Porovnal som predplatné PS Plus s Game Passom a... veľa ľudí týmto verdiktom asi na*eriem

Porovnal som predplatné PS Plus s Game Passom a... veľa ľudí týmto verdiktom asi na*eriem

 

Stredný balík „PS Plus Extra“ je, aspoň napohľad, priamym konkurentom konzolovej služby Game Pass, hoci... je to naozaj tak? Rozdielov je viac než dosť. Ktorý z poskytovateľov predplatného teda poskytuje lepšiu službu? Podarilo sa značke PlayStation tromfnúť Xbox so svojou vylepšenou a vynovenou verziou „pluska“?

Hlavným rozdielom medzi PS Plus a Game Passom je nepochybne cena. Zatiaľ čo PS Plus Extra stojí 14 eur mesačne, konzolový Game Pass je o celé štyri eurá lacnejší. Popravde, aj ultimátna verzia Game Passu, s ktorou môžete hrať hry nielen na Xboxe, ale aj PC, je o euro lacnejšia.

Kvantitatívne tam síce máte menej hier, no Microsoft zase nerobí rozdiely medzi novšími titulmi a starými klasikami, tak ako to robí Sony (hry z PS, PS2 a PS3 nie sú obsiahnuté v PS Plus Extra).

A, čo je hlavné, s Game Passom získate prístup k hrám v deň vydania, o čom môžete pri PS Plus len snívať, a to aj v prípade, že máte zaplatené PS Plus Premium, teda najvyšší variant členstva.

Samozrejme, ak chceme byť puntičkári, treba pripomenúť, že Sony do balíka Extra zahrnulo aj klasiky z knižnice služby Ubisoft+, no Microsoft ponúka EA Play len v rámci PC (a teda aj ultimátnej verzie Game Passu). Opäť ale pripomínam, že rozdiel medzi PS Plus Extra a konzolovým Game Passom sú štyri eurá. Pri oboch službách spoločnosti ponúkajú aj exkluzívne zľavy v ich internetových obchodoch.

Aktuálne PS Plus (Extra) ťaží z toho, že ide o čerstvú novinku. To však nevydrží večne.

Pokiaľ teda ide o jasného víťaza, závisí to aj od toho, čo s čím porovnávame.

Je Game Pass celkovo výhodnejší ako PS Plus? Jednoznačne, najmä vďaka podstatne nižšej cene a prístupu k vybraným hrám v deň ich vydania. Tešiť sa napríklad môžeme na A Plague Tale: Requiem, Starfield, S.T.A.L.K.E.R. 2 či Redfall, nejde teda o žiadne „malé“ značky.

Je PS Plus Extra výhodnejšie než Xbox Game Pass Ultimate? Produkt Xboxu je stále o niečo lacnejší, navyše máte možnosť hrať hry aj na PC. Tu však už zavážia aj konkrétne hry, keďže ten eurový rozdiel nie je taký hrozný a navyše nie každému padne benefit PC hrania k dobru, ak chce hrať hry len na konzole.

Za mňa, napríklad, momentálne, a čisto subjektívne, vyhráva Plus Extra. Opakujem, subjektívne – ak chcete triezvejší pohľad na vec, dočkáte sa ho o chvíľu.

PS Plus Premium by Game Pass malo schovať do vrecka, ale...

Stredný variant PS Plus mi vyhovuje viac najmä preto, lebo Game Pass Ultimate som mal predplatený už viackrát a čo som chcel, to som tam zahral a skúsil. Extra mi dáva prístup k Milesovi Moralesovi, Returnalu či vylepšeným edíciám Ghost of Tsushima a Death Stranding, čo je pri vyšších cenách PS5 hier celkom výhodná ponuka.

Je však jasné, že keď vyjde Requiem či Starfield, Sony bude musieť poriadne čarovať, aby rozdiel vyvážilo, no aktuálne PS Plus (Extra) ťaží z toho, že ide o čerstvú novinku. To však nevydrží večne. O niekoľko mesiacov, ak Sony katalóg výrazne nevylepší, môže byť situácia úplne iná. Keďže na Game Passe vychádzajú očakávané novinky v štýle „Day One“, vieme odhadnúť, ako sa bude vyvíjať situácia na zelenom fronte, no v prípade modrého tábora je predikcia neistá.

„Microsoft jednoducho diktuje podmienky na hernom trhu a Sony len večne dobieha.“

Sony síce nechce púšťať svoje PS4/PS5 exkluzivity do PS Plus v deň vydania, ale to neznamená, že sa tak niekedy v budúcnosti nestane. Nezabúdajme, že veci ako Last of Us, Horizon: Zero Dawn či Uncharted na PC boli kedysi ťažkým sci-fi, no dnes sú realitou. Rozhodujúci je trh, ponuka/dopyt – a najmä konkurencia. A Xbox je veru ťažkým konkurentom.

Nepochybujeme, že aj pokiaľ ide o rozdelenie PS Plus do troch vrstiev, išlo o reakciu Japoncov na úspešný model predplatného, ktorý zaviedla divízia Xbox. Aj pokiaľ išlo o akvízicie nových štúdií, Sony by sa zrejme nerozhojdalo, keby ich v tomto smere Microsoft nepritlačil k múru masívnym nakupovaním nových vývojárov vrátane Bethesdy.

Microsoft jednoducho diktuje podmienky na hernom trhu a Sony len večne dobieha. Je to smutné, ale všetky inovácie, všetok posun vpred ide od zelených a nie modrých. Môže sa teda stať, že Sony si o rok, o dva či o tri povie, že znova nemá na výber a musí upustiť od svojho konzervativizmu a napríklad začne posúvať nové tituly do PS Plus v deň ich vydania.

A čo zázrak menom PS Plus Premium? Predsa len, je to najlepšie, čo Sony momentálne ponúka, po správnosti by teda mal tento najdrahší balík predplatného schovať Game Pass do vrecka.

„Ak vyslovene netúžite po starých hrách dostupných v prémiovom balíku, knižnica PS Plus Extra je plne postačujúca.“

K výhodám vyplývajúcich z predplatného prvých dvoch úrovní si môžete navyše v prémiovej verzii pripočítať aj cloudové streamovanie vybraných titulov, katalóg klasických hier z éry PS, PS2 a PS3 a tiež skúšobné verzie najnovších hier. Znie to skvelo, navyše rozdiel medzi Extra a Premium činí len tri eurá.

Cenové hľadisko je teda dvojaké; celkom výhodné oproti Extra verzii, no keď sa nad tým zamyslíte, 17 eur mesačne/50 eur za tri mesiace/120 eur za rok je dosť.  Jasné, možno si poviete, že to je tak, ako keď sa vás v kine či fastfoode spýtajú, či namiesto stredného menu nechcete radšej rovno veľké, pretože rozdiel medzi veľkým a stredným je predsa minimálny.

Oplatí sa vám to viac, ak si porovnáte množstvo a cenu, tak to skrátka vezmete, necháte sa ukecať. Potom však zistíte, že aj tak ste už v polovici jedla celkom plní, veľký nápoj tiež nebol až taký dobrý nápad. Jednoducho si uvedomíte, že by vám celkom pokojne stačilo stredné menu.

Pokiaľ ide o PS Plus Extra a PS Plus Premium, je to podľa mňa rovnaké. Ak vyslovene netúžite po starých hrách, knižnica PS Plus Extra je plne postačujúca.

Cloudové streamovanie je síce možno pohodlné v tom, že nemusíte čakať na stiahnutie hry alebo riešiť, či máte na obmedzenom disku dosť miesta. Ale ste si istí, že potrebujete mať nainštalované všetky tie hry? No, nejdem vám do toho kecať, je to vaša vec, ale osobne streamovanie nepovažujem, aspoň nie v jeho aktuálnej verzii, za bohvieako skvelú vec.

Za prvé, vždy, keď som skúsil hru v rámci PS Plus Premium streamovať, mal som rozmazaný obraz a občas sa mi objavovali pre nestabilné pripojenie divné grafické fragmenty. Nevyskočilo mi pritom na obrazovke žiadne upozornenie, že by môj 5G internet nestačil, a bodaj by aj – veď pre Full HD by vám podľa oficiálneho stanoviska Sony malo stačiť pripojenie s rýchlosťou 15 mbps.

Kvalita streamovania je pochybná; rozmazaný obraz, max 1080p a žiadne screenshoty či videá

Nie, problém nebol v mojom internete, ale v službe samotnej. Vyskúšal som napríklad Werewolf: The Apocalypse - Earthblood, ktoré som však po niekoľkých minútách žmúrenia a premýšľania, či nepotrebujem dioptrie, keď je všetko také rozmazané, vypol. Potom som streamovanie vyskúšal aj pri starine Pirates of the Caribbean: At World's End, ktorá vyšla ešte v roku 2007. Opäť ten istý problém. A opakoval sa aj pri Red Dead Redemption.

Ono, je dosť problém hrať staré hry kvôli ich zastaralým vizuálom, nieto ešte, keď musíte bojovať s kvalitou pripojenia. A maximálne rozlíšenie 1080p, keď máte 4K televíziu a idete hrať nejakú relatívnu novinku, to je teda bieda. Prečo by som mal dobrovoľne degradovať vizuál novej videohry? Zabudnite tiež na možnosť zhotovovať screenshoty či videá, to sa pri streamovaných hrách nedá.

„V Game Pass Ultimate máte navyše zahrnutú aj knižnicu hier pre PC. Nie je teda veľmi o čom premýšľať.“

Možnosť streamovať hry z PlayStationu na PC síce nadchne, no určite nie u nás na Slovensku, kde táto fíčurka zatiaľ nie je dostupná. Sony však na svojich webových stránkach tvrdí, že hoci tento benefit PS Plus Premium v našich končinách zatiaľ nie je k dispozícii, malo by sa to zmeniť „v budúci aktualizáciách“.

Asi najväčší ťahák celého PS Plus Premium a on nie je na Slovensku podporovaný? Okej...

Ďalším benefitom, ktorým sa PS Plus Premium chváli, je prístup ku skúšobným verziám hier. Vybrané tituly, ako napríklad Horizon: Forbidden West, Tiny Tina´s Wonderlands, Uncharted: Legacy of Thieves Collection či Cyberpunk 2077 si môžete na dve hodiny zahrať bezplatne v rámci vyskúšania. Podobne, ako pri streamovaní, platí, že je fajn to mať, ale reálne to nepotrebujete.

Keby bola aspoň knižnica týchto demo verzií väčšia, ale momentálne obsahuje len nejakých 20 titulov, a tie, ktoré som vymenoval, patria k tým najlákavejším. Nehovorím ale, že ide o benefit zanedbateľný – to je už vysoko individuálne, ako sa k tomu postavíte. Ak sa však kvantita demoverzií výrazne nerozrastie, veľmi rýchlo táto výhoda stratí čaro.

V inom článku na Gamesite.sk sme si povedali, ktorá verzia predplatného PS Plus je pre väčšinu hráčov najoptimálnejšia a najviac sa oplatí, teraz nám teda zostáva už len dospieť k verdiktu, ktoré z predplatných pre PlayStation a Xbox vyhráva.

Hrávate sa aj na PC? Rozhodujete sa medzi niektorou z next-gen konzol a práve predplatné je pre vás značným faktorom? Radi sa upnete na jednu hru alebo ich radšej kombinujete a striedate?

Ak máte Xbox Series X/S aj PlayStation 5, hrávate sa na jednom aj na druhom (teda nemáte preferenciu) a ani nehľadáte konkrétnu hru, logika káže, že by ste mali ísť do predplatného Xbox Game Pass Ultimate, lebo je skrátka lacnejšie – nehovoriac o dostupnosti hier v deň ich vydania. Tento benefit je skrátka bezkonkurenčný a Sony nikdy nebude môcť poraziť Game Pass, pokiaľ nevyloží na stôl rovnaké – alebo lepšie – karty. V Game Pass Ultimate máte navyše zahrnutú aj knižnicu hier pre PC. Nie je teda veľmi o čom premýšľať.

Samozrejme, úplne iná je situácia, ak ste už starší Game Pass vyskúšali a zahrali ste, čo ste chceli, pričom vydanie nejakej lákavo vyzerajúcej novinky je ďaleko. V tomto prípade vás skôr nalákajú exkluzivity pre PS5, ktorých nie je veľa, ale aspoň ich Sony zahrnulo do PS Plus Extra.

Máte Xbox One či Series X/S, nemáte PS5, ale „len“ PS4? Hrávate sa radi aj na PC? V tom prípade Game Pass „all the way“, ako sa hovorí.

Ak ste však nikdy nehrali niektoré z najväčších hitov platformy PlayStation, oplatí sa vám viac PS Plus, a rovno aj siahnuť aj po najdrahšom PS Plus Premium, kde máte napríklad Uncharted™: The Nathan Drake Collection či remastrované The Last of Us.

V žiadnom z prípadov – ani v žiadnom z možných scenárov a kombinácií – sa vám však neoplatí základné PS Plus Essential. Tých päť eur navyše za PS Plus Extra za to stojí.

„Pokiaľ ide o PS Plus, musíte vždy skúmať, ktorá hra je podľa Sony klasikou a nachádza sa teda v najdrahšom balíku.“

Ak teda PS Plus Essential úplne vyradíme z rovnice – a Xbox Game Pass pre konzoly či PC tiež, aby sme to zjednodušili – a zvažovať budeme len PS Plus Extra, PS Plus Premium a Xbox Game Pass Ultimate, vzhľadom na aktuálnu situáciu a rátajúc všeobecné preferencie hráčov, víťazom sa stáva...

... Xbox Game Pass Ultimate. Prečo? Matematika nepustí, výhod je tu skrátka viac: lebo je lacnejší, lebo má absolútne novinky v deň vydania (hoci, samozrejme, nejde o jav frekventovaný) a má vo svojom balíku zahrnuté už aj hry z éry starých Xboxov, nehovoriac o tom, že obsahuje aj tituly hrateľné na PC.

Jedno malé, bezvýznamené plus pre PS Plus – staré hry z predchádzajúcich generácií obsahujú, v kontraste s tými od Xboxu, aj trofeje, ktoré Sony dodatočne pridalo. Na strane druhej, staré hry z bývalých ér konzol od Xboxu sú optimalizované pre Xbox One a Xbox Series X/S, zatiaľ čo stariny od Sony musíte poväčšine len streamovať a nedajú sa sťahovať.

Za mňa je určite väčšie plus to, že si môžem hru stiahnuť do svojej konzoly, ako to, že k nej mám trofeje. Ak však patríte k lovcom odznakov, zrejme to budete vnímať opačne.

Pokiaľ ide o užívateľské rozhranie, stále sa prikláňam ku Game Passu. Pre mňa, ako človeka, ktorý zbožňuje, keď sú veci prehľadné a jednoduché, je GPU... prehľadnejší a jednoduchší. Pokiaľ ide o PS Plus, musíte vždy skúmať, ktorá hra je podľa Sony klasikou a nachádza sa teda v najdrahšom balíku, a ktorú si zahráte aj s plánom Extra. Ako sme vás už informovali v tomto článku, rozdelenie hier navyše nie je vždy podľa všetkých najlogickejšie.

Zbytočne to teda celý proces komplikuje, samozrejme, ak rovno nesiahnete po Premium, ktoré je o štyri eurá drahšie ako Game Pass Ultimate.

A kde sú skúšobné verzie PS Plus?

Posledným, a naozaj obrovským benefitom hovoriacim v prospech Game Passu, je možnosť vyskúšať si ho na mesiac za euro. Samozrejme, táto ponuka platí len pre nových predplatiteľov, no Microsoft v minulosti relatívne časťo umožňoval kúpu Game Passu na mesiac za takmer nulovú cenu aj hráčom, ktorí ho už v minulosti mali aktivovaný. Tieto akcie sa vzťahovali nielen na konzolovú a PC verziu Game Passu, ale aj na Ultimate. Sám som ho mal za uplynulé roky aktivovaný len za euro na mesiac asi štyri či päťkrát, pričom v niekoľkých prípadoch Microft dokonca ponúkal za jedno euro až tri mesiace predplatného.

To je masakrálna ponuka, takmer porovnateľná s krádežou. Asi ako keď chcete kúpiť Zaklínača 3 aj s DLC za päť eur v akcii.

U Sony nič také, aspoň zatiaľ, nemáte. V minulosti fungovala 14-dňová verzia skúšobného PS Plus, v súčasnosti však nemáte pri kúpe predplatného možnosť „požiadať“ o bezplatnú verziu ktoréhokoľvek z balíkov byť len na deň.

Existuje teda množstvo dôvodov, prečo Xbox Game Pass, a len niekoľko hovoriacich v prospech „pluska“. Sony okopírovalo model predpatného od Microsoftu, ale spravilo si to po svojom, nie príliš v prospech hráčov, nie príliš podarene. Výsledkom je, bohužiaľ, opäť to, že PlayStation je o krok pozadu za Xboxom. Kedysi vec nemysliteľná, neskôr reálna a dnes... dnes je to už, zdá sa, trend.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk