• Štúdio Bohemia Interactive kúpil za takmer 10 miliónov eur čínsky gigant, ktorý vlastní aj Riot Games

  • Cross-gen alebo nie cross-gen? Debata sa zvrhla do tónov fanboystva a idiotizmu

  • Toto sú naše prvé dojmy z hry The Last of Us Part II

  • Ak si chcete zahrať The Last Of Us: Part II na PS4 Pro tak si pripravte štuple do uší

  • Chris Avellone a Techland popiera, že by Dying Light 2 bol vo „vývojárskom pekle“

  • Predstavenie Playstation 5 sa nekoná! Sony podujatie odložilo

GTA V - Recenzia

Keď sa na trhu objavili nové konzoly, asi najžiadanejším titulom na „remaster" bola nedávno vydaná GTA V. A niet sa čo čudovať, nakoľko ide o jednu z najlepšie hodnotených hier na starej generácii konzol. O rok neskôr prichádza na trh verzia pre Xbox One a PS4, pričom PC verzia bude nasledovať budúci rok. Otázkou však je, či sú vylepšenia dostatočné na to, aby ste za nich zaplatili plnú sumu.

GTA V ponúklo v rámci série viacero noviniek. V prvom rade tri hrateľné postavy, ktoré poskytli nielen viacero perspektív a vtipných momentov, ale aj nové možnosti pri rozprávaní príbehu a v hrateľnosti (vďaka RPG systému každej z postáv). Hromada voľnočasových aktivít, dlhý príbehový mód a vedľajšie úlohy a k tomu robustný mutliplayer.

To všetko ostalo aj v next-gen verzii, no autori sa neuspokojili iba s tým a, na rozdiel od remaku, štúdio Sleeping Dogs ponúklo aj hromadu vylepšení, ktoré menším či väčším dielom prispievajú k tomu, že verzia pre PS4 a Xbox One je svieža aj pre hráčov, ktorí už mali tú česť hrať GTA V na starých konzolách.

Hromada nových skladieb do rádií, veľké zlepšenie grafického spracovania, hlavne na poli dohľadnosti, kvality textúr, rozlíšenia a detailov. Najväčším prídavkom je však mód pohľadu z prvej osoby, ktorý do veľkej miery mení pravidlá hrania. Áno, hra je rovnaká, ale perspektíva iná a rozdiel je tým pádom obrovský. Podstatné je najmä to, že všetky funkcie hrateľnosti zostávajú pri pohľade z prvej osoby po starom. Poteší aj zmysel pre detail, ktorým sú v štúdiu Rockstar takí známi. Napríklad telefón sa pri prepnutí do FPS pohľadu presúva do rúk postavy, v autách fungujú budíky, a dokonca aj názvy zapnutých staníc.

Okrem toho sa v next-gen verzii nachádzajú aj nové misie a autori mysleli aj na hráčov, ktorí už hrali hru na starých konzolách a rozhodli sa pre kúpu Xbox One alebo PS4 verzie. V prvom rade je tu možnosť presunu postavy z GTA Online a v druhom rade sú tu rôzne peňažné odmeny pre týchto hráčov.

Ďalšie vylepšenia sa týkajú GTA Online, kde bol počet hráčov zdvihnutý na 30. Avšak na druhej strane, ani po roku sa v hre nevyskytli Heisty a verzia pre nové konzoly nie je výnimkou. Vzhľadom na to je to dosť veľké sklamanie, pretože vždy sa hovorí o tom, že už do hry onedlho pribudnú, no zatiaľ sa tak nestalo. Najnovší dátum hovorí o začiatku roka 2015, no pokaľ sa tak nestane, považujeme to za malý nedostatok v mori pozitív, a ak sa Heisty skutočne v hre objavia, tak ako autori tvrdia, tento mínus môžete ignorovať.

GTA V pre nové konzoly je príkladom toho, ako na to. Hra má dostatok vylepšení a nového obsahu, aby si vedela obhájiť svoju cenovku, pričom na oplátku ponúka ešte lepšiu verziu hry, ktorá v minulom roku bodovala v GOTY rebríčkoch. Ak ste fanúšikom tejto série, tak nemáte nad čím uvažovať, GTA V je aj pre Xbox One a PS4 stávkou na istotu.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
GTA V
Platforma: Xbox One
Žáner: open world akcia
Výrobca: Rockstar North
Distribútor v GB: Rockstar Games
Distribútor v SR: CENEGA
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: CENEGA
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

90%
 
"Psychopat, profesionálny zlodej a gangster v akcii aj na nových konzolách"
Klady
  • opäť raz kvalitné GTA V
  • grafické a obsahové vylepšenia
  • vylepšenia v GTA Online
  • FPS pohľad
Zápory
  • GTA Online stále nemá Heisty
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk