• Čakatelia na VR headset Valve Index sa ho možno do vydania Half-Life: Alyx nedočkajú

  • Vydajte sa do Viktoriánskeho Londýna a zahrajte si Assassin’s Creed: Syndicate zdarma

  • Sony spustilo výpredaj Playstation 4 hier, ktoré musíte mať

  • RECENZIA: Warcraft III: Reforged – stačí iba nový grafický kabát?

  • Budú Playstation 5 a Xbox Series takmer rovnaké konzoly? Ďalšia informácia naznačuje, že áno

  • Nová sezóny Fortnite je tu! Špióni, banány, tajní agenti a oveľa viac!

SSX - Recenzia

Skôr, ako som začal písať túto recenziu, som si od jedného známeho zapožičal konzolu Playstation 2 a k tomu hru SSX (starý diel), a to hneď z dvoch dôvodov. Ten prvý, hlavný, bol, aby som tak trochu porovnal starý SSX s novým, a druhý dôvod bol, zaspomínať si na hru, pri ktorej som strávil dlhé hodiny svojho života.

No, keď to mám teraz porovnať, zisťujem, že sa to nedá. Nový SSX, to je niečo úplne iné, odlišné ako jeho predchodca. Tým, že je odlišný, nemyslím to, že je zlý, práve naopak, je to niečo nové, niečo proste skvelo spravené. O novom SSX som sa prvýkrát dozvedel, keď som minulý rok pozeral konferenciu EA na E3 2011. Po zhliadnutí prvého traileru som ihneď vedel, že toto musím mať a bude to určite skvelé! Spočiatku som sa trochu bál, aby autori hry nespravili chybu, ktorú robia mnohé herné štúdia, keď sa rozhodnú vydať pokračovanie nejakej staršej hry. Hra vyšla, a poviem vám, EA túto chybu rozhodne nespravila. Hra so sebou priniesla kopu skvelých noviniek, avšak aj pár takých, ktoré nie sú koniec koncov až také zlé, len sú tak akosi „hlúpo“ spravené.

Jednou z najzaujímavejších noviniek je, že tvorcovia vsadili do hry príbeh. Nečakajte však zápletku ako v detektívke. Tento príbeh je veľmi jednoduchý a vyrozprávaný vám bude v krátkom videu na začiatku hry. Samozrejme, že vám o ňom napíšem . Vy, ako hráč, jazdíte za tím SSX. Vašou úlohou je cestovať po svete a získavať do svojho tímu tých najlepších jazdcov, aby ste mohli v konečnej fáze poraziť tím Dare Devils. Tak, a toto je celé. Ako som vravel na začiatku, je naozaj jednoduchý. Ďalej v hre nájdete aj deväť minipríbehov, v ktorých sa dozviete o minulosti vašich jazdcov.

Na začiatku hry ste v tíme iba sám. Hráte za postavu Zoey, s ktorou pretekáte a získavate jazdcov. Získať jazdcov do tímu je veľmi jednoduché. Vyberiete sa do oblasti, kde pretekár pôsobí a vyzvete ho na súboj, spočívajúci v pretekaní. Ak vyhráte, tak je vo vašom tíme, a ak nie, tak pretekáte dovtedy, pokým nevyhráte a jazdca nezískate. Potom, čo získate jazdca, musíte s ním odjazdiť všetky preteky v danej oblasti jeho dovtedajšieho pôsobenia. Nemusíte však zákonite vyhrať, stačí, ak skončíte druhí alebo tretí. Tento scenár sa opakuje deväťkrát.

V tejto hre si môžete zajazdiť na tratiach nachádzajúcich sa v naozaj vysokohorskom prostredí: v Himalájach, Aljaške alebo v mrazivej Antarktíde. Navyše sú k dispozícii tri herné módy. World Tour je hlavným príbehovým módom. Ďalším je Trick It, kde hlavným cieľom je, robením trikov, nazbierať čo najviac bodov. Nakoniec je tu Survival mód, jeden z najzaujímavejších módov, kde hlavnou úlohou je, samozrejme, prežiť na nebezpečných zjazdovkách alebo ujsť pred lavínou.

Pri úteku pred lavínou sa vám kamera otočí tak, že vidíte svoju postavu spredu. To, že vás prenasleduje lavína viete, avšak ani len netušíte, čo sa nachádza pred vami. Nebojte sa, autori vás nenechajú napospas osudu. Pred nebezpečenstvom vás v hre upozorňujú svetelné nápisy, umiestené na snehu. Nečakajte zase nejaké explicitné varovania typu: pozor pred tebou je prasklina. Pokyny sú jednoduché, oznamujú vám len, že sa máte držať buď vpravo alebo vľavo.

Medzi najzaujímavejšie novinky v hre patria jednoznačne wingsuit, krídla, pomocou ktorých môžete preletieť väčšie praskliny a horolezecké čakany, ktoré zase slúžia ako dobrá brzda na kĺžucej sa ľadovej ploche. A nakoniec je to helikoptéra s pilotom, ktorý vám cez vysielačku hovorí, kde sa nachádza útes, kde je vhodné miesto na poriadny trik alebo kde nájdete skratky. Noviniek je v hre veľmi veľa, no tie ostatné si musíte jednoducho zažiť.

Grafická stránka hry ničím nezaostáva za ostatnými hrami podobného rázu spoločnosti EA Sports. O hudobnú stránku hry sa postarali takí hudobníci, ako Flux Pavilion, Blitz, RUN DMC alebo Kanye West. Hudba robí v hrách tú správnu atmosféru, ba doslova vás až nabáda dosahovať lepšie a lepšie výsledky. Ak nie ste práve fanúšik DNB a techna, tak minimálne pri hraní tejto hry ním zaručene budete.

Každá postava má svoj špecifický trik, ktorý predvedie po získaní určitých bodov. Kedy trik môžete spraviť, zistíte veľmi ľahko. Dolu na spodnej obrazovke sa vám rozsvieti veľký oranžový nápis TRICKY, a k tomu začne hrať soundtrack od RUN DMC (veď viete, ten It’s tricky tricky). Je tu dokonca možnosť kúpiť pretekárom rozličné oblečenie, ktoré však slúži iba ako módny doplnok. Kúpou snowboardu ide však o vylepšenie. Každý snowboard je iný. Jeden vám pridáva rýchlosť, iný vám zase zaručí väčší počet bodov za triky. Peniaze na nákup vylepšení získavate na konci každého preteku. Prirodzene, najviac zarobíte za prvé miesto.

Najväčším nedostatkom hry je multiplayer. Keď tvorcovia hry oznámili, že hra bude podporovať aj multiplayer, predstavoval som si ho tak, že si budete môcť zasúťažiť s online spoluhráčmi, alebo si len tak pohodovo pojazdíte s kamarátmi. Opak je pravdou. Autori to spravili v takom štýle, že síce môžete súperiť proti kamarátom, ale dá sa to iba tak, že vy sa pripojíte a prejdete nejakú trať na čas alebo na triky. Po vás sa pripojí kamarát, ktorý súperí už iba proti akémusi vášmu „duchovi“ a nie proti vám osobne. Multiplayer obsahuje tri módy. Prvé dva sú Trick It a Survival, ktoré sú aj súčasťou vyššie spomenutého singleplayera. Tretím módom je Explorer, kde vraj s kamarátmi objavujete nové trate. Pointa je v tom, že tie trate ste však už dávno prešli vo World Tour, takže v konečnom dôsledku nie je toho moc čo objavovať. A s kamarátmi osobne naraz pripojenými to nejde, pretože hráte len s „duchmi“. Jedinou výhodou tohto módu je to že nie je na čas, čiže sa môžete vyblázniť a vyskúšať si rôzne tricky a podobné finty.

Veľmi ma tiež zamrzela banálna náročnosť hry. Niekedy som mal vyslovene pocit, že stačí zapnúť pretek a ja si za ten čas pokojne skočím na obed, kým pretekár dôjde do cieľa aj bez mojej pomoci. A či skončím na prvom, druhom alebo na treťom mieste, na tom v konečnom dôsledku nezáleží, pretože ďalšiu oblasť mi to odomkne aj tak.

EA odviedla pri tvorbe nového SSX pekný kus práce. Hra ponúka približne 10 hodinové svetové turné, nie veľmi vydarený multiplayer a kopu skvelých noviniek, ktoré určite stoja za vyskúšanie. Ak túto hru ešte nemáte, tak neváhajte a kupujte. Za tú cenu sa to fakt oplatí. Takže nakoniec si stačí položiť iba jednu otázku: Ste pripravený na SSX?

grafika
soundtrack
Survival a Trick it mód
World tour
wingsuit
triky

multiplayer
občasné bugy
80%
ŽÁNER Športová
VÝROBCA EA Sports
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Electronic Arts
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk!

Korekcia: Lenka Macsaliová, Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk