Xbox v roku 2020 - Prichádza beštia. Bude to však stačiť?

Xbox v roku 2020 - Prichádza beštia. Bude to však stačiť?

 

Prichádza jeden z najdôležitejších rokov v histórii Xbox divízie.

Diera z ktorej sa musel Microsoft vyhrabať po predstavení Xbox One konzoly bola obrovská a prakticky navrátenie prestíže značke Xbox je ešte stále aktuálnou témou. Aspoň teda môžeme vidieť, čo urobí s výrobcom konzol to, keď vedenie spoločnosti tejto konzole neverí a nepodporuje ju finančne tak, ako by sa patrilo.

Dnes je však všetko na dobrej ceste. Satya Nadella povýšil Phila Spencera, hranie je pre Microsoft oveľa väčšou prioritou ako v minulosti a to je zrejmé nie len z faktu že vôbec ďalšia konzola bude, ale aj kvôli tomu, že Microsoft má momentálne veľké množstvo vlastných štúdií, že Game Pass je prakticky najlepším herným „dealom“ v biznise a že xCloud prináša obrovský potenciál do budúcnosti. 2020 však bude kľúčovým rokom, ktorý má ukázať, že tieto investície sa oplatia. A Microsoft bude musieť ukázať, že je schopní súperiť so Sony a Nintendom na poli first-party obsahu.

Pravidlá sa menia

Je zrejmé, že pre Microsoft nie je Xbox iba o predaji konzol. Už dlho to tak nie je. Áno, keď chcete box pod telku, ktorý vám odbúra všetky starosti so skladaním PC, tak nech sa páči, je tu taká možnosť. Ak však preferujete hranie na PC, alebo nebodaj na smartfóne, tak riešenia tu už sú, alebo prichádzajú. Xbox Game Pass už pol roka funguje na tejto platforme a aj PC hráči tak majú prístup k stovkám hier za jeden mesačný poplatok. Navyše, prakticky každá hra od Xbox Game Studios bude na PC. A Project xCloud sa bude v roku 2020 rozširovať do ďalších regiónov a na ďalšie zariadenia. Už teraz v beta fáze môžete prostredníctvom smartfónovej aplikácie hrať Gears 5, Halo 5 a ďalšie AAA hry a testovanie bude pokračovať aj počas roka 2020 s tým, že popri vydaní Xbox Series X čakáme aj oficiálne vydanie xCloudu s cenovou štruktúrou a s viacerými regiónmi a platformami.

Xbox One pomaly odchádza do dôchodku

Je pravdou, že Gears 5 bol pre Microsoft asi poslednou bombastickou exkluzivitou pre Xbox One. To síce neznamená, že bol úplne poslednou a že sa hráči tejto platformy nedočkajú ďalších hier, no tie sú už o čosi menšie (neznamená to však že budú menej kvalitné). Pozrime sa na to, čo Microsoft chystá v roku 2020 od vlastných štúdií

 • Marec: Ori and the Will of the Wisps, Bleeding Edge
 • Apríl: Minecraft Dungeons, Gears Tactics
 • Máj: Wasteland 3
 • Pred vydaním Xbox Series X: Microsoft Flight Simulator, Tell Me Why, Psychonauts 2, Grounded, Battletoads,

Samozrejme, niektoré z týchto hier sú ešte „pozostatky“ zo staršieho fungovania štúdií a preto napríklad Psychonauts 2 a Wasteland 3 uvidíme aj na iných ako Microsoft platformách, no ukazuje to že Microsoft ešte má zopár kvalitných zážitkov pre hráčov pripravených aj pred vydaním novej konzoly.

Xbox Game Studios sú v najlepšom stave za posledné roky

Poďme sa pozrieť na to, v akom stave sú štúdiá Microsoftu a na čom pracujú. Toto je samozrejme prehľad first-party štúdií a nerátajú sa tú second-party hry (Ori, Flight Simulator a Tell Me Why). Povieme si fakty a povieme si špekulácie.

Microsoft má momentálne pod palcom 14 vlastných štúdií, ktoré budú robiť v budúcnosti obsah výlučne pre Xbox konzoly a PC s jednou výnimkou v podobe štúdia Mojang a fenoménu Minecraft. Tieto štúdiá boli buď vytvorené Microsoftom v minulosti, alebo boli kúpené v posledných rokoch a ich cieľom je vytvárať toľko exkluzívneho obsahu, aby bolo vaše rozhodnutie Xbox vs. Playstation čo možno najťažšie.

 • 343 Industries – štúdio, ktoré má na starosti sériu Halo je v poslednom roku vývoja Halo Infinite, ktorý podľa všetkého uvidíme spolu s vydaním Xbox Series X konzoly v posledných mesiacoch 2020. Hra navyše príde aj na Xbox One generáciu konzol a PC.

 • Compulsion Games – Montrealské štúdio, ktoré ukončilo práce na We Happy Few údajne pracuje na úplne novej IP, no podrobnosti zatiaľ nevieme.
 • Double Fine – Legendárny Tim Schafer dokončuje so svojim tímom pokračovanie kultovej hry Psychonauts a zatiaľ nevieme, či popri tom pracujú aj na ďalšej hre, aj keď vzhľadom na veľkosť štúdia sa dá predpokladať, že áno.
 • inXile Entertainment – Kalifornské štúdio momentálne dokončuje tretí Wasteland a podľa posledných správ to vyzerá tak, že štúdio sa rozrástlo do takej miery, že pracujú na dvoch hrách súčasne. Aj v prípade druhej hry sa dá očakávať nová RPG.
 • Mojang – Štúdio, ktoré sa stará o Minecraft pracuje na tom, aby viac ako sto miliónov hráčov mesačne malo k dispozícii nové a nové zážitky a okrem vylepšovania pôvodného Minecraftu plánujú v apríli vydať Minecraft Dungeons.
 • Ninja Theory – Už teraz vieme, že štúdio pracuje na pokračovaní Hellblade s názvom Senua’s Saga: Hellblade II a okrem toho plánujú ešte na Xbox One vydať tímovú multiplayerovú akčnú hru Bleeding Edge. Štúdio však údajne pracuje aj na treťom, zatiaľ tajnom projekte.

 • Obsidian Entertainment – legendárne RPG štúdio len nedávno vydalo skvelú RPG hru The Outer Worlds a potvrdili, že idú pracovať na jej expanzii. V novembri taktiež ohlásili svoju survival hru s názvom Grounded a Phil Spencer potvrdil, že drvivá väčšina štúdia pracuje na neohlásenej AAA RPG hre.
 • Rare – Štúdio sa stále stará o svoju populárnu pirátsku hru Sea of Thieves, no popri tom už stihli ohlásiť aj hru Everwild a tú možno uvidíme v roku 2020. Taktiež pomáhajú štúdiu Dlala s hrou Battletoads a údajne pracujú na ďalšom, ešte neoznámenom projekte.

 • Playground Games – Štúdio prešlo rozsiahlou expanziou a momentálne v jeho útrobách pracujú dve samostatné tímy. „Forza Team“ pracuje na novom obsahu pre Forzu Horizon 4 a taktiež aj na novom pokračovaní oceňovanej pretekárskej série a „RPG Team“ pracuje na neohlásenej open-world RPG hre, ktorou by mal údajne byť reboot série Fable.
 • The Coalition – „Gears“ štúdio nedávno vydalo piate pokračovanie tejto série a momentálne pomáhajú štúdio Splash Damage s vývojom X-com like hry Gears Tactics, ktorá príde v apríli. Určite však pracujú aj na šiestej hre v Gears sérii.
 • The Initiative – Nové štúdio Microsoftu nám údajne ukáže svoju novú hru v roku 2020, čo potvrdil šéf Xbox Game Studios Matt Booty. Dá sa predpokladať, že sa dočkáme príbehovej akčnej hry z pohľadu tretej osoby, no nič konkrétne o hre zatiaľ nevieme.
 • Turn 10 Studios – „Forza“ štúdio pravdepodobne pripravuje ôsmy diel simulačnej podsérie Forzy, ktorý by mal prísť v priebehu roka 2020, pripadne až v roku 2020. Zástupca štúdia však prezradil, že oficiálne predstavenie hry príde práve v tomto roku.
 • Undead Labs – Toto štúdio sídliace v Seattli vydalo svoju poslednú hru, State of Decay 2 v roku 2018 a údajne pracuje na trojke. Štúdio prešlo obrovskou expanziou, ktorá by mu mala zabezpečiť presun do AAA tvorby hier. Či však pracujú aj na ďalšej hre, to zatiaľ nevieme.
 • World’s Edge – „Age of Empires“ štúdio má na starosti starostlivosť o túto legendárnu hernú sériu a momentálne spolu so štúdiom Relic Entertainment chystá štvrtý diel a taktiež by sme sa mali v roku 2020 dočkať Definitive Edície Age of Empires III.

Phil Spencer zároveň potvrdil, že Microsoft ďalej hľadá štúdia vhodné na akvizíciu, pričom spomenul hlavne ázijský región a nedávno sa objavili aj informácie, že Microsoft hľadal potenciálne ďalšie štúdio aj v Poľsku.

Xbox Series.....X,Y,Z

Microsoft už oficiálne predstavil svoju konzolu a jej názov je – Xbox. Series X je model, ktorý má reprezentovať to najvýkonnejšie, čo Microsoft pre túto generáciu postavil. Konzola má ponúknuť nekompromisný výkon, ktorý však zrejme nebude lacnou záležitosťou. Keď predpokladáme, že náznaky Microsoftu sú pravdivé a grafický výkon Xbox Series X bude dosahovať 12TFLOPs a k tomu nám Microsoft pribalí 1TB NVMe SSD disk a podporu hardvérového raytracingu, tak optimistické odhady predpovedajú cenu 499€ pri vydaní, čo síce nie je extrém, ale taktiež to nie je najlacnejšia konzola.

Tie pesimistickejšie hovoria, že konzola bude cenou atakovať neslávne ohlásenie Playstation 3 konzoly a cenovku 599€, čo už však bude pre mnohých dosť ťažké prehltnúť. Hlavne v prípade, keď Sony nebude tak tvrdohlavo naháňať výkon a Playstation 5 ponúkne dostatočný výkon za priaznivejšiu cenu. Asi ťažko predpokladať, že aj napriek omnoho vyššiemu výkonu by sa ľudia húfne rozhodovali pre Xbox Series X, ak by bol cenový rozdiel medzi konzolami viac ako 150€.

Preto si myslíme, že Microsoft bude jedným okom pozorne sledovať Sony a ich cenovku pre novú konzolu a zároveň sa zhmotní projekt Xbox Lockhart. Čiže lacnejšia varianta konzoly, ktorá síce neponúkne tak nekompromisný výkon, no na druhej strane ponúkne atraktívnejšiu cenovku. Môže ho nazvať napríklad Xbox Series S.

Otázkou však je, či je pre dobro veci komplikovať vydanie konzoly rôznymi SKU, no v prípade, že Xbox Series X je stavaná ako nekompromisná konzola, kde sa nehľadí na cenu, tak máme pocit, že Microsoft nebude mať na výber a Lockhart bude nutnosťou pre úspech na trhu.

Bude teda veľmi zaujímavé, ako sa Sony a v tomto prípade hlavne Microsoft pokúsia vybalansovať nárek o vyšší výkon s populárnou frázou, že konzola nad 499€ je nepredajnou.

xCloud prichádza...v balíčku

Project xCloud je zatiaľ v testovacej prevádzke a zatiaľ nie je na Slovensku. Služba je zatiaľ zdarma, no asi ťažko predpokladať, že to takto zostane aj do budúcnosti. Hranie cez cloud síce prináša výhodu v podobe nepotrebnosti lokálneho hardvéru, no niekto za prevádzku dátových centier platiť musí. A asi ťažko to bude Microsoft.

Preto si myslíme, že Microsoft v roku 2020 ohlási svoje ultimátne kombo: Xbox Live Gold, Xbox Game Pass a Project xCloud za cenu v rozmedzí 15-20€ mesačne. Vďaka tomu získate automaticky Gold členstvo, prístup k stovkám hier, ktoré môžete rovno aj streamovať cez xCloud. Inak ale predpokladáme, že cena samostatného xCloud pravdepodobne nebude nižšia ako v prípade Google Stadia, čiže 10€ mesačne.

Game Pass bude naďalej najlepšou predplatenou službou v hernom priemysle

Áno, je tu síce Playstation Now, ktoré ponúka viac hier ako Xbox Game Pass za rovnakú cenu, no zároveň obsahuje obrovské množstvo hier, ktoré musíte streamovať, čo:

 1. Nie je ideálne
 2. Nie je ani oficiálne podporované na Slovensku (zatiaľ)

A navyše, Playstation neponúka svoje 1st party hry v Playstation Now v deň vydania. A aj preto bude Xbox Game Pass naďalej najlepšou predplatenou službou v hernom biznise. Pretože služba, kde si môžem v deň vydania zahrať Halo Infinite je lepšou ako tá, kde si nemôžem v deň vydania zahrať The Last of Us: Part II.

Uvedomuje si to Microsoft a preto bude naďalej tlačiť na to, aby dostal Game Pass všade, kde sa bude dať a to aj na PC a aj na Xbox platforme.

Veľký potenciál, ktorý však netreba pokašľať

Microsoft má momentálne všetky predpoklady na to, aby zažil úspešné spustenie ďalšej generácie. Konečne nie je zaslepený veľkými predajmi periférií (pozerám sa na teba Kinect) a má jasnú víziu – dostať hranie všade, no voľbu nechať na hráčovi.

No má hlavne ešte niečo dôležitejšie. A to je dôvera a finančné zázemie vedenia Microsoftu. Teda niečo, čo im na začiatku minulej generácie nutne chýbalo. Prvý krok v podobe predstavenia Xbox Series X bol 100x lepší ako v prípade Xbox One.

Teraz je však extrémne dôležité ukázať, že Microsoft nenaháňa výkon bez ohľadu na cenu a ak áno, tak musí fanúšikom ukázať „ľudovú“ konzolu. A hlavne musí ukázať, že posledné roky investovania do 1st party štúdií prináša svoje ovocie. Pretože Microsoft si konečne uvedomuje, že konzola bez exkluzívneho obsahu a služby bez exkluzívneho obsahu v dnešnej dobe určite neobstoja.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk