Xbox ONE - recenzia

 

Pokazená prvá prezentácia. Hrozný marketing. Pôvodná DRM ochrana. Stvorené pre Ameriku. Viac televízia ako herná konzola. Oproti Playstation 4 iba slabý odvar... Pripomína vám to reči o konzole novej generácie od Microsoftu s názvom Xbox One? Máte pravdu. Avšak sú tieto vyhlásenia pravdivé?

 

Pri testovaní bola použitá US verzia konzoly. Konzola je síce regionfree, ale stále môže dôjsť k malým dezinformáciam. Na Slovensku zatiaľ konzola oficiálne nevyšla a do dnešného dňa(18.12.2013) sa Microsoft nevyjadril o slovenskom dátume vydania

Je to už osem rokov, čo sa v našich obývačkách nachádza jedna skvelá a ešte stále schopná konzola Xbox 360. Avšak nie je tu už dlho? Nemala by prísť nejaká nová konzola? Odpoveďou sa stalo oznámenie konferencie Microsoftu v Redmonde, kde bola predstavená nová mašina – Xbox One. Nebudeme si hovoriť o tom, koľko nasledovalo hlúpych rečí a samotné porovnávanie s PS4. Rozhodli sme sa nový Xbox vyskúšať na vlastnej koži. Tu však nastal náš prvý problém - Xbox One nebude v tomto roku dostupný ani na Slovensku, ani v Českej republike. Z toho vyplýva, že ak chcete mať túto konzolu doma ešte tento rok, musíte vycestovať do zahraničia.

Dizajn

Po rozbalení, inak nádhernej škatule, sme zbadali nový, spredu lesklý, zvrchu matný Kinect, ktorý svojím výzorom určite nebude robiť hanbu vašej obývačke. Tentoraz bol pohybový senzor zhotovený tak, že si uhol jeho pohľadu môžete meniť sami, čo považujeme za veľké plus. Ďalej na nás čakal nový ovládač. S ním môžeme byť maximálne spokojní, pretože by sme veľmi ťažko hľadali niečo, čo sa drží lepšie ako on. Analógové páčky prešli nielen očividnou zmenou povrchu, ale aj zmenou veľkosti, a tak sa vám do rúk dostane ich zmenšený model. Prvá menovaná vlastnosť je lepšia, aj keď malé páčky môžu zohrať veľkú úlohu pri hrách, kde potrebujete rýchle reakcie, napr. Call of Duty. Ak nerátame všetky káble, v škatuli bol aj headset. Ten sa dá plne nastaviť na veľkosť vašej hlavy, avšak disponuje otrasným pripájaním a odpájaním z ovládača, kde ho zo začiatku budete vyberať len veľmi ťažko bez stisnutia nejakého tlačidla. Tlačidlá sú tri: zvýšenie, zníženie hlasitosti a umlčanie vášho mikrofónu. V poslednom rade prišla najpodstatnejšia vec, a to samotná konzola. Xbox One je zhotovený tak, aby striedal čiernu farbu v lesklom a matnom prevedení. Obrovským prekvapením pre nás bola hmotnosť konzoly, ktorá je oproti svojmu predchodcovi výrazne ľahšia. Nechýba ani elektrický adaptér s výzorom ako tehla.

Technická stránka

Operačný systém – Xbox OS. Xbox One je poháňaný 8-jadrovým x86-64 procesorom AMD Jaguar s taktovaním 1.75GHz. Konzola má v sebe 8GB RAMku DDR3 (PS4 v tomto vedie, keďže má DDR5), pričom 5GB priestoru je k dispozícii hrám a zvyšné 3GB slúžia pre operačný systém a aplikácie. Nemôže chýbať ani 500GB pevný disk, ktorý sa, žiaľ, nedá legálnou cestou vymieňať. 362GB z tohto disku je určených na ukladanie hier. Čo by to bolo za novodobú mašinu bez Blu-ray prehrávača? Jeho predchodca, Xbox 360, Blu-ray nemal. Grafika je postavená na architektúre AMD GCN s dvanástimi výpočtovými jednotkami, ktoré majú dokopy 768 jadier a ich teoretický špičkový výkon je 1.31 Teraflopu.

O pripojenie k internetu nemusíte mať strach, pretože Xbox One podporuje pevný internet (cez kábel) aj sieť Wi-Fi. Čo sa týka obrazu a zvuku, poslúži vám rozlíšenie 4K (kábel je v balení) a priestorový zvuk 7.1. Takisto si zahráte aj cez HDMI 1.4 so vstupom aj výstupom.

Správa, ktorá zamrzí fanúšikov starých televízorov – Xbox One nepodporuje kompozitné a komponentné video. Ak sa chcete hrať na novom Xboxe a máte starú televíziu, tak je čas na upgrade. To však platí aj pre PS4, tú si k TV pripojíte iba pomocou HDMI. Xbox One ponúka tri vstupy pre USB 3.0. Veľkým plusom je fakt, že konzola dokáže sledovať svoju vnútornú teplotu a navyše ju aj patrične upraviť. Toto opatrenie je spravené kvôli tomu, aby sa mašina neprehrievala. Na sledovanie TV sa vyžaduje podporovaný TV tuner alebo káblový/satelitný dekodér set-top box s výstupom HDMI a kábel HDMI. Xbox One je veľmi tichý, a tak si ani nevšimnete, že ho máte spustený.

Gamepad

Gamepad sa drží predlohy svojho predchodcu. Smerový D-pad bol pozmenený do 4-smerového dizajnu a umiestnenie priestoru na batérie bolo vsunuté priamo do ovládača, takže vám už na jeho zadnej strane nebude nič zavadzať. Tlačidlá START a BACK boli nahradené inými, aj keď majú stále tú istú funkciu. Do triggerov bola implementovaná nová vlastnosť Impulse, ktorá umožňuje vývojárom pridávať kadejaké vibrácie, napr. pri streľbe zo zbrane či pridanie plynu na aute. Podľa dostupných údajov Microsoft investoval do vývoja ovládača niečo málo cez 100 miliónov amerických dolárov. Ak máme gamepad zhodnotiť ako celok, sme s ním veľmi spokojní. Trafili sa presne do veľkosti, tlačidlá RT, LT (tie zadné a hlboké) už nevydávajú žiaden zvuk pri stlačení, čo je dobre. Naopak tlačidlá RB a LB nám moc nesedia. Nepoteší, aj keď sa dá naň po čase zvyknúť, zvuk pri stláčaní tlačidiel A, X, Y a B. Triggery sú povrchovo výborné, len by ich chcelo o malý kúsok zväčšiť. Hráči, ktorí si vopred objednali Day One edíciu, majú uprostred ovládača nápis DAY ONE 2013, ktorý výborne dopĺňa prázdnu plochu.

Kinect 2

Pohybový senzor tentoraz zohráva oveľa podstatnejšiu úlohu. Neslúži len na hranie hier, ale môžete vďaka nemu aj ovládať váš Xbox. Stačí jednoducho povedať „Xbox on“ a konzola sa zapne. Rovnako to funguje aj pri vypínaní. Zložitejšie to už je so zadávaní zložitejších príkazov. Ak chcete spustiť hru, musíte vo väčšine prípadov povedať presnú formulku. Ďalším problémom je výslovnosť. Pôvodne sme si nastavili Xbox na anglický jazyk a lokalitu Anglicko. Lenže Xbox má tú vlastnosť, že reaguje na prízvuk regiónu, ktorý ste si zvolili. Ak ste však lektor angličtiny s oxfordským diplomom, nemusíte sa ničoho obávať. Ideálna by bola slovenská verzia, ak sa jej dočkáme, prípadne si vyberte Ameriku alebo Anglicko podľa vášho preferovaného prízvuku.

Kinect 2 dostal ďalšie vylepšenie, ktoré sa týka rýchlosti reakcií vášho pohybu. Vďaka tomu teraz rýchlejšie zaznamená vaše pohyby, a preto je odozva menšia. Vy si tak môžete vychutnať hry na Kinecte oveľa lepšie. Žiaľ, celkom slušne vyzerajúca hra, Kinect Sports Rivals, bola odložená a vy si tak môžete aspoň vyskúšať jej demo alebo môžete hrať najnovší Just Dance či Fitness, ktorý je k dispozícii v Xbox Store. Avšak za nové cvičenia si musíte priplatiť. Pohybový senzor využíva rozlíšenie 1080p a dá sa kedykoľvek vypnúť. Môže vám poslúžiť aj ako snímač kódov, takže už nemusíte nič zdĺhavo vypisovať. Ak sa vám pokazí mikrofón, môžete cez neho volať, ale s nejakou veľkou kvalitou nerátajte. V prípade, že vás nebaví prihlasovať sa do svojho konta ručne, vás Kinect dokáže rozpoznať podľa tváre. To je však len kozmetický doplnok.

Hry

Čo sa hier na Xbox One týka, o ne nie je núdza. Hneď pri launchi konzoly boli dostupné tituly ako Battlefield 4, FIFA 14, Call of Duty: Ghosts, exkluzivity Ryse: Son of Rome a Dead Rising 3, ale veľkú pozornosť si určite zaslúži Forza Motorsport 5, ktorá asi najviac ukazuje, čo Xbox One dokáže. Konzola vie krásne vykresliť mestá, hory aj pláne. Grafikou je Xbox One určite next-gen. Škoda, že Xbox nedisponuje spätnou kompatibilitou. Všetky hry sa distribuujú buď na Blu-ray diskoch, alebo v digitálnej podobe cez Xbox Store.

Plný zoznam hier, ktoré sú dostupné, nájdete tu

Exkluzivity

Crimson Dragon
Dead Rising 3
The Fighter Within
Forza Motorsport 5
Killer Instinct
Powerstar Golf
Ryse: Son of Rome

Ostatné

Assassin´s Creed IV: Black Flag
Battlefield 4
Call of Duty: Ghosts
Just Dance 2014
Lego Marvel Super Heroes
Madden NFL 25
NBA 2K14
NBA Live 14
Need For Speed: Rivals
Skylanders Swap Force

Aplikácie

Aplikácií tu veru nie je málo. Za zmienku určite stojí YouTube, Skype, Xbox Video, Blu-ray Player, U-play či Twitch. Všetky tieto vecičky sa vám určite niekedy hodia. Napríklad taký YouTube, aby ste si mohli pozerať naše videorecenzie.

Xbox Live

Ako iste všetci viete, Xbox Live je dostupný úplne každému. To však neplatí o Gold účte, ktorý je platený. Nič sa však nemení. Všetko ostáva po starom. To znamená, že pokiaľ chcete hrať multiplayer s kamarátmi po internete, budete musieť vraziť peniaze aj do Gold účtu. S prenosom slovenského konta z Xboxu 360 na Xbox One nie je problém.

Updaty a inštalácia

Updaty trvajú dosť dlho. To isté platí aj pre inštaláciu, ktorá na rozdiel od PS4 trvá naozaj dlho. Jednu hru sme inštalovali okolo 15-25 minút, záleží to aj od veľkosti hry. Plusom je možnosť hrania už počas inštalácie.

Xbox Store

V kolónke Xbox Store nájdete možnosť nákupu hier, hudby, filmov a aplikácií (tie sú väčšinou zadarmo). Všetko sa tu dá rýchlo nájsť, aj keď by sme neprotestovali proti väčšiemu poriadku. Ostatne, všetko v novom Xboxe je robené pomocou dlaždíc z rozhrania Windowsu 8.

„Xbox SNAP“

Keď poviete slovné spojenie „Xbox Snap“, v pravej časti obrazovky sa vám zobrazí lišta. Na nej sa zobrazia možnosti, napríklad Internet Explorer, Party a podobné. Zastavme sa však pri kolónke GAME DVR.
Táto funkcia vám umožňuje nahrávať zábery z vášho hrania, následne ich upravovať a potom ich uložiť buď do Xboxu, alebo na váš SkyDrive. Kvalitu nahrávania môžete vidieť v nasledujúcom videu.

Cena

Cena je stanovená na 499€, čo je o 100€ viac ako u PS4. Balenie však obsahuje senzor Kinect, v prípade PS4 si musíte kameru zakúpiť samostatne za cca 59€. Oficiálnu cenu pre Slovensko či dátum vydania však zatiaľ nepoznáme. Momentálne sa dá Xbox ONE zakúpiť len v pár shopoch na Slovensku a aj to za dosť navýšenú cenu. Ceny sa pohybujú od 660€ až do 800€ v bundli s hrou.

Konečné hodnotenie

Xbox One vôbec nie je taký zlý. Nový gamepad, Kinect a množstvo hier a aplikácií Xboxu zabezpečujú životnosť do budúcna. Slovákov a Čechov môže mrzieť, že Xbox One nie je u nás zatiaľ dostupný, ale to je asi tak všetko. Konzola vôbec nesklamala a stále si myslíme, že PS4 a Xbox One budú v podstate tie isté veci, len sa budú líšiť vo výrobcovi a v niektorých hrách.

 

Informácie o produkte

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
konzola Xbox ONE
Systém: Xbox
Type:konzola
Developer:Microsoft
Publisher in SR:Microsoft
Cena: 499 €
Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: GameExpres.sk

Naše hodnotenie

85%
 
"Zelený NextGen"
Klady
  • gamepad
  • kinect
  • hry
  • aplikácie
  • Blu-ray
  • tichosť
  • GameDVR
  • grafika
Zápory
  • aktuálna nedostupnosť na Slovensku
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk