Vigor - Preview

Vigor - Preview

 

Nový survival počin od štúdia Bohemia Interactive vstúpil do svojej preview fázy, a preto nastal najvyšší čas sa naň pozrieť. Zaslúži si svoje miesto medzi klasikami svojho žánru?

Áno, zaslúži, avšak potrebuje na sebe ešte popracovať. Týmto hodnotením by som začala moju recenziu survival titulu Vigor od českého štúdia Bohemia Interactive. Táto budúca free-to-play hra začala svoju preview fázu, ktorá ponúka zaujímavý, no zatiaľ nepostačujúci obsah pre svojich hráčov. Ale poďme pekne po poriadku.

1991 – presne v tomto roku sa začína „príbeh“ Vigor. Centrálna Európa je zdevastovaná po nukleárnej vojne a Nórsko sa stalo posledným útočiskom. Začínate ako bezmenný cudzinec, ktorý musí bojovať o svoj život. Tu približne končí príbeh hry a začína váš boj. Hra vám na začiatku umožní vybrať si z jednej zo šiestich typov mužskej postavy a doslova vás „vykopne“ do sveta.

Úvodná oblasť ponúka aký-taký tutoriál, ktorý vás naučí zopár základných vecí a vypustí vás na preskúmanie okolia. Po odchode z úvodnej oblasti sa ocitáte vo svojom útočisku, čo je na začiatku polorozpadnutá chata. Je potrebné zhromažďovať materiály na vylepšenie obydlia, ktoré je časom samo schopné generovať jednotlivé suroviny, ako napríklad drevo či bylinky. Začiatočný čas generovania dreva je pomerne dlhý a „inventár“ chaty malý, takže ideálne by bolo sa každých pár hodín prihlásiť do hry, vziať si materiál a pokračovať ďalej vo svojom dni, čo však pre mnohých hráčov nie je reálne.

Väčšinu surovín potrebných pre rozvoj však získavate priamo z bojových oblastí. Na výber v preview fáze som mala vždy dve mapy, určené pre 8 hráčov. Pointou mapy je pozbierať, samozrejme, čo najviac surovín, prežiť/zabiť svojich súperov a ideálne vziať vzácny drop loot. Ten sa na mape objaví iba v presne stanovenom čase a hráč, ktorý ho získa, je označený na mape pre svojich súperov. Vtedy je lepšie vziať nohy na plecia a utiecť z mapy skôr, ako vás stihne niektorý z protivníkov dobehnúť alebo oblasť zaplaví radiácia.

Čo sa týka samotných súbojov na mapách, príliš veľké šťastie som nemala. Strieľanie v hre je ťažkopádne, automatické zameriavanie nečakajte. Máte na výber z dvoch možností. Buď si vezmete automatickú zbraň, napríklad samopal a rozstrelom dúfate, že sa trafíte, alebo si prepnete pohľad z tretej osoby na prvú osobu, ľahnete si do trávy a trafíte sa po dlhšom mierení presne. Samozrejme, závisí to aj od vašich zručností na Xbox ovládači, no pre takého nooba ako ja to bolo peklo.

Nevýhodou umierania vo Vigor je strata celého vášho inventára. Takže pokiaľ sa do prvej mapy vyberiete s plným vybavením – brokovnica, pištoľ, nôž, lekárnička, samopal – ako ja a natrafíte na skúseného hráča, môžete rovno zakývať na rozlúčku vašim naj zbraniam. Samozrejme, inventár si viete časom aj doplniť – buď nájdením iných zbraní na mapách, alebo ich vytvorením vo vašom útočisku. Rovnako si tiež viete vytvárať náboje, zdravotnícke pomôcky a iné predmety.

Hra ponúka aj možnosť prispôsobenia si postavy podľa svojej predstavy. Keďže zatiaľ sa nachádza v preview fáze, môžete zmeniť svoj vzhľad, resp. oblečenie. Časom do hry pribudnú aj iné kozmetické doplnky, ako napríklad emotes.

Nevýhodou hry je nutnosť získavania materiálov iba z bojových máp. Bolo by skvelé mať možnosť preskúmať lepšie okolie útočiska a nájsť aspoň zopár základných surovín na prvé vylepšenie predtým, ako sa pustíte do bojov. Ďalšie mínus hra dostáva za veľmi zlé interakcie s predmetmi. Otváranie krabičiek so surovinami či otváranie dverí nefunguje tak, ako by malo a človek musí doslova na milimeter hľadať ten správny uhol, pod ktorým sa zobrazí povestné „X“ a bude možné si vybrať predmety z boxu. Na to naozaj nemáte čas, hlavne ak sa nachádzate na otvorenom priestranstve na mape plnej iných hráčov.

Musím vyzdvihnúť hudobnú stránku hry, ktorá ponúka veľmi pekný relaxačný soundtrack, najmä v oblasti vášho útočiska. Nevýhodou trochu je, že na mapách sa na svoj sluch na 100% neviete spoľahnúť, ja som nepočula, z ktorej strany presne sa blíži môj nepriateľ, iba jeho kroky v blízkosti. Na druhú stranu musím prideliť bonusové body za grafickú stránku hry, ktorá je veľmi príjemná a prostredie Nórska skutočne krásne.

Pozitívom titulu Vigor je aj jeho budúca dostupnosť pre hráčov. Preview si momentálne môžete zahrať, pokiaľ si zakúpite Founder’s Pack za 19,99 eur. Získate v ňom exkluzívne predmety, ktoré sa postupne pridávajú do inventára. Od budúceho roka bude hra free-to-play.

Vigor má teda potenciál sa stať veľmi príjemnou survival hrou, avšak nutne potrebuje pridať ďalší obsah. Vylepšovanie útočiska a dve obmieňajúce mapy nedokážu udržať hráča v hre na viac ako pár večerov. Ťažkopádne strieľanie robí hru mierne nedostupnou pre casual hráčov. Avšak pokiaľ „žijete“ survival žánrom, titul by ste určite mali vyskúšať. A keďže budúci rok vyjde ako free-to-play titul, ani vás to nič nebude stáť.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk