Rayman Legends - Recenzia

 

Zbožňujem vypäté situácie v hrách. Prakticky je jedno, či ide o tie, ktoré sú dané vývojom príbehu, alebo pre zmenu o tie, ktoré sa do daného stavu dostali nejakým ultra-mega ťažkým bossom pri hraní. Podstatné je, že zdolanie takéhoto bossa možno trvá trošku dlhšie, pár ovládačov už nikdy nebude ako predtým a pribudne pár vytrhaných vlasov. Po jeho zdolaní nasleduje vynikajúci pocit zdolania náročnej prekážky, ktorej sa nevyrovná ani zisk toho najťažšieho achievementu (odkaz pre achievement hunterov).

A presne toto sa dalo zažiť pri hraní Rayman Legends. Určite to nebolo tým, že sa so samotným žánrom 2D plošinoviek už dnes nestretávame tak často. Faktom je, že som si pri hraní hry prešiel rôznymi stavmi – od totálneho nadšenia, vytrženia, frustrácie, ktorá takmer vyústila do situácie roztrieskaného gamepadu na protiľahlej stene, po konečný pocit zadosťučinenia.

Pritom Rayman Legends nie je vo svojom základe náročnou hrou. V rámci rozprávkového poňatia je to absolútne jednoduchý príbeh o záchrane malých modrých potvoriek, obalený do primitívnej ovládacej schémy, využívajúc štyri tlačidlá gamepadu. Prejsť niekoľko desiatok misií by nemal byť žiaden problém ani pre tých skôr narodených. Hra nie je náročná na pochopenie, no o to problematickejšia je na zvládnutie. Ak jednotlivé princípy nechápete, objaví sa vám krátka indícia, no ak je vám všetko jasné, nikto vás nezaťažuje, aby ste si túto hru mohli vychutnať plnými dúškami.

Nakoľko je Rayman veľmi zdatný, hra sa neobťažuje predstavovať veľa nových schopností a plne sa sústreďuje na ich využívanie v praxi. Základy tvoria, samozrejme, skákanie a ničenie nepriateľských potvoriek, následne príde vznášanie sa, doplnené o kráčanie po vertikálnych plochách.

Autori sa nebabrali s množstvom obsahu a do hry zakomponovali 40 najlepších levelov z Rayman Origins, ktoré boli upravené pre potreby novej hry. V Rayman Legends sa napriek zachovanému hlavnému konceptu zmenili niektoré herné mechanizmy. Napríklad ten, ktorý zadával, že na získanie zlatej medaily potrebujete vyzbierať všetky žlté Lums. Teraz máte nastavený presný počet na jej získanie, no v leveloch sa ich často nachádza oveľa viac. Levely sú stavané tak, aby odmeňovali tých, ktorí sa v nich vŕtajú do posledného detailu, hľadajú všetky možné zákutia, tajné chodbičky či bonusové levely, kde sa nachádzajú ďalší Teensies.

Základnú obrazovku všetkých obrazoviek tvoria maľby, pod ktorými sa nachádzajú ďalšie, tento raz už s konkrétnymi levelmi. Systém odomykania je jednoduchý a previazaný s nutnosťou zachraňovať Teensies. Nasledujúci level si tak odomknete iba po prejdení aktuálneho, ku ktorému potom prináležia aj ďalšie, tzv. Invasion úrovne. Tie sú časovo limitované, spôsobujúc takmer psychickú ujmu (záchrana princezien v jednotlivých kapitolách). Niektoré z nich sú vážne hrou nervov. Dostať sa v hre na koniec možno nebude predstavovať taký veľký problém pre skúsenejších hráčov, no vyzbierať všetky Teensies a získať zlato vo všetkých úrovniach, to už dá zabrať.

Prístup k leveldizajnu sa dostal na novú úroveň, a to aj v oblasti hernej náplne či v oblasti výtvarného štýlu. Pokojnejšie a voľnejšie levely striedajú frenetické naháňačky s bossmi, aby ste sa potom nasmiali a užili si vcelku pokojné hudobné levely na konci každej kapitoly (veľkej maľby). Jednotlivé akty spája spoločná tematika, no ich náplň je variabilná, takže vám nuda nehrozí. Oživenie prináša aj nová postavička, Murphy, ktorý umožňuje manipulovať s určitými objektmi, ktoré sú umiestnené v hernom svete. Bez ich presunutia/zničenia nie je možný ďalší postup a jeho ovládanie je na vás. To je zakomponované do jedného tlačidla, s ktorým prikážete Murphymu interakciu s daným objektom. Problémom však je, že Muprhy sa medzi objektmi presúva sám a čaká na váš pokyn interakcie. Avšak niekedy sa stáva, že sa Murphy nenachádza tam, kde ho potrebujete, čo často vyústi v opakovanie checkpointu.

Levely sú krásne, nápadité, farebné a konečne aj rozľahlé. To boli síce aj v Origins, no boli zväčša predelené jednotlivými sekciami, ktoré boli riešené miniatúrnym loadingom. Nič predlhé, ale predsa to niekedy dokázalo vyhodiť z rytmu hrania. V Legends sú levely riešené ako jeden obrovský celok, ktorý obsahuje toľko farieb, až vám z toho bude niekedy zle (v dobrom). To je kombinované s nádherným soundtrackom, ktorý nielenže krásne dokresľuje dianie na obrazovke, ale v hudobných leveloch je priamo naviazané na dianie na obrazovke. No v poslednej kapitole sa recyklujú práve tieto hudobné levely v špeciálnej 8-bit verzii. To v praxi znamená pridanie otravného filtra, cez ktorý poriadne nevidíte. Navyše niektoré efekty môžu u hráčov spôsobovať ťažkosti pri hraní (vlastná skúsenosť). Ako dodatok sú tieto levely bez checkpointov, takže jedna chyba a opakujete celý level. Je to síce v súlade s pravidlom: „Čím ďalej si v hre, tým ťažšia je,“ ale keď si spomeniem na moje napnuté nervy počas ich hrania, tak už nikdy viac.

Hodnotenie je logické. Bronzové, strieborné, zlaté medaily a k tomu stierateľné žreby, ktoré vám dodajú ďalšiu dávku Lumov (odomykajú nové hrateľné skiny), niekoľko Teensies alebo nové príšery, ktoré vám v jednej sekcii tvoria výstavu. Navyše si prostredníctvom nich odomykáte spomínané levely z pôvodného Rayman Origins. To motivuje hráča, aby pozbieral všetko, čo sa dá a aby len tak levelmi neprebehol.

Prejdením všetkých levelov Legends a Origins to však nekončí. Nachádzajú sa tu početné zberateľské predmety, denné a týždenné výzvy priamo od Ubisoftu, kde môžete súťažiť s ostatnými hráčmi v špecificky vytvorených leveloch na čas či prejdenú vzdialenosť. Pokiaľ máte k dispozícii lokálneho spoluhráča, zahrať si môžete Rayman futbal či kampaň v co-ope, čo je šialenejšie, ako to znie.

S Raymanom je to ťažké. Milujete hru, jej rýchlosť, humor a art štýl. Chcete mať vyzbierané všetko, čo sa dá. No Rayman sa tak ľahko nedá a niekedy by ste mu najradšej odtrhli ruky a nohy, ktoré aj tak nemá pripojené k telu. Faktom je, že Rayman Legends vylepšil to, čo ponúkol Rayman Origins. Prináša kvantum obsahu, ktorý je maximálne hrateľný, maximálne zábavný a nepochybne sa vám dostane pod kožu. Gratulujeme tímu okolo Michaela Ancela za výborne odvedenú prácu. Otázkou však je, či mu dáte šancu aj vy...

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Rayman Legends
Platforma: Xbox One
Žáner: 2D platformovka
Výrobca: Ubisoft Montpelier
Distribútor v GB: Ubisoft
Distribútor v SR: Playman
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

90%
 
"Nádhera skrytá v 2D"
  Klady
  • výborný art štýl
  • fantastický leveldizajn
  • množstvo obsahu
  • variabilita obsahu
  • náročnosť úplného prejdenia
  Zápory
  • niektoré efekty v 8-bit leveloch
  • Murphy niekedy nie je tam, kde ho potrebujete
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk