• Čakatelia na VR headset Valve Index sa ho možno do vydania Half-Life: Alyx nedočkajú

  • Vydajte sa do Viktoriánskeho Londýna a zahrajte si Assassin’s Creed: Syndicate zdarma

  • Sony spustilo výpredaj Playstation 4 hier, ktoré musíte mať

  • RECENZIA: Warcraft III: Reforged – stačí iba nový grafický kabát?

  • Budú Playstation 5 a Xbox Series takmer rovnaké konzoly? Ďalšia informácia naznačuje, že áno

  • Nová sezóny Fortnite je tu! Špióni, banány, tajní agenti a oveľa viac!

Kinect Sports Season 2 - Recenzia Xbox360

Športoví fanúšikovia okrem bežnej zásoby novej NHL a FIFY dostali tento rok aj prídavok výborného titulu Kinect Sports pre konzolu Xbox 360. Je pozitívne, že sa autori alebo Microsoft rozhodli nazvať novinku podtitulom Season 2 – nový Kinect Sports teda nie je de facto novým dielom, ale „iba“ novou sezónou. Pred videorecenziou si predstavme novinku v textovej forme.

Podobný prístup sa nám páči a chválime. Je zrejmé, že ide iba o kozmetickú úpravu a či by sa recenzovaný titul nazýval Kinect Sports 2 alebo Kinect Sports Season 2, vo výslednom hodnotení by sa to neprejavilo. V určitom slova zmysle mi je však použitý názov sympatickejší, nakoľko reálne definuje podstatu hry – neočakávame razantné zmeny a vylepšenia, ale nový obsah.

Hrali ste Kinect Sports? V druhej sezóne sa princíp nemení, autori však ponúkli kompletnú porciu nového obsahu. Nehrali ste Kinect Sports? Vedzte, že ide z hľadiska ovládania o veľmi jednoduchú hru, pri ktorej imitujete pohyby tela ako pri skutočnom športovaní. Zatiaľ čo v prvej sezóne nám autori predstavili futbal, bowling alebo beh, v dvojke sa pôvodná šestica rozrástla vďaka americkému futbalu, golfu, baseballu, lyžovaniu, tenisu a šípkam (!!!) na rovný tucet. Je zrejmé, že pokiaľ chcete mať k dispozícii všetky športy, musíte si kúpiť obe hry. Mimochodom, hry medzi sebou nijak nekomunikujú a nie je možné prenášať prípadné úspechy z jednotky do dvojky a naopak, ide o dva samostatné tituly. Majitelia oboch sezón taktiež nie sú nijakým spôsobom zvýhodnení/odmenení.

Pozrime sa na samotné športy. Trochu neobvykle začnem odzadu. Šípky predstavujú zaujímavý koncept, a to aj napriek tomu, že nejde o klasický šport, pri ktorom by bol potrebný nejaký náročný pohyb. Šípky v Season 2 však môžeme prirovnať k bowlingu v pôvodnom Kinect Sports – ide o „štýlový“ šport a vedzte, že hranie šípok na kinecte počas večierku má svoje čaro, a to aj napriek tomu, že podstata je pomerne jednotvárna. Hráčovi sa na obrazovke objaví malý terčík, podľa pohybu ruky sa pohybuje aj virtuálna ruka s terčíkom. Ten je však dostatočne veľký na to, aby ponúkol dostatočný rozptyl a dosť závisí na hráčovej technike hádzania. Kinect v tomto smere pomerne dobre sníma ruku a pokiaľ urobíte zbytočne veľký švih, pravdepodobne sa trafíte mimo. S trochou cviku sa však naučíte odhadnúť, ako silno rukou naznačiť švih, aby ste vo väčšine prípadov triafali kam chcete. Z hľadiska pravidiel ide o klasické odpočítavanie z určitého skóre na nulu, ten kto ju dosiahne prvý, vyhral. Aby sme to celé zrekapitulovali – šípky sú super. Trochu nezvyklé, trochu bláznivé, ale na party ideálne.

Tenis netreba bližšie predstavovať, každému je asi zrejmé, že švihaním ruky imitujete údery raketou a pri podávaní budete využívať obe ruky. Okrem švihania rukou však môžete spraviť aj krok vpred, čím pridáte úderu garanciu alebo sa pokúsiť o falš, prípadne jemný oblúčik. Všetky tieto techniky Kinect Sports podporuje a hoci sa nám párkrát stalo, že senzor nezareagoval úplne tak, ako by sme čakali, dá sa pri tenise pomerne vyblázniť. Hlavne s viacerými hráčmi. Plánovaný jeden zápas na skúšku sa v našom prípade „pretiahol“ do menšieho turnaja – výhodou zápasov je, že sú krátke a hrá sa na dve víťazné hry. Mimochodom, ľudia si možno pomyslia, že skákať a švihať rukami pred TV musí byť „divné“ alebo „trápne“, pri hraní sme sa však pomerne rýchlo vžili do úlohy virtuálnych tenistov a so spoluhráčmi sme si takmer navzájom aj modriny spôsobili.

Lyžovanie je spravené pomerne jednoducho. Stačí sa zohnúť na získanie rýchlosti a nakláňaním doprava alebo doľava korigovať jazdu. Taktiež dôjde aj na skoky, ktoré sú založené na správnom načasovaní. Autori pripravili viacero rôznych zjazdoviek, aj keď podstata je rovnaká. Lyžovanie je z hľadiska spracovania fajn disciplína, v porovnaní s ostatnými pôsobí trochu strnulo a aj pri hre viacerých hráčov je atmosféra pokojnejšia.

Podobne môžeme charakterizovať aj golf, hoci ten pôsobí pomerne príťažlivo. Pokiaľ obľubujete rôzne golfové arkády, tak v Kinect Sports si prídete na svoje. Hrateľnosť je prakticky rovnaká a celkový zážitok je výborný. Svojím telom nielenže odpaľujete loptičku, ale aj veľmi jednoducho upravujete natočenie kamery a všetko podstatné. Šport je síce zjednodušený, avšak v prípade Kinect verzie nie je natoľko kladený dôraz na správne načasovanie odpalu. Samozrejme, silu odpalu je možné regulovať. Aj napriek tomu, že hranie golfu je možno až príliš jednoduché, je táto disciplína vydareným prírastok do rodiny Kinect Sports a ide určite o výborného kandidáta, pokiaľ potrebujete zrelaxovať. Pri hraní sa neunavíte a oddýchnete si.

Na záver sme si nechali dvojicu amerických športov, ktorým vôbec nerozumieme (resp. minimálne ja nie, pozn. JC). Baseball aj americký futbal sú spracované s dôrazom na detail – minimálne tak na nás pôsobili. V prípade baseballu nie je hrateľnosť postavená iba na odpaľovaní. Niekedy budete musieť aj bežať alebo chytať letiacu loptu a určite si vyskúšate aj hádzanie loptičky, s ktorým sme mali počas testovania problém, nakoľko Kinect nie vždy správne rozpoznal náš pohyb. Uznávame, že chyba mohla byť aj na našej strane a možno sme hádzali zlou technikou. Tak či onak je baseballový zápas pravdepodobne najdlhšou disciplínou v rámci ostatných športov a dokončenie jedného testovacieho zápasu nám trvalo dobrých 20 minút. Uvidíme, ako na baseball zareagujú naši lokálni hráči, určitého pocitu stereotypu sme sa však nemohli zbaviť.

Americký futbal ide takisto mimo nás a až dokedy sme si ho nevyskúšali vo virtuálnej podobe, mysleli sme si, že podstatou tohto športu je masa svalnatých chlapov, ktorá sa po sebe váľa. V Kinect Sports si však zahráte pomerne komplexne. Okrem behania sa pripravte na hádzanie lopty spoluhráčom a vyskúšate si aj kopanie lopty. Samozrejme nesmie chýbať úvodný skrčený postoj a v kooperácii so spoluhráčom budete musieť aj chytať loptu, ktorú bude on hádzať. Autori do hry integrovali aj rôzne stratégie, pokiaľ sa v americkom futbale nevyznáte, je možné nastaviť automatickú voľbu od virtuálneho trénera.

Všetky športy je možné hrať v režime jedného hráča a samozrejme aj v multiplayeri. Okrem lokálneho (hráči pred jedným Kinectom) je podporované aj online hranie. Autori ku každej disciplíne pripravili aj režim výzvy. Mimochodom, okrem online hrania v reálnom čase je možné hrať „na striedačku“ v režime výziev. Na disku s hrou nájdete aj demoverziu prvého Kinect Sports a v balení s hrou sa nachádza aj mesačné predplatné služby Xbox Live. Vo výsledku Kinect Sports Season 2 hodnotíme veľmi kladne. Je to klasická party zábava, ktorá je svojou jednoduchosťou zameraná na masy. Toto nie je zápor hry, ale výhoda. Kinect tituly v tomto smere majú iné pravidlá a vedzte, že aj pri podobných hrách sa dá výborne zabaviť. Herný zážitok je samozrejme iný, ale ide hlavne o zábavu a v rámci kategórie Kinect titulov Season 2 nesklame – minimálne za predpokladu, že si máte hru s kým zahrať. V takýchto situáciách sa mnohokrát dokážu ignorovať aj technické nedokonalosti produktu. A nezabudnite, čoskoro si predstavíme Kinect Sports Season 2 aj vo forme videorecenzie!

jednoduchosť a zábavnosť
rôznorodosť herných disciplín
nižšia cena, 1 mesiac Xbox Live zadarmo

V niektorých prípadoch nie úplne presné reakcie Kinectu
Zjednodušenie športov môže niekomu prekážať
Stereotyp v prípade niektorých športov
75%
ŽÁNER šport
VÝROBCA Rare Ltd.
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Microsoft
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk