Disney Fantasia: Music Evolved - Recenzia

 

Ak prichádza na trh hra s nálepkou štúdia Harmonix, tak sa jednoducho vie, že Kinect bude dobre využitý (viď séria Dance Central). No v prípade prípravy úplne novej IP vždy panujú určité pochybnosti a je na kvalitách hry, aby ich dokázala zmiesť zo stola.

Hra Disney Fantasia: Music Evolved robí nielen to. A robí to hlavne prostredníctvom prvkov inovácie a nových konceptov, ktoré sme doteraz v žánri kinectových hier nevídali. Všetko je to v príjemnom „rozprávkovom" obale a s tým spojený jednoduchý príbeh, ktorý tu je iba na to, aby sa nepovedalo (čo zas za veľké mínus nepovažujem).

Ako to už v rozprávkach býva, v boji proti sebe sa stretnú dobro a zlo. Zlo je tentokrát personifikované do podoby „The Noise", čiže hluku či šumu, ktorý kazí krásne melódie, ktoré produkuje hudba. Hlavný hrdina, teda vy, je v hre na to, aby prostredníctvom čara kompozície hudby tento šum potlačil. S pomocou svojho majstra Yen Sida a dievčiny Scout sa vydávate na cestu rôznymi sférami, ktoré potrebujú od šumu očistiť.

Základ hry je presne taký, aký si človek pod pojmom „pohybová hra od Harmonixu" predstavuje. Hra od vás vyžaduje, aby ste v rytme hudby robili presne také pohyby, aké sa vám zobrazujú na obrazovke. No to je iba jeden prvok tvoriaci výbornú hrateľnosť, ktorú Disney Fantasia ponúka. Základom je totiž schopnosť meniť a kombinovať jednotlivé hudobné prvky v skladbách a popri tom vytvárať vlastné melódie.

Pre lepšiu predstavu použijem príklad. Hranie každej jednej piesne začína tým, že si vyberáte hudobné nástroje z konkrétnych remixov piesne. Každá jedna skladba má minimálne dva ďalšie remixy a každý remix obsahuje, vo väčšine prípadov, štyri rôzne hudobné nástroje, ktoré môže hráč medzi sebou ľubovoľne kombinovať. Napríklad v skladbe Bohemian Rhapsody od Queenu má okrem originálnej skladby k dispozícii aj Classic Arangment a Metal Mix. A vy ako hráč môžete kombinovať nástroje zo všetkých troch verzií tejto skladby do jedného celku a potom počas hrania skladby zoskupenie hudobných nástrojov meniť.

Počas hrania do toho ešte prichádzajú skladby Composition spells. Tie umožňujú úpravu konkrétnych častí skladby, no nie preddefinovanými zvukmi ako v prípade výberu hudobných nástrojov, ale vytvorením vlastných zvukov s pomocou palety, ktorú vám hra ponúkne. To isté platí aj pre tzv. Hot Spoty, miesta na jednotlivých mapách kampane, ktoré vám umožnia dotvoriť atmosféru daného sveta vytvorením vlastného kúska skladby taktiež s pomocou preddefinovanej palety.

Okrem zábavnej kampane ponúka hra aj klasické hranie po jednej skladbe a vďaka Kinectu ako jedinej možnosti ovládania podporuje aj hru pre viacerých hráčov. Musím skonštatovať, že hranie vo viacerých hráčoch je veľká zábava. Čo však hodnotím ako veľké plus, je fakt, že vzhľadom na využívanie horných končatín na hranie hra umožňuje hranie v sede, čo sa zíde. V tomto prípade je síce pravdou, že Kinect je náchylnejší na nepresnosti, no nikdy sa nevyskytujú v takej miere, aby to bolo vyslovene otravné.

Výber piesní zaujme prakticky všetkých. Nájdeme tu všetko od popových hitoviek, cez klasickú hudbu (Mozart...) až po klasiky ostatných žánrov (Queen, Gorillaz, Elton John...). Navyše, vďaka rôznorodým variáciám jednotlivých skladieb si ich dokážete namixovať presne tak, ako vám vyhovuje, takže keď napríklad nedokážete počúvať takú Niki Minaj (ako napríklad ja), tak si zvolíte taký mix, v ktorom sú jej vokály potlačené a vyzdvihovaná je hudobná zložka. Je však pravdou, že niektoré remixy pôsobia dosť divne a niektoré kombinácie viacerých mixov nie sú práve najlepšie. A to je práve úlohou hráča, aby si našiel remixy, ktoré mu vyhovujú.

Harmonix to proste s Kinectom vie. A Disney Fantasia to iba dokazuje. Ovládač je využitý výborne a netrpí neduhmi, ktoré sprevádzajú iné hry ovládané týmto pohybovým ovládačom. Na to všetko nabaľuje reálne inovácie, ktoré podporujú kreativitu hráča a odmeňujú oho za experimentovanie s hudbou. K tomu je potrebné prirátať aj veľmi pekné a farebné grafické spracovanie a vo výsledku máme hru, ktorá je povinnosťou pre všetkých tých, ktorí si kúpili Xbox One s Kinectom a hľadajú kvalitný titul, ktorý tento pohybový ovládač využije.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Disney Fantasia: Music Evolved
Platforma: Xbox One
Žáner: pohybová hra
Výrobca: Harmonix
Distribútor v GB: Microsoft
Distribútor v SR: Microsoft
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
"Hranie sa na hudobného skladateľa s pomocou Kinectu"
Klady
  • originálny a funkčný koncept
  • spoľahlivá práca Kinectu
  • prostredie kampane
Zápory
  • niektoré remixy môžu pôsobiť divne
  • pri hraní v sede môže Kinect občas spraviť blbosť
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk