayeru sú ligy. Tie majú za úlohu radiť hráčov podľa výkonnosti a podľa týchto parametrov následne vytvárať preteky, čo naznačuje veľkú vyrovnanosť počas pretekov. A musím skonštatovať, že sa to aj darí. Iba málokedy som počas pretekov v mutliplayeri narazil na jazdca, ktorý by bol od zvyšku štartového poľa výrazne lepší.

Forza Motorsport 6 poskytuje čistých 60FPS pri 1080p rozlíšení a je jedno, či prší, alebo je tma. Navyše počet áut v štartovom poli je vyšší a aj detaily prostredia v okolí tratí sú oveľa lepšie. Preto je dojem z jazdy výborný a aj keď graficky má hra veľmi zdatnú konkurenciu, tak z audio stránky vo svojom žánri ju skutočne nemá. Jednotlivé detaily áut vyniknú pri ForzaVista móde, ten totiž umožňuje prehliadnuť každý jeden kút v garáži.

Informácie o hre

Forza Motorsport 6

Forza Motorsport 6 2015

Forza Motorsport 6 - exkluzívny titul pre konzolu XBOX ONE ponúka doposiaľ najkrajšie a najucelenejšie pretekanie na konzolách tejto generácie. Odomknite viac než 450 vozidiel a prispôsobte si ich. Zúčastnite sa online pretekov pre 24 hráčov a stretnite sa na 26 tratiach. Na svojej ceste za víťazstvom zažite nočné preteky i pretekanie počas dažďa.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: pretekárska
 • Výrobca: Turn 10 Studios
 • Distribútor v SR: Microsoft
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Trailer Kúpiť na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

Forza Motorsport 6 sa môže pokojne porovnávať s konkurenciou. V niektorých veciach je oveľa, oveľa lepšia, v niektorých zase trochu zaostáva. Na rozdiel od piateho dielu však ide o masívny pokrok na všetkých frontoch, dokáže poskytnúť hodiny zábavy nielen hardcore hráčom, ale aj príležitostným hráčom, a to vďaka kvantu možností či variabilite, ktorú ponúka. Avšak hra nie je bez chýb a najväčšou škodou je, že väčšine chýb sa dalo pohodlne vyhnúť.

Klady

 • Audiovizuál
 • Vylepšený systém Drivatarov
 • Široká ponuka áut
 • Kariéra
 • Ligy v mutliplayeri
 • Módy
 • Kvantum možností

Zápory

 • Trate s dažďom či s nocou mohli byť viac prepracované
 • Drivatary niekedy pôsobia zmätočne
Korekcia: Andrea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk