Essential, Extra alebo Premium? Skúšali sme, ktorá verzia predplatného PlayStation Plus sa oplatí najviac

Essential, Extra alebo Premium? Skúšali sme, ktorá verzia predplatného PlayStation Plus sa oplatí najviac

 

Zaveliť, ktorý z balíkov PS Plus je najlepší, je náročné, pretože ide vždy o uhol pohľadu – až na jednu výnimku.

Základný variant „Essential“ za 9 eur mesačne sa vám skrátka neoplatí, bez ohľadu na to, ako sa na to pozriete. Ide v podstate o klasické PS Plus, ako sme ho poznali pred zlúčením so službou PS Now, a to aj po cenovej stránke. Ide o ekvivalent služby Xbox Live Gold od Microsoftu, ktorá je zahrnutá v Game Pass Ultimate. Ani tam si už asi len „goldko“ nekúpite a radšej siahnete po GPU, lebo sa to skrátka oplatí viac. Prečo by ste to teda robili tu?

Ak si zaplatíte rovno ročné predplatné PS Plus Essential, vyjde vás to na 60 eur, hoci mnohí z nás si pred transformáciou radšej počkali na každoročné zľavy a brali „plusko“ za 45 eur a menej. Za tú cenu to je už celkom fajn, ale aj tak vám odporúčam sa na „esenciálny“ balík ani nepozerať a rovno premýšľať nad verziou „Extra“.

Zlatá stredná cesta

Stredný variant PS Plus s názvom „Extra“ je už totiž oveľa zaujímavejšia ponuka. Rozdiel oproti základnej verzii je 5 eur (mesačne), teda suma, s ktorou pri dnešných cenách často nepokryjete ani obed v nejakej táckarni. Celkovo teda stojí PS Plus Extra 14 eur.

Získate prístup ku knižnici so zhruba 400 hrami, vrátane novších titulov ako Spider-Man: Miles Morales, Returnal, Guardians of the Galaxy a Demon´s Soul, ale tiež hitov v podobe God of War, Red Dead Redemption II či Horizon: Zero Dawn. Určite poteší aj fakt, že Sony do tejto ponuky zahrnulo nielen Death Stranding a Ghost of Tsushima, ale aj ich verzie vylepšené pre PS5 v podobe „Director´s Cut“.

Ponuka je teda pomerne bohatá a pokiaľ sa informácie o nových júlových hrách osvedčia, bude ešte bohatšia. Samozrejme, jednotlivé položky na zozname budú prichádzať a odchádzať podobne ako v prípade Game Passu. Žiaľ, ani v jednej z troch úrovní predplatného sa nedočkáme úplných noviniek v deň vydania, ako to má momentálne zariadené Microsoft so svojimi hrami.

Úvodný „line-up“ najatraktívnejšieho z troch balíkov je dostatočne solídny na to, aby ste nové, vylepšené PS Plus vyskúšali. Ako sa to už javí na prvý pohľad, Extra je zlatou cestou medzi mierne predraženým PS Plus Premium a už vonkoncom nezaujímavým PS Plus Essential.

Okrem veľkej knižnice hier, ktorá obsahuje aj tituly zo služby Ubisoft+, získate, prirodzene, aj benefity z PS Plus Essential vrátane pomocníka hier, ktorého so však nevyužil ani raz. Jeho využitie je obmedzené len na vybrané tituly, no aj tak mi to príde ako niečo silené a vonkoncom zbytočné.

Dve nové hry mesačne, tradícia služby PS Plus (teraz Essential), ktoré budete môcť využívať počas plynutia vášho členstva, popri veľkej knižnici v úrovniach Extra a Premium akosi stratili význam. V júni bol, napríklad, k dispozícii God of War, čo je super, ale len v prípade, ak si platíte najnižšiu úroveň, pretože táto hra je už zahrnutá v knižnici PS Plus Extra.

A tá sa, ako som už písal vyššie, popri nových možnostiach neoplatí.

Najväčšie lákadlo Premiumu? Nízky cenový rozdiel

Pokiaľ ide o najvyššiu úroveň predplatného, teda PS Plus Premium – tá už za zváženie stojí, najmä však pre pomerne nízky cenový rozdiel oproti PS Plus Extra. Ak si priplatíte, získate prístup ku katalógu klasických hier starších generácií konzoly PlayStation, skúšobným verziám najnovších hier a cloudovému streamovaniu.

Keď sa nad tým zamyslíte, za každú novinku si v podstate priplatíte len euro.

Sony možno spravilo chybu, keď všetky tieto veci hráčom núti naraz. Možno by bolo nové PS Plus atraktívnejšie – a aj by sa viac odlíšilo od Game Passu – ak by si ho hráči mohli vyskladať po svojom. Sami by ste vybrali, čo tam chcete mať, pričom každá z týchto troch vecí by bola samostatne spoplatnená, no zakúpiteľná len v kombinácii s PS Plus Extra.

Hráčom by to dalo určite viac slobody a možností, pretože ako prístup k starším hrám, tak aj streamovanie hier či možnosť vyskúšať si na dve hodiny demo verzie herných noviniek sú síce lákavé, no určite nie pre každého.

Myšlienka obrovskej knižnice hier za určitý poplatok, ktorú predstavil Microsoft v Game Passe, je skvelá a osvedčila sa. Nečudujem sa preto, že ju Sony prevzalo a prispôsobilo – ale nespravilo to celkom šikovne ani inovatívne.

V každom prípade, tri eurá, to sa bavíme o drobných, čiže ak sa to Sony rozhodlo spraviť takto, nie je to žiadna tragédia. Už horšie je, keď sa na výslednú cenovku pozrieme výsledne – 17 eur. To je pomerne dosť, treba preto zvážiť, či vám „prémiové“ funkcie stoja za to a nechcete radšej ušetriť. Predsa len, aj tie tri eurá mesačne spravia za rok rozdiel.

Možno by som nepozeral na každé euro, ak by Sony všetky prémiové funkcie dotiahlo do konca.

Streamovanie za veľa nestojí

Pokiaľ ide o staršie hry, nečakajte žiadnu dodatočnú optimalizáciu, a keďže ich poväčšine treba streamovať, nečakajte rozlíšenie väčšie ako 1080p. Aj napriek stabilnému a dobrému internetovému pripojeniu som sa stretol s mierne rozostreným obrazom (pri novších aj starších hrách) a zamrzí aj nemožnosť zhotovovať screenshoty či videá. Ak teda máte možnosť hru streamovať aj stiahnuť, určite by som radšej spravil to druhé, obzvlášť, ak máte televízor či obrazovku, ktoré podporujú rozlíšenie vyššie ako Full HD. Inak si totiž zbytočne kazíte grafický zážitok – rozhodne sa viac oplatí uvoľniť miesto na disku a počkať si tých pár desiatok minút, kým sa vám obsah stiahne.

Na Slovensku navyše aktuálne nemáme možnosť streamovať hry z PlayStationu na PC, čo celý benefit výrazne obmedzuje. A pokiaľ ide o možnosť vyskúšať si demo verzie hier, ide o selekciu veľmi osekanú. V súčasnosti ju tvorí asi 20 titulov, čo nie je bohvieaký výber.

S čistým svedomím teda nemôžem odporučiť ani katalóg starších hier, ktorý je spojený s možnosťou streamovať hry, ani streamovanie samotné a do tretice ani skúšobné verzie hier. Vraciame sa teda najmä k masívnej knižnici titulov, ktorá je zahrnutá už v PS Plus Extra – musíte si však odmyslieť niekoľko skvelých hier, ktoré Sony zahrnulo medzi klasiky. Patria sem napríklad The Last of Us či séria Uncharted. Ak ste tieto skvosty ešte nehrali, určite sa vám Premium oplatí – už len kvôli tomuto.

Pokiaľ však Sony neumožní streamovanie z PS na PC aj na Slovensku, nevidím v najdrahšom balíku predplatného nejaké extrémne výhody. Prirodzene, ak patríte medzi pamätníkov a nájdete v katalógu klasických hier niečo, po čom vám srdce z nostalgie zapiští, je to iné – ale bežnému hráčovi bohato stačí PlayStation Plus Extra.

Tak, tu to máte – ak premýšľate nad tým, ktorý z troch balíkov vyskúšať, je to PS Plus Extra. Tu si každý niečo nájde, podobne ako v Game Passe, a zbytočne neplatíte za nič, čo možno nevyužijete. 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk