PlayerUnknown's Battlegrounds – Preview

PlayerUnknown's Battlegrounds – Preview

 

Nie som si istý, čo je pri PUBG horšie: či enormné množstvo hackerov na PC platforme, alebo enormne zlá optimalizácia na Xbox One. Jedno aj druhé dokáže hráča vytočiť do nepríčetnosti.

Kúpiť si PUBG na Xbox One je ako ísť na film do naozaj zlého kina. Možno hrajú váš žáner, s vašimi obľúbenými hercami a hollywoodskym rozpočtom, ale BOŽE, tie sedadlá sú naprd, namiesto plátna posteľná plachta a pukance chutia, akoby ich robili z kukurice ešte z Kolumbových čias.

Keď som po niekoľkých hodinách vypol ovládač a meditoval nad tým, prečo si štyri milióny hráčov takto ubližujú, uvedomil som si, že hádzať všetku špinu len na vývojárov by bolo neférové. Isto ste už pochopili, že to naozaj zlé kino je v tomto prípade Xbox One – a je to najmä chyba Microsoftu, že svojich fanúšikov kŕmi, v porovnaní s konkurenciou, naozaj mizernou kuchyňou.

PUBG, v takom stave, v akom je dnes, by u konkurenčného Sony neobstál. Nerád ukazujem prstom, ale predávať nedovarok za 30 dolárov je vcelku hnus. Ani vylepšenia pre XOneX, ako HDR či 4K rozlíšenie, nie sú spásonosné, keď vám hra každý druhý krát spadne, textúry sa načítavajú, akoby išli pešo až z Číny, a celková grafická úroveň je prinajlepšom podpriemerná.

 

PlayAnywhere alebo nič

Hold, dnešná videoherná móda praje skorému prístupu do hier. Výhody pre vývojárov sú, samozrejme, obrovské, a na svoje si príde aj mnoho nedočkavých hráčov – z ktorých sa neskôr v mnohých prípadoch stanú znechutení zákazníci, neschopní akceptovať skutočnosť, že ak sa niečo robí rýchlo, len málokedy poriadne.

Niežeby na PUBG pre Xbox One bolo všetko zlé. Matchmaking je fakt rýchly, to sa musí uznať, a prechod z jednej hry do ďalšej je plynulý. V porovnaní s nedostatkami je to však žalostne málo pozitívnych vlasností – ako keď vám do bazéna spadne kopček obľúbenej zmrzliny. Vidíte, že tam je, spokojne si pláva v chlóre, ale že by ste mali chuť znova si z neho dať...

Jediný svet, v ktorom by sa oplatilo kúpiť si PUBG v obchode Microsoftu, je svet taký, kde by bola táto hra súčasťou zbierky Play Anywhere. Aspoň by si mohol každý hráč vybrať, či uprednostní mizerný výkon alebo zástupy cheaterov. Úprimne, netuším, čo je menším zlom.

Na PC ale tento koncept „bojovej arény“ tak nejako funguje, veď na Steame je hra držiteľom rekordu v počte naraz prihlásených hráčov (cez 3 milióny). Možno by fungoval aj na Xboxe, ak by vývojári svoju dojnú kravu nechali na paši trochu dlhšie.

 

Videoherný paradox

PlayerUnknown's Battlegrounds je, stručne povedané, súčasným multiplayerovým hitom, s hráčskou základňou vyše 30 miliónov fanúšikov po celom svete. Drvivá väčšina pochádza „z materskej“ PC platformy, no zhruba štyri milióny z celkovej cifry patria platforme Xbox. PUBG je dočasnou, no stále dlhodobou exkluzivitou Microsoftu, resp. platforiem Windows a Xbox.

Pokiaľ ide o Steam, áno, ten Steam, kde PUBG drží rekord, je prekvapivé, celkový výsledok hodnotení hry je zmiešaný, čo sa, aspoň v mojom prekladovom slovníku, rovná tak 50-percentnej kvalite. Na Metacritic je to oficiálne ešte menej (4,5 v čase písania článku). Bieda.

Pritom, zázračne, hodnotenia recenzentov sú nadmieru pozitívne, až má človek pocit, že PUBG je niečo nové, niečo špeciálne, niečo... úchvatné. Nuž, nie je. Videá z hry od vývojárov síce vyzerajú nesmierne štýlovo, ale nenechajte sa oklamať silným marketingom.

Vcelku mi prvé spustenie PUBG pripomenulo moje začiatky v DayZ. Nadšenie, vzrušenie, očakávania – potom sklamanie, frustrácia a nakoniec aj rezignácia. Nechcem nad PUBG lámať palicu, ale jediné, čo môžem v súvislosti s touto hrou odporučiť, sú naozaj len tie videá. Seriózne, pozrite si ich.

Radšej počkajte

PUBG som si zahral na pôvodnej konzole Xbox One, a teda sa nevyjadrujem k tomu, ako môže hra prípadne bežať na S-ku či novom Xbox One X, alebo k tomu, ako dobre či zle sú aplikované vylepšenia pre najnovšiu, a najsilnejšiu, konzolu na trhu. Konzolová optimalizácia je ale biedna vo všeobecnosti, keďže hra je stále súčasťou programu Game Preview, a tak nepredpokladám, že by X-ko dokázalo zázraky, obzvlášť, keď aj na ňom autori hru zamkli na 30 fps. Možem sa ale samozrejme mýliť – možno je Xbox One X tou najlepšou platformou pre hranie PUBG. Pokiaľ však ide o jeho staršieho, chudobnejšieho brata, tomu sa pri kúpe hry vyhnite.

Aj keby vás totiž PlayerUnknown's Battlegrounds bavilo ako žiadna iná hra na svete, technická a vizuálna stránka je aj napriek neustálym aktualizáciám stále žalostná. Možno to bude o polroka či rok iné, ale teraz si tento titul do Xbox knižnice radšej nepridávajte.

Alebo sa potom nesťažujte, že som vás nevaroval!

Ak vás táto hra (aj napriek všetkému) stále zaujíma, mrknite na naše články:

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk