RECENZIA: Vyskúšali sme si donášku virtuálnej reality až k nám domov. Oplatí sa kúpiť alebo radšej požičať?

RECENZIA: Vyskúšali sme si donášku virtuálnej reality až k nám domov. Oplatí sa kúpiť alebo radšej požičať?

 

Realita je síce všetko, čo máme, no to neznamená, že niekedy nevie byť ubíjajúca. Prečo teda pre zmenu nevyskúšať tú virtuálnu?

Za oknami zúri pandémia, napriek tomu sa začína obdobie predvianočných zhonov a počasie tiež nestojí za veľa. Ak vám už ani relaxačné prechádzky v prírode nepomáhajú a rôzne blahodárne soli sypete do kúpeľa na kilá a bez viditeľného výsledku, možno je čas vyskúšať niečo nové. Byť neustále doma môže byť frustrujúce, no to neznamená, že musíte upadnúť do akejsi rutiny. Práve naopak! Aj tie štyri steny bytu či domu vám môžu ponúknuť nevšedný zážitok – ak viete, kde hľadať.


Vedeli ste o tom, že v Bratislave funguje „donášková služba virtuálnej reality“?

Samozrejme, pod pojmom „zážitok“ si každý z nás predstaví rôzne veci. Niekomu napadne niečo adrenalínové, ako napríklad skok s padákom, iní si vystačia s netradičným gurmánskym posedením, výletom na nevšedné miesto alebo skrátka s hocičím, čo ich vystrnadí z ich komfortnej zóny a rutiny. V jednej veci sa však zhodneme asi všetci. Zážitok by malo byť niečo, na čo len tak nezabudneme, čo v nás zanechá dojem a skúsenosti. Aktuálna situácia na Slovensku síce takýmto kratochvíľam nepraje, no to neznamená, že by ste si domácu karanténu nemohli spríjemniť niečím... neobyčajným.

Možno budete prekvapení, ale nie za každým zážitkom musíte vyjsť von z dverí.

Okuliare, ktorými vidíte do iných svetov

Jedným z takýchto zážitkov je napríklad zápožička virtuálnej reality až k vám domov. Nemusíte patriť k vášnivým hráčom, aby vám bol tento termín známy, no kým začnem opisovať svoju skúsenosť s touto službou, pre istotu vysvetlím základy.

Virtuálna realita (skrátene „VR“) je akýmsi mladším – a v určitých ohľadoch modernejším – bratom klasických videohier. Prostredníctvom špeciálnych okuliarov vnímate dianie vo virtuálnom svete tak, akoby ste boli jeho súčasťou. Je to úplne iné ako sledovať niečo na obrazovke – a určite každému odporúčam aspoň raz si to vyskúšať.

Nie každému môže VR z dlhodobého hľadiska vyhovovať, obzvlášť, keď prvotné nadšenie, ten povestný „wau“ efekt, po čase opadne. Ale zážitok to je bez debaty veľký a kto nevyskúša, nevie.

Podobne ako pri takmer všetkých druhoch technológií, aj pri virtuálnej realite existuje viacero druhov hardvérových zariadení. Hitom rokov 2019 a 2020 sú „All-in-One“ okuliare „Oculus Quest“, ktoré sa vyznačujú tým, že pre ich použitie nepotrebujete žiadne „cudzie“ zariadenie. Žiadny počítač, žiadny televízor či mobil – tieto okuliare samy prehrávajú video aj zvuk a hry sa navyše ukladajú priamo do nich. Samozrejmosťou je aj dvojica ovládačov, každý do jednje ruky. Aktuálna cena tohto balíčka je na Slovensku približne 570 eur, čo je, bohužiaľ, ešte drahšie než v Spojených štátoch.

Povedzme si teda úprimne: je to oveľa viac, než by väčšina Slovákov chcela minúť na nejakú „zábavku“... obzvlášť v aktuálnej neľahkej ekonomickej situácii.

Nemusíte kúpiť, stačí požičať a vyskúšať

Alternatívu k takémuto plesnutiu sa po vrecku ponúka zážitkový e-shop Adrop.sk. Spomínané tandemové zoskoky a iné adrenalínové bláznovstvá tu nájdete tiež, no nás, konzervatívnych peciválov, ktorí však napriek tomu radi skúšajú nové veci, tu zaujala práve možnosť prenajať si okuliare VR Oculus Quest.

Takéto vyskúšanie má hneď niekoľko výhod. Za prvé, všetko vám takpovediac naservírujú až pod nos v kompaktnom balení, prednastavené a pripravené na použitie – a ak by ste si predsa len nevedeli dať s niečím rady, firma prevádzkuje infolinku, kde vám pomôžu a poradia. A keď uplynie váš čas, kuriér zasa požičanú VR vyzdvihne a odvezie. Objednávka je on-line, čiže skutočne nemusíte z domu vystrčiť ani nos.

Za druhé, požičanie VR je neporovnateľne lacnejšie než kúpa samotného zariadenia. Iste, proti tomu, že budete Oculus vlastniť, kdežto pri zápožičke ho máte len dočasne, sa argumentovať nedá. Treba však brať do úvahy cenu zariadenia a to, ako dlho dokáže vás alebo obdarovanú osobu zabaviť.

V žiadnom prípade niekoho nechcem odradzovať od kúpy Oculusu, no ak ho nekupujete pre seba, vždy existuje šanca, že po pár týždňoch či mesiacoch bude na tieto drahé okuliare len padať prach. To, samozrejme, môže platiť pri všetkom – no nie každý produkt môžete pred prípadnou kúpou poriadne vyskúšať. Neoplatí sa ísť radšej opatrne touto cestou?

Za tretie, aj hry niečo stoja. Nezabúdajte, že samotný Oculus Quest je len platforma. Podobne ako pri počítači či konzole, aj tu si potrebujete hry najprv kúpiť, než k nim získate prístup. Prvotná investícia, teda nákup zariadenia, určite nebude vašou poslednou.

Berúc do úvahy tieto tri faktory, je už na vás, či viete, do čoho idete. Ak už máte s virtuálnou realitou skúsenosti, je zbytočné vám radiť, viete lepšie – no ak je pre vás VR doposiaľ neprebádaným územím, porozmýšľajte, či sa vám radšej neoplatí prenajať si ju za zvýhodnenú cenu napríklad na celé Vianoce. Veľa voľného času zaistí, že budete mať dostatok priestoru získať za svoje peniaze adekvátnu protihodnotu.

A práve voľný čas je pri prenajímaní si niečoho kritický, čo platí dvojnásobne, ak vás to má stáť 69 eur na deň.

Cena by mohla – a mala byť – nižšia

Cenovka za denný prenájom virtuálnej reality od Adrop.sk nie je práve najnižšia, hoci je potrebné si uvedomiť, že si neprenajímate len samotné okuliare, ale aj 10 „pribalených“ hier a službu dovozu, odvozu a vyčistenia. Okuliare sa ku mne dostali absolútne hladko – kuriér zavolal, priniesol, podpísal som príslušný formulár a zvyšok bol na mne. Headset aj ovládače boli čisté, pribalené boli navyše aj antibakteriálne vlhčené obrúsky, čo je v aktuálnej situácii bonusom. Dôležité pre mňa bolo, že všetko v krabici pôsobilo čisto.

Headsety, ktoré vám tesne obopínajú značnú časť hlavy, sa totiž znečistia pomerne ľahko – pri mnohých hrách vo VR sa pohybujete, a mäkká, polstrovaná časť z molitanu sa teda ľahko zanesie potom. S tým, čo mi poslali, som bol spokojný – vnútro okuliarov nesmrdelo, pôsobili ako úplne nové. Ešte predtým, než som si zážitok objednal, som trochu váhal, či je za daných okolností (rozumej: infekcia a pandémia) rozumné požičiavať si niečo, čo mal predo mnou niekto druhý. Tieto obavy sa nakoniec ukázali ako neopodstatnené. Ak máte teda panický strach z baktérií alebo ste jednoducho len opatrní na svoje zdravie, môžete byť pokojní.

Okrem headsetu je súčasťou balenia aj „čarovná skrinka“, ktorá slúži hlavne na nabíjanie headsetu (ktorého výdrž batéria je dosť mizerná). Ovládače sú poháňané vloženými baterkami. Skrinku však môžete pripojiť k televízoru a pribalené inštrukcie vás odnavigujú jednoduchým nastavením možnosti zdieľania toho, čo v hre robíte – to však nie je povinné. Inak povedané, televízor nebudete vôbec potrebovať, ibaže by ste chceli ostatným ľuďom v domácnosti predviesť, ako sa hráte.

Nebojte sa, používanie headsetu je jednoduché

Okrem hygieny môže byť vaším ďalším logickým strachom napríklad to, či budete vedieť všetko správne zapojiť. Predsa len, Oculus Quest nie je mikrovlnka, ale moderné high-tech zariadenie, ktoré využíva pokročilé technológie. Než sa mi tieto okuliare dostali do rúk, VR som na vlastnú päsť „inštalovať“ a „pripravovať“ neskúšal, takže som mal v tomto takisto premiéru. Súčasťou balenia je jednoduchý manuál, súbor niekoľkých jasných pokynov, ktoré vás celým procesom prevedú. Nemáte tam čo pokaziť (skúšal som), je to rýchle, zrozumiteľné a bezbolestné. Na orientáciu vo VR rozhraní si budete síce chvíľu zvykať, ale hej – o tom to predsa celé je! Skúsiť niečo úplne nové, niečo, čo ste ešte nezažili.

V úvode som spomínal, že dominantou Oculusu Quest je to, že všetky hry sa nachádzajú priamo v headsete. K užívaniu dostanete celkovo 10 hier vrátane niekoľkých VR hitov ako kultový Beat Saber či akčný Superhot. Pacifistov a menších hráčov poteší napríklad Job Simulator a atmosférou najzaujímavejším titulom je nepochybne detektívka The Room VR: A Dark Matter, ktorá je však určená skôr dospelejším používateľom a starším tínedžerom.

Rozoberať, resp. recenzovať každú jednu hru by bolo skutočne nadlho, no k dispozícii budete mať pomerne zaujímavý mix všehochuti, z ktorého si vyberie každý. Osobne som najviac času strávil v hre Beat Saber, kde ma však zamrzela absencia dodatočných balíčkov piesní – nenároční používatelia ale nebudú mať s obmezeným, hoci stále postačujúcim repertoárom problémy.

V každom prípade odporúčam dopredu si naštudovať zoznam hier a ich popis, aby ste neskôr neboli sklamaní ponukou. Je solídna a ak vyslovene nehľadáte konkrétnu hru, ako napríklad Vader Immortal, aj absolútne dostačujúca pre väčšinu klientely.

Jeden deň vám stačiť nebude

V mojich očiach najväčším potenciálnym problémom totiž nie je ani arzenál hier, ani kvalita služieb či samotných technológií a ani prípadné komplikácie spojené s ich obhospodarovaním. Hranie sa vo VR je oveľa vyčerpávajúcejšie než klasické sedenie za počítačom či pred televízorom s konzolou, a tak musíte rátať s tým, že nejaké niekoľkohodinové herné seánsy zrejme nehrozia. Ak nie ste zvyknutí na pohyb, začnete cítiť ruky aj nohy (ibaže by ste radšej hrali posediačky) a hlavne trvá pomerne dlho, kým si zvyknete na váhu headsetu na hlave.

Po istom čase začnete cítiť námahu krku, molitan budete mať otlačený okolo očí – nie je to skrátka úplne pohodlné. Po hodine či dvoch si preto zrejme budete chcieť dať pauzu. Raz sa mi v hre The Room VR stalo, že sa moja postava začala odrazu točiť dookola, čo je v kombinácii s tým, že som reálne stál stacionárne, recept na zaručenp nevoľnosť. Išlo však o chybu hry, nie samotnej služby, a objavila sa len raz – je potrebné si však uvedomiť, že k takýmto situáciám môže dôjsť. Zopakujem preto, čo som napísal vyššie: hranie sa vo VR je po všetkých stránkach vyčerpávajúcejšie než klasický „gejming“. Rátajte s tým.

Adrop.sk aktuálne ponúka možnosť prenajať si virtuálnu realitu na jeden či dva dni alebo rovno na celé Vianoce. Na jedným dňom ani nepremýšľajte, určite sa vám viac oplatí priplatiť si 20 eur a získať tak extra deň za aktuálnu cenu 99 eur. Nie som, úprimne, presvedčený o tom, že takýto model prenájmu je vzhľadom na charakter služby ideálny. O cene nech si každý spraví obraz sám, no určite by som uvítal rozšírenie možností samotného prenájmu aspoň na tri dni, prípadne na týždeň za zvýhodnenú cenu.

Ak máte doma napríklad dve deti, ktoré sa chcú zahrať obe, a nechcete si prenajať dva headsety naraz, čo by som, úprimne, nespravil ani ja, dva dni nemusia nutne stačiť na to, aby ste stihli všetko vyskúšať. 10 hier síce nie je žiadna bezodná priepasť a väčšina z ponúkaných titulov je pomerne monotónna a nezabaví na dlho, no aj oddych medzi jednotlivými seánsami si vyžaduje nejaký čas, nehovoriac o tom, že chvíľku trvá aj to, kým sa naučíte, ako sa tá-ktorá hra hrá.

Na záver ešte jedno upozornenie – kým si headset s VR zaobstaráte, uistite sa, že budete mať kde hrať. Virtuálna realita si vyžaduje určitý voľný priestor a ak bývate v menšom byte, prípadne máte viac nábytku, môže to byť problémom. Odporúčam pripraviť váš príbytok na hranie sa vo VR vopred, aby ste potom nemuseli strácať drahocenný, zaplatený čas premýšľaním, ako získať metre štvorcové navyše. Po prvom zapnutí vás headset vyzve, aby ste vyznačili hernú oblasť a v prípade, že sa necháte neskôr hraním uniesť, rozhranie vás okamžite upozorní na stanované hranice. Tento krok určite nepreskakujte a venujte mu pozornosť – zabránite tým neželaným nehodám, škodám a úrazom.

Verdikt

Oplatí sa teda zaobstarať si dočasne VR od Adrop.sk? Nemám rád vágne, diplomatické odpovede, preto stručne a jasne: áno. Nie je to však „áno“ bezvýhradné a jednoznačné. Zvážte najprv všetky negatíva uvedené vyššie. Ak vás neodradili a rátate s nimi, nebudete sklamaní. Prenájom VR je nielen príjemným okorenením si súčasného stavu „domasedenia“, ale nepochybujem o tom, že tým môžete potešiť ako deti, tak aj napríklad hravého partnera. Navyše idú Vianoce, čas darčekov. Viac asi hovoriť netreba.

A ak ste niekedy premýšľali nad tým, že by ste si kúpili headset s VR, no trýznia vás pochybnosti, táto zážitková služba je pre vás takmer dokonalá. Nie je totiž nič horšie, ako keď za niečo zaplatíte stovky eur a nakoniec zostanete sklamaní z toho, že vás to vlastne až tak nebaví. Ak by ste prišli na to, že zatiaľ si radšej vystačíte s hrami klasickými, stačí si k sebe zavolať kamarátov, nech si to skúsia aj oni – a tých sto eurov vás potom aspoň nemusí mrzieť.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk