Tešíte sa na Resident Evil Village? Toto je 5 najlepších hier v sérii Resident Evil

Tešíte sa na Resident Evil Village? Toto je 5 najlepších hier v sérii Resident Evil

 

Internet sa v niektorých prípadoch jednohlasne zhoduje a preto by ste tieto Resident Evil hry určite nemali vynechať.

Resident Evil je značka, ktorú asi netreba nikomu bližšie predstavovať. Jej korene siahajú až do roku 1993, kedy si vývojársky tím Capcomu na čele s Shinji Mikami a Tokuro Fujiwara povedal, že sa pustia do vývoja hry s prvkami, ako mal Fujiwarov predchádzajúci survival horor Sweet Home. Ich prototyp tak pomaly dostával tvár, ktorú v Japonsku dodnes poznajú pod menom Biohazard a s ktorým sa ich marketingový tím snažil presadiť aj u západného publika. Meno Biohazard sa v Amerike stal nemysliteľným kvôli video hre registrovanej pod týmto menom na platforme DOS a kvôli NY hardcorovej kapele, ktorá rovnako niesla tento názov. Medzi pracovníkmi v Capcome teda prebehla súťaž o nové meno a tak nám dnes vďaka tejto udalosti vždy pri započutí názvu Resident Evil prebehnú po chrbte zimomriavky. Statické kamery, naskryptované lakacie momenty alebo frustrácia z nedostatku nábojov, to všetko a ešte viac nám za 25 rokov priniesla značka Resident Evil a my sa teraz pozrieme na to, ktorých päť dielov sa najlepšie vrylo do pamäti hráčov.

5. Resident Evil 3: Nemesis

Tri roky po vydaní prvého dielu a rok po vydaní druhého, vychádza pokračovanie s podnázvom Nemesis. To sa odohráva rovnako ako jeho predchodca v neslávnom meste Raccoon a dokonca len jeden deň pred udalosťami z druhého dielu. Preberáte postavu menom Jill Valentine, ktorá je bývala členka jednotky S.T.A.R.S. a ktorá sa snaží živá dostať z mesta. Takmer celé obyvateľstvo mesta bolo zasiahnuté T-vírusom z dielne farmaceutickej spoločnosti Umbrella a vďaka tomuto vírusu sa nakazení menia na zombíkov. Ako naznačuje aj podnázov tohto dielu, stretávate sa tu s bio-organickou zbraňou Nemesis, ktorá je bezmyšlienkovité nezastaviteľné stvorenie, naprogramované na jedno. Eliminovať všetkých preživších členov S.T.A.R.S. a tým zneškodniť všetkých, ktorý boli svedkami experimentov spoločnosti Umbrella. Hra vyšla v roku 1999 na prvé PlayStation a používa rovnaký engine ako jej predchodcovia. Nezameniteľný zážitok zo statickej kamery tu nájdeme rovnako, ako aj 3D modely pohybujúce sa na predrenderovanom pozadí. O rok neskôr Nemesis vychádza na PC a Dreamcast a v roku 2003 sa jej dočkali aj hráči na GameCube. Hra bola komerčným úspechom a ako jej predchodcovia, aj ona odchádza z recenzií s veľmi vysokými známkami.

V roku 2020 sme sa dočkali remaku na PC a konzoly PS4 a Xbox One. Hra určite nebola prepadákom a recenzie sa pohybujú okolo 80%, no najviac kritizovaným prvkom je absencia obsahu. Nebol by ani problém, že by hráči nedostali niečo naviac, skôr sa pohľady hráčov a recenzentov upínali na chýbajúci obsah z pôvodnej hry. Hra tak pôsobila krátko a po vydarenom predošlom remaku dvojky sme si tak opäť trochu pokazili chuť.

4. Resident Evil 7: Biohazard

V roku 2017 dostávame do rúk novú hru s číslovkou sedem a s rovnakým podnázvom, ako je hlavný názov celej série na domácom pieskovisku. Po nie veľmi obľúbenom šiestom diely sa Capcom rozhodol vrátiť späť k ťahavým hororovým koreňom. Myslím, že Capcom si veľmi dobre uvedomuje ako dobre spravili tým, že sa odklonili od akčnej hrateľnosti a stavili viac na atmosféru. Hra si odnáša od recenzentov vysoké známky a to v niektorých prípadoch až 10/10. Titul bol dokonca nominovaný na rôznych video herných rozdávaní cien, kde hlavne dominoval svojou funkciou prejsť hru vo VR. Vďaka VR implementácií získava hra niekoľko ocenení a to aj rok po vydaní. Jedná sa o prvú hru z hlavnej dejovej linky, ktorá sa odohráva z pohľadu prvej osoby.

V koži Ethana Wintersa dostávate odkaz od svojej tri roky nezvestnej manželky menom Mia. Ten vás presvedčí, aby ste sa vydali na opustenú plantáž v Louisiane, kde nájdete opustený dom a v ňom uväznenú Miu. Miu sa Vám podarí oslobodiť, no ona sa znenazdajky stane neovládateľná. Vy ju v sebe-obrane zabijete, no prídete pri tom o ľavú ruku. V tomto momente sa ukáže, že dom, ktorý predtým zíval prázdnotou, nemusí byť až tak neobývaný a vy sa stretávate s rodinou Bakerovcov.

3. Resident Evil

Píše sa rok 1996. Hráči si z roku 1995 odnášajú klenoty ako Warcraft 2, Mortal Kombat 3 či Rayman. Ešte ale netušia, že čo im prinesie nová hra s názvom Resident Evil, ktorá podľa mnohých definuje nový žáner a to survival horor. Hra si vo vývoji prešla rôznymi transformáciami od remaku hororovej hry Sweet Home z roku 1989 cez hru z prvej osoby, až do podoby v akej si ju pamätáme dodnes. Prvý Resident Evil priniesol na svoju dobu dosť revolučnú hrateľnosť vďaka správe inventáru, riešení puzzlov, možnosti ukladania pozície a pohybu 3D modelov na predrenderovanom pozadí. Kritici hre udeľovali vysoké známky hlavne kvôli grafike, hrateľnosti a atmosfére. Jediná kritika, ktorá sa pohybovala okolo hry, bola za trochu slabší herecký výkon v nadabovaných rozhovoroch. Resident Evilu sú navyše pripisované kredity aj za znovu popularizáciu zombie filmov, ktorých produkovanie sa pomaly vytrácalo.

Príbeh sleduje dvojicu Chrisa Redfielda a Jill valentine, členov elitnej jednotky S.T.A.R.S.. Tí pátrajú po stratených členoch Bravo tímu a toto pátranie ich zavedie až do opusteného sídla v okolí Raccoon City. Pri hľadaní úniku zo sídla, zisťujú, čo stojí za premenou obyvateľstva na bezmyšlienkovitých zombíkov. Hra už v tej dobe dala hráčovi na výber, za koho chce hrať a obidve postavy disponovali štyrmi vlastnými koncami. Okrem hororovej atmosféry hráčom nedala spať ani legendárna statická kamera. Hra vyšla pôvodne na prvú konzolu PlayStation a Microsoft Windows, no neskôr sa vďaka HD remakom dostala aj na konzoly ako PS4 alebo Xbox One.

2. Resident Evil 2

Dva roky po úspešnom prvom diely dostávame titul s rovnakým názvom, obohatený o číslovku dva. Vývoj na pokračovaní, ktorý začal len mesiac po skompletizovaní prvého dielu, mal opäť svoje úskalia a potom čo sa zistilo, že projekt označovaný ako RE 1.5 sa veľmi odlišuje od svojho predchodcu, bol v dvoch tretinách vývoja zrušený. Rok 1998 bol pre PlayStation hráčov výborným, no pre vývojárov pracujúcich na RE sa tak javiť nemusel. Ich najnovšia hra bola po vydaní nominovaná na dve veľké ocenenia, no v obidvoch utrpela porážku od ďalšej novej ale za to skvelej hry Metal Gear Solid. Tieto prehry ale nedokázali zmeniť tok dejín natoľko, aby po ďalšie roky Resident Evil 2 nebol označovaný hernými kritikmi ako jedna z najlepších hier naprieč desaťročiami.

Dej druhého dielu sa odohráva dva mesiace po udalostiach jednotky a opäť sa zameriava na dvoch protagonistov. Dnes už ikonický Leon S. Kennedy sa prvý deň hlási do služby v policajnom zbore Raccoon City. Po ceste narazí na Claire Redfieldovú, sestru Chrisa Redfielda z prvého dielu. Titul sa hrateľnosťou veľmi neodlišuje od svojho predchodcu, no jeden zásadný rozdiel tu je. Každá postava má vlastnú cestu a teda aj dejovú líniu, ktorá sa v niektorých miestach kríži s tou druhou.

Rovnako ako pri treťom diely aj tu sme sa dočkali remaku a to dokonca o rok skôr. Hra beží na RE Engine, ktorý poháňal aj starší siedmy diel. Vďaka tomu, že remaky dvojky a trojky bežia na rovnakom engine, sa pri vývoji vypracovala celá dvojka a väčšina z trojky. Hra vyšla v roku 2019 na PC, vtedy súčasné konzoly a z recenzií odchádza ako jeden z najlepších remakov. Hra je vyzdvihovaná za úchvatný vizuál, perfektné ozvučenie, hororovú atmosféru a výbornú optimalizáciu. Našťastie pre nás hráčov, tvorcovia upustili od pôvodnej statickej kamery a hru vytvorili s pohľadom z tretej osoby.

1. Resident Evil 4

Aj keď sa mi to trošku zdá pritiahnuté za vlasy, štvrtý diel zo série sa naprieč internetom javí ako najobľúbenejší diel zo série. V roku 2005 vyšiel Resident Evil 4 ako jedna z piatich exkluzívnych hier pre GameCube pod názvom Capcom Five a neskôr po vyhlásení Capcomu, že hra nespadá pod exkluzivitu Nintenda, sa hra ukázala aj na PlayStation 2. Postupne sa začala portovať aj na iné konzoly a dnes sa z neho môžu tešiť napríklad aj majitelia next-gen konzol vďaka spätnej kompatibilite. Vďaka dostupnosti sa stal predajným trhákom a dodnes je označovaný ako jedna z najlepších hier všetkých čias. Hra sa konečne odklonila od statických kamier a dala hráčovi takzvaný pohľad „cez plece“. V kombinácií s akčnou hrateľnosťou sme tak boli svedkami toho, že z Resident Evilu sa pomaly stáva iný titul, ako na aký sme boli zvyknutý. Pomalá hororová atmosféra sa vytrácala a značka strácala svoj pôvodný koncept. Odklonenie od pôvodnej myšlienky sa pri ďalších tituloch prestane vyplácať a s príchodom siedmeho dielu sa tvorcovia vrátili ku koreňom, ale to už viete zo začiatku článku.

Tu opäť hráte postavu Leona, ktorý je vyslaný na záchrannú akciu prezidentovej dcéry. Tá bola unesená kultom do Európy, kde budete čeliť hordám sedliakov. Tí sú ovládaní parazitom, ktorý ovláda ich myseľ. Stretnete sa tu aj s postavami z predchádzajúcich dielov. Rovnako ako pri dvojke a trojke, Capcom pracuje na remaku štvrtého dielu, no ten sa pravdepodobne ukáže na domácich herných zariadeniach až koncom budúceho roka.

A dnes stojíme tu. Necelý mesiac nás delí od strašidelného pokračovania, kde budeme musieť bojovať proti upírom a „hrôzostrašnej“ lady Dimitrescu. Resident Evil 8: Village vychádza už 7. mája na PC, Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation4, Playstation5 a Google Stadia. Dej sa odohráva pár rokov po udalostiach Biohazard a znova v ňom budeme hrať za Ethana Wintersa. Ako hra obstojí u nášho redaktora, vám samozrejme rozpíšeme v našej recenzii.

Tak toto bol malý prierez hrami zo série Resident Evil. Samozrejme hier z tohto univerza je neporovnateľne viac, no ja som vám chcel zrekapitulovať len tie kritikmi a hráčmi najobľúbenejšie. Napíšte mi do komentárov, ktorá hra zo série najviac zaujala práve Vás a prečo. Kľudne ak aj nebola v zozname vyššie.

Zdroj: vlastné, Wiki

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk