Madden NFL 15 - Recenzia

 

Ako hltač televízneho športu som sa už dávno dostal aj k výsostne americkým športom, ktoré u nás v Európe nemajú vybudovanú žiadnu veľkú fanúšikovskú základňu. Aj americký futbal, aj baseball mi prišli dostatočne zaujímavé na to, aby spôsobili hromadu prebdených nocí. Takisto ale viem, že virtuálne spracovanie amerického futbalu v podobe EA série Madden NFL má zo všetkých športových sérií asi najväčšie problémy so stagnáciou a s tým, ako posunúť sériu ďalej. Môže to spôsobovať aj fakt, že séria nemá videohernú konkurenciu vďaka exkluzívnej zmluve medzi EA a NFL. Preto je každoročnou otázkou, či nový prírastok do série Madden má dostatok vylepšení, aby stál za kúpu.

 Hlavná oblasť, na ktorej sa autori rozhodli zapracovať tento rok, je obranná činnosť. Totižto každý aspoň trochu zainteresovaný vie, že americký futbal sa hrá systémom útok/obrana. Systém sa dotkol hlavne úlohy linebackera. Tomu boli pri rozohrávke zo strany obrany určené kontextové tlačidlá, ktorými si dokáže pri správnom načasovaní zrýchliť štart zo stoja a zlepšiť tak jeho účinnosť v poli. Následne pri súbojoch medzi hlavnými líniami došlo k možnosti odstaviť protihráča za pomoci nasmerovania ľavého analógu do správneho smeru a stlačenia určeného tlačidla, pričom lepší hráči danej pozície majú zákonite výhodu, a dokonca aj „špeciálne tlačidlo" na zbavenie sa protihráča. To všetko za účelom čo najrýchlejšie sa dostať k running backovi alebo rovno quarterbackovi a prerušiť tým súperov postup vpred. Tieto vylepšenia sa tým pádom viac dotýkajú behovej hry, ako „hádzacej hry."

 Problémom toho je fakt, že vzhľadom na viditeľne lepšie hrateľnú obrannú hru hádam až príliš často dochádza k „interception." Ide o okamih, kedy obranca zachytí loptu vyslanú quarterbackom útočiaceho mužstva.Sprievodným faktorom tohto javu je to, že wide reciveri nebojujú o loptu tak urputne, ako by človek očakával. Táto kritika sa týka času, keď ich ovláda AI, ak si na ich pozíciu po vyhodení lopty prepnete vy, je to iná báseň, no treba rátať s tým, že súper vám nič nedaruje. S tým súvisí aj vylepšená umelá inteligencia na oboch stranách ihriska.

Faktom však je, že tieto vylepšenia priniesli zábavu pri hraní obrannej hry, čo sa automaticky premieňa do lepšieho celkového pocitu z hry. Vďaka lepšej interakcii medzi obrannou a útočnou líniou hry sa zlepšila aj útočná hra, hlavne tá behová. Bežať s running backom s loptou je teraz oveľa lepším zážitkom, vrátane využívania rôznych pohybových trikov na prekabátenie brániacich hráčov. Úprav sa dočkala aj obrazovka výberu taktík pred každou hrou. Tá sa zbavila zbytočností a ponúka teraz čistý dizajn, ktorý vám nielen navrhuje vhodné taktiky, ale aj zdôvodňuje svoj návrh. Následne sa ponúkajú aj rôzne korekcie vybranej taktiky už počas pobytu na trávniku. Vy ste totižto pánom na ihrisku a je iba na vás, ako sa dostanete k vytúženým víťazstvám.

Pochvalu si zaslúži vynikajúci tréningový mód, ktorý nezahŕňa iba základy pravidiel amerického futbalu pre nováčikov, ale aj nácvik a vysvetlenie pokročilých taktík, ktoré sú potrebné pri hraní na vyšších náročnostiach ako aj pri online hraní. Okolo neho je potom vystavaná kostra herných módov tejto série v podobe dvojice Connected Franchise a Madden Ultimate Team. Connected Franchise je spoločný názov pre všetky kariéry, či už hráčsku, trénerskú alebo kariéru majiteľa. Z tohto výberu vyplýva to, aké veľké kompetencie bude mať hráč v danej kariére na starosti. V prípade voľby kariéry hráča je to jednoduchý mód „Be a Pro", a tak vašou jedinou starosťou je váš vytvorený alebo vybraný hráč a jeho úroveň výkonov na ihrisku. V prípade kariéry manažéra na seba naberáte zodpovednosť za podpis nových zmlúv, draftovanie nových hráčov, určovanie základných zostáv a taktík. Najkomplexnejším módom je kariéra majiteľa, kde sa na všetky vyššie spomenuté prvky nabaľuje ešte kontrolu finančného aspektu vybraného klubu. V týchto módoch sa tých zmien veľa neudialo, no na strane druhej, v tejto oblasti to ani nebolo potrebné.

Druhým pilierom série je známy mód Madden Ultimate Team. Tento mód je už vo všetkých športových hrách od EA štandardom a spočíva v zbieraní kartičiek s hráčmi a s ďalšími predmetmi, z ktorých si hráči následne skladajú vlastný tím a súťažia proti sebe v online zápasoch alebo proti CPU v offline zápasoch. Kartičky sa dajú nakupovať v balíčkoch alebo vymieňať, kupovať v aukciách a podobným spôsobom ich aj predávať. V tomto už tradičnom móde sa taktiež nič dramatické neudialo, takže kto hral predchádzajúce ročníky, tak bude vedieť, kde je sever.

Čo sa týka grafického spracovania, hra sa dočkala viacerých vylepšení na poli prezentácie a aj spracovania konkrétnych hráčov. Nechýba tradičná komentátorská dvojica, ktorá trefne komentuje dianie na ihrisku, aj keď je pravdou, že trochu širšia slovná zásoba by im určite neuškodila. Niektorým hráčom boli pridané ich „špecifické pohyby" a aj ich výzor sa viac podobá ich reálnym predlohám. Čo sa však reálnosti nepribližuje, sú problematické animácie, ktoré vyplývajú z toho, že americký futbal je kontaktný šport. Pokaľ sa hrá, animácie sú plynulé, a teda radosťou hráč zaplesá nielen pri hraní, ale aj pri sledovaní. Problémom sú animácie, ktoré nasledujú po prerušení hry, keď často vídavame prepady jednotlivých končatín, skoky medzi prechodmi do animácií či neprirodzené polohy hráčov na trávniku.

Oplatí sa teda investovať do nového dielu Madden NFL? Ak ste fanúšikmi športu a nevlastníte Madden NFL 25, tak určite. A ak vlastníte Madden NFL 25, tak to stojí za zváženie. Tohtoročné zmeny sa totiž dotkli samotných základov hrania. Hranie v obrane je zábavnejšie ako kedykoľvek predtým, pre nováčikov je hra veľmi prívetivá a veteránom poskytne kvantum taktických možností pri hraní. No aj napriek tomu sa hra nezbavila niektorých neduhov, a dokonca niektoré chybičky sa dajú označiť za nové. Dokopy nám to dáva balíček, ktorý dobre vyzerá, dobre sa hrá, no priestor na vylepšenia tu stále existuje.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Madden NFL 15
Platforma: Xbox One
Žáner: športová
Výrobca: EA Tiburon
Distribútor v GB: Electronic Arts
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Electronic Arts
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

72%
 
"Zábavnosť v obranných valoch."
Klady
  • vylepšenia obrannej hry
  • prezentácia
  • taktická hĺbka a nováčikovská prívetivosť
Zápory
  • problematické animácie
  • príliš častý výskyt „interception“
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk