Rare Replay - Recenzia

Rare Replay - Recenzia

Najprv niekoľko základných faktov. Rare je britské štúdio, ktoré vzniklo v roku 1985 a odvtedy prinieslo hráčom vyše 120 hier. Tvorcovia v začiatkoch tvorili hry výhradne na konzolu Nintendo Entertainment System (NES) a časom sa vypracovalo na jedno z najvýznamnejších štúdií spoločnosti Nintendo, pre ktoré vyvinulo niekoľko kultových klasík. V roku 2002 bolo Rare odkúpené Microsoftom, kde sa zameriava na konzoly Xbox.

Dosť suchopárnych faktov a poďme na samotnú kolekciu. Ako sa niektorí z vás, teda hlavne tí všímavejší, mohli dovtípiť, Rare v tomto roku oslavuje okrúhle 30. narodeniny. Z hľadiska zväzku manželského, čiže vzťahu medzi vývojármi a fanúšikmi, ide už o Perlovú svadbu, a to sa štúdio rozhodlo osláviť vydaním kolekcie Rare Replay.

Zbierka obsahuje dovedna 30 hier, zachytávajúcich začiatky a vývoj štúdia od úplne prvých chvíľ, keď sa ešte volalo Ultimate Play the Game, až po súčasnosť, teda presnejšie, súčasnosť mínus 7 rokov. Najnovšia hra uvedená v Rare Replay je totiž Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts z roku 2008. Má táto oslavná kolekcia vlastne svoj význam a dokáže potvrdiť, že staré klasiky nezomierajú? Bohužiaľ, nie, ale aspoň čo sa toho druhého týka. Zmysel Rare Replay je jasný, a to priniesť verným fanúšikom na Xbox One závan totálnej nostalgie a predstaviť mladším hráčom, ako toto slávne štúdio začínalo. Nápad pekný, veď zrekapitulovanie histórie môže byť prospešné aj pre samotných tvorcov, pretože tým, že si znova prežijú minulosť, im môže pomôcť budovať budúcnosť. Nie som si ale celkom istý, či to takto zapôsobí na hráčov. Minimálne prvá polovica hier totiž až dosť nebezpečne balansuje na méte „jeden pokus a stačí“.

Každá desiatka hier reprezentuje jednu dekádu. Prvých desať rozmedzie rokov 1983 – 1989, druhá desiatka 1990 – 1999 a tretia 2000 – 2008. Najväčší problém je práve s prvými dvoma desiatkami. Ak nie ste fanatickí milovníci retro hier, hry ako Jetpac, Lunar Jetman, Knight Lore, R. C. Pro-Am, Snake Rattle 'n' Roll či Solar Jetman udržia vašu pozornosť nanajvýš na pár sekúnd, iné ako Battletoads, Killer Instinct Gold alebo Blast Corps troška viac, no aj tak sa po nejakej tej minútke už budete obracať k niečomu hlbšiemu. Vývoj neoklamete.
Každá z vymenovaných hier, respektíve skoro každá hra z celej kolekcie, patrila vo svojej dobe medzi hráčmi obľúbené a kritikmi vyzdvihované tituly, no nebojím sa povedať, že dnes už svoje čaro stratili. Nejde len o zastaranosť grafiky, ale taktiež o zastaranosť jednotlivých herných postupov a zákonitostí. Čím dlhšie som tieto hry skúšal hrať, tým viac som v sebe upevňoval dojem, že Rare Replay môžem skutočne odporučiť len tým, ktorí sa pri týchto hrách bavili už v minulosti.

Medzi tridsiatkou sa však nájde aj pár kúskov, ktoré by určite oslovili aj súčasných hráčov. Narážam teraz na Perfect Dark Zero a hlavne fantastickú akčnú adventúru Kameo: Elements of Power, ktorá dodnes prekvapuje bohatou a vybrúsenou hrateľnosťou. U tejto hry som ale párkrát zažíval problémy s vypadávajúcim zvukom. Cenu uznania by som udelil taktiež ďalším výborným kúskom ako Conker's Bad Fur Day, Perfect Dark či Banjo-Tooie. Veľmi sa mi páči vzhľad a prostredie menu, zabalené do štýlu starého kina, a kopa bonusov. Získavaním achievemntov si odomykáte rozhovory, making-of videá, dodnes nezverejnené skladby z rôznych hier, arty a taktiež náhľady na nikdy nezrealizované projekty, medzi ktorými môžete nájsť Kameo 2 alebo aj ambiciózny sci-fi projekt Black Widow.

Skvelým rozptýlením sú výzvy Snapshots, ktoré vám dajú za úlohu prejsť piatimi úlohami z piatich rôznych hier alebo splniť samostatné úlohy. A to na to máte len tri pokusy. Predstavte si „nintenďácky“ NES Remix a budete mať predstavu, o čom hovorím. Musím povedať, že ma takéto krátke ale nekompromisné výzvy v týchto staručkých hrách skutočne bavili, a to určite omnoho viac ako hranie s ich pôvodnými pravidlami. Škoda len, že tých výziev tu nie je až tak veľa. Nie je tu veľa vecí, čo by mi nejako vadili. Okrem toho, čo som už podotkol vyššie, by som rozhodne pridal viac hier, určite geniálnu plošinovku Donkey Kong Country, vynikajúcu bojovku Battletoads & Double Dragon alebo FPS legendu GoldenEye 007. Ja viem, chcieť môžem, no keď oproti vám stoja kravaťáci kývajúci hlavami zľava doprava, ktorí svojimi prefíkanými pahýľmi ukazujú na licencie držiace v rukách a vyhrážajú právničinou, v podstate toho veľmi veľa nezmôžete.

Zoznam hier

Jetpack – strieľačka, 1983
Lunar Jetman – strieľačka, 1983
Atic Atac – akčná adventúra | bludisko, 1983
Sabre Wulf – akčná adventúra | bludisko, 1984
Underwurlde – akčná adventúra | bludisko, 1984
Knight Lore – izometrická akčná adventúra, 1984
Gunfright - akčná adventúra | bludisko, 1985
Slalom – športová, 1986
R.C. Pro-AM – automobilová, 1987
Cobra Triangle – preteky na lodiach, 1989
Snake Rattle 'n' Roll – plošinovka, 1990
Solar Jetman – strieľačka, 1990
Digger T. Rock – plošinovka | bludisko, 1990
Battletoads – bojovka, 1991
R.C. Pro-AM 2 – automobilová, 1992
Super Battletoads – bojovka, 1994
Killer Instinct Gold – bojovka, 1996
Blast Corps – akčná, 1997
Banjo-Kazooie – akčná plošinovka, 1998
Jet Force Gemini – TPS, 1999
Perfect Dark – FPS, 2000
Banjo-Tooie – akčná plošinovka, 2000
Conker's Bad Fur Day – akčná plošinovka, 2001
Grabbed by the Ghoulies – akčná adventúra, 2003
Kameo: Elements of Power – akčná adventúra, 2005
Perfect Dark Zero – FPS, 2005
Viva Piñata – simulácia života, 2006
Jetpac Refuelled – strieľačka, 2006
Viva Piñata: Trouble in Paradise – simulácia života, 2008
Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts – akčná plošinovka, 2008

Informácie o hre

Rare Replay

Rare Replay 2015

Pri príležitosti 30. výročia herného štúdia Rare je vydávaná mimoriadna kolekcia 30 hier, na ktorých vývoji sa toto štúdio podieľalo. Rozsah kolekcie zahŕňa od raných 2D hier po najúspešnejšie počiny pre X360. Kolekcia Rare Replay ponúka studnicu hier pre pamätníkov i začínajúcich hráčov. Kolekcia je obohatená bonusovým obsahom zo zákulisia herného vývoja a prináša nové výzvy. Vyskúšajte si preverené klasické hry, ktoré sú v tejto kolekcii dostupné exkluzívne pre konzolu Xbox One.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: kompilácia hier
 • Výrobca: Rare
 • Distribútor v GB: Microsoft
 • Distribútor v SR: Microsoft
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Trailer Kúpiť na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

Rare Replay je príjemnou kolekciou a bohatým výletom do minulosti, ktorý ale ocenia nanajvýš starší hráči, na týchto hrách odchovaní. Mladšie ročníky môžu osloviť maximálne tak tri, štyri hry z tridsiatich, a preto dosť váham, či by som im mohol túto zbierku odporučiť. Výslednú trojku teda neberte tak, že sa v kolekcii nachádzajú len priemerné hry, to určite nie, no skôr ako neurčité skóre vyjadrujúce rozkol medzi tým, čo kolekcia skutočne ponúka, a tým, čím by sme možno chceli, aby tieto starinky boli. Lenže oni nimi už nie sú...

Klady

 • Príťažlivé prostredie v menu
 • 30 hier v jednom
 • Tony bonusov na odomknutie
 • Výzvy Snapshots

Zápory

 • Väčšinu hier ocenia nanajvýš nostalgici
 • GoldenEye 007 a iné chýbajú
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk