Forza Motorsport 5 - Recenzia

 

Pri vydaní novej konzoly je asi najpodstatnejšie to, aby ste si mohli niečo na nej zahrať. Preto sa zaisťujú 3rd party vývojári a vydavatelia, aby sa list hier rozšíril o čo najväčší počet najkvalitnejších hier. Rôznorodosť žánrov je taktiež podstatným faktorom. Preto niet divu, že Forza Motorsport 5 je ako zástupca simulačných pretekov taktiež na tomto liste. Turn 10 štúdio navyše okrem obligátnych vylepšení prináša aj niečo navyše.

Technológia Drivatar 

V skratke to znamená, že nejazdíte proti bežnej AI, ktorú poznáte zo stoviek pretekárskych hier. Práve tu dostala umelá inteligencia do vienka variabilitu, rôznorodosť. Tá je priamo ovplyvniteľná hráčmi a prináša oveľa lepší pocit zo samotného pretekania, nakoľko to robí z každých pretekov iný zážitok – takmer porovnateľný s multiplayerovými pretekmi. Súperi volia rôzne jazdecké stopy, majú odlišné brzdné body a nevyhýbajú sa ani chybám. 

Pri prvých pretekoch si nepochybne všimnete, že súťažíte s ostatnými hráčmi, resp. s ich Drivatarmi. Ich gamertagy na výsledkovej listine sú dostatočným dôkazom. Hra sleduje vaše počínanie na trati. Na jednej strane pozoruje, či jazdíte ako bezohľadné prasa, ktoré spraví pre víťazstvo všetko – vytláča protivníkov z dráhy, len aby ste zaujali ich miesto. Na druhej strane možno patríte k jazdcom, ktorí sa vyžívajú v simulačnej jazde, opatrnom brzdení a snahe nepoškodiť auto do konca pretekov. Už po niekoľkých pretekoch vám hra vystavia profil, ktorý následne vyšle do sveta, aby za vás pretekal v čase, keď nehráte. Čo je ešte lepšie, hra má tendenciu v prvom rade vyberať protihráčov na preteky z vašich priateľov na Xbox Live. Teda ak od kamaráta dostanete správu, že jazdíte ako „dement“, tak sa nemusíte čudovať. 

Vzhľadom nato, že každý pretek je do istej miery odlišný, určite uvítate možnosť vrátiť sa prostredníctvom flashbacku o niekoľko sekúnd späť a napraviť svoju chybu (alebo neopatrnosť protivníka, ktorá vám zničila vaše prekrásne auto). To je však priamo naviazané na počet nadobudnutých kreditov, získaných počas pretekov. Systém kariéry zostal nezmenený. Zúčastňujete sa šampionátov a vaším jediným cieľom je zarobiť dostatok kreditov, aby ste si mohli kúpiť auto vyššej úrovne, ktoré vyžaduje iný šampionát. Autá sú rozdelené tak ako v predchodcoch – do rôznych kategórií podľa výkonnosti. Ak vaše auto nie je vhodné pre daný šampionát, máte dve možnosti. Buď si vylepšíte to, čo máte v garáži, alebo si kúpite nové. Čaká vás komplexný systém vylepšovania áut, ktorý zahŕňa jednoduché automatické zvýšenie úrovne, ale aj piplanie sa s každou súčiastkou. Tie majú v rámci simulačného poňatia série vplyv na jazdné vlastnosti. 

Žiadny tlak do víťazstiev v pretekoch

Maximálnu úroveň získaných kreditov môžete dosiahnuť umiestnením sa v prvej trojke. To otvára možnosti experimentovaniu s vyššou náročnosťou, ktorá hráčov odmeňuje. Po prejdení pretekov dostanete k dispozícii tri štatistiky. Prvou je level jazdca, jednoduchá štatistika, pričom pri postupe úrovňami získavate výrazné čiastky kreditov. Druhou je tzv. Affinity level – vernosť určitému výrobcovi áut. Čím častejšie za danú značku jazdíte, tým vyššiu zľavu na vylepšenie auta tej konkrétnej značky dostanete. Posledným je celkový počet získaných kreditov za preteky. Čím vyššia náročnosť a menej aktivovaných asistentov, tým vyšší počet kreditov. Avšak čím viac použitých flashbackov, tým väčší počet strhnutých kreditov. 

Nová konzola si vyžiadala svoju daň 

Príčinou je orezanie hry vzhľadom na počet áut z 500 na 200 a počet tratí z 26 na 14. Pribudli nové, napríklad výborná trať v okolí Prahy či vo Švajčiarsku, no chýba motoristická legenda, Nürburgring Nordschleife či výborná Suzuka. Trate sa dajú prechádzať v rôznych variantoch, čo do určitej miery nepochybne zvýši variabilitu, no oproti štvorke sú všetky tieto kroky skôr smerom vzad. Oceňujeme, že všetky autá sú do detailov prepracované. Každé vozidlo má integrovaný mód ForzaVista, ktorý názvom nahradil mód Auto Vista zo štvorky. Ten vám nádherne ukáže, aká je výhoda novej generácie konzol a autá sú takmer na nerozoznanie od reálnych predlôh. Nechýba vizuálna úprava, ktorá zahŕňa všetko: od úpravy kolies, cez polepy a farby, až po zadné krídla. Vítanou možnosťou je ponuka odporúčaných dizajnov od ostatných užívateľov podľa hodnotenia komunity. 

Herné módy – nič dych vyrážajúce

Sú tu klasické okruhové preteky v rôznych variantoch a úpravách, no postupne pribúdajú nové módy ako Drag či Drift. Samozrejme, nechýba multiplayer. Ten je prepojený so šampionátmi pre jedného hráča, takže si stále vylepšujete tú istú jazdeckú úroveň. Hranie so skutočnými hráčmi je vždy odlišný zážitok ako hra pre jedného hráča, no prostredníctvom Drivatar technológie sa línia medzi týmito módmi značne stenčila. 

FullHD, vylepšené grafické spracovanie, zlepšená deštrukcia vozidiel a 60FPS

Bohužiaľ, autori opäť zabudli na zmeny počasia, a tak sa nečudujte, že všetky preteky sa odohrávajú za slnečného počasia. Veľká škoda, preteky za dažďa na next-gen konzole by určite stáli zato. Turn 10 sa pozreli aj na nové možnosti ovládača, konkrétne na tzv. impuls triggers – motorčeky na vibrácie, ktoré sú umiestnené v triggeroch. Pokiaľ sa vaše auto dostane do šmyku, alebo smerujete k vysokým otáčkam, tak vám začne vibrovať trigger určený pre akceleráciu, a to podľa nastavenej úrovne. Keď pribrzdíte, tak začne vibrovať trigger určený pre brzdu. To dopomáha k ponoreniu do hry, no má aj praktické využitie, nakoľko už viete odhadnúť moment na preradenie vyššieho rýchlostného stupňa nie iba podľa zvuku motora, ale aj podľa intenzity vibrácií triggera. 

Záver

Z novej Forzy máme dosť zmiešané pocity. Určite nejde o zlú hru. Hlavné mechaniky sú v poriadku. No, bohužiaľ, namiesto toho, aby hra na seba nabaľovala nový obsah a vylepšenia, tak aplikovala nové technológie (Drivatar), zlepšila aspekty (rozlíšenie, grafické spracovanie), ale na druhej strane toho po obsahovej stránke dosť vypustila (autá a trate) a niektoré dosť dôležité aspekty zostali nepovšimnuté (zmena počasia). Dúfame, že odteraz už nebude žiadne vyhadzovanie obsahu.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Forza Motorsport 5
Platforma: Xbox One
Žáner: simulačné preteky
Výrobca: Turn 10 Studios
Distribútor v GB: Microsoft
Distribútor v SR: Microsoft
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: GameExpres.sk
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

75%
 
"Niekoľko krokov vpred, niekoľko vzad"
  Klady
  • Drivatar
  • výborný audiovizuál
  Zápory
  • málo tratí
  • menej vozidiel
  • bez efektov počasia
  • slabá variabilita
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk