Nové herné štúdiá, ktoré by ste určite mali mať v „hľadáčiku“

Nové herné štúdiá, ktoré by ste určite mali mať v „hľadáčiku“

 

Ako huby po daždi.

Herný priemysel došiel do fázy, kedy sú skúsení herní vývojári ochotní odísť z štúdií, ktoré ich dostali na mapu herného sveta a vďaka komerčnému úspechu svojich hier sa rozhodli odísť a založiť si svoje vlastné štúdiá. Výsledkom toho je fakt, že aj keď tu stále máme štúdiá ako Naughty Dog, Playground Games, BioWare či Bethesda, tak popri nich nám vyrástlo aj množstvo nových herných štúdií, ktoré chystajú vzrušujúce herné projekty. A tie by ste určite mali mať v hľadáčiku.

Ďalším faktorom je aj ekonomická situácia v posledných rokoch, ktorá motivovala herných gigantov (primárne v Ázii) investovať do týchto štúdií nemalé sumy a pomôcť im dostať ich nápady na hry k hráčom.

Úlohou tohto článku je tak zoznámiť vás s niektorými štúdiami, ktoré zatiaľ nevydali ani jednu hru, no majú za sebou ľudí, ktorí sa nedajú určite označiť ako nováčikovia v hernom priemysle.

That’s No Moon

Štúdio, ktoré vzniklo v roku 2021 má za sebou niekoľkých veteránov herného priemyslu zo štúdií ako Infinity Ward, Naughty Dog, Sony Santa Monica a ďalších. Štúdio má podľa LinkedIn 110 zamestnancov a medzi nich patrí okrem iného kreatívny šéf Taylor Kurosaki (Call of Duty Infinite Warfare, The Last of Us, Uncharted), Care Michaud (TLOU II, Killzone Shadowfall, The Order 1886). Štúdio pracuje na príbehovej akčnej adventúre, no viac detailov zatiaľ nevieme.


Wildlight Entertainment

Masívny úspech Apex Legends umožnil veteránom štúdia Respawn oddeliť sa a vytvoriť nové herné štúdio, ktoré dostalo názov Wildlight Entertainment. Jeho šéfom je bývalý režisér Apex Legends a Titanfall Chad Grenier, ktorý si so sebou zobral ďalších ľudí z Respawnu – dizajnéra Call of Duty hier a Titanfallu Mohammeda Alaviho či Jasona McCorda. Povaha ich nového projektu nie je známa, no predpokladom je, že pôjde o hru s multiplayerom.


Gravity Well

Ďalšie štúdio „odpadlíkov“ štúdia Respawn, ktoré tentokrát vedú tváre vývoja Titanfall 2, Apex Legeds či Modern Warfare 1+2 (tých starých), Drew McCoy a Jon Shiring. Okrem toho sú členmi štúdia aj veteráni vývoja hier ako Red Dead Redemption, Watch Dogs Legion, God of War Ragnarok či Darksiders 3. Štúdio už oznámilo, že spolupracuje s „veľkým západným vydavateľom).


Maverick Games

Toto štúdio založili mnohí vývojári, ktorí boli na vedúcich pozíciách vývoja hry Forza Horizon 5, vrátane kreatívneho šéfa projektu Mikea Browna. Cieľom nového štúdia je vytvoriť novú AAA hru v otvorenom svete, no viac detailov zatiaľ nevieme.


Something Wicked Games

Ak máte radi Bethesda/Obsidian RPG hry, tak by ste mali určite spozornieť. Pretože štúdio Something Wicked tvoria veteráni vývoja hier ako The Elder Scrolls V: Skyrim, Fallout: New Vegas a ďalších. Pochopiteľne, ich novou hrou bude RPG projekt a zakladateľom štúdia je Jeff Gardiner, ktorý strávil väčšinu svojej kariéry v hernom priemysle v BGS, kde pracoval na Oblivione, Skyrime a Fallout hrách.


Jar of Sparks

Nové štúdio, ktoré je súčasťou spoločnosti NetEase založili viacerí veteráni štúdia 343 Industries a naposledy vydali hru Halo Infinite v roku 2021. Jeho zakladateľom je Jerry Hook, ktorý bol šéfom dizajnu Halo Infinite, no pripojili sa k nemu aj vizuálny šéf hry a šéf kampane Halo Infinite.


Embark Studios

Nové štúdio vzniklo aj vo švédsku a tvoria ho primárne bývalí členovia štúdia DICE na čele s Patrickom Söderlund. Štúdio v súčasnosti vyvíja hneď dvojicu hier – PvPvE hru s názvom ARC Raiders a taktiež aj PvP hru The Finals, ktorá bude klásť veľký dôraz na vizuál a na deštrukciu prostredia. Štúdio je súčasťou siete štúdií Nexon.

Haven

Toto štúdio založila bývalá producentka Ubisoftu Jade Raymond po tom, čo Google rozpustil first-party štúdiá pre službu Google Stadia (R.I.P.). Raymond neváhala a založila štúdio Haven, ktoré najprv získalo finančnú podporu Sony a následne Sony celé štúdio kúpilo. V štúdiu by ste okrem Raymond uvideli pravdepodobne mnoho vývojárov, ktorí v minulosti pracovali na populárnych sériách ako Assassin’s Creed, Far Cry či Watch Dogs.


Archetype Entertainment

Tuto by mali zbystriť hlave fanúšikovia BioWare. Viacero veteránov tohto RPG štúdia v kombinácii s bývalými vývojármi Naughty Dog na čele s Jamesom Ohlenom (hlavý dizajnér KOTOR hier, Dragon Age Origins a Baldur’s Gate) totiž vytvorilo nové štúdio, ktoré pracuje na novej sci-fi RPG hre.


Humanoid Studios

Šéf vývoja trilógie Mass Effect hier a bývalý šéf BioWare Casey Hudson využil exodus z tohto kanadského štúdia aby získal skúsených vývojárov pre svoje nové štúdio s názvom Humanoid Studios. O ich novom projekte zatiaľ veľa nevieme, no malo by ísť o úplne novú značku a predpokladáme, že bude zasadená do RPG žánru.


Yellow Brick Games

A do tretice „odpadlíci“ z BioWare. Režisér Dragon Age: Inquisition Mike Laidlaw si síce urobil medzi zastávku v Ubisofte, no vedenie mu jeho projekt zrušilo a preto založil štúdio Yellow Brick Games a pod svoje krídla zobral mnohých vývojárov Ubisoftu a BioWare. Štúdio v súčasnosti pracuje na novej AAA hre.


Deviation Games

Veteráni štúdií Treyarch (Call of Duty), DICE či Sony Santa Monica (God of War) založili štúdio Deviation Games. To v súčasnosti pracuje na novej hernej značke pod záštitou spoločnosti Sony a hra teda bude určená pre PlayStation 5 a PC.


Ascendant Studios

Bývalý kreatívny šéf Call of Duty a Dead Space hier Bret Robbins v kombinácii s talentom zo štúdií Starbreeze či Insomniac vytvorili štúdio Ascendant, ktoré v súčasnosti pracuje na novej AAA hre s názvom Immortals of Aveum, ktorej by sme sa mali dočkať v priebehu tohto roka na PC, Xbox Series X/S a PlayStation 5.


Build a Rocket Boy

Jedna z tvárí GTA série Leslie Benzies sa nerozišiel s Rockstarom v dobrom, no použil peniaze a prilákal Rockstar talent, aby vytvoril štúdio Build a Rocket Boy, ktoré sa počas posledných rokov masívne rozrástlo (údajne má viac ako 400 vývojárov). Štúdio pracuje na hre Everywhere a tej sa možno dočkáme už v tomto roku.


Rebel Wolves

Režisér tretieho Zaklínača Konrad Tomaszkiewicz ohlásil v roku 2022 založenie nového AAA štúdia v Poľsku s názvom Rebel Wolves. Štúdio v súčasnosti pracuje na AAA príbehovej RPG hre, ktorá bude postavená na Unreal Engine 5.


Elemental Games

Novú AAA hru v otvorenom svete pripravuje aj štúdio Elemental Games, ktoré vytvorili veteráni štúdií Avalanche, DICE, Ubisoft či Epic Games a ktorí pracovali na sériách Mad Max, Just Cause či Battlefield. Viac o ich projekte však zatiaľ nevieme.


Liquid Swords

Ďalšie štúdio, ktoré má svoje korene u tvorcov Just Cause (Avalanche) vzniklo rukou bývalého šéfa tohto švédskeho štúdia Christofera Sundberga. Ten so svojim tímom veteránov série Just Cause pripravuje novú hru v otvorenom svete, ktorá bude duchovne vychádzať práve z tejto série.


Mountaintop Studios

Bývalí vývojári štúdií Respawn, Bungie, Blizzard či Naughty Dog založili nové štúdio s názvom Mountaintop Studios, ktoré v súčasnosti tvorí PvP zameranú AAA hru z pohľadu prvej osoby.


Probably Monsters

V tomto prípade ide efektívne o tri nové herné štúdiá, ktoré však majú korene v štúdiách Bungie, Sucker Punch, Infinity Ward, Gearbox, Runic Games, 343 Industries a ďalších.

Prvým štúdiom je Firewalk Studios, ktoré vedie veterán Bungie Ryan Ellis. Toto štúdio tvorí novú AAA multiplayerovú hernú značku pod záštitou PlayStation a hra teda bude určená pre PlayStation 5 a PC.

Druhé štúdio má názov Cauldron Studios a pracuje na príbehovej akčnej adventúre so svetom, ktorý sa bude vyvíjať okolo hráča. Vývoj tejto hry vedie bývalý dizajnér Ghost of Tsushima Joe Morrissey, no na hre sa podieľajú aj bývalí vývojári Halo a Destiny.

Tretie štúdio zatiaľ nemá oficiálny názov, no je označované ako Co-op RPG tím. Tvoria ho bývalí vývojári Gearboxu a Runic Games a ich úlohou je vývoj AAA RPG hry s dôrazom na otvorený svet a kooperáciu.


Nesting Games

Nové štúdio pod záštitou vydavateľstva Digital Bros vzniklo pod názvom Nesting Games a jeho úlohou je vytvorenie AAA RPG hry pre jedného hráča založenej na novej značke. Jeho súčasťou je viacero veteránov štúdií Ubisoft, Capcom, Warner Bros. Montreal (Gotham Knights).


31st Union

V roku 2019 založil pod vydavateľstvom Take-Two štúdio 31st Union bývalý tvorca Dead Space a Call of Duty (v štúdiu Sledgehammer) Michael Condrey. Podarilo sa mu získať veteránov štúdií Blizzard, Electronic Arts, Rockstar a ďalších. Štúdio tvorí novú hernú značku.


Cloud Chamber

Ďalšie štúdio, ktoré vzniklo vďaka vydavateľstvu Take-Two, tentokrát v kanadskom Montreale. Jeho úlohou je obnoviť zašlú slávu série BioShock, ktorú v minulosti tvorilo štúdio Irrational Games. V zozname zamestnancov nájdete skúsených veteránov štúdií Irrational Games, CD Projekt RED, Ubisoft či Eidos Montreal.


Eyes Out

Novú štúdio založil aj tvorca kultovej hry Spec Ops: The Line Cory Davis spolu s gitaristom Nine Inch Nails Robinom Finckom. Toto štúdio pracuje na AAA „kozmickej“ hororovej hre pre jedného hráča.


Skydance New Media

Veteránka sérií Legacy of Kain či Uncharted Amy Hennig založila spolu s Julianom Beakom nové štúdio s názvom Skydance New Media. Štúdio pracuje na dvoch projektoch – prvá hra v spolupráci s Marvel Games bola už ohlásená a druhá zas bude používať značku Star Wars. V oboch prípadoch by malo ísť o príbehové hry pre jedného hráča.


Ridgeline Games

Nové štúdio vytvorilo aj EA a to dostalo názov Ridgeline Games. Na svedomí ho má veterán série Halo Marcus Lehto a Ridgeline Games bude mať na starosti príbehovú kampaň zasadenú do sveta série Battlefield. Či ako súčasť celej Battlefield hry, alebo ako samostatný projekt, to sa zatiaľ nevie.


„EA štúdio“

Nové štúdio v meste Seattle založil aj Kevin Stephens, bývalý veterán štúdia Monolith Productions (Shadow of Mordor). Úlohou štúdia je vytvoriť akčnú hru v otvorenom svete a je dosť pravdepodobné, že pôjde o hru, ktorá použije Marvel značku Black Panther.


IO Interactive Barcelona

Nové štúdio vytvorilo aj švédske IO Interactive a v tomto prípade na to použili viaceré známe tváre zo štúdií Guerrilla Games, CD Projekt RED či Ubisoft a ich úlohou je vytvorenie zatiaľ neohlásenej hry, ktorá je označená ako „Project Dragon“ a mala by byť určená pre Xbox konzoly a PC. V tomto prípade by malo ísť o akčnú RPG hru.


Smilegate Barcelona

Ďalšie nové štúdio v Barcelone založila spoločnosť Smilegate. Toto bude mať na starosti tvorbu novej akčnej hry v otvorenom svete a za jeho vznikom stoja veteráni Ubisoftu, Guerrilla Games a ďalších veľkých štúdií.


Midnight Society

Veteráni vývoja Call of Duty a Halo a taktiež aj populárny streamer Dr Disrespect založili štúdio Midnight Society, ktoré pracuje na „vertikálnej extrakčnej strieľačke“ s názvom Deadrop.


Dreamhaven

Jeden zo zakladateľov Blizzardu Mike Morhaime založil v roku 2020 spoločnosť Dreamhaven, ktorú tvorí hneď dvojica herných štúdií – Moonshot Games a Secret Door. Gro oboch tímov tvoria veteráni Blizzardu, no o ich projektoch zatiaľ nevieme nič.


Wayfinder Games

Novú RPG hru zas tvorí štúdio Wayfinder Games, ktoré vytvoril veterán Star Wars Battlefront a Battlefield hier Dennis Brännvall. Podobne ako Brännvall, tak aj väčšina ďalších zamestnancov štúdia má históriu vo švédskom štúdiu DICE.


Frost Giant Studios

Ďalšia skupinka veteránov štúdia Blizzard Tim Morten a Tim Campbell vytorili v roku 2020 štúdio Frost Giant Studios, ktoré sa snaží pokračovať v tom, kde Blizzard prestal – vytváraní skvelých RTS hier. Ich prvým projektom je hra Stormgate postavená na Unreal Engine 5 a beta testovania sa dočkáme už v tomto roku.


Fuse Games

Nové štúdio, ktoré vytvorili bývalí členovia Criterion (Burnout/Need for Speed) na čele s dnes už bývalým šéfom Criterionu Mattom Websterom. Okrem toho však tvoria zamestnancov štúdia veteráni zo štúdií ako Playground Games, IO Interactive a ďalších. Štúdio pracuje na AAA hre pre PC a konzoly.


Soft Rains

Ďalšie štúdio vzniklo v meste Toronto a tvoria ho veteráni sérií The Elder Scrolls, Fallout, Watch Dogs atď. V súčasnosti pracujú na príbehovej hre z pohľadu prvej osoby v sci-fi žánri, ktorá bude postavená na Unreal Engine 5.


Magic Soup Games

Bývalý šéfovia Blizzardu sa rozhodli založiť nové herné štúdio, ktoré bude pracovať na "AAA hrách" v nových herných značkách.


Gas Giant Games

Ďalšie štúdio, pri ktorom vieme počiatky vývojárov mapovať k Blizzardu. Okrem toho tam však nájdeme aj veteránov vývoja Diablo, Gears of War, Cyberpunk či Kingdom Hearts. Štúdio pracuje na RPG hre so survival elemtami pre PC a konzoly.


Lighthouse Games

Bývalý zakladateľ štúdia Playground Games (Forza Horizon) Gavin Raeburn otvoril nové štúdio zložené z veteránov Playgroundu, Rare či Rocksteady a v súčasnosti pracujú na novej hre pre PC a konzoly. Podrobnosti ohľadom žánru však nevieme. 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk