Aký je ROG Ally po štyroch mesiacoch?

Aký je ROG Ally po štyroch mesiacoch?

 

Nastal nám boom PC handheldov

Sú to už štyri mesiace, čo aktívne používam PC handheld ROG Ally od ASUSu (na recenzovanie hier a relaxovanie pod perinou), a preto by bolo vhodné, aj s odstupom času od mojej prvej recenzie, zhodnotiť dané železo takzvane s triezvou hlavou. Ono to tak totiž býva, že v úvodnej časti testovania akejkoľvek elektroniky, pri ktorej kvalitatívne prevažujú pozitíva, sa vlna nadšenia nepriamo povyšuje nad akékoľvek menšie nedostatky. Aj preto som sa rozhodol, že vám plusy aj mínusy priameho konkurenta pre Steam Deck dnes opäť zosumarizujem a pridám aj aktuálne postrehy z čoraz viac bujnejšej sféry prenosných herných zariadení.

Je to tak. Nintendo Switch dalo ešte pred mnohými rokmi akúsi nádej aj spoločnostiam nedisponujúcim obrovskou AAA tvorivou skupinou, že raz sa handheldové hranie bude dať realizovať aj prostredníctvom ich vlastného hardvéru bez toho, aby výsledný produkt komerčne skapal behom pár mesiacov. Ako prvé do toho udrelo Valve so svojím Steam Deckom, ktoré dokázalo postaviť solídne železo a spárovať ho s nekonečnou studnicou interaktívneho softvéru, fungujúceho navyše pod vlastným distribučným ekosystémom. Nasledovala už spomínaná republika pre hráčov alias ROG, ktorá nám hodila do rúk ich Ally, a dnes, teda v čase písania tohto textu, je na ceste reakcia spoločnosti Lenovo s ich vlastným PC handheldom, skrátene označeným ako Legion GO. Nebudem tu spomínať smiešny pokus PlayStation divízie SONY, ktorá nielenže opäť nepochopila aktuálne požiadavky trhu, ale ako bonus k tomu pridala aj svoju dookola sa opakujúcu snahu kopírovať niečo, čo je už dávno za zenitom. Moje pocity aktívneho využívania stále najvýkonnejšej prenosnej PC konzoly na svete ROG Ally sú aj po štyroch mesiacoch vo všeobecnosti viac ako pozitívne, čomu logicky dopomohla séria zásadných update balíčkov a rôznych záplat.

Rumunská diskotéka je síce efektná na fotkách, avšak v záujme šetrenia batérie si treba daný luxus odoprieť – rozhodne nebudete ľutovať. ASUS po vydaní nedávnej sady opráv zoptimalizoval rýchlosť uspania systému natoľko, že už krátko po aktivovaní pohotovostného spánku systém dokáže minimalizovať odber energie, a to tak, že ani po troch dňoch (ne)činnosti vám neubudne z batérie viac než pár percent. Revíziou prešiel aj proces tankovania a v aktuálnom stave možno Ally nabiť doplna behom 1,5 hodiny, samozrejme, výhradne pomocou oficiálnej nabíjačky. Odčerpávanie energie z batérie priamo počas hrania je opäť cesta plná neznámych skratiek a ja sa obávam, že vám v tomto smere ani dnes nedokážem jasne povedať, ako dlho vám daný handheld dokáže fungovať mimo siete. Je totižto zásadné nastavenie grafického výkonu v daných hrách, čo začína snímkovaním, pokračuje rozlíšením a končí CPU boostom. Pri oficiálnych hrách spúšťaných cez oficiálne platformy ako GOG, EA, Steam, Xbox a pod. je možné boost regulovať, avšak v momente, keď potrebujete spustiť napríklad nejaký emulátor, je na ňom optimalizácia výkonu doslova závislá. Uvediem preto cifru spojenú s ideálnymi podmienkami, kde vám vizuálny aspekt danej hry nebude nijako prekážať – za takýchto okolností vydrží Ally aj so solídnym snímkovaním takmer tri hodinky bez toho, aby ste pátrali po kábli. Je to veľa? Je to málo? To záleží na vašich nárokoch.

Z dlhodobého hľadiska sa ukázal jeden menší „podvodík“ na spotrebiteľa, o ktorom ASUS v súvislosti s Ally asi dobre vedel. Výrobca totižto cielene nastavil otáčky ventilátorov tak, aby aj pri plnom vyťažení systému ich handheld nehučal a recenzenti tak mohli pri porovnaní s konkurenciou jasne pomenovať jedno výrazné pozitívum Ally – nižší hluk. Spomínaný handheld však na cielené dusenie otáčok v súvislosti s vysokými teplotami začal postupom času trpieť, a preto nám neskorší update priniesol reguláciu otáčok inak dobre riešeného chladenia, ktoré však nie je možné umlčať. Jedným dychom musím dodať, že výsledný hluk z Ally stále nie je taký intenzívny ako pri Steam Decku. Nechcem vám sem teraz vypisovať nejaké aktuálne benchmarky, na to nájdete na internete oveľa sofistikovanejšie odborné portály, ale pre mňa je stále dôležité vedieť, či prvý skutočný handheld od ROG zvláda aj tie najmodernejšie videohry súčasnosti vrátane Starfieldu a jemu podobných projektov. V tomto ohľade som z dlhodobo testovaného železa skutočne nadšený a teší ma, že si viem večer ľahnúť do postele, vystrčiť ruky pred seba a ponoriť sa do prepracovanej sci-fi RPG, pri ktorej môžem spokojne zaspať, a to aj bez svalových kŕčov. Tento oslí mostík som použil na prechod k hodnoteniu dizajnovej stránky Ally, ktorá je naprieč celou handheld scénou jednoducho bezkonkurenčná. Hrať sa, kdekoľvek dostanete chuť, je alfou a omegou, ale hrať sa tak, aby ste pri tom vydržali a netrpeli, to nezvláda každé železo a ROG v tomto smere exceluje.

Sotva môžete od Windows handheldu očakávať, že bude bežať na inom operačnom systéme, než je práve Windows (anglický suchý humor mám rád). Preto plne chápem, ak je nemalá časť záujemcov o Ally pri hodnotení kvality interakcie na dotykovej obrazovke práve s W11 trocha opatrná. Z môjho pohľadu je však pozitívna skutočnosť, že ASUS sa v základe komplexnosť W11 nesnažil nijako orezať, a preto je Ally fakticky výkonným notebookom v dizajnovo dokonalom a prenosnom hernom šasi, ktoré pri prepojení s externou klávesnicou a myšou viete pretvoriť na plnohodnotný pracovný nástroj – vďaka USB donglu som Ally vedel spárovať s veľkou 8K TV, zapnúť si myš so šialenými DPI hodnotami a pohodlne písať články cez Office 365. Na hornej strane zariadenia je stále fyzický spínač s prechodom do Armoury Crate, vďaka čomu sa akékoľvek obavy z frustrácie v rámci interakcie odbúravajú. Rovnako tak je na opačnej strane ďalšie tlačidlo, s ktorým sa viete dostať do konzolovo pôsobiaceho nastavenia celého handheldu, kde sa mi najviac páčil systém vytvárania skratiek pre obrovské množstvo nastavení – RGB, Wi-Fi, svetlosť panelu, rozlíšenie, FPS, batéria atď. Preto kto napíše, že Ally je oproti Steam Decku používateľsky neprívetivým hardvérom, podľa mňa nikdy oba systémy nemal v rukách dlhšie než pár hodín. Steam Deck z môjho pohľadu oproti ROG handheldu zlyháva takmer na všetkých frontoch, aj keď je tu pár scenárov plných premenných, kedy by som niekomu vedel Steam Deck odporúčať viac než Ally. Ak napríklad hráte výhradne len Indie hry, nevadí vám 720p a ste vyložene alergický na slovo Windows, tak je pre vás konzola od Valve jasnou voľbou. Komu neprekáža pomalé sťahovanie, tak ešte o to viac, keďže Steam Deck má voči konkurencii vyložene nekvalitný Wi-Fi čip, ktorý si v praxi robí, čo sa mu zachce.

Na základe textu vyššie môžete jasne vyčítať, že moje zbavenie sa Steam Decku na základe získania redakčného ROG Ally ani po štyroch mesiacoch nevnímam ako chybu. ASUS s daným hardvérom spravil ten správny krok vpred a aj keď sa, samozrejme, nevyvaroval niekoľkých chybičiek, sériou opráv to vedie správnym smerom. Uvidíme, ako sa trh s týmto špecifickým železom zmení po príchode Legion GO a ďalších produktov, ale nateraz jednoducho Ally vládne. A ak chcete investovať do komplexného a výborne zvládnutého PC handheldu, ROG pre vás má to pravé.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk