Najlepšie hry roka 2011 podľa redakcie Gamesite.sk

 

Rok 2011 skončil a pomaly sa nám už rozbieha rok 2012. Avšak väčšina hráčov zrejme na rok 2011 tak skoro nezabudne. Určite budete so mnou súhlasiť ak poviem, že išlo o jeden z najlepších rokov v oblasti hier za posledné roky. Od začiatku do konca nám vývojári servírovali skutočne enormné množstvo kvalitných titulov. Vybrať najlepšiu hru daného roka nie je jednoduchá vec a už vôbec nie vtedy, ak sa v tom roku urodilo množstvo kvalitných kúskov. V tomto článku sa dočítate, ktoré hry patria medzi elitu roka 2011. O víťazoch rozhodlo hlasovanie, ktorého sa zúčastnili redaktori Gamesite.sk.

Oceňovanie toho najlepšieho z minulého roka prebehlo vo viacerých kategóriách. Najprv nasleduje výber najlepších hier podľa žánru, za ním nasledujú víťazi na jednotlivé platformy a až napokon na konci sa ukáže, ktorá hra sa môže hrdiť titulom najlepšia hra roka 2011.


Ocenenia podľa jednotlivých žánrov:

 

Najlepšia FPS (first person shooter): Crysis 2

New York devastovaný mimozemskou civilizáciou, ktorú môže zastaviť iba jeden človek- Alcatraz, vojak v nanoobleku, ktorý je kľúčom k prežitiu. Takýto bol Crysis 2. Crytek opäť priniesol kvalitnú grafiku, dobrý príbeh, možnosti nanoobleku a na pomery FPS hier aj celkom dlhú hernú dobu. Atmosfére dopomáhal aj excelentný soundtrack, na ktorom pracovali také mená ako: Zimmer, Slavov, Sillescu a Balfe. Po prejdení singleplayer kampane hráčov čakali ďalšie hodiny v multiplayeri. Preto všetko sa Crysis 2 dostal na prvé miesto a tesne za ním v hlasovaní skončil Battlefield 3.

 

Najlepšia TPS (third person shooter): Uncharted 3

Tretie dobrodružstvo Nathana Drakea sa suverénne dostalo na prvé miesto v kategórii najlepších strieľačiek z pohľadu tretej osoby. Naughty Dog dotiahol svoj tretí diel viac menej až do dokonalosti. Skvelé postavy s výborným dabingom, neutíchajúca hrateľnosť v kampani, ale aj multiplayeri, spravili z tejto hry klenot medzi dobrodružnými hrami. Steroidoví svalovci z Gears of War 3 sa na víťazstvo U3 smutne pozerajú z druhého miesta.

 

Najlepšia Akčná adventúra: Batman: Arkham City

Temný rytier sa v roku 2011 vrátil. Tentoraz už nečelil zločincom iba v Arkhame, ale rovno v celej štvrti preplnenej najväčšími kriminálnikmi. Nechýbalo množstvo postáv, kvalitný príbeh a široká škála gagdetov na boj s protivníkmi. Príbeh spútal hráčov na dlhé hodiny a aj vďaka prepracovanému súbojovému systému a hrateľnosti ani na chvíľu nenudil. Tlieskame tvorcom z Rocksteady a už teraz sa môžeme tešiť na ich ďalší počin. Na druhé miesto sa dostalo ukončenie príbehu zabijaka Ezia v Assassin’s Creed: Revelations.

 

Najlepšia Adventúra: Gemini Rue

Joshua Nuernberger, tak znie meno človeka, ktorý sám vytvoril túto advetúru. Pre fanúšikov cyberpunku a oldschol adventúr je to povinnosť. Mnohí ju atmosférou prirovnávajú k Blade Runnerovi, hrateľnosťou aj spracovaním je to čistá oldschool záležitosť. Takéto hry sa dnes na trhu už len tak často nevidia, preto si Gemini Rue určite zaslúži pozornosť. Tesne za ňou sa v hlasovaní umiestnil Posel Smrti 3.

 

 

Najlepšie RPG: Zaklínač 2

Poľský CD Projekt Red tento rok priniesol druhé pokračovanie zaklínača Geralta. Hra si priazeň získala dospelým príbehom, svojim prepracovaným svetom, atmosférou, úžasnou grafikou a príjemným soundtrackom. Svet bol skutočne pestrý, hrdina mal množstvo možností a hra pohltila každého hráča na množstvo hodín. Zaklínač 2 vyhral túto kategóriu a pre Skyrim ostala druhá priečka.

 

 

Najlepšia Stratégia: Shogun 2: Total War

Známa séria Total War nás tentoraz zaviedla do feudálneho Japonska. Creative Assembly opäť prinieslo zopár inovácií, nechýbalo množstvo pozemných a námorných bitiek. Miesto ostalo aj pre diplomaciu a manažment v ťahovom režime. Na druhé miesto sa dostali dlho očakávané Might & Magic Heroes VI.

 

 

Najlepší Racing: Forza 4

Oproti minulému ročníku sa na Xbox360 dostala tentoraz ešte o niečo vylepšená Forza 4. Hlavnou novinkou bola integrácia Kinectu, ktorým sa dala hra ovládať, ale zmysluplnejšie využitie našiel v novom Autovista móde, kde ste mohli vykonať kompletnú prehliadku určitých vozidiel. Oproti tomu čisto arkádový Driver: San Francisco skončil ako druhý. 

 

 

Najlepší Šport: FIFA 12

Nový ročník tejto futbalovej série sa vyznačoval hlavne novým enginom - Player Impact Engine, ktorý priniesol reálnejšiu fyziku. Okrem toho sa našlo ešte zopár menších zmien, no hlavne hrateľnosť zostala stále zábavná a preto si FIFA 12 v hlasovaní našla najviac fanúšikov a iba o jediný hlas menej dostala NHL 12.

 

 

Najlepšia MMO: Star Wars: The Old Republic

Na sklonku roka 2011 prišla jedna z najväčších MMO, o ktorej sa vraví, že z trónu zosadí WoW. BioWare sa vyjadrovali o Old Republic ako o veľkom MMO, ktoré bude založené na príbehu. Väčšina sľubov bola dodržaná a Old Republic skutočne patrí medzi pozoruhodné tituly. Či zosadí z trónu WoW, to sa dozvieme až časom. Na druhom mieste sa usadilo tiež kvalitné, fantasy, MMORPG s názvom Rift.

 

 

Najlepšia Plošinovka: Portal 2

Valve prišlo už pred pár rokmi s pokusom zvaným Portal. Hra sa uchytila a tak sme sa ešte v prvej polovici roka 2011 dočkali druhého dielu, ktorý je prepracovanejší a ponúka omnoho viac možností. Opäť dostanú zabrať hlavne vaše mozgové závity, pretože jednotlivé puzzly sú skutočne originálne a aj náročné. Množstvo zábavy hra ponúkla aj v co-ope.

 

 

Najlepšia Bojovka: Mortal Kombat

Na nový Mortal Kombat sa dlho čakalo, až napokon uzrel svetlo sveta minulý rok. Nechýbali staré známe postavy, ktoré medzi sebou bojovali v jednotlivých arénach. Brutálne zakončovacie kombá, veľké množstvo útokov a nekončiaca hrateľnosť priniesli tejto bojovke najviac hlasov.

 

 

Ostatné ocenenia:

  • Najlepší Multiplayer: Battlefield 3
  • Najlepšia Grafika: Zaklínač 2
  • Najlepší Co-op: Portal 2
  • Najväčšie sklamanie: Dragon Age 2
  • Najväčšie prekvapenie: LA Noire
  • Najlepšie Štúdio: Valve
  • Najočakávanejšia hra roka 2012: Mass Effect 3
  • Najlepšie DLC: Deus Ex: Human Revolution Missing Link
  • Najlepší mužský dabing: Nolan North ako Nathan Drake
  • Najlepší ženský dabing: Tara Strong ako Harley Quinn

 

Ocenenia podľa Platformy:

 

Najlepšia hra na PC: Zaklínač 2


 

Najlepšia hra na PS3: Uncharted 3


 

Najlepšia hra na Xbox360: Gears of War 3


 

Najlepšia hra roka 2011: Uncharted 3

Okrem toho, že vyhral v kategórii TPS a v kategórii najlepšia hra na PS3, sa napokon Uncharted 3 stal aj absolútnou hrou roka 2011 podľa hlasovania našich redaktorov. 


Najlepšie hry roka jednotlivých redaktorov:

Andrzej - Hra roka je pre mňa Bastion, lebo sa jednalo o hru s originálnym spracovaním, ktorá skĺbila perfektnú hrateľnosť, grafiku, zvuk aj hudbu a to všetko okorenila trochou humoru. Dokázala v človeku navodiť jedinečnú atmosféru a vydržala na dlhé hodiny za rozumnú cenu. Človek sa mal problém od hry odtrhnúť a aj po dohraní sa k nej vracal. Mimo iné to bolo prvé čo ma (bez väčšieho rozmýšľania) napadlo, čo tiež niečo znamená... :)

MarkusFenix - Hra Roka: Zaklínač 2 - Pre mňa je toto fantasy RPG hrou roka z niekoľkých dôvodov: prináša dospelý príbeh v ktorom cítite dôsledky svojich rozhodnutí a herný svet na vaše činy reaguje, prináša oproti prvému dielu vylepšenia na poli hrateľnosti a audiovizálu a preto, lebo autori po vydaní hry na hráčov nekašlú a prinášajú nám DLC zdarma a vylepšujú jednu z najlepších RPG hier posledných rokov. Applaud.

Adam102 - Pre mňa je hrou roku určite FIFA 12, ktorá sa konečne aj na PC vyrovnala jej sestrám na konzolách a priniesla skvelú futbalovú hrateľnosť, podarenú grafiku ale hlavne veľa zábavy.

Antigon - CD Projekt ma dostal. Znovu. Spočiatku som bol veľmi skeptický ohľadom druhého Zaklínača, ale všetky tie pochybnosti sa vyparili pri "prvom kontakte." Wiedźmin 2 je dokonalý nie len po technickej stránke a chlapci z CD Projektu RED sú pre mňa momentálne najlepší vývojári na svete. Dokonalý sequel.

Evka - Pre mňa je jednoznačne najlepšou hrou roku 2011 Uncharted 3: Drake's Deception!!! Táto dych berúca PS3 hra ma očarila nádherným, prepracovaným príbehom (veľmi ma potešila retrospektíva do Nathanovej mladosti, ako sa vlastne začal jeho život dobrodruha), vynikajúcim soundtrackom, prekrásnou grafikou (tá je skutočne na vysokej úrovni, vďaka ktorej som si vychutnala nádherné scenérie a hlavné postavy, ktoré vyzerajú ako živé) a desiatkami úžasných momentov (súboje na blízko, jazda na koni, omámený Nathan Drake :D,...). S hlavným hrdinom som prežívala každý jeden moment od začiatku hry až do jej úplného konca, a preto dávam Uncharted 3 10/10.

VeronikaElfka - Skyrim je pre mňa hra roka pre svoju atmosféru. Po dlhom čase je to opäť hra, ktorá mi bude navždy v spomienkach "definovať" jedno obdobie (zimu roku 2011 :)) a to nielen preto, že vyšla v novembri, kedy sa už nad mestom začali sťahovať sivé mračná a dni boli čoraz tmavšie, ale aj kvôli krajine Skyrim - krásne zasneženej, ktorá nám Bratislavčanom vynahradzovala absolútnu absenciu snehu. Pridajte k tomu fenomenálny soundtrack, pár skvelých hlášok (áno, arrow ----> knee) a máte legendu, na ktorú sa bude s nostalgickým úsmevom spomínať ešte dlho. Fus Roh Dah! 

Chivay - Portal 2 je mojou osobnou hrou roka 2011 z niekoľkých jednoduchých dôvodov. Okrem neodškriepiteľnej kvality je to jedna z mála minuloročných hier, ktoré som mal tú česť hrať a z toho malého mnostva vyšiel ako víťaz práve druhý diel tejto logickej série. Portal 2 mi ponúkol neopakovateľný, takmer filmový zážitok, ktorý ma prikoval ku stoličke. Aj keď bol Portal 2 v niektorých ohľadoch jednoduchší ako jeho predchodca, stále je dôkazom neuveriteľne vyspelého vývojárskeho umu v tíme Valve. Portal 2 je príkladom ukážkového designu prostredí, rozprávania jednoduchého, no pútavého príbehu, skvele spracovanej hudobnej zložky a vynikajúco spracovanej optimalizácie.

Babli - Wiedźmin 2. Fantasy, kde nejde o zachránenie sveta. Kde hlavný hrdina nie je dobrotivý záchranca ľudstva. Príbeh plný politických intríg a nájomných vrážd. Odohrávajúci sa v realistickom svete, kde sa občas nájde čas aj na tie príjemnejšie veci. Každá postava má charakter. Poteší aj ÚŽASNÉ grafické spracovanie a skvelý soundtrack. Nehovoriac o tom, že rozhodnutia, ktoré hráč spraví, naozaj aj niečo zmenia. Hra sa chová k hráčovi ako k dospelému, čo je v AAA hrách stále vzácnejšie. DLC zdarma, excelentné staranie sa vývojárov o hru po vydaní. A najlepšie na tom je, že po vydaní Xbox verzie sa hra dočká ešte ďalšieho rozšírenia. Nič lepšie som v roku 2011 skrátka nehral.

Terzeus - Navzdory slabému technickému pokroku priniesol AC: Revelations to, čo sľuboval - výborné uzavretie príbehu dvoch zabijakov, ktorých sme spoznali skrze prvé hry. Odpovedal na mnoho otázok a gameplay dotiahol do dokonalosti. Teraz už len zostáva čakať na epické vyvrcholenie príbehu, ktorý sa stal fenoménom vo videohernom priemysle.

lordhagen8 - Zaklínač 2. Hardcore RPG od poľského štúdia CD Projekt Red bolo u mňa veľmi očakávané. Po kvalitnom prvom diely som nepochyboval o tom, že Zaklínač 2 bude minimálne rovnako kvalitný. Univerzum, v ktorom sa hra odohráva je mi blízke, príbeh je kvalitný a cielený na dospelejšie publikum, vďaka čomu nechýbajú odvážne scény a drsný jazyk spolu s humorom. Takisto herný svet ponúka široké možnosti a množstvo minihier. Nechýba ani bohatý rozvoj RPG prvkov a schopností. Poteší aj nádherné grafické spracovanie a soundtrack, ktorý sa len tak neopočúva. Pre fanúšikov RPG jasná voľba.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk