Rok 2022 je plný očakávaných hier - toto sú tie na ktoré sa tešíme my!

Rok 2022 je plný očakávaných hier - toto sú tie na ktoré sa tešíme my!

 

Čaká nás veľký rok...

Nakoľko rok 2021 bol rokom odkladov, tak je zrejmé, že väčšinou sa odkladalo na rok 2022. A to samozrejme znamená, že 2022 bude špeciálne bohatým rok. Ak sa teda všetky hry nezačnú odkladať na 2023. Lebo aj to je celkom možné. Ale nebuďme pesimisti a poďme si ukázať, na aké hry sa tešia členovia našej redakcie v budúcom roku. 

Mário Lorenc

PS4, Xbox One X, PC

Horizon Forbidden West

Prvý Horizon nastavil pomyselnú latku pre všetky ostatné PlayStation exkluzivity. Išlo o grafické orgie uprostred ešte väčších herných orgií a tie sa nachádzali uprostred obrovského, očarujúceho otvoreného sveta... a to všetko pri stabilnom snímkovaní. Neviem, či som odvtedy videl tak majstrovsky spracovanú hru, a to po všetkých stránkach; od soundtracku, cez vizuálnú atmosféru a technické zvládnutie, až po samotnú hrateľnosť. Horizon bol nielen univerzom smutnej krásy, ale aj asi najzábavnejšieho súbojového systému, na aký som kedy narazil. Prvý diel patril nielen k najlepším hrám na PS4, ale podľa môjho názoru k najlepším hrám vôbec. 

Dying Light 2 Stay Human

Dying Light je pre mňa najlepšou zombie hrou, aká kedy vyšla – a to milujem Left 4 Dead a zombie žáner celkovo. DL kombinoval prvky akcie, otvoreného sveta a hororu, nehovoriac o zaujímavom a mimoriadne dlhom príbehu. Nechýba navyše ani expanzia (ku ktorej som sa však nikdy nedostal) a Techland dodnes hru živí rôznymi hernými eventmi a aktualizáciami, čo je viac než fascinujúce. Stay Human navyše samo o sebe pôsobí z ukážok famózne, takže aj keby za sebou nemal úspešný prvý diel, tešil by som sa naň takmer rovnako.

God of War Ragnarök

Nórska mytológia je fascinujúca sama o sebe, ale v kombinácii s pozoruhodným príbehom Kratosa a jeho syna ide o naozajstný majsterštik. God of War mal všetko, čo môže hráč od príbehovo založenej hry čakať, a ešte aj čosi naviac. Nepochybujem o tom, že Ragnarök bude aspoň taký dobrý, ak nie lepší. Hier, ktoré vo vás zanechajú pocity dlho po dohratí, skrátka nie je veľa. Kto vie, kedy sa dočkáme ďalšieho The Last of Us...

Hogwarts Legacy

Kto nemá rád Harryho Pottera? Isto sa takí ľudia nájdu, no ja mám na filmy a knihy len tie najkrajšie spomienky, nehovoriac o tom, že prvý herný Harry Potter bol mojou úplne prvou hrou. Na to sa nezabúda. Hogwarts Legacy nateraz pôsobí ako splnený sen každého hráča, ktorý vie, kde má hľadať bezoár a prečo by ste nemali dať domácemu škriatkovi oblečenie.

Elex II

Elex je pre mňa niečo ako „Guilty pleasure“ – objektívne viem, že tá hra pôsobí trochu starane na to, že vyšla v roku 2017, viem, že nejde o žiadnu prevratnú RPG, viem, že väčšina vecí je na Elexe ľahký nadpriemer, ak nie priemer... ale aj tak som do tej hry investoval hádam 200 hodín. Neviem si pomôcť, mne skrátka to, akým štýlom Piranha Bytes robí hry, vyhovuje. Milujem, keď dostanem do rúk RPG, ktorá ma vyslovene nabáda k tomu, aby som objavoval, a to robí Elex na výbornú. Oh, a som obrovský fanúšikov starých Gothicov a Risenu, takže... nostalgia, I guess.


Juraj Vlha

PC, Xbox Series X

Elden Ring

Nie je o čom. Dark Souls je pre mňa najlepšou hrou vôbec a žáner ako taký je pre mňa drogou. Či už ide o atmosféru, možnosti a herné štýly alebo unikátne mechaniky, táto séria je bez konkurencie. Zostáva len dôverovať, že vo FromSoftware nespravia nejaký prešľap, no z technických testov to vyzerá byť na ďalší hit.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl

S veľkými obavami sa na nový diel série Stalker veľmi teším. Bojím, či ho vôbec spustím, na koľko bugov narazím a koľko questov sa nebude dať dokončiť. Napriek tomu verím, že v druhom diele strávim toľko času, čo v jeho predchodcoch, ktoré hrám vďaka modom dodnes. A keď už sme pri tom, zahrajte si Anomaly.

Starfield

Bethesda RPG mi jednoducho sedia. Aj keď s každou novou hrou je RPG prvkov menej, som schopný v ich svetoch stráviť desiatky hodín. Vždy ma pohltia mierou voľnosti od prvého momentu ako do hry vstúpim, takže zvyšok radosti mi potom dodá množstvo možností a hlavne kvalitný vizuál. Poprosím bez online a multiplayer funkcionalít.

A Plague Tale: Requiem

K Plague Tale som sa dostal vďaka Gamepassu na Xbox Series X začiatkom tohto roka. A bola to jedna z najlepších hier, ktoré som tento rok hral. Čím som starší, tým mám radšej atmosferické hry s dobrým príbehom. Zostáva mi len dúfať, že pokračovanie bude stavať na tých najlepších základoch z predchodcu.

Suicide Squad: Kill The Justice League

O Rocksteady sme dlho nepočuli a aj keď pri vydaní bol Arkham Knight katastrofa, išlo o veľmi dobré pokračovanie Batman Arkham trilógie. Opäť ide o štúdio, pri ktorom mi sadne spôsob ich podania príbehu, aktivít a hlavne prístupu ku komiksovému svetu. S malou dušičkou teda verím, že podobne dobre dopadne aj Suicide Squad.


Maroš Goč

PC, Nintendo Switch

Starfield

Monumentálne hry od Bethesdy milujem. A aj keď viem, že aj Starfield bude obsahovať pri vydaní hromadu chýb, pre mňa majú tie ich hry neopakovateľnú atmosféru a štýl. Ak sa potvrdia moje očakávania, že to bude RPG so silným zameraním na prieskum (čiže žiadne ukazovatele, žiadne hinty) a pritom bude obsahovať aj znaky survivalu (sledovanie kyslíka, opravovanie svojej rakety a podobne), nemám pochýb že to bude jedna z najlepších hier posledných rokov. Vesmírne prostredia budú oproti fantasy navyše vítanou zmenou. Nesmierne sa teším.

Elex II

Prvý diel je dostatočne nedocenený klenot akčného RPG. Hry od Piranha Bytes majú pre mňa spolu s už spomínanými hrami od Bethesdy veľmi príťažlivú auru, ktoré iné štúdia nevedia dosiahnuť. Od dvojky nečakám žiadne radikálne zmeny štýlu hrateľnosti, len v podstate to isté, čo bolo v jednotke, avšak v lepšej grafike. Viac od hier Piranha Bytes ani nechcem. Chcem len klasický staromilný hardcore role-playing vo fantasticky nadizajnovanom svete, v ktorom sú títo borci z Nemecka nedosiahnuteľní.

Elden Ring

Štýl Souls mne osobne padol do oka od prvej chvíle ako som spustil PC verziu Dark Souls. A bola to láska na prvý pohľad aj napriek veľmi slabej kvalite portu. Sekiro som dodnes nehral, čo veľmi ľutujem a určite to cez Vianoce napravím, avšak viem, že to bola dosť odlišná hra od typickej Souls hry. Práve takou typickejšou by mal byť Elden Ring, ktorý z videí vyzerá ako priame pokračovanie najznámejšej série od From Software, a aj práve preto si ju rozhodne nenechám utiecť pomedzi prsty. Neviem sa dočkať toho otvoreného sveta plného tajných lokalít a skrytých, prekvapivých boss fightov.

Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin

Dark Souls? Milujem. Final Fantasy? Milujem. Dark Souls Final Fantasy? To snáď musím absolútne zbožňovať! Je to tak? No, vlastne ani nie. Teda, nie že by ma koncept nenadchol, naopak, avšak na tomto princípe fungujúci Stranger in Paradise: Final Fantasy Origin vzbudzuje už od svojho prvého "Chaos" videa rozporuplné reakcie. Táto reimaginácia/remake úplne prvého dielu série Final Fantasy vyzerá ako škaredé káčatko, avšak z vydané demá a testy ma utvrdzujú v tom, že tvorcovia chcú, aby bola hra čo najlepšia a hráčom čo najviac sadla. A to chcem aj ja a preto držím tomuto projektu palce!

Triangle Strategy

Druhá hra od tímu, ktorý "vymyslel" HD-2D štýl a priniesol ho v ich hre Octopath Traveller u mňa vzbudzuje vysoké očakávania, že sa po mnohých dlhých rokoch konečne dočkáme slušného nástupcu Final Fantasy Tactics. Aj keď Octopath Traveller nebola úplná trefa do čierneho, bola to zábavná hra, no Triangle Strategy vyzerá podľa môjho názoru ešte o niečo lepšie. Verím, že sa Triangle Strategy podarí a zaradí sa k Final Fantasy Tactics, Vandal Hearts a Tactics Ogre k tým najlepším ťahovým stratégiám, ktoré kedy vyšli na konzolách vôbec a možnože dá konečne Square ten správny impulz pre vývoj dlho túžobne očakávanej stratégie Final Fantasy Tactics 2


Ľuboš Duraj

Xbox Series X

Elden Ring

Príde mi komické, že už tretí rok po sebe musím napísať medzi moje najočakávanejšie hry opäť Elden Ring. Teraz to ale už je o niečo istejšie, pretože hra má svoj dátum vydania a ten už stihol byť dokonca aj raz odložený. Tak pevne verím, že chvíľu pred mojimi narodeninami sa dočkám duchovného nástupcu Dark Souls, ktorý sa ukáže v úplne novom svetle, s novými mechanikami, otvoreným svetom a s príbehom, ktorý vytvoril sám autor predlohy seriálu Game of Thrones. No čo viac dodať. Snáď len: Praise the f*cking sun!

God of War: Ragnarök

Pokračovanie príbehu Kratosa a Atrea si určite nenechám ujsť. Aj keď som teraz hlavne Xbox positive a nemám v pláne sa v blízkej dobe obohacovať o iné zariadenia ako je moje Xko, táto hra by ma kľudne presvedčila o tom, že si na nejaký čas domov potrebujem zaobstarať PlayStation 5. Severská mytológia v kombinácii so silným emočným príbehom otca a syna je výborný recept pre upečenie jednej z najlepších príbehových hier od Sony.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl

Apríl nám okrem jari a sviatku bláznov nadelí aj jednu z najočakávanejších pokračovaní roka. Možno ani nie tak roka, ako skôr dekády. S.T.A.L.K.E.R. je značka, ktorá formovala FPS žáner a vďaka ktorej vznikli iné hry s podobným motívom. Aj keď som prvý diel nikdy nehral, tentoraz si jeho pokračovanie určite nenechám ujsť a to nielen preto, že hra príde v deň vydania do Game Passu, ale aj preto, že hra svojim vizuálom ma natoľko nadchla, že som sa tento rok musel ísť naživo pozrieť do Černobyľu.

A Plague Tale: Requiem

Jedno z ďalších pokračovaní, ktoré si zaslúži moju pozornosť v roku 2022. Aj keď hra je ohlásená na budúci rok, je dosť možné, že sa dočkáme odkladu, no to neznamená, že by sme sa na túto hru nemohli tešiť. Projekt, ktorý prišiel ako dielo nie veľmi známeho Asobo štúdia sa stal jednou z najlepších príbehových hier aké som kedy hral. Amicia s mladším bratom musia čeliť rôznym nástrahám ponurého sveta a kvôli prípadným spoilerom môžem len napísať, že atmosféra tejto hry by sa dala krájať nielen nožom, ale rovno mečmi ich nekompromisných prenasledovateľov.


Ján Schneider

PC, PlayStation 5

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl

Asi nepotrebuje žiadny ďalší komentár. Prvá gameplay ukážka ma skutočne navnadila a perfektným spôsobom prezentuje technológiu UE5. Pevne verím, že na PC sa dočkáme ešte kvalitnejšieho vizuálu, ako pri konzolách a ja si toto dlhoočakávané pokračovanie užijem tak ako sa patrí. Len….vieme v akom stave k nám dorazila jednotka, takže dúfam, že k nám dorazí dostatočne odladená verzia.

STARFIELD

Ani neviem prečo,ale tento titul ma zaujíma čoraz viac. Mám rád vesmír, mám rád Elona Muska, teda jeho program SpaceX a fandím intelektuálnym sci-fi filmom ako bol napríklad Nolanov Interstellar. Z nedávnych rozhovorov vieme, že STARFIELD má byť serioznejšie poňatý počin od Bethesdy, takže verím, že to dopadne dobre. Ale aj tu, možno ešte väčší varovný prst ako pri S.T.A.L.K.E.R. 2, pretože Bethesda proste dodáva totálne rozbité hry, a to vždy.

A Plague Tale: Requiem

Štúdio Asobo prekvapilo v roku 2019 svojím prvým A Plague Tale a okamžite som si tohto čierneho koňa zamiloval. Už teraz sa neviem dočkať aké ďalšie dobrodružstvo prežijem v spoločnosti Amicie a jej brata Huga. Len dúfam, že teraz budú stealth pasáže skutočne stealth a nebudú tak nezmyselné ako v jednotke.

The Lord of the Rings: Gollum

Neviem prečo, ale mám pocit, že toto nedopadne dobre. V každom prípade sa teším na návrat do univerza Pána prsteňov a dúfam, že sa to nepokazí. V Daedalicu sú síce skúsení vývojári, ale poznáme to, ako vedia dopadnúť filmovo-herné adaptácie.

Avatar: Frontiers of Pandora

Áno viem, Ubisoft a spol…ale aj napriek tomu pevne verím, že to “nejak” dopadne. Prvá ukážka bola impozantná a štúdio Massive Entertainment už ukázalo, že vedia. Navyše engine Snowdrop vyzerá famózne, takže už len počkať na vydanie. Aj keď tu ten rok 2022 nemusí znamenať vôbec nič.


Ľubomír Čelár

PC, PlayStation 4

Starfield

Snáď sa dočkám už konečne nejakej novej hry od Bethesdy. Fallout je momentálne asi mimo, ale Starfield snáď prinesie konečne nové osvieženie do tohto ponurého sveta. A najmä bude plný nového a nepoznaného.

Horizon Forbidden West

Zaujímavý príbeh bol v predchádzajúcom diely a tak dúfam, že aj v tomto bude rovnako dobrý. Navyše neokukaná hrateľnosť a neobyčajný svet predurčuje toto pokračovanie na očakávané hry nie len pre mňa ale aj pre celučičký videoherný svet.

Hogwarts Legacy

Akčné RPG v otvorenom svete zo sveta Harryho Pottera? Táto hra bude zaujímavá, pretože to bude buď skutočne výborná hra, alebo totálna blbosť. A výsledok uvidíme (snáď) už v roku 2022.

NHL 23

Ročník 2022 bol prvý, ktorý priniesol nový engine, ale nič viac. Veď, o tom svedčí aj moja posledná recenzia na túto hru, ktorej som dal aj pomerne mizerné hodnotenie. Avšak, verím, že tento rok sa vývojári zamerajú práve na komplexné vylepšenie celej hry. Dúfam!

Diablo Immortal

Há! Toto je pre svoju kontroverziu pre mňa jedna z najočakávanejších roku. Diablo vo vrecku bude obrovskou výzvou pre vývojárov, pretože hráči by si aj hru zahrali, ale platiť mikrotransakcie - to nie je len tak pre hocikoho. A vyrobiť obstojnú hru na mobil nie je jednoduchá brnkačka i keď sa môže zdať opak pravdou.


Pavol Hirka

PC, Xbox Series X

Warhammer 40 000: Space Marine 2

Pre prvý diel tejto frenetickej strieľačko-rubačky mám veľkú slabosť. Áno, nebola to dokonalá hra, ale ten pocit, keď ako mocný člen jednotky Space Marines režete jedného orka za druhým, jednoducho stál za to a celé to pre mňa malo akési zvláštne čaro. Oznámenie pokračovania prišlo z ničoho nič (hoci uvedenie Anniversary Edition jednotky pred pár mesiacmi asi čosi naznačovalo), o to väčšiu radosť mám, že sa tak nakoniec stalo. For the Emperor!

Horizon Forbidden West

V roku 2017 som si prvýkrát po 16 rokoch kúpil konzolu od Sony a Horizon Zero Dawn bola jedná z prvých hier, pri ktorých som zažil silu PS exkluzivít. Dobrodružstvá Alloy vo fantasticky vytvorenom a nádherne vyzerajúcom post-apokalyptickom svete, ktorému vládli mechanické monštrá, ma chytili a na niekoľko desiatok hodín nepustili. Na dvojku sa preto poriadne teším, hoci je mi trochu ľúto, že sa neukáže úplná sila súčasnej generácie, keďže hra vyjde aj na PS4.

Hogwarts: Legacy

Harry Potter patril medzi najväčšie časti môjho detstva, hoci je pravda, že poriadnej hry sme sa za tie roky nedočkali (áno, na jednotku a dvojku z čias PS1 mám dobré spomienky, že by to však boli kvalitné tituly, povedať nemôžem). Zdá sa však, že Hogwarts: Legacy by to mohlo zmeniť. Open world RPG zo sveta HP, ktoré sa odohráva v 19. storočí na Rokforte a dovolí vám prežiť život na tejto prestížnej čarodejníckej škole? Áno, prosím! Držme si palce, nech to dobre dopadne.

Starfield

Tituly od Bethesdy vnímam veľmi špecificky. Niektoré mi skvele sadnú (Fallout 3 a 4), iné ma zas, na rozdiel od veľkej časti hráčskeho sveta, až tak nechytili (Skyrim). Starfield však aj napriek malému množstvu informácií, ktoré o ňom vieme, vyzerá fantasticky. Hra so zameraním na exploráciu v obrovskom vesmíre znie výborne. A hej, zachytil som, že Todd Howard sa vyjadril, že je to trochu ako Skyrime vo vesmíre. Ktovie. Možno práve Starfield má donúti konečne doceniť Skyrim.

God of War Ragnarök

Rok 2022 vyzerá byť pre Sony o čosi lepší, čo by sa vzhľadom na slabotu v roku 2021 aj patrilo. Prispieť by k tomu malo aj pokračovanie God of War, ktoré vyzerá poriadne epicky a uzatvorí „norse“ časť série. A ja sa ako človek, ktorý God of War prešiel dvakrát a chystám sa aj tretíkrát na bratovej PS5, neviem dočkať.


Dominik Farkaš

Xbox Series X

Redfall

Arkane má u mňa ako vývojárske štúdio taký status, že aj keby vydali kus lajna, tak sa naň budem tešiť. Obrazne povedané. A budúci rok bude najlepší v histórii hier, lebo si budem môcť vychutnať rovno dve hry od tohto štúdia. Deathloop, ktorému vyprší časová exkluzivta (dik Sony) a Redfall. Pretože Arkane...check, looter prvky...check, zachované immersive sim prvky...check. A rozumiem aj tým, ktorým sa predstava looter hry od Arkane nepozdáva. No je mi to úprimne ťažko jedno. 

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl

Stalker sa vracia. Už včera bolo neskoro. No ako sa hovorí, lepšie neskoro ako nikdy. A na Unreal Engine 5? Tak to sa určite pozriem. Masívny otvorený svet, kde nebezpečenstvo číha na každom kroku, to je určite niečo, na čo by som sa rád pozrel. Jediné z čoho mám jemné obavy je to, ako sa vývojárom podarí preniesť komplexnosť sveta Stalkera na konzoly. Pretože jednoduché to určite nebude. A taktiež sa bojím, že pri vydaní bude hra tak zabugovaná...ako predchádzajúce Stalker hry. Ale tak...viera nadovšetko, však?

Hogwarts Legacy

Už odkedy som sa začítal do prvej Harry Potter knihy tak som si predstavoval, aké skvelé by bolo mať hru, kde budem študentom Rockfortu. Nie prevtelený do postavy Harryho Pottera. A úprimne mi príde neuveriteľné, že takáto hra prichádza až teraz. Ale rovnako ako v prípade Stalkera tak aj tu platí, že lepšie neskoro ako nikdy. Len dúfam, že hra dostojí nie len sľubom ale ponúkne aj skvelý príbeh. A hlavne dúfam, že nepôjde o trápnu kolekciu minihier. Pretože to by moje HP ja asi neprežilo. 

A Plague Tale Requiem

Priznávam, že prvý A Plague Tale som ešte nedohral. No nie kvôli tomu, že by ma hra nudila...ale život je život a niekedy niečo chcete, no nedá sa. Tak či tak, plán na rok 2022 je prejsť jednotku a potom sa modliť, aby bola dvojka minimálne rovnako dobrá, ako dobre sa začala jednotka. Len o niečo rozšíriť možnosti hrateľnosti, zlepšiť leveldizajn a priniesť novú kapitolu príbehu. 

Atomic Heart

Každý kto ma pozná vie, že immersive sim hry sú moje...A aj napriek tomu, že táto immersive sim hra je z Ruska (čo prosím neberte xenofóbne, ale je proste faktom, že ruská herná produkcia "pokulháva") tak už od vydania prvých záberov patrí u mňa medzi veľmi očakávané. Takže aj keď obavy panujú celkom veľké, tak stále prevláda optimizmus. Napriek údajným problémom pri vývoji, napriek dlhočiznému vývoju a napriek tomu, že hra nebude technologicky tak vpredu, ako by sa narok 2022 patrilo. Našťastie, mne záleží na úplne iných veciach. 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk