Počas ASUS Intel Performance Day bola zhodnotená minulosť a predstavená budúcnosť

Počas ASUS Intel Performance Day bola zhodnotená minulosť a predstavená budúcnosť

 

Svet technológií nikdy nespí a spoločnosť Asus patrí medzi značky, ktoré sa na trh neustále snažia prinášať to najlepšie bez ohľadu na ročné obdobia. Len pred nedávnom prišli veľké oznámenia noviniek z portfólií ASUS a ROG, ktoré sme spracovali v článkoch “Nové produkty spoločnosti ASUS siahajú na samotný vrchol výkonu” a “Novinky ROG sú určené tým, ktorí sa odvážia, a to dokonca bezhranične.” Predstavenie týchto produktov sa však odohrávalo len virtuálne, a tak množstvo novinárov mohlo ostať s nezodpovedanými otázkami, alebo si mohli byť menej istí finálnymi produktami bez možnosti si ich “ohmatať”.

Preto sme iba uvítali možnosť osobného stretnutia so zástupcami spoločnosti Asus, ktorá sa odohrala v malebnom pohorí Veľkej Fatry, na skok od Žiliny. Akcia bola zameraná najmä na produkty poháňané Intel procesormi, čo bolo badateľné už zo samotného názvu “ASUS Intel Performance Day,” ale zástupcovia spoločnosti boli samozrejme otvorení otázkam na všetky produkty, ba dokonca sa nechali v priateľskom duchu vyspovedať aj o smerovaní značky ASUS po stránke opravovateľnosti zariadení. A hoci sme nemali možnosť pozrieť si osobne celé portfólio, potešila a postačila aj možnosť vyspovedať o týchto produktoch pravých špecialistov vo svojom odbore.

Veľmi v rýchlosti si môžeme zrekapitulovať, čo zaujímavého vlastne spoločnosť ASUS a ROG tento rok predstavila.

Nový ASUS Zenbook Pro 16X OLED je kreatívne monštrum s 16 palcovým NanoEdge 4K OLED displejom s podporou dotykového ovládania (aj za pomoci stylusov), validáciou PANTONE a certifikáciou Dolby Vision poteší každého grafika. S výkonom v podaní procesoru až Intel Core i9-12900H a grafickou kartou NVIDIA RTX 3060 poslúži aj tým najnáročnejším profesionálom.

Do modelovej rady ASUS Zenbook DUO pribudli kúsky s označením PRO. Notebooky z radu Zenbook DUO sú dostupné už pár rokov a od prvých “WOW” reakcii na dve obrazovky museli v ASUS-e prísť s niečím naozaj zaujímavým, aby znovu naštartovali “hype” pre tento formát zariadení. Oproti starším modelom Zenbook Duo a Zenbook Duo 14 sa totiž Pro model môže pochváliť naozaj vysokým nárastom výkonu, lepšími obrazovkami (hlavný panel - 14.5”, 2.8K OLED s dotykom, 120Hz, 16:10 a 100% pokrytie DCI-P3 spektra, sekundárna obrazovka - 12.7”, 120Hz, 500 nitov, ErgoLift náklon s AAS Ultra až 12 stupňov).

ASUS Zenbook S 13 OLED a Zenbook S 13 Flip OLED sú podobné, no stále jedinečné, každý model so svojimi silnými stránkami. Oba sa uchádzajú o priazeň ultramobilných používateľov a hoci oba 13.3 palcové 2.8K OLED panely s dotykom, ponúka jeden z modelov 360° pánt, ktorí prekvapí váhou len o 100 gramov vyššou, ako má regulárny Zenbook S 13 OLED (1kg). Flip po stránke výkonu ponúka procesory Intel Core 12tej generácie v spojení s Iris Xe graphics a až 32GB LPDDR5 5200MHz pamäťou.

Trojica modelov z radu Vivobook s názvami Pro 14X, 15X a 16X OLED zaujme silným hardvérom v spojení s prívetivejšou cenou. Prípona Pro pri týchto novinkách znamená, podobne ako pri predchádzajúcich Zenbook kúskoch, citeľné zvýšenie výkonu a hromadu vylepšení, ktoré používatelia pocítia pri denných aktivitách. Procesory až Intel Core i9-12900H, v spojení s NVIDIA RTX grafickými kartami očaria určite nejedného fanúšika.

Okrem ASUS produktov však prišli aj novinky z dielne ROG, o čosi zaujímavejšie pre hráčov.

ROG Flow X16 pridal na rozmeroch, ale aj na výkone. Nový ROG Flow X16 je 16-palcový tenký a ľahký konvertibilný notebook s grafickou kartou až NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti a podporou pre externú grafickú kartu XG Mobile. Flow X16 je vybavený nadmieru zaujímavým ROG Nebula HDR displejom na technológii Mini LED a ponúka rozlíšenie QHD pri snímkovacej frekvencii 165 Hz.

ROG Strix SCAR 17 v špeciálnej kyberpunkovej edícií s najnovším hardvérom a najpokročilejším chladením zabezpečí tie najlepšie herné zážitky. S chladením v podaní najnovšej verzie Vapor Chamber a použitím tekutého kovu ROG Conductonaut Extreme miesto bežnej termálnej pasty môžu hráči čakať maximum výkonu zo silných procesorov až Intel Core i9-12900HX a grafickej karty až RTX 3080 Ti. Spolu s FHD 360 Hz alebo QHD 240 Hz displejom s uhlopriečkou 17” bude stačiť aj tým najnáročnejším mobilným hráčom.

Keď už máme zrekapitulované, na čo všetko si môžu hráči aj nehráči tento rok šporiť, patrí sa napísať o čom sme sa na stretnutí so zástupcami spoločnosti ASUS rozprávali.

Samozrejmosťou na takýchto stretnutiach je rekapitulácia minuloročných výsledkov a projekcia, ako sa spoločnosti bude dariť tento rok. Spoločnosť ASUS môže byť s ohľadom na minulosť a prítomnosť spokojná, nakoľko medzi rokmi 2021 a 2022 narástol celkový predaj ich notebookov o 20%, predaj STRIX zariadení až o 40% a na trhu s notebookmi disponujúcimi OLED panelmi majú až 68% zastúpenie.

Ďalej sme sa dozvedeli, že podľa prieskumov, ktoré si nechala spoločnosť ASUS vypracovať v množstve krajín, sú pre koncových užívateľov najdôležitejším faktorom neprekvapivo výkon, no v tesnom závese sú aspekty ako výdrž batérie, kvalitné prevedenie a displej. Chválou neboli šetrené nové procesory značky Intel, ktoré vďaka systému výkonných a energeticky efektívnych jadier dokážu ponúknuť naozaj citeľne vyšší výkon pri rovnakom, alebo aj menšom odbere elektriny.

ASUS sa ďalej pochválil, že verzie Intel procesorov schopné vydávať až 45W majú takmer ako jediný aj v cenovo dostupnejších modeloch a rovnako sa od konkurencie odpútavajú po stránke používania už pár rokmi overeného chladenia tekutým kovom a “vapor chamber” chladičmi, miesto obyčajnej termálnej pasty a “heat-pipes”.

Na margo používania tekutého kovu, keď počas prezentácie zaznela informácia, že životnosť bežného notebooku je očakávaná na hodnotách 4-7 rokov, museli sme sa opýtať, ako je na tom chybovosť a množstvo reklamácií už pár rokov starších notebookov značiek ASUS a hlavne ROG disponujúcich touto formou chladenia. Boli sme našťastie následne ubezpečení, že pri týchto modeloch, ktoré pomaly atakujú trojročný vek, nebola zachytená žiadna zvýšená chybovosť a pokiaľ by majitelia ROG a ASUS produktov mali pocit, že sa ich zariadenia prehrievajú, je možné tekutý kov jednoducho vymeniť v servisnom stredisku nachádzajúcom sa v Českej Republike.

A keď už som spomenul servisné stredisko (ktoré by sme samozrejme radi v dohľadnej budúcnosti osobne navštívili a pripravili vám z neho reportáž), zástupcov spoločnosti ASUS čakali aj neľahké otázky ohľadom opraviteľnosti ich produktov, dostupnosti náhradných dielov a názoroch na stále silnejúce hnutie menom “Right to repair.” Na niektoré otázky samozrejme nebolo ľahké alebo dokonca ani možné odpovedať, pretože dosah na celkové smerovanie spoločnosti väčšinou nemajú samotní novinári, ani styčné kontakty. Ale opäť sme boli ubezpečení, že na rozdiel od niektorých IT spoločností, ako napríklad tej s “ovocím v logu,” sa nemusia ľudia báť aktívneho hádzania polien pod nohy napríklad v podobe previazavania SSD diskov, RAM, či displejov na špecifické zariadenie. Tiež nás potešilo, že základné náhradné diely ako batérie, displeje, či klávesnice by mali byť viac menej jednoducho dostupné cez servisné centrum v Čechách. Takže aj po skončení záručnej doby sa nemusíte báť, že budete musieť browsovať ponuky pofidérnych obchodníkov na stránkach ako Aliexpres alebo Banggood, ale aj bežný používateľ si bude môcť zadovážiť originálny náhradný diel a sám sa rozhodnúť, či si ho do zariadenia nainštaluje sám, alebo sa obráti na servis.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk